Management
Information System
-manažérsky
informačný systém-
MIS
– tento systém sa už v minulosti používal a používa aj
v súčasnosti. U nás sa čoraz častejšie používa ako manažérsky informačný
systém. Prívlastok manažérsky zdôrazňuje, že ide o systém zameraný na
potreby rozhodovania a riadenia.
Rastúci význam kvalitných a včasných informácií pre úspešnú existenciu
podnikov sa odráža v raste informatizácie celej spoločnosti. Zrýchľujúca sa
dynamika trhov a produkčných cyklov si vynucuje existenciu kvalitných
informačných systémov, pričom kvalita informačného systému podniku patrí medzi
strategické faktory prosperity a konkurencie schopnosti každého
podniku.
K nevýhodám doterajších
informačných systémov podniku patria:
·
často nepresné
informácie o stave podniku, malý rozsah a modifikovateľnosť podľa vlastných
potrieb, časová oneskorenosť, problémy s legislatívou,
·
nepružná a zložitá
komunikácia vnútri podniku, ale aj smerom von,
·
časté výmeny
bežných softvérov, ktoré už nestačia svojím výkonom prípadne sú nestabilné,
nespoľahlivé,
·
nezvládnutá
implementácia informačného systému, slabý servis od dodávateľa informačného
systému, neschopnosť informačného systému manažmentu
podniku,
Tieto nedostatky doterajších informačných systémov podniku by mali riešiť integrované podnikové informačné systémy pracujúce na báze najmodernejších informačných technológií (IPIS/IT).
IPIS je hlavným nástrojom, pomocou ktorého možno identifikovať zmeny v hospodárskom prostredí, analyzovať ich a čo najrýchlejšie im správanie podniku prispôsobiť.
Aby bol manažment schopný pružne prispôsobovať podnik meniacim sa podmienkam okolia, byť IS schopný s veľmi krátkou odozvou poskytovať informácie o stave a vývoji všetkých zdrojov a nákladov podniku, rentability jednotlivých hospodárskych stredísk, výrobkov a služieb, a to v rôznych časových obdobiach.
Architektúra IPIS:
· EIS (Executive Information Systems) – exekutívne informačné systémy – podporujú vrcholové riadenie podniku.
· DSS (Decision Support Systems) – systémy na podporu rozhodovania – podporujú úroveň taktického a operatívneho riadenia na báze optimalizačných a simulačných algoritmov.
· KWS (Knowledge Work Systems) – exportné systémy – orientované na využívanie bázy znalosti z rôznych odborov na základe inferenčných (deduktívnych, odvodzovacích ) procedúr.
· EDI (Electronic Data Interchange) – Elektronická výmena dát medzi podnikmi, obchodnými, finančnými inštitúciami a pod.
· OIS (Office Information Systems) – Kancelárske informačné systémy – ide o automatizáciu výkonu rutinných činností riadiaceho manažmentu a správneho aparátu.
· MIS (Management Inforamtion Systems) – manažérske informačné systemy
· TPS (Transaction Processing Systems), DPS (Data Processing Systems), IPS (Information Processing Systems) – transakčné systémy, Systém spracovania dát, Systém spracovania informácií – týmito názvami sa označujú základné podsystémy spracovania dát,ako aj špecializované, tzv. problémovo orientované počítačové systémy programovo a technicky orientované na určitú aplikáciu.
Na obsah MIS sú u nás i v zahraničí rôzne názory. Podľa G. M. Scotta je:
MIS – komplexný a koordinovaný súbor informačných podsystémov, ktoré sú racionálne integrované a ktoré transformujú dáta na informácie rozmanitými cestami za účelom zvýšenia produktivity práce v súlade so štýlom a vlastnosťami manažérov na základe stanovených kvalitatívnych kritérií.
Základné informačné potreby manažérov organizácie vychádzajú z modelu, založeného na charaktere manažérskych aktivít na jednotlivých úrovniach riadenia. V minulosti však IS pre manažérov na všetkých úrovniach riadenia boli často založené predovšetkým na prevádzkových informačných systémoch.
Väčšina IS pre manažérov na najnižšej (transakčnej) úrovni riadenia musí byť založená na prevádzkových činnostiach a IS, ktoré spracovávajú transakcie týchto činností pre organizáciu. IS spracovania transakcií na strednej úrovni riadenia by mali byť, a obvykle aj sú, vo vzájomných väzbách.
Na druhej strane väčšina vrcholových IS v literatúre často označovaných aj ako exekutívne IS, musí mať zameranie predovšetkým na okolie a budúcnosť, s nevyhnutnou obojstrannou väzbou na manažérske IS.
TPS – Transaction Processing Systems – systém spracovania činností, transakcií, úloh na operatívnej riadiacej úrovni. DPS, IPS a pod.
· CAD – Computer Aided Design – Projektovanie podpor. pocitacom
· CAM –Computer Aided Manufacturing – Pocitacom riadena vyroba
· CAP – Computer Aided Process Planning – Technologicka priprava vyroby
· CAE – Computer Aided Engineering – Pocitacom podporovane inzinierstvo
· CAQ – Computer Aided Quality Assurance – Pocitacom riadena kontrola akosti
· CAT – Camputer Aided Testing – Pocitacove testovanie
· CIM – Computer Integrated Manufacturing – Pocitacom integrovana vyroba
Aj keď samotná problematika technologického riadenia výroby a s tým súvisiacich úloh nepatrí svojou podstatnou časťou do ekonomického riadenia (platí to menovite o technickej a technologickej príprave výroby a vlastného technologického riadenia výroby), predsa len materiálne vstupy, ich transformácia na polovýrobky a výrobky sú nielen v naturálnej, ale najmä v hodnotovej (finančnej) forme základom ekonomického riadenia firmy.
Podsystém spracovania dát poskytuje podklady hlavne pre operatívu t. j. najnižšiu úroveň riadenia, pre ktorú je typické, že zahrňuje rozhodovacie procesy majúce vopred jasne formulované pravidlá rozhodovania, ktoré sa dajú algoritmizovať, a a teda v plnom rozsahu spracovať počítačom. Ide o také úlohy ako napr. sledovanie stavu a pohybu výrobných zásob, pričom sa v prípade dosiahnutia minimálnej výšky zásob signalizuje potreba objednať zásoby.
EDI (Electronic Data Interchange) – elektronická výmena dát prostredníctvom štandardizovaných foriem a prostriedkov namiesto obehu klasických papierových dokladov.
DSS (Decision Support Systems) – systémy na podporu rozhodovania, ktoré sú určené na riešenie slabo štruktúrovaných alebo neštruktúrovaných problémov.
Sú podstatne flexibilnejšie ako transakčné systémy, pretože poskytujú manažérovi nástroje na zdokonalenie rozhodovania a také výpočtové a komunikačné možnosti, na základe ktorých si môže vytvárať vlastné rozhodovacie modely.
Do IS sa v súčasnosti zahŕňajú aj systémy na automatizáciu administratívy OAS – Office Automation Systems, ktoré sú používateľsky orientované, integrované, počítačom podporované systémy, umožňujúce vykonávať viaceré kancelárske práce v počítačovom režime. Patrí sem napr. spracovanie textov, databázové spracovanie, tabuľkové spracovanie, elektronická pošta, telefax, práca v sieti Internet a pod. Ich cieľom je zvýšiť a zrýchliť, efektívnosť kancelárskych prác.
ERP (Enterprise Resource Planning)– plánovanie podnikových zdrojov) pojem, ktorý zastrešuje IS, ktoré umožňujú v rámci informačnej štruktúry podniku riadiť široký rozsah aktivít, sú nástrojom na znižovanie nákladov a zefektívňovanie celého reprodukčného procesu a v neposlednom rade umožňujú manažérom prijímať kvalifikovanejšie rozhodnutia.
Kategória systémov ERP je veľmi široká, ale zároveň je to jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí softvéru a služieb.
V praxi moderného manažmentu existuje v trhovej ekonomike niekoľko cieľov, ktoré sú veľmi dôležité z hľadiska ďalšej existencie a prežitia ktoréhokoľvek podniku n začiatku nového milénia. Ide predovšetkým o potrebu rešpektovania faktora času, zvyšovanie kvality produktov podnikov a znižovanie nákladov. Uvedené ciele dnes prakticky nemožno dosiahnuť bez uplatňovania efektívnych integrovaných podnikových IS v našich podnikoch.
Význam informačných systémov
IS sú nástroje, ktoré slúžia na zabezpečovanie chodu podnikov, organizácie, regiónov, štátov, nadnárodných celkov a celého sveta. Proces poskytovania informácií sa skladá z celého radu vzájomne nadväzujúcich a vzájomne súvisiacich činností, ktorých výsledkom sú informácie pre proces riadenia celku alebo jeho častí v potrebnom čase, množstve a aktuálnom stave, tak aby sa táto informácia mohla použiť na kvalifikované rozhodnutie, ako najvýznamnejší článok celého procesu riadenia. IS podporujú manažérsku činnosť dvoma spôsobmi:
· umožňujú manažérom pochopiť komplex vzťahov medzi riadenou organizáciou a okolím. Na riadenie sú potrebné informácie o konkurencii, o legislatívnom prostredí a vládnych aktivitách, o bankách, dodávateľoch a odberateľoch produkcie, o životnom prostredí a pod. IS by mali podávať tzv. spravodajské informácie (Intelligence Information) o vplyve okolia na riadenú organizáciu, a zároveň i tzv. verejné informácie (Public Information) o vplyve organizácie na jej okolie.
· manažérom n rôznych úrovniach organizačnej hierarchie umožňujú rozhodovanie a riešenie problémov pri riadení organizácie.
Spracovanie údajov
v informačnom systéme
V oblasti počítačového spracovania je pojem údaj zúžený len na údaje zapísané na pamäťových médiách a spracovávané počítačovými programami. Údaje, ktoré vstupujú do IS, sa označujú ako vstupné údaje. Ich hodnota je známa v okamihu vstupu do IS. Informačný systém si udržuje údaje pracovné, s ktorými robí operácie prostredníctvom postupnosti príkazov, združených do programov.
V prostredí IS sa INFORMÁCIAMI označujú výstupy z informačného systému (informácie vznikajú spracovaním údajov), ktoré používajú manažéri pri formulácii problémov a nachádzaní ich optimálneho riešenia.
Dávkové
spracovanie údajov
Táto technológia vychádza z technických možností starších typov počítačov a ich operačných systémov.
Dávkové spracovanie vychádza z filozofie súborového spracovania dát. IS ukladá údaje na pamäťových médiách počítača do atomizovaných organizačných jednotiek – položiek, ktoré sú usporiadané vo vetách. Vety sa združujú do organizačných jednotiek vyššieho rádu – súborov. Všetky súbory potrebné na spracovanie danej úlohy tvoria dátovú základňu príslušnej úlohy.
Interaktívne
spracovanie dát
Pri interaktívnom spracovaní dát komunikuje programové vybavenie s používateľom priamo, v režime otázka – odpoveď. Vstupné (prvotné údaje) sú obstarávané nie v dávke dát, ktorá sa kumuluje dlhší čas, ale okamžite po ich vzniku. Údaje sa môžu obstarávať priebežne, nie je preto potrebné postupné zhromažďovať ich dodávky a čakať až na uplynutie časového priestoru na kumuláciu údajov, po ktorom sú údaje spracovávané.