Umelá inteligencia

 

Umelá inteligencia sa snaží modelovať kognitívne (poznávacie) procesy. Cieľom umelej inteligencie je napodobniť rôzne ľudské schopnosti, ako je vnímanie, pohyb, čítanie obrazcov a riešenie jednoduchých problémov. V oblasti počítačov vnímame umelú inteligenciu ako trend nehnať sa za extrémnymi výkonmi počítačov, ale prehlbovať ich logiku, učiť ich rozoznávať obrazy, triediť pojmy a pokúšať sa napodobniť neurónovú štruktúru mozgu.

V oblasti umelej inteligencie existuje 10 základných úloh, ktoré sú považované za akési meradlo pri rozhodovaní, či je systém „obdarený“ umelou inteligenciou alebo nie. Sú to:

 

1.      nájsť optimálnu variantu – systém má na výber niekoľko variant a na základe daných kritérií sa má rozhodnúť pre jednu optimálnu variantu;

2.      schopnosť učiť sa zo skúseností – predchádzajúca skúsenosť ovplyvňuje  rozhodovanie systému v budúcnosti

  1. úloha a podobnosti – nájsť znaky podobnosti, mieru podobnosti

4.      prispôsobiť sa, adaptabilita, schopnosť učiť sa  v prípade zmeny podmienok je systém schopný adaptovať sa na nové podmienky

5.      neprispôsobenie sa – schopnosti sa dajú využiť niekde inde, je potrebná znalosť o okolí

  1. schopnosť riadiť paralelné procesy
  2. schopnosť pokračovať aj pri neúplnej informácii
  3. schopnosť abstrakcie – zjednodušenie problému (skryjú sa nepodstatné informácie)
  4. schopnosť generalizácie – opak k abstrakcii – konštruuje sa zobecnená skutočnosť
  5. schopnosť predvídať

 

Pokiaľ by nejaký systém vedel riešiť všetky tieto úlohy, bol by považovaný za inteligentný. V praxi sa však väčšinou jedná o kombináciu schopnosti riešiť lepšie, či horšie niektoré z daných úloh. Táto kombinácia potom určuje „výslednú inteligenciu“ systému. Expertné systémy tvoria jednu z významných častí umelej inteligencie.

 

 

Expertné systémy

 

Expertný systém je inteligentný počítačový program, ktorý je schopný využívať bázu znalostí z určeného odboru a na základe inferenčných (odvodzovacích) procedúr uskutočňovať expertízu predloženého problému.

Expertný systém napodobňuje tak činnosť odborníka – experta pri komplikovaných rozhodovacích úlohách. Skladá sa z dvoch hlavných častí:

  1. z databázy znalostí, v ktorej sú uložené nielen exaktné informácie, ale tiež informácie, ktorých platnosť je vyjadrená pravdepodobnostnými hodnotami a ktoré teda vystupujú v spojení so slovíčkami možno, väčšinou, najskôr ...Od kvality databázy závisí kvalita celého systému. Vytvára sa na základe konzultácií znalostného inžiniera a odborníka v príslušnom  odbore ľudskej činnosti.
  2. z mechanizmu komunikácie s databázou znalostí, ktorý je do istej miery všeobecný, čo vedie často k vytváraniu tzv. prázdnych expertných systémov.

 

 

Z hľadiska charakteru riešených problémov, môžeme expertné systémy rozdeliť na:

 

1.      diagnostické – umožňujú identifikovať poruchy a ich príčiny v systéme na základe zistenia určitých symptómov (príznakov). Špecifickou vlastnosťou týchto systémov je, že varianty riešenia sú dopredu známe a expertný systém na základe bázy poznatkov a zistených symptómov identifikuje najvhodnejší variant.

  1. generatívne – určené na riešenie takých problémov, ktorých varianty riešenia nie sú dopredu známe.

 

Napriek tomu, že expertné systémy sú v neustálom vývoji, našli už pomerne široké uplatnenie v mnohých odboroch, hlavne v medicíne pri určovaní diagnóz, v ekonomike, v meteorológii a pri riadení technologických procesov.

 

 

Ekonomické aplikácie

 

V súčasnosti by sme mohli nájsť tisíce fungujúcich systémov. Odvetvia, kde sa najviac uplatňujú expertné systémy sú:

-         bankovníctvo

-         poisťovníctvo

-         audítorstvo

-         financie

-         plánovanie daní

-         ekonómia

 

1.      v bankovníctve existujú systémy napr. na poskytovanie pôžičiek, analýzu odvetví, leasing, finančné prevody atď (napr. ALVIN, CLASS, FOLIO)

2.      v poisťovníctve – napr. na životné poistky, poistenie majetku (napr.CLUE, REXPERT)

  1. v audítorstve -  napr. na analýzu súvah, generovanie hlásení (napr. Finexpert, CAPEX, AUDIT)
  2. v oblasti finančných aplikácií napr. finančné analýzy, obchod s dlhopismi, audit, zmenárenstvo, atď. (napr.MAX, FINEX, AURORA)
  3. v oblasti plánovania daní - napr. systémy zamerané na oblasť daní FO a PO, na medzinárodné daňovníctvo (napr. PAYE, CLINTE, VATIA)
  4. v ekonómii – napr. na výber ekonomických cieľov, analýzu rizika (EMEX, PANISSE)

 

 

 

SYSTÉMY OIS (Office Information System)

-         systémy na automatizáciu administratívy

-         sú to mnohofunkčné, integrované, počítačom podporované systémy umožňujúce vykonávať viaceré kancelárske práce v počítačovom režime. Patrí sem napr. spracovanie textov, databázové spracovanie, tabuľkové spracovanie, elektronická pošta, telefax, práca v sieti (INTERNET) a pod.

-         ich cieľom je zvýšiť a zrýchliť efektívnosť kancelárskych prác

 

 

SYSTÉMY ERP (Enterprise Resource Planning – plánovanie podnikových zdrojov)

-         sú to integrované podnikové informačné systémy, ktoré umožňujú v rámci informačnej štruktúry v podniku riadiť široký rozsah aktivít

-         sú nástrojom na znižovanie nákladov a zefektívňovanie celého reprodukčného procesu

-         umožňujú manažérom prijímať kvalifikovanejšie rozhodnutia

-         najväčšími dodávateľmi ERP softvéru na svetovom trhu sú: SAP, Oracle Applications, Baan, PeopleSoft, JD Edwards

-         kategória systémov ERP je veľmi široká, ale zároveň je to jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí softvéru a služieb

 

SYSTÉM MAX

-         je komplexný informačný systém pre riadenie výrobných podnikov a distribučných organizácií. Systém je už dnes plne pripravený pre náš budúci vstup do EÚ. Systém MAX si vyberajú najčastejšie výrobné podniky s počtom zamestnancov od 50. Na našom trhu ide o systém s jednou z najlepších referencií predovšetkým vo výrobnej oblasti. Systém je úspešný nielen u nás, ale aj vo svete, kde počet predajov rýchlo narastá a počet už úspešne zavedených systémov dosahuje niekoľko sto. Okrem celej Európy je distribuovaný napr. i v USA, Ázii a Afrike.

-         plné nasadenie systému MAX poskytuje organizácii množstvo preukázateľných prínosov a návšteva niektorej existujúcej inštalácie v SR to môže potvrdiť. Medzi prínosy patrí najmä:

· zlepšené plánovanie a riadenie

· zlepšené predpovede pre nákup

· pomoc pri podnikateľskom rozhodovaní

· dokonalejšie riadenie veľkých kontraktov (zákaziek)

· zvyšovanie produktivity

· znižovanie zásob

· skracovanie priebežných dôb

· zlepšené služby zákazníkom

· plný dohľad nad tokom hotovosti

 

-         systém je dostatočne robustný a vďaka vynikajúcim nástrojom i veľmi pružný. Je navrhnutý ako dokonale integrovaná stavebnica jednotlivých subsystémov a modulov.

-         systém umožňuje používateľsky definovať okná s výbermi dát (dynamické SQL) vrátane možnosti grafického zobrazenia vybratých dát, prípadne on-line prenesenie vybratých dát do tabuľkového procesora (napr. Excel). Štandardne je inštalovaná slovenská a anglická verzia.

 

 

Poľnohospodársky úverový systém (Farm Credit System – FCS)

 

     Farm Credit system (ďalej len FCS) je celoštátna sieť kooperatívnych pôžičkových inštitúcií, ktoré poskytujú úvery a finančne príbuzné služby farmárom, chovateľom a ich družstvám. Jeho začiatky siahajú do roku 1920, kedy sa farmári združili a založili svoju vlastnú finančnú inštitúciu.

      Banky a asociácie Farm Creditu sa špecializujú na poľnohospodárstvo. Klienti Farm Creditu sa dlho tešia výhodám podnikania s miestnymi pobočkami Farm Creditu, kde poľnohospodárske úverové banky zamestnávajú poľnohospodárskych odborníkov, ktorí poznajú ich podnik, spoločenstvo a ich trhy. Zároveň klienti Farm Creditu oceňujú finančnú silu a stabilitu celoštátneho systému s aktívami viac ako 60 miliárd USD. Na rozdiel od komerčných bánk, inštitúcie Farm Creditu neberú depozity. Namiesto toho sa peniaze získavajú predajom cenných papierov na Wall Street. Výnosy idú cez banky Farm Creditu a asociácie k poľnohospodárskym výrobcom a družstvám.

 

Funkciu FCS ovplyvňuje Kongres prostredníctvom Správy poľnohospodárskych úverov (Farm Credit Administration – FCA). Rozsah služieb:

 

 

Farm Credit pracuje s dvomi druhmi úrokov:

-         pevný úrok (je vyšší)

-         pohyblivý úrok (závisí od rizikovosti, úveru, pri rizikovejšom úvere môže byť úrok aj vo výške 10 %, pri menej rizikovom úvere 6 %.

 

     Fondy na financovanie úverov farm Creditu pochádzajú z predaja cenných papierov na štátnych peňažných trhoch. Rozsah a sila systému Farm Credit, znásobená jeho federálnym charakterom umožňujú inštitúciám tohto systému získavať fondy za priaznivé ceny. Cenné papiere Farm Creditu sa predávajú investorom vo forme celosystémových obligácií a diskontných papierov. Investormi sú komerčné banky, sporiteľne, vlády, investičné fondy a jednotlivci.

 

Projekt E-FOLIO

 

      Systém E-FOLIO je systém pre podrobnú evidenciu rozloženia podielov podielnikov podielových fondov medzi jednotlivé fondy spravované správcovskou spoločnosťou. Systém maximálne automatizuje celý proces napojením na bankové systémy (KB, ČSOB), stredisko cenných papierov, RM-systém, poštu. Jadrom systému je automatické vysporiadavanie klientských portfólií na základe príkazov podaných do systému nielen zamestnancami alebo dílermi spoločnosti, ale predovšetkým i samotnými klientmi, prostredníctvom Internetu. Systém umožňuje on-line (bez potreby zásahu pracovníka spoločnosti) nákup a predaj portfólií. Naviac ku všetkým informáciám je umožnený ľahký prístup 24 hodín denne 365 dní v roku. Získame tak presný prehľad o aktuálnom stave portfólia prostredníctvom našich počítačov alebo mobilných telefónov.

 

Spoločnosť Business Global Systems

 

      V oblasti informačných systémov pôsobí spoločnosť Business Global Systems, ktorá je uznávaným lídrom v oblasti sieťových riešení a aplikácií a systémovej integrácie, ponúka moderné a pokrokové riešenia pre elektronický obchod a podnikové informačné systémy.  

      Naša spoločnosť pôsobí hlavne v štyroch segmentoch trhu:

 

      Spoločnosť Business Global Systems, a.s. ponúka riešenia v súvislosti s bezpečnosťou informačných systémov v horeuvedených segmentoch.

 

 

Martina Mazáková, Eva Ondreková, 1. ročník, krúžok 413

file downloaded from nechodimnapprednasky.sk!