zoradene prednasky

Friends

 

 

5 mýtov o bakalárskych prácach

Do konca marca musí väčšina tretiakov odovzdať bakalárske práce, alebo druhákov si vybrať svoju tému. Keď som sa rozprával s dotknutými študentmi, bol som až zarazený koľko koluje o bakalárkach čudesných mýtov. Preto som sa rozhodol o svoje skúsenosti podeliť a predísť chýbam, ktoré vďaka týmto hlúpostiam môžete urobiť.

1. Študenti musia rešpektovať dané témy.

Toto býva najčastejší mýtus. Po veľkej tlačenke na zaujímavé či ľahšie témy Vám zvyčajne neostane nič čo by stálo za hlbšie skúmanie. Študenti často hodia flintu do žita a buď si nechajú vybrať tému o spoločenskom význame podmorských čučoriedok alebo si sami vyberú niečo obdobné. Je to hlúposť.

Väčšina počas štúdia nájde aspoň menší úsek, ktorý nás baví. Prečo si nevytvoriť vlastnú tému ? Veľké množštvo pedagógov je štastných ak prichádzajú študenti s vlastnými nápadmi. Prečo ? Lebo vedia, že takto sa zakusnete do témy viac a aj škola nebude posledných 40 rokov točiť tie isté témy dookola. Mnohí čakajú na iniciatívnych a kreatívnych študnetov. A ja viem, že taký ste.

2. Bakalárka = jeden konzultant (vedúci bakalárky)

Mnoho študentov, nadáva častokrát na osoby, ktoré sú ich vedúcimi bakalárskych prác. Stretol som sa aj s prípadmi kedy pedagóvia neusmernili ako oponent očakával. Tomu sa však dá jednoducho vyhnúť. Píšete o tom čo vás baví? Je to zaujímavé? Prečo neosloviť iných pedagógov na iných školách. Verte mi na mnohých či už českých, európskych ale aj slovenských univerzitách sú síce zaneprázdnení ale veľmi ochotní ľudia. Títo ľudia si nájdu čas nato aby vás e-mailom nasmerovali. Zažil som to. Koniec koncov, prečo neísť na štúdijný pobyt niekam, kde si navolíte len dané odborné predmety ? Je to neskutočne jednoduché – a prínos pre vás a budúcnosť je niečo čo vám jeden konzultant, akokoľvek dobrý nedá. Sú to rozdielne pohľady na vec.

3. Obhájiť to musím v júni

Mýtus číslo tri, je to čo vám väčšinou nepovedia v škole. Pokyny dekanov zvyknú usmerňovať čas do kedy je nutné bakalársku prácu obhájiť. Vonkoncom to nie je Jún. Veľa univerzít umožňuje obhájiť bakalársku prácu až do Augusta daného roka. Dokonca je možné štúdium aj prerušiť pred obhajobou ! Prerušiť možno zvyčajne až na dva roky (tak aby vám téma a jej vypracovanie ostali). Nebojte sa experimentovať – obhajoba bakalárskej práce nezaväzuje ako ste si mysleli. Postup býva taký – zvolia vám oficiálny termín, vy ho následne odmietnete a dohodnete sa na inom, ktorý môže byť aj v Auguste.

4.  Jeden študent = dovolená jedna téma

Rovnica, ktorá nikdy neplatila. Študent si môže zvoliť viacero tém na viacerých katedrách. Viem, že väčšina z vás to možno nevyužije ale pre niektorých je proste cca 30 strán málo o svojej téme a vedia to šikovne zaobaliť do pokračovania v rámci inej. 

5. Neobhájim = letím zo školy

Toto kto povedal všetkým tým študentom ? Ak neobhájite v riadnom termíne, môžete si ju kľudne prepracovať či dokonca zmeniť celú tému a napísať novú bakalárku. To niesú príjmačky …

 

Dúfam, že som vám trošku pomohol a chcem vás podporiť v tom aby ste si vyberali témy, ktoré vás bavia a nebrali tie nudné somariny čo sa opakujú od čias Kopernika.