Na vysokej škole (ale aj inde) sa často môžete stretnúť s predmetmi, ktoré sú čisto založené len na prezentáciách študentov (či už z dôvodu potreby hodnotenia alebo lenivosti vyučujúceho). Osobne neznášam tento druh predmetov. Nič z nich nemám a vadí mi úroveň prezentácií, ktoré vytvárajú študenti. Mnohé z nich nemajú ani úroveň žiaka strednej školy. A pritom to chce len trochu námahy.
Pár tipov, ktorých sa držím ja pri prezentovaní:
1. Nepoužívajte opozerané témy PowerPointov.
Na internete je kopec šablón, ktoré nie sú len profesionálne, ale aj tematicky zamerané. Keď vám nestačia vygooglené free témy alebo priamo od Microsoftu, alebo skúste tu. Čo sa týka písma, nevyberajte háčikové (ako je napr. Times New Roman), pretože je horšie vidieť na projektoroch. Vhodné neháčikové písma sú Verdana, Tahoma, Calibri, atď. Výber typu písma napovedá niečo aj o vašej osobe a ak chcete daj najavo infantilnosť a neskúsenosť, vyberiete si absolútne klišé Comic Sans MS. Dbať treba aj na veľkosť písma, inak je slide prakticky k ničomu.
2. Nepreháňajte to s efektmi
Animácie sú nutnosť, ale všetkého veľa škodí. Obrázkom, ktorý priletí, následne sa otočí, začne skackať a potom odletí síce dokážete, že niečo viete v PowerPointe, ale vyzerá to skôr infantilne ako pekne. Čo sa týka zvukov, nemám vo zvyku ich používať, pretože ich považujem za rušivé.
3. Nepoužívajte celé vety
Ak radi čítate, choďte do čitateľského klubu. Vety nemajú v PowerPointe čo hľadať. Skráťte ich do hesiel a ešte lepšie do obrázkov, grafov, tabuliek a podobne. Microsoft PowerPoint 2007 má funkciu SmartArt, s ktorou rýchlo a ľahko prekonvertujete text do nejakej dobre vyzerajúcej a pochopiteľnej schémy.
4. Nebuďte statickí !
Častá chyba, ktorú robí takmer každý je postávanie pri klávesnici a monotónne prepínanie slidov (horšie už je len státie chrbtom k publiku – verte, aj také som párkrát zažil). Nastavte si PowerPoint tak, aby nadpisy, text a prípadne efekty sa spúšťali po predchádzajúcom a nie po kliknutí myši. Prechádzaním sa po triede núti dávať obecenstvo pozor a ak vás už nepočúvajú, aspoň pozorujú vašu chôdzu a nezaspávajú. Ideálne by bolo, keby ste mali ovládanie od projektora, ktorým sa budete posúvať medzi slidami.
5. Komunikujte aj neverbálne
Gestami pútate pozornosť.
6. Píšte, zvýrazňujte, vysvetľujte
Slovenské školstvo nie je ešte tak zle na tom, aby v triede nebola tabuľa s kriedou (fixkou). Prečo to nevyužiť? Dôležité veci píšte, zvýrazňujte, vysvetľujte a ukážte, že ste gramotní.
7. Nepoužívajte obsah na začiatku
Hoci sa to odporúča, na začiatok prezentácie nedávajte obsah. Po prvé si to aj tak nikto nezapamätá, nikoho ho to nezaujíma a je to naozaj nepodstatná informácia (to isté platí aj o predeľovacích slidoch). Naviac pripravíte obecenstvo o akýsi druh prekvapenia či napätia toho, čo bude nasledovať. Je to možno niečo podobné ako keby ste sa hneď na začiatku knihy vedeli, že vrah je záhradník.
8. Nedávajte všetko do PowerPointu
Veľké obrázky (tabuľky, grafy, …) majte uložené osobitne a počas prezentácie prepnite do príslušného programu. Vyzerá to profesionálne a opäť núti obecenstvo sledovať, čo robíte. Samozrejme, nikdy nezabudnite uviesť zdroj, z ktorého ste čerpali. Vždy sa nájde niekto z publika (minimálne vyučujúci), čo vás bude chcieť skritizovať alebo dostať a neuvedenie prameňa informácie je tá najľahšia možnosť.
9. Začnite otázkou
Prezentáciu zásadne začnite otázkou publiku. Napr. vysvetľujete rozdiel medzi žiarovkami a žiarivkami a opýtate sa koľkí z prítomných doma používajú väčšinou žiarivky. Iný príklad: na prezentácii o možnostiach podnikania na internete sa opýtate, či niekto má alebo zvažuje svoju vlastnú webovú stránku a ako ju mieni využiť. Príkladov je veľa a určite vás niečo napadne k danej téme.
10. Buďte očarujúci
Prezentovanie by sa dalo prirovnať k baleniu dievčat (chalanov?). Musíte byť šarmantní, vtipní, duchaplní k tomu, aby ste zaujali. Tento bod je ťažké splniť, hlavne ak to nemáte vrodené. Ale nič nie je čierno-biele a dokonca aj tomuto sa dá nejakou praxou aspoň čiastočne dospieť.
11. Majte šajnu o téme
Neznamená to však, že sa musíte učiť prezentáciu naspamäť. Verte, vyzerá to rovnako zle ako keď neviete o čom hovoriť. Odporúčam si spraviť akýsi výcuc z témy (resp. z prezentácie) a ten si zopárkrát prečítať podľa potreby. Ak si nie ste istý a bojíte sa, že zabudnete ako pokračovať, majte výcuc položený niekde na blízku. Určite ho nedržte v ruke. Tréma robí svoje a hoci aj keď nie ste trémista, je možné (takmer isté), že sa vám začnú triasť ruky.
12. Nakoniec položte otázky
Na konci PowerPointu dajte slide, kde dávate priestor na otázky a poďakujte sa za pozornosť.
A ako viete, že ste zaujali a vaša prezentácia bola úspešná?
Buď dostanete búrlivý potlesk a standing ovations, alebo minimálne padne aspoň jedna otázka k téme (ak ste naozaj zaujali, tak ich padne viac, prípadne vznikne diskusia). Týmito tipmi vám nezaručujem úplný úspech prezentácie, minimálne však z toho bude publikum niečo mať a neuchýli sa ku klasickému zívaniu, či hraniu piškvoriek, ako to mám vo zvyku ja..
A keďže nepatrím medzi úplne najpovolanejších, čo by mali dávať rady o prezentáciách, skúste si prečítať iné názory tu, tu a tu.
Autorom článku je Midnite. Viac zaujímavých tipov nájdete na jeho blogu.