Rozprávali ste sa niekedy s Austrálčanom, Američanom, Číňanom, či Rusom? A viete, čo nám Európanom všetci títo závidia? Závidia, že všetko je na dosah ruky a za 100 km prejdete aj štyri krajiny, ktoré vyzerajú absolútne inak. Áno, to je Európa. Koľko ste z nej ale videli doteraz? Totiž… Cestovať ako študent je diametrálne odlišné cestovanie od hocičoho. Nie je to ako dovolenka s kolegami z práce, tobôž nie ako rodinný výlet. Je to ako vymeniť život na chvíľku. Máš chuť? Skús cez Erazmus. Erazmus je program, ktorý ťa dostane do zahraničia. Prečítaj si, ako to funguje v 7. bodoch.
Každá škola má uzatvorené zmluvy s inými univerzitami a cez ne obojstranne prúdia študenti. Študenti si podajú prihlášku, prejdú prípadným výberovým konaním a následne vyplnia niekoľko zmlúv (je to veľmi jednoduché, ak niekto pozná, čo je to vybavovať si mobilitu sám ). Potom sa už len vezieš (o tom nabudúce). Prečo teda ísť ?
Prečo teda ísť ?
1. Rodičia sú šťastný
Začneme netypicky. Áno ak im vysvetlíš, že v životopise vyzerá taký študijný pobyt v cudzej zemi celkom solidne s radosťou ťa kopnú do zahraničia. A navyše, majú od teba pokoj
2. Nové kontakty
Všetci erazmáci sú v úplne novom prostredí, zväčša samy, preto sa kamarátstva tvoria rýchlo a pevnejšie. Neskôr ti kamaráti z iných kútov sveta otvoria možnosti návštev, čo znamená ušetriť na budúcich cestách a mať všade niekoho u koho spať.
3. Zlepšíš sa v jazyku
Záleží kam sa vyberieš. Oficiálnym jazykom erazmákov je angličtina. Ale učiť sa lokálny jazyk, prípadne v ňom študovať otvára nekonečné možnosti. Základ je, že sa naučíš premýšľať v cudzej reči = neprekladať si to v hlave nikdy viac. Dokonca Erazmus aj hradí kurzy lokálnych jazykou.
4. Osamostatníš sa
Je to iné ako ísť na chatu na týždeň alebo bývať na intráku v Čechách alebo na Slovensku.
5. Máš prázdniny
Štúdium cez Erazmus sú viac menej prázdniny. Účelom programu je spoznávanie nových kultúr a nie to aby si presedel v študovni celý pobyt. Preto sú vždy učitelia na erazmákov milí (dokonca aj tí, od ktorých by si to nečakal ty doma) a štúdium je vlastne skôr pojítko ľudí ako strašiak. Dokonca po návrate má mnoho “domácich” učiteľov tendenciu byť zhovievavejší k navrátilým erazmákom.
6. Účet platí štát
Čím je drahší štát kam ideš, tým viac peňazí dostávaš. Zo skúseností : ak si doteraz študoval doma, mierne ti budú musieť rodičia prihodiť (vreckové). Ak bývaš už teraz na intráku, pre tvojich rodičov to nebude žiadna finančná zmena.
7. Nový pohľad na svet
Erazmáci sa vrátia zväčša zmenený novými zážitkami. Svet totiž už nekončí za Prahou.
Teraz je to na tebe. Zahraničné oddelenie je aj na tvojej škole. Čakajú ťa.