Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Fakulta verejnej správy / Ústavné právo SR
OTÁZKA 11 – OSOBNÉ PRÁVA – ÚSTAVNÁ KONCEPCIA – čl. 14 - 25 (11.doc)
OTÁZKA 11 – OSOBNÉ PRÁVA – ÚSTAVNÁ KONCEPCIA – čl. 14 - 25
(Základné ľudské práva a slobody – osobné práva a slobody)
1 – skupina práv, ktoré charakterizujú človeka ako ľudskú bytosť, chránia základné ľudské hodnoty, akými sú život, osobná sloboda, dôstojnosť, vlastníctvo, vierovyznanie, česť atď.
2 – 1. generácia ľudských práv, vznik spätý s formovaním prostriedkov odporu proti štátu, najmä v jeho policajnom vyjadrení alebo v období absolutistickej monarchie – Anglicko, Francúzsko
3 – sféra, do ktorej nemá zasahovať štát, ak tak robí, musí rešpektovať právo – prirodzenoprávne poňatie (ľudia sa rodia rovní a slobodní, práva im patria, štát im ich nemôže vziať ani dať, môže a má ich ústavne zakotviť a ochraňovať)
+ korene požiadavky neodňateľnosti a nezrušiteľnosti ľudských práv koncipovanej v duchu prirodzeného práva, čl. 12 ods. 1: Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
4 – z hľadiska subjektu individuálny charakter, ich reálne uskutočňovanie je úzko späté s právnou i faktickou rovnosťou ľudí, subjektom sú takmer výlučne fyzické osoby – 2 výnimky – prelomenie individuálneho charakteru osobných práv:
1 – čl. 23 ods. 4 - každý občan má právo na slobodný vstup na územie SR, nemožno ho nútiť, aby opustil vlasť a nemožno ho vyhostiť + čl. 25 ods. 1 – obrana SR je povinnosť a vec cti občanov. Zákon ustanoví rozsah brannej povinnosti.
2 – čl. 20 ods.1 zakotvuje ústavné právo vlastniť majetok. Avšak v článku 4 je uvedené, že nerastné bohatstvo, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje, vodné toky a jaskyne sú vo vlastníctve SR. Aj v samotnom článku 20 ods, 2 sa uvádza, ktorý ďalší majetok ešte môže byť vo vlastníctve štátu, obcí alebo určených právnických osôb.
5 – väčšina základných ľudských práv sa realizuje priamo z ústavy, ich faktické uskutočňovanie si nevyžaduje ďalšiu konkretizáciu cestou bežného zákonodarstva, tieto práva sa uskutočňujú prevažne mimo právnych vzťahov, ktoré vznikajú len na základe porušenia uvedených práv a slobôd
6 – ústavné zakotvenie základných ľudských práv a slobôd má povahu legislatívneho maxima
Č. 14 – každý má spôsobilosť na práva
Čl. 15 – každý má právo na život, ľudský život je hodný ochrany už pred narodením, nikto nesmie byť pozbavený života, trest smrti sa nepripúšťa
Č. 16 - nedotknuteľnosť osoby aj jej súkromia je zaručená, nikoho nemožno mučiť
Čl. 17 - osobná sloboda sa zaručuje (upravuje kedy možno podozrivého zadržať, zatknúť a pod)
Čl. 18 - zákaz nútených prác
Čl. 19 – každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena
Čl. 20 každý má právo vlastniť majetok.
Čl. 21 – obydlie je nedotknuteľné
Čl. 22 - listové tajomstvo a tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností sa zaručujú
Čl. 23 - sloboda pohybu a pobytu sa zaručuje
Čl. 24 – sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery sa zaručujú
Čl. 25 - obrana SR ako povinnosť a vec cti občanov SR