Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia / Medzinárodné podnikanie v obchode a službách / Manažment - 3.semester
Funkcia kontroly (6.funkcia_kontroly.doc)
Funkcia kontroly
Kontrola (inspection) – kritické zhodnotenie reality s ohľadom na ciele riadenia. Určenie či došlo k zhode medzi plánom a realitou.Overovanie (verification) – použitie analýzy, skúmania a poskytnutie objektívnych dôkazov, potvrdenie, že plánované požiadavky boli splnené.Nezhoda (nonconformity) – nesplnenie požiadaviek; ide o jav nežiadúci a je potrebné ho odstrániť.Audit – previerka – systematické, nezávislé a zdokumentované skúmanie z hľadiska naplnenia zákonov, štandardov, postupov, efektívneho využívania zdrojov a požadovaných cieľov.Controlling – získavanie nových poznatkov o riadenej realite na základe systematického zachytávania informácií a ich vyhodnocovanie, ktoré sa opiera o plán versus skutočnosť, ktorá môže byť využitá pri manažérskom rozhodovaní, koordinácií alebo plánovaní.
Fázy vnútornej štruktúry kontrolnej činnosti:
- Určenie predmetu kontroly.
- Získavanie a výber informácií pre kontrolu – primárne (priame) a sekundárne (sprostredkované) informácie.
- Overovanie správnosti získaných informácií.
- Hodnotenie kontrolovaných procesov – jadro kontrolnej činnosti.
- Závery a návrhy na opatrenia určené pre manažéra.
Kontrolu preventívnu, ktorá sa orientuje na zisťovanie kvantitatívnych ako aj kvalitatívnych odchýlok zdrojov, ktoré sa v podniku používajú. Tvorba a realizácia kvalitne a pravidelne zostavovaných plánov v podnikoch, majiteľovi, manažérovi podniku vytvára preventívnu kontrolu.
Prevencia je zabezpečovaná v plánoch výroby, v personálnych plánoch, v pláne marketingu, finančných plánoch, v pláne cash flow a v ostatných podnikových plánoch.
Priebežná kontrola sa zameriava na jednotlivé kroky, napríklad už začatej stavebnej zákazky. Jej úlohou je zistiť, či všetky stavebné operácie sa realizujú v súlade s plánmi jednotlivých zákaziek, ako aj stanovenými podnikovými cieľmi. Aj v tomto prípade manažér stavebného podniku by mal využívať motivačné nástroje, ale sankcie a to vtedy ak sa neplní stanovený plán, dochádza k napríklad časovým sklzom, k problémom v oblasti kvality, nízkej produktivity práce zamestnancov a podobne.Priebežná kontrola musí byť pravidelná a permanentná, je súčasťou prevencie.
Kontrola spätnou väzbou.
Kontrola pomocou spätnej väzby sa orientuje nielen na konečné výsledky, ktoré boli dohodnuté medzi dodávateľom zákazky a investorom. Názov tohoto druhu kontroly je odvodený od skutočnosti, že dnešné výsledky sa stávajú návodom pre budúce činnosti. Tak napríklad, problémy zistené počas výstavby, by mali slúžiť ako východiskové informácie potrebné pre zabezpečenie realizácie budúcich zákaziek.
Projektovanie vnútorného kontrolného systému:Hľadanie odpovedí na nasledujúce otázky:
· prečo kontrolovať – účel, funkcia a zmysel kontroly (inšpekčná, eliminačná)
· čo kontrolovať – predmet kontroly
· kto kontroluje – subjekt kontroly (manažéri, poverení zamestnanci, kontrolóri, externí prac.)
· kedy kontrolovať – periodicita kontroly (riadna, mimoriadna)
· ako kontrolovať – spôsob, metódy kontroly (bežná interná kontrola, interný audit, controlling, automatická kontrola,.....)
Klasické ponímanie controllingu – súčasť ekonomického riadenia organizácie. Základom ekonomického riadenia podniku sú finančné plány podniku ako celku ako aj jeho jednotlivých častí. Controlling vychádza z komplexného podchytenia všetkých ekonomický a najmä nákladových aktivít podniku a smeruje k objektívnym vyhodnotenia získaných informácií.
Rozvojová koncepcia controllingu chápe controlling ako nástroj podnikového riadenia zameraného na rozvoj a budúcnosť. V tomto ponímaní má controlling poskytovať predovšetkým top manažérom základné podkladové informácie pre stanovenie budúceho smerovania podniku. Využíva sa pri tvorbe podnikových stratégií, nákladových položkách, investíciách, zásobách,...... Pozornosť sa venuje analýzam likvidity, rentability, produktivity, optimalizácie nákladov,......
Koncepcia controlingu zameraná na systém včasného varovania je zatiaľ posledným vývojovým krokom. od controllingu sa očakáva, že bude pružne poskytovať informácie signalizujúce nielen poruchy, ale aj možné ohrozenia pri plnení plánov, signalizovať aj hrozby konkurencie a podobne.
- 1 -