Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Lekárska fakulta / Anatomia
Pelvis (pelvis[1].doc)
Pelvis
Panva je kaudálna časť trupu, kde dochádza k spojeniu dolných končatín a trupu. Jej hranice nie sú ostré. Vzhľadom k tomu plynulo prechádza vpredu do oblasti brucha, vzadu do oblasti krížovej a driekovej, dole do oblasti dolných končatín. Na povrchu z oblasti panvy vidíme iba malú časť: perineum, ktorá sa nachádza medzi stehnami. Vpredu je ohraničené lonovou sponou a vzadu kostrčou. Panvu delíme na veľkú a malú. Rozhranie medzi nimi vytvára apertura pelvis superior. Nad ňou sa nachádza veľká panva a pod ňou malá. Malá panva uzatvára panvovú dutinu cavitas pelvis, ktorá je dolnou časťou cavitas abdominis.
Steny panvy sú tvorené jednak kožou a podkožným tkanivom, povrchovými svalmi, kosťami a jednak vnútornými svalmi s fasciami, cievami a nervami. Dolné ohraničenie cavitas pelvis tvorí diaphragma pelvis, ktorej najpodstatnejšiu časť tvorí musculus levator ani a dopĺňa ho musculus coccygeus. Časť panvy pod diaphragma pelvis sa volá hrádza - perineum. Panva obsahuje orgány močového a pohlavného systému, rectum, ktoré perforujú diaphragma pelvis a diaphragma urogenitale a ústia von. Na malej panve môžeme rozlíšiť prednú, laterálne a zadnú stenu a spodinu. Prednú stenu tvorí symphysis pubica, ramus ossis pubis, časť musculus obturatorius internus a membrana obturatoria. Laterálne steny tvorí predovšetkým corpus ossis pubis, ramus ossis ischii, musculus obturatorius internus, fascia obturatoria interna. Zadnú stenu tvorí facies pelvina ossis sacri, articulatio sacroiliaca s väzmi a časť os ilium, musculus piriformis, ktorý odstupuje od facies pelvina, na ňom je plexus sacralis a vetvy arteria iliaca interna, dno panvy tvorí diaphragma pelvis, ktorú dopĺňa diaphragma urogenitale.
Diaphragma pelvis je svalovo-fasciálna platnička, ktorá vytvára dno dutiny malej panvy, tvorí oporu pre orgány malej panvy a uzatvára otvory orgánov, ktoré cez ňu prechádzajú. Je veľmi dôležitá, lebo odoláva tlaku. Keď svaly tejto priehradky majú znížený tonus, jednotlivé orgány môžu vystupovať von (prolaps orgánov). Tvorí ju musculus levator ani a musculus coccygeus. Musculus levator ani, tvorí najpodstatnejšiu časť diaphragma pelvis. Má 4 samostatné časti, z ktorých niektoré uzatvárajú orgány, ktoré perforujú diaphragma pelvis. Patria k nim musculus pubococcygeus, musculus levator prostatae (pubovaginalis), musculus puborectalis, musculus iliococcygeus.
Musculus pubococcygeus odstupuje asi 1 cm od symfízy, jeho svalové vlákna prechádzajú dorzálne a upínajú sa na os coccygis a do ligamentum anococcygeum. Časť vlákien prechádza na kontralaterálnu stranu na rozhraní urethry a recta.
Svalové vlákna, ktoré okružujú u muža prostatu vytvárajú musculus levator prostatae, u ženy dvíhajú pars posterior fornicis vaginae a tvoria musculus pubovaginalis.
Laterálne od musculus pubococcygeus odstupuje musculus puborectalis, ktorý prebieha dorzálne za rectum a upína sa do os coccygis. Pravo a ľavostranné vlákna sa za rectom spájajú a tvoria slučku tvaru písmena U a podchytávajú flexura perinealis. Tento sval hrá dôležitú úlohu pri uzatváraní recta.
Musculus iliococcygeus odstupuje od arcus tendineus musculi levatoris ani, čo je väzivový pruh vo fascia obturatoria interna. Prebieha smerom k rectu a upína sa na os coccygis a do ligamentum anococcygeum. Zadnú časť diaphragma pelvis dopĺňa musculus coccygeus, ktorý odstupuje od spina ischiadica a ligamentum sacrospinale, z ktorým zrastá a upína sa na os coccygis a ligamentum anococcygeum. Tvorí akúsi nálevku, ktorá pokračuje smerom nadol a dopredu. V jej hrote prestupuje rectum. Svaly diaphragma pelvis nevypĺňajú celú časť malej panvy, vpredu sa nachádza štrbina - hiatus urogenitalis, ktorá je vyplnená riedkym väzivom a prebieha cez ňu urethra a u ženy za ňou vagina. Tento hiatus urogenitalis zospodu prekrýva diaphragma urogenitale.
Diaphragma urogenitale je uložená pod diaphragma pelvis. Uzatvára hiatus urogenitalis a siaha od symphysis pubica, medzi rozostupujúcimi sa ramenami ramus ossis ischii až po tubera ischiadica. Tvorí ju hlavne musculus transversus perinei profundus, ktorého svalové vlákna prebiehajú priečne medzi ramenami ramus inferior ossis pubis oboch os pubis. Nevypĺňa iba malý priestor pri symfíze pre prechod vasa dorsalia penis seu clitoridis. Musculus transversus perinei profundus perforuje urethra a vagina. Vlákna tohoto svalu, ktoré obklopujú urethru tvoria musculus sphincter urethrae. V zadnej časti je tento sval doplnený pomocou variabilného musculus transversus perinei superficialis, ktorý prebieha medzi tubera ischiadica.
Svaly diaphragma urogenitale sú obalené fasciami. Zdola je to fascia diaphragmatis urogenitalis inferior (perineálna membrána), zhora fascia diaphragmatis urogenitalis superior. Spájajú sa vpredu v symphysis pubica v ligamentum transversum perinei a vzadu sa spájajú v centrum tendineum perinei. Centrum tendineum perinei je časť, kde jedine sa spájajú svaly a fascie oboch diaphragiem. Nachádza sa pred rectom.
Diaphragma pelvis je obalená fasciami tiež. Sú to fascia diaphragmatis pelvis inferior et superior. Medzi diaphragma pelvis a urogenitale v prednej časti sa nachádza recessus pubicus fossae ischioanalis. Laterálne od diaphragma pelvis sa nachádza priestor klinovitého tvaru fossa ischioanalis.
Svaly pripájajúce sa na obe diaphragmi sú musculus ischiocavernosus, ktorý odstupuje od ramus ossis pubis, prebieha spolu s crura penis et clitoridis a upína sa do tunica albuginea corporis cavernosi penis. Musculus bulbospongiosus okružuje bulbus penis seu vestibuli. U muža sa pravý a ľavý spájajú navzájom, čím tvoria šev zvaný raphe, obklopujú corpus spongiosus penis. Musculus sphincter ani externus je dôležitý priečne pruhovaný sval, ktorý zvonku nasadá na musculus sphincter ani internus. Je v rozsahu canalis analis a má výšku asi 2 cm. Pozostáva z troch častí: pars profunda, superficialis et subcutanea. Je to hlavný uzatvárač análneho otvoru.
Fossa ischioanalis je priestor klinovitého tvaru, ktorý sa nachádza pod diaphragma pelvis a laterálne od nej. Dopredu vybieha v recessus pubicus. Obsahuje veľké množstvo tuku - corpus adiposum fossae ischioanalis, ktorý nemizne ani pri extrémnom hladovaní. Prebieha v ňom canalis pudendalis (Alcoci), ktorý je vytvorený vo fascia obturatoria interna pre prechod arteria et vena pudenda a nervus pudendus. Vo fossa ischioanalis prebieha arteria pudenda interna, arteria rectalis, arteria labialis posterior seu scrotalis posterior.
Kraniomediálne je musculus levator ani, canalis analis, laterálne musculus obturatorius internus, fascia obturatoria interna, canalis pudendalis. Dorzálne musculus gluteus maximus a ligamentum sacrotuberale. Ventrálne je recessus pubicus fossae ischioanalis, ktorý smeruje nad diaphragma urogenitale.
Pod kožou z oblasti brucha až na perineum prebieha fascia perinei superficialis, ktorá je pokračovaním fascia subcutanea abdominis. prechádza do fascia lata, s ktorou zrastá. Obaľuje penis ako fascia penis, prechádza na scrotum, kde zrastá s tunica dartos. Končí v centrum tendineum rovnou čiarou. Priestor medzi fascia perinei superficialis a fascia diaphragmatis urogenitalis inferior sa nazýva spatium perinei superficiale. Obsahuje bulbus penis, bulbus vestibuli, crura penis seu clitoridis, arteria dorsalis penis seu clitoridis. Priestor medzi fascia diaphragmatis urogenitalis inferior a superior je spatium perinei profundum, ktoré obsahuje pars membranacea urethrae, glandulae urethrales, glandulae vestibulares majores.
Fascia diaphragmatis pelvis superior prechádza na steny panvy ako fascia pelvis parietalis. Tvorí zosilnené väzivo okolo arteria iliaca interna, prebieha pozdĺž jednotlivých vetiev na orgány, ktoré tieto vetvy vyživujú a zrastá s povrchom orgánov ako fascia pelvis visceralis. Zhora nalieha peritoneum. Časť priestoru v malej panve, ktorá sa nachádza pod peritoneom a nad fascia pelvis parietalis sa nazýva subperitoneálny priestor, v ktorom sú niektoré orgány, cievy a nervy. Časť tohoto priestoru, ktorá je medzi symfízou a vesica urinaria sa volá spatium retropubicum.
Perineum v užšom slova zmysle je časť brucha medzi rozostupujúcimi sa stehnami. Je diamantového tvaru a môžeme ho rozdeliť na dva trojuholníky. Predný je trigonum urogenitale, zadný je trigonum anale. Ohraničenie je dolný okraj symfízy, tubera ischiadica, hrot kostrče. Spojnica, ktorá spája obe tubera ischiadica, tvorí súčastne bázu oboch trojuholníkov. Zadný - trigonum anale má bázu tvorenú spojnicou tubera ischiadica, hrot tvorí os coccygeum. Má rovnaké pomery u muža aj u ženy. Ústi tu canalis analis cez anus. Trigonum urogenitale, má bázu ako predošlý, hrot tvorí vrchol symfízy, po stranách je sulcus genitofemoralis. V tejto časti sú iné pomery u ženy a muža. U muža tu je scrotum, penis, u ženy labia majora, minora, vestibulum vaginae, clitoris, urethra.