zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Lekárska fakulta / Anatomia

 

Abdomen (abdomen[1].doc)

Abdomen

 

 

        Vonkajšie hranice brucha sú arcus costalis dexter et sinister, Th12. Vnútornou hranicou je bránica. Dolná vonkajšia hranica je crista iliaca, spina iliaca anterior superior, canalis inguinalis a transverzálna spojka na mons pubis. Vnútorná dolná hranica je linea terminalis (promotorium, linea arcuata). Umbilicus je uložený na rozhraní L2 - L3.

Regiones cavitatis abdominalis: nachádzajú sa tu dôležité orientačné čiary. Horná hraničná čiara transpylorická čiara, druhá transverzálna čiara je subcostálna, cez tubercula costoabdominalia (tuberculum costoabdominalium je na 10 rebre, kde prechádza kosť v chrupku). Ďalšou transverzálnou čiarou je linea bispinalis, ktorá predstavuje spojenie oboch spina iliaca anterior superior. Podľa týchto čiar sú rozdelené jednotlivé oblasti. Hore je epigastrium, v strede mezogastrium, dole

hypogastrium. Tieto tri oblasti sú prechodom

oboch lineae medioclaviculares rozdelené na

jednotlivé regia.

 

 

epigastrium: v strede regio epigastrica

        vľavo regio hypochondrica sin.

        vpravo regio hypochondrica dx.

 

mezogastrium: v strede regio umbilicalis

        vľavo regio lateralis sin.

        vpravo regio lateralis dx.

 

hypogastrium: v strede regio pubica

        vľavo regio inguinalis sin.

        vpravo regio inguinalis dx.

 

 

 

        Povrch brušnej steny tvorí koža. Druhá vrstva je podkožná vrstva so suprafasciálnymi útvarmi a fasciami. Treťou vrstvou sú svaly, štvrtá je fascia transversalis a najhlbšie je peritoneum parietale. Suprafasciálne máme žily. Vena thoracoepigastrica, vena epigastrica superficialis, vena circumflexa ilium superficialis, venae pudendae externae, venae paraumbilicales (pri patologických stavoch dilatujú a tvoria caput medusae, do vena cava superior cez thoracoepigastrica, do vena cava inferior cez epigastrica superficialis). Na brušnej stene sú zakončenia suprafasciálnych artérií z arteria femoralis. Suprafasciálne uložené nervy sú pokračovania suprafasciálnych štruktúr z hrudníka. Rami cutanei anteriores et laterales z posledných 6 intercostálnych nervov. Horné 2/3 brušnej steny inervujú intercostálne nervy (spolu s nimi prebiehajú aj vasa intercostalia posteriora).

        Po sňatí kože vidíme hneď pod povrchom Kamperovú fasciu, ktorá pokrýva tuk na umbilicu. V podkožnom tuku sa nachádza fascia subcutanea a prebieha v 2/3 hrúbky podkožného tuku. Pokračuje do oblasti perinea ako fascia perinei superficialis. Ďalej sa nachádza fascia abdominalis superficialis, prechádza do fascia iliaca. Fixuje sa na crista iliaca, prechádza súvislo do obalov funiculus spermaticus ako fascia spermatica externa.

 

 

 

Svaly

 

 

        Svaly brušnej steny delíme na prednú, bočnú a zadnú skupinu. Predná skupina obsahuje musculus rectus abdominis, musculus pyramidalis (nekonštantný sval). Musculus rectus abdominis odstupuje od chrupiek 5 - 7 rebra a upína sa na os pubis. Má vsunuté väzivové pruhy intersectiones tendinae. Musculus rectus abdominis je obalený vo vagina musculi recti abdominis, ktorá vzniká z aponeuróz svalov bočnej skupiny. Musculus pyramidalis odstupuje od úponu priameho svalu brucha a upína sa do linea alba. Vagina musculi recti abdominis má 2 časti. Lamina anterior je tvorená aponeurózou musculus obliquus internus et externus abdominis. Lamina posterior je tvorená aponeurózou musculus obliquus internus et musculus transversus abdominis. Lamina posterior na nachádza len v horných 2/3, v dolnej tretine sa všetky aponeurózy dostávajú pred musculus rectus abdominis a na zadnej strane svalu sa vytvára linea arcuata Duglassi.

Linea alba je väzivový pruh prebiehajúci stredom prednej brušnej steny od processus xiphoideus na symphysis pubica. Linea alba slúži pre úpon svalov bočnej skupiny. Okolo umbilica tvorí väzivový kruh anulus umbilicalis, ktorý môže byť príčinou umbilicálnych hernií. V mieste úponu linea alba prebiehajú väzivové pruhy adminiculum lineae albae.

K svalom bočnej skupiny patrí musculus obliquus externus abdominis, musculus obliquus internus abdominis, musculus transversus abdominis. Musculus obliquus internus abdominis odstupuje od laterálnej časti ligamentum inguinale, crista iliaca. Falx inguinalis sú kaudálne vlákna vonkajšieho šikmého svalu a musculus transversus abdominis, ktoré prebiehajú oblúkovito k úponu musculus rectus abdominis, k jeho laterálnej časti a pokračujú na pecten ossis pubis. Musculus transversus abdominis má ostrú hranicu medzi svalovou časťou a väzivovou: linea semilunaris Spigeli.

Fascia transversalis pokrýva z vnútornej plochy musculus transversus abdominis, v mieste vchodu do canalis inguinalis sa nazýva anulus inguinalis profundus. Fascia v tomto otvore nie je prerušená, ale pokračuje na funiculus spermaticus ako fascia spermatica interna. Preklenuje uhol medzi musculus obliquus internus abdominis a musculus transversus abdominis, fixuje sa na ligamentum inguinale. Kraniálne pokračuje ku bránici. Fascia transversalis má 2 zosilnené miesta: falx inguinalis a ligamentum interfoveolare (Hesselbachi).

 

        Peritoneum parietale na prednej stene brucha podmieňuje plicae umbilicales. Plica umbilicalis mediana, medialis (podmieňuje ju obliterovaná arteria umbilicalis), plica umbilicalis lateralis (podmieňuje ju vasa epigastrica inferiora). Ohraničujú zoslabené miesta fossae supravesiculares medzi plica umbilicalis mediana et medialis, fossa inguinalis medialis medzi medialis a lateralis, premieta sa tu anulus inguinalis superficialis. Laterálne od plica umbilicalis lateralis sa premieta anulus inguinalis profundus.

 

        Canalis inguinalis je asi 4 cm dlhý kanál nad mediálnou časťou ligamentum inguinale, ktorým prechádza u muža funiculus spermaticus a u ženy ligamentum teres uteri. Steny canalis inguinalis sú: ventrálna je aponeuróza musculus obliquus externus abdominis, v laterálnej časti môže aj aponeuróza vnútorného šikmého svalu, hornou stenou sú dolné vlákna musculus obliquus internus abdominis a musculus transversus abdominis, zadná stena je tvorená fasciou transversalis, dolnú hranicu tvorí ligamentum inguinale. Vznikajú tu inguinálne hernie.