Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Lekárska fakulta / Anatomia
Peritoneum (peritoneum[1].doc)
Peritoneum
Cavitas peritonealis je časť brušnej dutiny vystlatá peritoneum parietale. Nenalieha priamo na stenu brušnej dutiny, niekde vznikajú extraperitoneálne priestory. Orgány uložené v cavitas peritonealis sa nazývajú intraperitoneálne a orgány prekryté peritoneom, ale bez peritoneálnych duplikatúr sa nazývajú retroperitoneálne. Praeperitoneálne je uložený len vesica urinaria. Priestor pod cavitas peritonealis sa nazýva subperitoneum.
Intraperitoneálne orgány sú obalené peritoneum viscerale, ktoré prechádza do peritoneum parietale v podobe peritoneálnych duplikatúr. Cavitas peritonealis je rozdelené priebeh mesocolon transversum na supramesocolickú a inframesocolickú časť.
V supramesocolickej časti sa nachádza žalúdok, pečeň, slezina, žlčník, pars superior duodeni, pars superior pankreatis (ten sa počas vývoja dostal z intraperitoneálneho uloženia do retroperitonea aj časťou duodena; je sekundárne retroperitonálny). Supramesocolickú časť vyživuje truncus coeliacus. V supramesocolickej časti sa vytvárajú rezervné priestory - recessus peritoneales. Najväčším je bursa omentalis.
Bursa omentalis je ventrálne ohraničená omentum minus, paries posterior ventriculi, omentum majus, dorzálne je to peritoneum parietale, priamo za ktorým je pankreas, laterálne ju ohraničuje ligamentum phrenicolienale, ktoré pokračuje ako ligamentum gastrolienale. Kraniálne vybieha do recessus superior bursae omentalis medzi vena cava inferior a oesophageus, aborálne do recessus inferior, ku colon transversum medzi dva listy omentum majus. Ešte sa tu nachádza recessus lienalis pred cauda pankreatis. Vchod do bursa omentalis - foramen epiploicum, ohraničený je ligamentum hepatoduodenale, pars superior duodeni, lobus caudatus, ligamentum hepatolienale. Foramen epiploicum prechádza do vestibulum bursae omentalis, potom do isthmus bursae omentalis a za ním nasleduje cavitas propria bursae omentalis. Na zadnej stene bursa omentalis je plica gastropancreatica (arteria colica sinistra) a ligamentum hepatopancreatica (arteria hepatica communis).
V inframesocolickej oblasti sa nachádza dvanástnik, inframesocolická časť pankreasu, jejunoileum, caecum, colon ascendens, descendens et transversum, colon sigmoideum. Recessus peritoneales v inframesocolickej oblasti sa lokalizujú v recessus retrocaecalis (v ostium ileocaecale), nad ostium je recessus ileocaecalis superior, ohraničuje ho plica caecalis vascularis (podmienená arteria ileocolica), recessus ileocaecalis inferior, ohraničuje ho plica ileocaecalis. Pri flexura duodenojejunalis je recessus duodenalis superior, recessus duodenalis inferior, recessus paraduodenalis (venosus), recessus intersigmoideus (v mieste úponu mesosigmoidea; to prebieha po fossa iliaca sinistra nadol, vystupuje nahor po musculus psoas major, až do výšky S2 a potom ide opäť nadol. V mieste prechodu na svale je lokalizovaný recessus). Sú tu ešte recessus paracolici, ktoré vznikajú v oblasti nekompletného úponu colon ascendens et descendens.
Peritoneálne duplikatúry v inframesocolickej oblasti delíme na mesogastrium ventrale et dorsale. Mesogastrium dorsale je prechod z nástenného peritonea na lien a zo sleziny na curvatura ventriculi major, pokračuje do viscerálneho peritonea žalúdka. Pokračuje z parietálneho peritonea curvatura ventriculi minor na pečeň a z pečene na zadnú plochu prednej steny brušnej. K mesogastrium dorsale patrí ligamentum phrenicolienale, ligamentum gastrophrenicum, ligamentum gastrolienale, ligamentum gastrocolicum, ktoré je pokračovaním omentum majus. K mesogastrium ventrale patrí omentum minus, ktoré ide k pars superior duodeni, na pečeň. Má dve časti ligamentum hepatogastricum a ligamentum hepatoduodenale, za ním prebieha ductus choledochus, vpravo, vľavo je arteria hepatica propria, vzadu je za nimi vena porte. Pravý okraj ligamentum hepatoduodenale je ligamentum hepatocolicum. Peritoneum viscerale prechádza do peritoneum parietale na hornej časti pečene ako ligamentum falciforme hepatis.
Duplikatúra jejunoilea -mesenterium - delí inframesocolickú časť prostredníctvom radix mesenterii na ľavú a pravú zrastovú časť. Radix mesenterii prebieha od flexura duodenojejunalis, križuje vena cava inferior, aortu, ureter dexter a končí vo fossa iliaca dextra v ostium ileocaecale. V pravom zrastovom poli sa nachádza colon ascendens, caecum, jejunoileum a časť colon transversum, v ľavom zrastovom poli je 1/3 colon transversum, colon descendens a colon sigmoideum. Pravú zrastovú časť vyživuje arteria mesenterica superior, ľavú časť arteria mesenterica inferior. Duplikatúry peritonea sa fixujú pomocou radices. Caecum je uložené zvláštne: ak je intraperitoneálne, hovoríme o caecum mobile, appendix je uložený intraperitoneálne. Colon descendens et ascendens je uložené sekundárne retroperitoneálne, ale colon sigmoideum je intraperitoneálne uložený orgán.