zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Lekárska fakulta / Anatomia

 

Srdce (srdce[1].doc)

Srdce

 

 

Srdce je nepárový orgán v mediastinum medium, uložené v perikarde. Pericardium - osrdcovník, je vak v ktorom je uložené srdce spolu s veľkými cievami. Nachádza sa v mediastinum medium a tvorí prirodzenú hranicu medzi jednotlivými časťami mediastina. Pericard je väzivový vak, ktorý limituje zväčšenie srdca. Pozostáva z dvoch častí: pars fibrosa a pars serosa.

Pars fibrosa sa nachádza na povrchu. Spredu nalieha iba v malej časti na corpus sterni viacej vľavo a na chrupavky 2. - 5. rebra vľavo, pričom z väčšej časti vpredu nalieha na mediastinálnu pleuru. Ku sternu ho pútajú ligamenta sternopericardiaca: superior - na manubrium sterni a inferior - na processus xiphoideus. Dole zrastá s bránicou - s centrum tendineum, pútané prostredníctvom ligamenta phrenicopericardiaca. Iba malou časťou sa dotýka ľavej svalovej časti brucha. Centrum tendineum bránice ho oddeľuje od pečene a fundus ventriculi. Dorzálne zrastá s membrana bronchopericardiaca, nalieha na oesophageus, aorta descendens, ductus thoracicus, vena azygos et hemiazygos a ku chrbtici ho pútajú ligamenta vertebropericardiaca. Laterálne po oboch stranách nalieha na mediastinálnu pleuru, kde medzi ňou a pericardom prebiehajú nervi phrenici s vasa pericardiophrenica. Smerom nahor plynule prechádza do adventície veľkých ciev (aorta ascendens, venae pulmonales, vena cava superior, truncus pulmonalis), neprechádza do adventície vena cava inferior.

Pars serosa pozostáva z dvoch listov: lamina parietalis et visceralis, je to serózna blana, ktorá produkuje malé množstvo licvor pericardii do cavitas pericardialis, ktorá je medzi lamina parietalis et visceralis.

Lamina parietalis nalieha na pars fibrosa, s ktorým zrastá. Pozdĺž pars fibrosa prechádza na veľké cievy a pozdĺž nich prechádza v lamina visceralis. Prechod lamina parietalis v lamina visceralis je jednak pozdĺž artérii (truncus pulmonalis a aorty), čomu hovoríme porta arteriarum a jednak pozdĺž žíl - porta venarum. Porta arteriarum má oválny tvar a porta venarum má tvar naprieč preloženého písmena T. priečku tvorí spojnica medzi vena cava superior, venae pulmonales dextri a vena cava inferior, stojka tvorí spojnica s venae pulmonales sinistri. Medzi porta arteriarum a venarum sa nachádza sinus transversus pericardii - je prechodný; artérie môžeme obopnúť prstami. Porta venarum je na zadnej strane predsiení a smerom nahor je slepá zátoka sinus obliquus pericardii. Porta venarum vytvára recessus venae obliquae atrii sinistri, v ktorom prebieha rovnomenná žila, ktorá predstavuje embryonálny zbytok po vena cava superior sinistra.

Cavitas pericardialis nahor vybieha v cupula pericardii, ktorá vytvára pri aorte recessus aorticus dexter et sinister. Pericard nalieha na prednú stranu sterna len v malej časti; pri tamponáde srdca, punkcia perikardiálnej dutiny v 5 medzirebrí naľavo od okraja sterna.

Lamina visceralis nalieha na myokard, ale oddeľuje ich vrstvička fibroelastického väziva a tuku. Prebiehajú tu cievy a nervi.

Ďalšia vrstva je myokard. Je to zvláštny druh priečne pruhovaného svalstva, pozostávajúci z myocytov. Myokard vytvára najhrubšiu časť steny srdca. Myokard predsiení je tenší ako myokard komôr, najhrubší je v ľavej komore. Myokard predsiení je úplne oddelení od myokardu komôr. Oddeľuje ich skeleton cordis, na ktorý sa myokard upína a spája fasciculus atrioventricularis prevodového systému srdca. Myokard predsiení pozostáva z dvoch vrstiev: hlbokej a povrchovej. Hlboká je samostatná pre každú predsieň. Vytvára na uškách musculi pectinati. Svalové snopce pravej a ľavej predsiene prechádzajú navzájom cez seba a tvoria septum intraauriculare. Hlboká vrstva vytvára ohraničené zväzky, ktoré tvoria na vnútornej stene viditeľné štruktúry. Nachádzajú sa hlavne v pravej predsieni. Sú to fasciculus terminalis (podklad crista terminalis), fasciculus intervenosus (tuberculum intervenosum), fasciculus limbicus superior et inferior (limbus fossae ovalis). Hlboká vrstva okružuje ústia všetkých veľkých žíl. Povrchová vrstva je spoločná pre obe predsiene. Prechodom z pravej predsiene do ľavej vytvára horizontálne zväzky fasciculus interauricularis horizontalis a vertikálne fasciculus interauricularis verticalis.

Svalovina komôr pozostáva z troch vrstiev. Povrchovej, strednej a hĺbkovej. Povrchová je spoločná pre obe komory. Začína na väzivovom prstenci skeleton cordis a prebieha ako ľavotočivá špirála na apex cordis, kde tvorí vír bortex cordis. Tu sa zanára do hĺbky a pokračuje v hĺbkovej vrstve tvoriac musculi papillares a trabeculae carnae. Stredná vrstva je pre zvlášť pre každú komoru. Prebieha cirkulárne, pričom jednotlivé vrstvy ako osmičky  prechádzajú na druhú stranu a tvoria septum interventriculare. Prechádza ďalej do hĺbky. Hĺbková vrstva je tvorená svalovými snopcami, pričom s predchádzajúcimi vrstvami tvorí trabeculae carnae a musculi papillares.

Svalovina predsiení a komôr je úplne oddelená prostredníctvom skeleton cordis. Skeleton cordis tvorí základ pre srdce a pozostáva z väzivových častí, ktoré tvoria základ pre chlopne a začiatok pre septum interventriculare. Skladá sa z anulus fibrosus dexter et sinister, anulus aorticus, anulus trunci pulmonalis, trigonum fibrosa dextrum et sinistrum, tendo infundibuli, Todarova šľacha a pars membranacea septi.

Anulus fibrosus dexter et sinister sú väzivové prstence, do ktorých sa upínajú valva atrioventricularis dextra et sinistra. Sú uložené dorzálne; mediálne sú hrubšie. Pred nimi je anulus aorticus, do ktorého sa upína valva semilunaris aortae, pričom na rozhraní anulus fibrosus dexter a anulus aorticus sa nachádza trigonum fibrosa dextrum, ktoré predstavuje centrum svaloviny skeletu. Medzi anulus fibrosus sinister a anulus a anulus aorticus sa nachádza trigonum fibrosa sinistrum. Ventrálne a vpravo od anulus aorticus sa nachádza anulus trunci pulmonalis. Anulus aorticus a anulus trunci pulmonalis má tvar trojako poprehýbaného prstenca a naznačuje úpon jednotlivých semilunárnych chlopní. Tendo infundibuli (conusová šľacha) začína na anulus fibrosus dexter smerom k anulus aorticus a pokračuje až k anulus trunci pulmonalis. Od trigonum fibrosa dextrum smerom nadol je uložená pars membranacea septi interventricularis. Od trigonum fibrosa dextrum pokračuje ku prednému okraju valvae venae cavae inferioris Todarova šľacha.

        Endokard je serózna blana, ktorá vystieľa všetky dutiny srdca. Jej duplikatúry tvoria srdcové chlopne, ktoré sú vystužené fibróznymi platničkami a ďalej pokrýva chordae tendinae a musculi papillares. Endokard predsiení je hrubší ako endokard komôr. Popisujeme dvojaký typ chlopní - atrioventriculárne a semilunárne.

Valva atrioventricularis dextra je lokalizovaná ostium atrioventriculare dextrum a pozostáva z troch cípov: puspis anterior, posterior et septinalis. Tieto jednotlivé chlopne sú podložené laminae fibrosae. Medzi jednotlivými cípmi na nachádzajú commissurae. Vpravo  commissura anteroseptalis, posteroseptalis, anteroposterior. Jednotlivé cípy prechádzajú v chordae tendinae, prostredníctvom ktorým sa upínajú na musculi papillares. Každá cípovitá chlopňa má tri časti: bazálnu zónu (asi 2 cm), priesvitnú zónu a drsnú zónu (upína sa na chordae tendinae).

Valva atrioventricularis sinistra je vložená do ostium atrioventriculare sinistrum a pozostáva z dvoch chlopní: puspis anterior et posterior. Puspis anterior predstavuje rozhranie medzi vtokovou a výtokovou časťou komory.

Semilunárne chlopne sa nachádzajú na rozhraní výtokovej časti komory a začiatku veľkých ciev. V pravej komore je to valva trunci pulmonalis, pozostávajúca z troch valvulae semilunares dextrum, sinistrum et anterior. V ľavej komore je valva aortae, ktorá pozostáva z valvulae semilunares dextrum, sinistrum et posterior. Každá z týchto valvularum semilunarium je podložená platničkou lamina fibrosa. Laterálna časť valvula semilunaris sa volá lunula, stredná je zhrubnutá - nodulus. Endokard tesne nalieha na myokard; nie je posunlivý.

Prevodový systém srdca je špecializovaná časť myokardu, ktorá vydáva impulzy a vedie vzruchy na myokard. Patria sem: nodus sinoatrialis, nodus atrioventricularis, spoje s nodus sinoatrialis, fasciculus atrioventricularis - crus dextrum et sinistrum a rami subendocardiales.

Nodus sinoatrialis je krokovačom činnosti srdca. Je veľký 1 - 2 cm x 3 mm, uložený v stene pravej predsiene pred vyústením vena cava superior. Vydáva impulzy pre činnosť celého srdca asi 70x za minútu.

Nodus atrioventricularis je menší ako nodus sinoatrialis. Je uložený v pravej predsieni v tzv. Kochovom trojuholníku, ktorý ohraničuje puspis septalis valvae atrioventricularis dextrae, Todarova šľacha a ostium sinus coronarii a je uložený pod fossa ovalis. Vydáva impulzy asi o polovicu menej krát ako nodus sinoatrialis.

Spoje s nodus sinoatrialis fasciculi internodales, ktoré delíme na anterior (v septe), medius (pred vena cava superior) a posterior (za vena cava superior), fasciculi interatrialis a kolaterálny zväzok bypass. Fasciculi internodales spájajú nodus sinoatrialis s nodus atrioventricularis. Fasciculus interatrialis ide z nodus sinoatrialis do ľavej predsiene - Bachmanov zväzok. Fasciculus collateralis je odbočka z fasciculus internodalis posterior a prebieha až do fasciculus atrioventricularis. Predstavuje tzv. dvojité istenie prenosu vzruchov.

Fasciculus atrioventricularis prebieha z nodus atrioventricularis cez trigonum fibrosa dextrum, cez zadnú časť pars membranacea septi a na začiatku pars muscularis septi interventricularis sa delí na crus dextrum et sinistrum, ktoré prebiehajú po oboch stranách interventriculárneho septa až ku apex cordis a vydávajú rami subendocardiales pre myokard komôr. Crus dextrum prebieha v trabecula septomarginalis k musculi papillares anteriores dextri.

Intenzita a frekvencia tepov srdca môže byť ovplyvňovaná prostredníctvom parasympatika a sympatika, ktoré tvoria plexus cardiacus. Sympatikové - nervi cardiaci cervicales et thoracici pôsobia akceleračne. Parasympatikové - z nervus vagus cestou rami cardiaci cervicales a rami cardiaci thoracici. Plexus cardiacus je v oblasti bázy srdca - pars superficialis medzi truncus pulmonalis a aortou a pars profunda medzi aortou a bifurcatio tracheae. Do nich sú vložené ganglia cardiaca.