zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy / verejna sprava / uctovnictvo

 

pomocka (_uctovnictvo-vighova-leto2007_2[1].roc.doc)

Účtovníctvo – LS, 2 ročník

 

FINANČNÝ   MAJETOK

 

Krátkodobým finančným majetkom sú vždy peňažné prostriedky  a ďalší likvidný  a obchodovateľný  finančný majetok, pri ktorom sa predpokladá, že podnik ho bude mať v držbe  najviac jeden rok od uskutočnenia účtovného prípadu. O krátkodobom finančnom majetku sa  účtuje na účtoch účtovej triedy 2 – Finančné účty.

 

Druhy krátkodobého finančnému majetku

Účty, na ktorých sa účtuje

1. Peňažné hotovosti

211 – Pokladnica

2. Ekvivalenty peňažných hotovostí :

  1. poukážky na zúčtovanie,
  2. šeky prijaté namiesto hotových peňazí
  3. peniaze vo výplatných vreckách, ktoré zostali v pokladnici, ak si ich v deň výplaty zamestnanci nevyzdvihli
  4. depozity,
  5. ceniny (napríklad poštové známky, kolky, telefónne a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť po ich vydaní do používania čerpať, stravné lístky do prevádzkarní verejného stravovania)

 

211 – Pokladnica

211 – Pokladnica

211 – Pokladnica

 

 

211 – Pokladnica

213 – Ceniny

 

 

 

3. Peňažné prostriedky na účtoch v bankách, t.j. bankové účty, a to :

  1. bežné bankové účty, vrátane kontokorentného účtu,
  2. vkladové účty (termínované vklady)
  3. devízové účty,
  4. účty resp. podúčty, na ktorých sú účelovo viazané peňažné prostriedky, napr. k sociálnemu fondu

 

221 – Bankové účty

4. Peniaze na ceste

261 – Peniaze na ceste

5. Cenné papiere a obchodné podiely, ak ide o :

  1. majetkové cenné papiere určené na obchodovanie
  2. vlastné akcie a vlastné obchodné podiely

 

  1. dlhové  cenné papiere určené na obchodovanie

 

  1. vlastné dlhopisy

 

  1. dlhové cenné papiere so splatnosťou do jedného roka držané do doby splatnosti

 

 

  1. ostatné realizovateľné cenné papiere krátkodobého charakteru

 

251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie

252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely

253 – Dlhové cenné papiere na obchodovanie

255 –  Vlastné dlhopisy

 

256 – Dlhové cenné papiere so splatnosťou do jedného roka držané do splatnosti

 

257 - Ostatné realizovateľné cenné papiere

 

 

 

Dlhodobým finančným majetkom sú vždy podielové cenné papiere a podiely a ďalší finančný majetok, ktorý vzniká v súvislosti s investovaním voľných peňažných prostriedkov. O dlhodobom  finančnom majetku sa účtuje na účtoch účtovej triedy 0 – Dlhodobý  majetok, v účtovej skupine 06 – Dlhodobý finančný majetok.

 

Druhy dlhodobého finančného majetku

Účty, na ktorých sa účtuje

Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej spoločnosti, ktoré vlastní materská spoločnosť a účtovná jednotka je pre materskú spoločnosť dcérskou spoločnosťou, keď má  v nej väčšinu hlasovacích práv, alebo je tento vzťah stanovený iným spôsobom, ktorý umožňuje zákon o účtovníctve)

061 – Podielové cenné papiere a podiely v dcérskej účtovnej jednotke

Podielové cenné papiere a podiely v spoločnosti s podstatným vplyvom                     ( účtovná jednotka má v spoločnosti podstatný vplyv , keď  má najmenej  dvadsaťpercentný podiel na jej hlasovacích právach)

062 – Podielové cenné papiere a podiely v spoločnosti s podstatným vplyvom

Realizovateľné cenné papiere a menšinové podiely ( účtovná jednotka má v spoločnosti menšinový podiel,  ak má menej ako dvadsaťpercentný podiel na jej hlasovacích právach)

063 – Realizovateľné cenné papiere a podiely

Dlhové cenné papiere držané  do doby splatnosti so splatnosťou dlhšou ako jeden rok

065 – Dlhové cenné papiere držané do splatnosti

Pohľadávky z pôžičiek, ktoré účtovná jednotka poskytla inej účtovnej jednotke v rámci konsolidovaného celku, a pri ktorých bola dohodnutá doba splatnosti dlhšia ako jeden rok  

066 – Pôžičky účtovnej jednotke v konsolidovanom celku

Pohľadávky z pôžičiek, ktoré účtovná jednotka poskytla inej účtovnej jednotke (okrem účtovnej jednotke, s ktorou je v konsolidovanom celku)

067 – Ostatné pôžičky

Umelecké diela, zbierka, predmety z drahých kovov a pozemky, ktoré sú obstarané s cieľom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov

069 – Ostatný dlhodobý finančný majetok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstata, členenie a oceňovanie zásob

 

Zásobami sú tieto druhy majetku :

 

  1. materiál
  2. zásoby vlastnej výroby, a to :
  1. nedokončená výroba,
  2. polotovary vlastnej  výroby,
  3. výrobky,
  4. zvieratá,  
  1. tovar

 

Ako materiál sa účtujú najmä :

  1. suroviny – sú to hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu
  2. pomocné látky – sú to hmoty, ktoré prechádzajú priamo  do výrobku, netvoria však jeho podstatu ( napr. lak na výrobky)
  3. prevádzkové látky – sú to hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku ( napr. mazadlá, palivo, čistiace prostriedky )
  4. náhradné dielce – sú to predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného  stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
  5. obaly – sú to predmety, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlstných výrobkov
  6. ostatné hunuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu
  7. samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ak ich ocenenie je najviac 30.000 Sk v jednotlivom prípade a doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok a účtovná jednotka rozhodla, že o nich nebude účtovať ako o dlhodobom majetku.

 

Ako nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými výrobnými  operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte  ani hotovým výrobkom.

 

Polotovary  vlastnej výroby sú  oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a dokončia alebo skompletizujú sa do výrobkov v ďalšom výrobnom procese. Na rozdiel od nedokončenej  výroby sa môžu aj predávať bez toho, aby sa skompletizovali v účtovnej jednotke, ktorá ich vyrába.

 

Výrobky sú predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo  na spotrebu vnútri účtovnej jednotky.

 

Zvieratá, ktoré patria  do zásob, sú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy.

 

Tovar je všetko, čo účtovná jednotka nakupuje s cieľom predaja. Tovarom sú aj vlastné dokončené výrobky, ktoré účtovná jednotka odovzdala do vlastnej predajne.

 

 

 

Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je deň obstarania zásob, sa zásoby oceňujú v závislosti od spôsobu obstarania takto :

  1. nakupované zásoby (materiál, tovar, zvieratá) sa oceňujú obstarávacími cenami : obstarávacia cena zahŕňa cenu konkrétneho druhu zásob a náklady súvisiace s ich obstaraním,
  2. zásoby vytvorené vlastnou činnosťou (nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby,  výrobky a zvieratá vlastného chovu )  sa oceňujú vlastnými nákladmi
  3. v ostatných prípadoch sa zásoby ocenia reprodukčnou obstarávacou cenou.

 

Ku dňu, ku ktorému  sa zostavuje účtovná závierka, sa v prípade, ak sa dočasne znížila úžitková hodnota zásob, účtujú sa opravné položky.  Ide o prípady, keď sa pri inventarizácii zásob  zistí, že predajná cena zásob znížená o náklady spojené s predajnom je nižšia, než je cena použitá na ich ocenenie v účtovníctve, a toto zníženie nemožno považovať za zníženie trvalého charakteru.

Skutočné stavy zásob hmotného charakteru sa zisťujú fyzickou inventúrou, skutočné stavy zásob nehmotného charakteru sa zisťujú dokladovou inventúru.

 

 

 

 

 

 

Podstata a oceňovanie dlhodobého nehmotného a

dlhodobého hmotného majetku

 

Dlhodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia  ako jeden rok Dlhodobý majetok sa člení na :

  1. dlhodobý nehmotný majetok,
  2. dlhodobý  hmotný majetok,
  3. dlhodobý finančný majetok,
  4. dlhodobé pohľadávky.

 

Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku nehmotného charakteru, ktorých ocenenie v jednotlivom prípade je vyššie ako 50.000,– Sk a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Konkrétne ide  o tieto zložky majetku : zriaďovacie náklady, aktivované náklady na vývoj, softvér, oceniteľné práva, goodwil a ostatný dlhodobý nehmotný majetok

Pre zaradenie nehmotného majetku do dlhodobého platí, že obidve  požiadavky  (cenová aj časová)   musia byť plnené  súčasne. Účtovná jednotka  sa však môže rozhodnúť, že nehmotný majetok, ktorého ocenenie je 50.000 Sk a nižšie, ak predpokladaná doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok, zaradí do dlhodobého  nehmotného majetku. Ak podnik tento majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, zaúčtuje ho pri obstaraní priamo do nákladov na účet 518 – Ostatné služby.

 

 

 

O dlhodobom nehmotnom majetku sa účtuje v účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok na účtoch účtovej skupiny 01 – Dlhodobý nehmotný majetok.

 

Účet

Obsah

011-Zriaďovacie náklady

Náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, napr. súdne poplatky, notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovania, nájomné a pod. zriaďovacími výdavkami nie sú napríklad : náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku, zásob, reprezentačné a ďalšie, ktoré podľa zákona o dani z príjmov  nie sú daňovým výdavkom

012 – Aktivované náklady na vývoj

Napr. náklady spojené  s aplikáciou zistení výskumu alebo iných znalosti na plánovanie  alebo návrh výroby nových materiálov, výrobkov, zlepšenie procesov  výroby a pod.

013 – Softvér

Bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je kúpený samostatne, vytvorený vlastnou činnosťou  s cieľom obchodovania s ním a vytvorený vlastnou činnosťou pre potreby použitia v účtovnej jednotke

014 – Oceniteľné práva

Napr. výrobno - technické poznatky, licencie, užívacie práva autorské práva, obchodné značky a iné výsledky duševnej tvorivej  činnosti

015 – Goodwill

Kladný rozdiel medzi obstarávacou cenou a podielom obstarávateľa na reálnej hodnote  obstaraného majetku a záväzkov v deň obstarania. Ak je tento rozdiel záporný, označuje sa pojmom záporný goodwill a účtuje sa na účet 015  na strane Dal

019 – Ostatný dlhodobý nehmotný majetok

Ďalší nehmotný majetok, ktorý účtovná jednotka obstará, ak spĺňa všeobecnú definíciu dlhodobého nehmotného majetku

Dlhodobý hmotný majetok sa člení na :

 

  1. pozemky, stavby, byty a nebytové priestory, umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov.  
  2. Samostatné hnuteľné veci /okrem hnuteľných veci, ktoré sú uvedené v písmene a) /a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako 30.000 Sk
  3. Pestoveteľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky
  4. Základné stádo a ťažné zvieratá bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu
  5. Ostatný dlhodobý hmotný majetok

Dlhodobý hmotný majetok sa člení na :

  1. Odpisovaný – účtovná skupina 02 – Dlhodobý hmotný majetok  - odpisovaný
  2. Neodpisovaný – účtovná skupina 03 – Dlhodobý hmotný majetok – neodpisovaný

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa pri obstaraní oceňuje podľa toho, akým spôsobom je obstaraný :

 

Spôsob obstarania

Cena použitá na ocenenie

Kúpa

Obstarávacia cena, ktorá obsahuje cenu majetku a náklady súvisiace s obstaraním konkrétneho druhu majetku

Vlastná činnosť

Dlhodobý hmotný majetok – vlastné náklady

Dlhodobý nehmotný majetok – reprodukčná obstarávacia cena, ktorá sa použije v prípade, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena tohto majetku

Bezplatné nadobudnutie majetku (získané darom)

Reprodukčná obstarávacia cena

Preradenie z osobného vlastníctva do podnikania

Reprodukčná obstarávacia cena

Novozistený majetok pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený

Reprodukčná obstarávacia cena

Nepeňažný vklad do základného imania spoločnosti alebo získaný kúpou podniku alebo jeho časti

Reálna hodnota

Na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci (finančný prenájom)

Prijatie majetku účtuje nájomca v ocenení rovnajúcom sa istine

 

 

 

Majetok, ktorý je možné odpisovať, a to bez ohľadu na to, akým spôsobom  bol obstaraný, sa odpisuje len do výšky  jeho ocenenia v účtovníctve.

 

Formy vstupnej ceny : obstarávacia cena, vlastné náklady, reprodukčná obstarávacia cena atď.

 

Zostatková cena : vstupná cena – oprávky

 

Kumulované odpisy sa nazývajú oprávky k dlhodobému majetku.

 

Rozoznávame účtovné a daňové odpisy.

 

Účtovné odpisy sa uskutočňujú podľa odpisovaného plánu a určuje si ich účtovná jednotka sama.

 

Daňové odpisy sa vyčísľujú podľa platného zákona o dani z príjmov.

 

Príklad :

Účtovná jednotka obstarala kúpou  osobný automobil dňa 04. 01. 200x, uvedené vozidlo bude používať na zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov. Vstupná cena automobilu  je 300.000 Sk.

Automobil patrí do 1. odpisovej skupiny podľa prílohy zákona o dani z príjmov.

 

Výpočet daňových odpisov :

  1. rovnomernou metódou odpisovania :

 

Rok odpisovania

Výpočet odpisov

Výška odpisov v Sk

Zostatková cena v Sk

1. rok

300.000 / 4

75.000

225.000

2. rok

300.000 / 4

75.000

150.000

3. rok

300.000 / 4

75.000

75.000

4. rok

300.000 / 4

75.000

0

 

 

b) zrýchlenou metódou odpisovania

 

 

Rok odpisovania

Výpočet odpisov

Výška odpisov v Sk

Zostatková cena v Sk

1. rok

300.000 / 4

75.000

225.000

2. rok

2 x 225.000 / 5 - 1

112.500

112.500

3. rok

2 x 112.500 / 5 - 2  

75.000

37.500

4. rok

2 x 37.500 / 5 - 3  

37.500

0

 

 

Vyraďovanie dlhodobého nehmotného a dlhodobého hmotného majetku

 

Dlhodobý majetok sa môže vyraďovať z používania z rôznych dôvodov.

 

Dlhodobý  majetok sa vyraďuje v dôsledku týchto skutočností :

  1. predaja
  2. fyzickej likvidácie
  3. prevodu podľa osobitných predpisov,
  4. darovania
  5. vecného vkladu  do obchodnej spoločnosti alebo družstva
  6. manka a škody
  7. prevodu z podnikania do osobného vlastníctva

Vyradenie DNM a DHM

 

P.č.

Doklad

Text

MD

D

1.

VFa

Predaj DNH a DHM na faktúru :

a/ predajná cena

b/ daň z pridanej hodnoty

c/ celková suma faktúry

 

-

-

315

 

641

343

2.

IÚD

Vyradenie DNM a DHM z používania :

a/ doúčtovanie odpisov DNM a DHM /vo výške   zostatkovej  ceny/

b/ vyradenie majetku z používania vo výške vstupnej ceny

 

 

541

 

07x, 08x  

 

 

07x, 08x  

 

01x, 02x

3.

VBÚ

Inkaso pohľadávky z predaja DNM a DHM

221

315

Dlhodobý majetok  sa môže počas jeho používania  technicky zhodnotiť. Ocenenie  jednotlivého DNM a DHM  sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak tieto náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako 30.000 Sk. Cena  takéhoto technického zhodnotenia sa pripočíta k pôvodnej vstupnej cene a vzniká tak zvýšená vstupná cena, z ktorej sa potom pokračuje v odpisovaní.

 

Technickým zhodnotením  sa rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie.

 

Rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických  parametrov  nemožno považovať zámenu použitého  materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastnosti.

 

Modernizáciou sa rozumie  rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku alebo nehmotného majetku  o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom  tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

 

Opravou sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie  alebo poškodenie s cieľom  uvedenia majetku do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného  stavu. Môžu  sa pritom použiť iné než pôvodné materiály, náhradné dielce alebo technológie, ak pritom nedôjde k zmene technických  parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku alebo k zmene účelu použitia.

 

Udržiavaním  sa spomaľuje fyzické opotrebenie, predchádza sa jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie poruchy.

 

 

Príklad :

 

Účtovná jednotka v roku 2004 obstarala dlhodobý hmotný majetok, ktorý patrí do 1. odpisovej skupiny podľa prílohy č. 1 zákona o dani z príjmov. V roku 2006 vykonala technické zhodnotenie na danom dlhodobom hmotnom majetku pričom pri odpisovaní používala :

  1. rovnomernú metódu odpisovania

 

Rok odpisovania

Vstupná cena

v Sk

Ročná odpisová sadzba

Výpočet ročného odpisu

Suma ročného odpisu v Sk

Zostatková cena

v Sk

2004

100.000

1/4

100.000 / 4

25.000

75.000

2005

100.000

1/4

100.000 / 4

25.000

50.000

2006

140.000

1/4

140.000 / 4

35.000

55.000

2007

140.000

1/4

140.000 / 4

35.000

20.000

2008

140.000

1/4

140.000 / 4

20.000

0

SPOLU

140.000

x

x

140.000

0

 

 

 

 

b) zrýchlenú metódu odpisovania

 

Rok odpisovania

Vstupná cena

v Sk

Ročný koeficient

Výpočet ročného odpisu

Suma ročného odpisu v Sk

Zostatková cena

v Sk

2004

100.000

4

100.000 / 4

25.000

75.000

2005

100.000

4 (5-1)

(75.000 x 2) / 4

37.500

37.500

2006

140.000

4

(37.500+40.000)x 2) / 4

38.750

38.750

2007

140.000

3 (4-1)

(38.750 x 2) / 3

25.834

12.916

2008

140.000

3 (4-2)

(12.916 x 2) / 2  

12.916

0

SPOLU

140.000

x

x

140.000

0

 

 

Podstata zúčtovacích vzťahov a ich oceňovanie

 

Podľa charakteru možno zúčtovacie vzťahy rozdeliť do rovnorodých skupín, o ktorých sa účtuje na príslušných účtoch. Ide o tieto skupiny :

  1. Zúčtovacie vzťahy z obchodného styku
  2. Zúčtovacie vzťahy so zamestnancami, orgánmi sociálneho poistenia a zdravotného poistenia
  3. Zúčtovacie vzťahy vyplývajúce z dani a dotácií
  4. Zúčtovacie vzťahy voči spoločníkom a združeniu
  5. Finančné záväzky
  6. Rezervy
  7. Zúčtovacie vzťahy z derivátových operácií
  8. Ostatné druhy zúčtovacích vzťahov.

 

 

V účtovej triede 3 – Zúčtovacie vzťahy sa účtujú tieto pohľadávky a záväzky :

 

 

 

 

Druh pohľadávok a záväzkov

Účtujú sa v účtových skupinách

1.

Pohľadávky z obchodných vzťahov :

  1. Pohľadávky voči odberateľom výrobkov, služieb a tovaru
  2. Zmenky prijaté od odberateľov a iných dlžníkov
  3. Pohľadávky vyplývajúce zo zmeniek a iných cenných papierov odovzdaných na eskont banke
  4. Poskytnuté preddavky ( s výnimkou preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok )
  5. Ostatné pohľadávky

31 - Pohľadávky

2.

Záväzky z obchodných vzťahov :

  1. Záväzky voči dodávateľom materiálu, tovaru, služieb, dlhodobého majetku a iných materiálnych a nemateriálnych dodávok
  2. Zmenky použité na vyrovnanie záväzku voči dodávateľovi
  3. Krátkodobé záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou
  4. Prijaté preddavky, pri ktorých je dohodnutá doba vyrovnania rok a menej,
  5. Záväzky voči dodávateľom dlhodobého majetku, zásob a služieb   pri ktorých   bolo dohodnuté, že dodávka sa bude fakturovať, ale pri splnení dodávky a poskytnutí služby účtovná jednotka nemá k dispozícií faktúru
  6. Ostatné záväzky

32 - Záväzky

3.

Zúčtovacie vzťahy so zamestnancami, orgánmi sociálneho poistenia a zdravotného poistenia :

  1. Záväzky z pracovnoprávnych vzťahov, vrátane sociálneho poistenia voči zamestnancom,
  2. Rôzne pohľadávky  a záväzky voči zamestnancom (okrem pracovnoprávnych vzťahov)
  3. Zúčtovacie vzťahy so Sociálnou poisťovňou a jednotlivými zdravotnými poisťovňami

33 – Zúčtovanie so zamestnancami a orgánmi sociálneho poistenia a zdravotného poistenia

4.

Záväzky, prípadne pohľadávky vyplývajúce z dani :

  1. Z dane z príjmov účtovnej jednotky
  2. Z dane z príjmov, ktorú odvádza daňovému úradu účtovná jednotka ako platiteľ  dane z príjmov a ktorú  vyberá od daňovníka alebo zráža  daňovníkovi dane z príjmu
  3. Z dane z pridanej hodnoty
  4. Z ostatných daní (napr. spotrebných) a poplatkov

Záväzky, prípadne pohľadávky vyplývajúce z dotácií

34 – Zúčtovanie daní a dotácií

5.

Pohľadávky voči spoločníkom :

  1. Pri poskytnutí krátkodobej pôžičky
  2. Pri upisovaní vlastného imania
  3. Pri úhrade straty
  4. Ostatné pohľadávky

Pohľadávky voči účastníkom združenia

35 – Pohľadávky voči spoločníkom a združeniu

6.

Záväzky voči spoločníkom :

  1. Pri prijatí krátkodobej pôžičky

Záväzky voči spoločníkom a členom :

  1. Pri rozdeľovaní zisku,
  2. Zo závislej činnosti
  3. Z upísaných neplatených cenných papierov a vkladov

Záväzky voči účastníkom združenia

36 – Záväzky voči spoločníkom a združeniu

7.

Rôzne iné pohľadávky a záväzky :

  1. Pohľadávky z predaja podniku,
  2. Záväzky z kúpy podniku,
  3. Pohľadávky a záväzky z pevných termínových operácií
  4. Pohľadávky z nájmu
  5. Pohľadávky z vydaných dlhopisov
  6. Pohľadávky a záväzky z opcii
  7. Iné pohľadávky a záväzky

37 – Iné pohľadávky a záväzky

8.

Časové rozlíšenie nákladov v výnosov

38 – Časové rozlíšenie nákladov a výnosov

9.

Úprava hodnoty pohľadávok pri znížení ich hodnoty, ktoré nemá trvalý charakter

39 – Opravná položka k zúčtovacím vzťahom a vnútorné zúčtovanie

 

 

Príklad na účtovanie miezd :

 

Text

Suma v Sk

Účtovací predpis

 

 

 

MD

D

Hrubá mzda                                        

10.000  

521

331

Zrážky z miezd zamestnancov na sociálne a zdravotné poistenie

  1. Verejné zdravotné poistenie 4 %
  2. Nemocenské poistenie 1,4 %
  3. Dôchodkové poistenie – starobné 4 %
  4. Dôchodkové poistenie – invalidné 3 %
  5. Poistenie v nezamestnanosti 1 %

 

 

400

140

400

300

100

 

 

331

331

331

331

331

 

 

336

336

336

336

336

Základ dane /ZD/

8.660

-

-

Nezdaniteľná časť ZD (19,2 x 4.980) = 95.616/12

7.968

-

-

Upravený ZD po odpočítaní nezdaniteľnej časti

692

-

-

Výpočet preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti : 692 Sk x 19 % /sadzba dane/

131

 

331

 

342

Výpočet čistej mzdy : 10.000 – 1.340 – 131

8.529

-

-

Výplata vyúčtovania miezd v hotovosti

8.529

331

211

Úhrada miezd zamestnancov na ich osobné účty  

8.529

331

221

 

 

 

 

Úhrada zrazených preddavkov  na daň z príjmov zo závislej činnosti  

 

131

 

342

 

221

Úhrada záväzkov sociálnej poisťovni  

3.460      

336

221

Úhrada záväzkov zdravotnej  poisťovni  

1.400

336

221

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaúčtovanie záväzku podniku z titulu poistného na sociálne a zdravotné poistenie :

 

Text

Suma v Sk

Účtovací predpis

 

 

 

MD

D

Vymeriavací základ pre výpočet poistného na sociálne a zdravotné poistenie : 100.000 Sk

  1. Verejné zdravotné poistenie 10 %
  2. Nemocenské poistenie 1,4 %
  3. Dôchodkové poistenie – starobné 14 % - nesporiteľ
  4. Dôchodkové poistenie – invalidné 3 %
  5. Úrazové poistenie 0,8 %
  6. Poistenie v nezamestnanosti 1 %
  7. Garančné poistenie 0,25 %
  8. Rezervný fond solidarity 4,75 %

 

 

1.000

140

1.400

300

80

100

25

475

 

 

524

524

524

524

524

524

524

524

 

 

336

336

336

336

336

336

336

336

Spolu   35,2 %

     3.520

 

 

 

REKAPITULÁCIA

Poisťovňa

Zamestnávateľ

Zamestnanec

Spolu  

Sociálna

2.520 Sk

940 Sk

3.460 Sk

Zdravotná

1.000 Sk

400 Sk

1.400 Sk

 

 

 

 

MD           331 – Zamestnanci             D                  MD       336 – Zúčtovanie s....     D

_________________________________                 ____________________________

 

1.340                          10.000                              3.460                          1.340

             131                                                                    1.400                          3.520

          8.529

________________________________                   ____________________________

Spolu 10.000        Spolu      10.000                                 Spolu 4.860       Spolu     4.860

 

 

Zdaniteľný obchod, predstavuje sumu dane, ktorú je zdaniteľná osoba povinná  platiť do štátneho rozpočtu. Je to teda daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorú zdaniteľná osoba uviedla na faktúre (ako doklade o uskutočnenom zdaniteľnom  obchode), ktorú vyhotovila  účtovná jednotka pri vzniku daňovej povinnosti. Účtovná jednotka ako platiteľ DPH  je dodávateľom, ktorý požaduje od svojho odberateľa, aby mu zaplatil celú sumu zdaniteľného obchodu, t.j. cenu s DPH.  

 

Odpočítanie dane je právo platiteľa DPH odpočítať daň z tovaru alebo služby v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Ide o všeobecný princíp uplatnený pri zúčtovacom vzťahu z dane z pridanej hodnoty.

 

Zdaniteľná osoba je povinná po skončení zdaňovacie obdobia  v zákonom stanovenej lehote t.j. do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie, v ktorom má okrem iného povinnosť uviesť výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu. Môžu vzniknúť dve situácie :

  1. Výsledný vzťah je vlastná daňová povinnosť
  2. Výsledný vzťah je nadmerný odpočet

 

Vlastná daňová povinnosť vznikne v prípade, ak v zdaňovacom období prevyšuje celková výška dane (okrem dane pri dovoze tovaru) nad celkovou výškou odpočítateľnej dane. Vlastná daňová povinnosť teda predstavuje záväzok účtovnej jednoty voči štátnemu rozpočtu z titulu zaplatenia DPH a účtovná jednotka musí túto sumu zaplatiť do štátneho rozpočtu v tej istej lehote, v ktorej má povinnosť podať daňové priznanie.

 

Nadmerný odpočet znamená prevýšenie celkovej  odpočítateľnej dane nad daňou, ktorú je účtovná jednotka povinná platiť  do štátneho rozpočtu v príslušnom zdaňovacom období. Nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní  zdaniteľná osoba  odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti  v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak zdaniteľná osoba  nemôže odpočítať nadmerný odpočet  alebo jeho časť od vlastnej daňovej povinnosti  v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti  zdaniteľnej osobe DPH nadmerný odpočet do 30 dní od podania daňového priznania.

 

Podstata vlastného imania a jeho zložky

 

Z hľadiska súvahy sa vlastné imanie člení na 5 časti, ktoré sa účtujú na týchto konkrétnych účtoch :

 

 

Zložky vlastného imania

Účtujú sa na účtoch

1.

Základné imanie

411 – Základné imanie

419 – Zmeny základného imania

2.

Kapitálové fondy

412 – Emisné ážio

413 – Ostatné kapitálové fondy

414 – Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov

415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastín

416 – Oceňovacie rozdiely z precenenia pri zlúčení, splynutí a rozdelení

417 – Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov

418 – Nedeliteľný fond z kapitálových vkladov

3.

Fondy tvorené zo zisku

421 – Zákonný rezervný  fond

422 – Nedeliteľný fond

423 – Štatutárne fondy

427 – Ostatné fondy

4.

Výsledok hospodárenia minulých rokov

428 – Nerozdelený zisk minulých rokov

429 – Neuhradená strata minulých rokov

5.

Výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia

431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní

 

 

 

 

 

 

 

 

Strana 13 z 13