zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Komenského / Fakulta managementu / Ekonómia I.

 

dopyt_a_ponuka.doc (dopyt_a_ponuka.doc)

Rovnovážny bod

 

Rovnovážny bod je bod,v ktorom sa pretínajú krivka dopytu a ponuky. Udáva rovnovážnu polohu medzi množstvom tovaru, ktorý je zákazník ochotný kúpiť, za cenu, ktorú je zákazník ochotný dať za daný tovar. Je to moment, v ktorom je najväčší účtovný zisk, tj. cena za kus násobená množstvom je maximálna.

Zisťuje sa porovnávacou metódou, ktorá spočíva v tom, že ak sa vyrobí veľa tovaru za vysokú cenu, vznikne nadbytok a cena bude tlačená dolu. Ak sa naopak vyrobí za nízku cenu málo tovaru, vznikne nedostatok a teda cena bude tlačená nahor.

 

 

Cenový strop

 

Keďže nieje dostatok tovaru, aby sme mohli uspokojit všetkých zákazníkov, je nutné nájsť spôsob, akým tovar rozdeliť a síce cenové rozdelenie. Zákazník musí byť schopný a ochotný zaplatiť zy tovar určitú sumu. Kto nespĺňa tieto predpoklady, nemôže si tovar kúpiť. Keďže aj štát sonduje rovnovážne body, môže sa stať, že na určitý druh tovaru nastaví cenový strop, čiže maximálnu cenu, za ktorú sa daný tovar môže predávať. Tento stav nastane, ak má štát pocit, že cena rovnovážneho bodu je postavená veľmi vysoko. Nasleduje situácia, kde dodávateľ začne vyrábať menej tovaru za nižšiu cenu ale zákazník by chcel za výhodnejšiu cenu nakúpiť viac. Vtedy nastane tzv. “Kto prv príde, ten prv berie!“ Vtedy vznikajú rady na tovar a do pozornosti prichádza plná ekonomická cena. Je to cena tovaru v peňažných jednotkách, plus nepeňažná hodnota tovaru-peňažne ohodnotená námaha, vynaložená na zisk daného tovaru (čas, cestovné...).

 

 

Minimálna cena

 

Občas sa stáva pravý opak. V konkurenčnom boji vznikne stav, že cena rovnovážneho bodu je veľmi nízka. Vtedy môžu požiadať vládu, aby stanovila minimálnu cenu tovaru. Najbežnejším príkladom je štátom určovaná minimálna mzda. Pokiaľ sa rovnovážny bod nachádza nad hladinou minimálnej ceny, je to v poriadku. Problém nastáva ak sa nachádza pod touto hladinou, pretože zákazník je ochotný kúpiť si menej tovaru za danú cenu a firme vzniká skladový nadbytok. Občas vláda súhlasí s odkúpením zásob za cenu, aby sa vykryli straty spôsobené nastavením minimálnej hladny.

 

 

Porovnávacia statika

 

Stav v ktorom sa posúva hraničný bod z jedného miesta na druhé sa nazýva porovnávacia analýza statiky. Predpokladáme pri nej, že neexistuje žiadna legálna prekážka (minimálna cena a pod.), ktorá by mohla ovplyvniť vsťah zákazník - tovar.

 

Zmeny v dopyte

 

Príklad: Máme zistiť, ako ovplyvní polohu rovnovážneho bodu pre požičovňu áut, ak do konca roka sa očakáva zvýšenie príjmov a zároveň má stúpnuť počet ľudí, ktorí vlastnia vodičský preukaz.

Keďže vzrastie počet záujemcov o požičanie auta, vzrastie aj dopyt a teda trea zareagovať tak, že nakúpime nové automobily. Z toho plynú výdavky, ktoré treba pokryť zvýšením požičovného a to zníži dopyt. Nová ideálna poloha rovnovážneho bodu bude teda taká aby daná cena, ktorú sú ochotní zákazníci zaplatiť, pokryla náklady na nové vozidlá a zároveň ponuka neprevyšovala dopyt.

 

 

Zmeny v ponuke

 

Názorný príklad: V roku 1988 vydali v Japonsku článok o zdravej výžive. To ovplyvnilo Japoncov natoľko, že výrazne znížili spotrebu majonézy. Preto sa výrazne znížila aj jej cena. Keďže však v roku 1989 zvýšila vláda platy, a majonéza je bežný spotrebný tovar, zvýšil sa mierne predaj a teda aj cena. No tá ešte ani v roku 1995 zďaleka nedosahovala cenu z roku 1988.

 

 

Súbežné posuny pri dopyte a ponuke

 

Príklad: Zemetrasenie v Japonsku zničilo oblasť, v ktorej bola najviac rozvinutá výroba sake. Mala zničujúci charakter aj na obrovské množstvo ľudí. Aké posuny rovnovážneho bodu môžeme očakávať?

Aj napriek tomu, že alkohol nič nerieši, väčšina ľudi sa k nemu uchyľuje pri osobnej katastrofe. Takže prvé čo môžeme očakávať je zvýšenie dopytu po sake, čo začne zvyšovať jeho cenu. To nejaký čas potrvá, ale keďže zemetrasenie výrazne otriaslo aj množstvom dostupného sake, cena vzrastie do tej miery, že si ju nebude môcť dovoliť toľko ľudí, č výrazne zníži dopyt. Takže rovnovážny bod bude najprv rásť aj čo do počtu ľudí, aj ceny. Potom cena ešte viac vzrastie, ale počet ľudí sa výrazne zníži.