Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Ekonomická univerzita / Podnikovohospodárska Fakulta / Financie a mena
Zmenky (22006_01_10_18_39_01-zmenky.doc)
Zmenky a šeky upravuje Ženevská zmenková konvencia - dohoda, ktorú v r 1930 uzatvorilo 35 štátov a prenieslo ju do svojich právnych úprav. U nás doteraz platí zmenkový a šekový zákon č. 191/1950 Zb.
ZMENKA
Zmenka je dlžnícky cenný papier vystavený vo forme stanovenej zákonom, ktorým sa určité osoby zaväzujú majiteľovi zmenky zaplatiť v určitom čase a v určitom mieste určitú peňažnú sumu.
Záväzky dlžníka sú priame, bezpodmienečné, nesporné a abstraktné.
Majiteľovi zmenky poskytuje právo požadovať v určenej lehote úhradu, resp. výplatu peňažnej sumy uvedenej na zmenke.
Je dokonalý cenný papier, to znamená, že práva a povinnosti zo zmenkových vzťahov sú definované výlučne zmenkovou listinou, zápismi na nej uvedenými a taktiež, že práva a povinnosti môžu existovať výlučne len s touto listinou.
Zákon o cenných papieroch zmenku výslovne zaraďuje medzi cenné papiere. Zmenka nemôže mať podobu cenného papiera na doručiteľa. Môže mať podobu cenného papiera na rad alebo na meno.
DLŽNÍK
Počet dlžníkov zo zmenky je neohraničený. Rozlišujeme priamych a nepriamych dlžníkov.
Priamy dlžník je osoba, ktorá svojím podpisom na zmenke priamo preberá záväzok, že ona sama v platobnom mieste splatnosti zmenku zaplatí alebo jej zaplatenie zabezpečí.
Nepriamy dlžník je osoba, ktorá svojím podpisom preberá záväzok za zo, že zmenka bude v platobnom mieste v určenom čase a určitými osobami zaplatená. Až keď priamy dlžník nesplní svoju povinnosť, je povinný plniť nepriamy dlžník.
VERITEĽ
Veriteľom zmenky je jej majiteľ, t.j. osoba, ktorá drží zmenku vo svojich rukách.
Okrem Európskeho zmenkového práva existuje aj Anglo - americké zmenkové právo, pretože USA a GB na konvenciu nepristúpili. V tomto práve sú podmienky používania zmeniek formulované voľnejšie, čo na jednej strane umožňuje väčšiu variabilitu využívania zmeniek, ale na strane druhej zvyšuje riziko zmenkového platenia.
Členenie zmeniek:
1.
1/ obchodné zmenky - vznikajú na základe pohybu tovarov. Sú nástrojom platenia pri obchodných operáciach. 2/ finančné zmenky - používajú sa pri vyrovnávaní finančných záväzkov
2. Podľa toho, kto vyrovná záväzok vyplývajúci zo zmenky, sa zmenky delia na:
1/ vlastné (sola) - zmenku uhradí vystaviteľ zmenky. Je to písomný prísľub.Pri vlastnej zmenke sa vyskytujú 2 osoby:
- vystavovateľ (dlžník) - príjemca (veriteľ, remitent)
2/ cudzie (trata) - zmenku uhradí na príkaz vystavovateľa zmenky (trasant) tretia osoba (trasat) v prospech remitenta. Pri tejto zmenke sa zúčastňujú 3 osoby. Je to vlastne písomný príkaz vystavovateľa tretej osobe (zvyčajne banke), aby vyplatila zmenkovú sumu druhej osobe (remitentovi, veriteľovi).
3. podľa termínu splatnosti na skupiny:
1/ zmenky s pevným termínom splatnosti, napr. „17. augusta 1996“ 2/ zmenky splatné pri predložení (na videnie, vista) „pri predložení uhraďte“ 3/ zmenky splatné po uplynutí určitej doby od predloženia (lehotová viasta zmenka) „po uplynutí 30 dní od predloženia“ 4/ zmenky splatné za určitú dobu od vystavenia (datto zmenka) „po uplynutí 90 dní odo dňa vystavenia uhradím“
Základné operácie so zmenkami
Akcept - je potvrdením záväzku, že osoba, na ktorú je zmenka vystavená, v dobe splatnosti zmenku uhradí. Majiteľ zmenky alebo aj ten, kto zmenku má len v rukách, môže ju až do zročnosti predložiť zmenečníkovi v mieste jeho bydliska na prijatie. Prijatie sa píše na zmenku. Vyjadruje sa slovom prijaté" alebo iným slovom rovnakého významu; podpíše ho zmenečník. Holý podpis zmenečníka na líci zmenky platí za prijatie. Prijatie musí byť bezpodmienečné.
Aval - znamená prevzatie záväzku uhradiť zmenku buď za vystaviteľa pri vlastných zmenkách alebo za trasáta pri cudzích. Tiež sa používa termín „zmenkové ručiteľstvo“.
Protest - využíva majiteľ zmenky vtedy, ak niektoré z jeho práv nebolo naplnené, pričom protest sa musí urobiť pred uplatnením práva na súde. Ak teda dlžník odmietne zaplatiť, veriteľ musí najprv urobiť protest vo forme verejnej listiny a ak napriek tomu dlžník nezaplatí, môže sa veriteľ obrátiť na súd. Najčastejšie ide o protest proti neprijatiu alebo nezaplateniu zmenky. Ak majiteľ zmenky nedosiahne naplnenie svojich práv ani po proteste, môže si uplatniť svoje nároky na súde . Súd vydá zmenkový a šekový rozkaz. Aby sa vyhlo takémuto zdĺhavému procesu, dáva sa do zmenky doložka „bez protestu“, a vtedy prevedenie protestácie pred podaním návrhu na súd nie je nutné.
Eskont - Majiteľ zmenky eskontom predá zmenku pred dňom splatnosti komerčnej banke. Banka vyplatí zmenkovú sumu zníženú o diskont za dobu od eskontovania po termín splatnosti a zaúčtuje si províziu.
Reeskont - vzniká, ak komerčná banka predá eskontovanú zmenku emisnej banke. Komerčná banka si takto môže vyriešiť problémy so svojou likviditou.
Prevod - veriteľ si môže akceptovanú zmenku ponechať a predložiť ju pri splatnosti trasátovi alebo ju môže preniesť na ďalšieho indosamentom (rubopisom, žírovaním), čo sa vyznačí na rube zmenky. Indosament musí byť bezpodmienečný. Indosament treba napísať na zmenku alebo na list s ňou spojený (prívesok). Musí ho podpísať indosant (kto zmenku rubopisom prevádza).
Prolongácia - je predĺženie termínu splatnosti zmenky vystavením novej zmenky alebo prečiarknutím pôvodnej splatnosti a uvedením novej splatnosti.
Výhody a nevýhody zmenky pre veriteľa a dlžníka
Výhody pre dlžníka:
- zmenka je nástroj, ktorý umožňuje obchodovať aj v čase momentálnej nesolventnosti
Výhody pre veriteľa:
- ak veriteľ zmenku odkúpi (eskontuje), získava jej vlastníctvo a predkladá ju dlžníkovi k preplateniu
- veriteľ, ktorý má v rukách dlžníkom podpísanú zmenku, s ňou môže platiť finančné záväzky vlastnému dodávateľovi tým, že prevedie túto zmenku na neho, dlžník potom spláca svoj záväzok priamo jeho veriteľovi
- ak dlžník nezaplatí svoj záväzok v termíne určenom na zmenke, je vymáhanie oveľa jednoduchšie, pretože podpisom zmenky dlžníkom odpadá akékoľvek dokazovanie vierohodnosti záväzku
Nevýhody pre veriteľa:
- keď dlžník nemôže alebo nehodlá zaplatiť, tu je riziko v predĺžení doby splatnosti alebo v definitívnom odmietnutí platenia, kedy sa veriteľ musí domáhať svojej pohľadávky súdne
Použitie zmenky
1/ v zahraničnom obchode
- vo vývoze - v dovoze
2/ vo vnútroštátnom styku
Ad. 1 CUDZIA ZMENKA
Náležitosti zmenky:
1. označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je táto listina spísaná;
2. bezpodmienečný príkaz zaplatiť určitú peňažnú sumu;
3. meno toho, kto má platiť (zmenečníka);
4. údaj zročnosti;
5. údaj miesta, kde sa má platiť;
6. meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť;
7. dátum a miesto vystavenia zmenky;
8. podpis vystaviteľa.
Priamy dlžník : príjemca cudzej zmenky, avalista
Nepriami dlžníci - vystaviteľ, indosanti a ich avalisti
AD 2. VLASTNÁ ZMENKA
Vlastná zmenka obsahuje:
1. označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je táto listina spísaná;
2. bezpodmienečný sľub zaplatiť určitú peňažnú sumu;
3. údaj zročnosti;
4. údaj miesta, kde sa má platiť;
5. meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť;
6. dátum a miesto vystavenia zmenky;
7. podpis vystaviteľa.
Priamy dlžník: vystaviteľ, avalista
Nepriami dlžníci - indosanti a ich avalisti
ŠEK
Šek je dlžnícky cenný papier vystavený vo forme stanovenej zákonom, ktorým vystaviteľ šeku bezpodmienečne prikazuje šekovníkovi (peňažný ústav, v ktorom má vystaviteľ vedený účet) vyplatiť osobe uvedenej na šeku alebo doručiteľovi šekovú sumu- t.j. sumu stanovenú šekom.
Zákon o cenných papieroch šek výslovne zaraďuje medzi cenné papiere.
Šek obsahuje:
1. označenie, že ide o šek, pojaté do vlastného textu listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je táto listina spísaná;
2. bezpodmienečný príkaz zaplatiť určitú peňažnú sumu;
3. meno toho, kto má platiť (šekovníka);
4. údaj miesta, kde sa má platiť;
5. dátum a miesto vystavenia šeku;
6. podpis vystaviteľa.
Šeky môžu byť:
Bankový šek
Na požiadanie klienta (vyplnenie písomného alebo elektronického prevodného príkazu) banka, vystaví bankový šek na meno právnickej alebo fyzickej osoby.
Podľa dispozície klienta banka doručí vystavený bankový šek klientovi alebo osobe uvedenej na bankovom šeku. Bankový šek je splatný v korešpondenčnej banke danej banky.
Súkromný šek Po otvorení účtu v banke, môže klient požiadať o vydanie šekovej knižky so súkromnými šekmi (x kusov). Súkromnými šekmi klient:
- vyberá hotovosť na obchodných miestach banky
- uhrádza svoje záväzky voči obchodným partnerom na Slovensku a v zahraničí
Cestovné šeky