Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.
poznámky z prednášky 25.2.2008 aaa (prednaska_c.2_(25.2.2008).doc)
Prednáška č.2
Celkový spôsob nadobúdania vl.práva k nehnuteľnostiam je odlišný než pri hnuteľnostiach.
Za nehnuteľnosti sa považujú aj byty a nebytové priestory.
Zák.č.182/1993 O vlastníctve bytov a nebytových priestorov
Najzákladnejší titul, na základe ktorého nadobúdame vl.právo je zmluva.
Poznáme rôzne druhy zmlúv – kúpna, nájomná, výmenná, darovacia a pod., tiež napr. zmluva o dielo.
Hnuteľné veci
Zmluva nemusí byť písomná, vl.právo sa nadobúda odovzdaním.
Tzv. výhrada vlastníctva – zmluvné strany sa dohodli, že vl.právo nadobudne kupujúci až po splnení určitej podmienky, spravidla je to zaplatenie kúpnej ceny. Môže vec držať, môže ju užívať, no ešte nemá vl.právo. V takýchto prípadoch musí byť uzavretá písomná zmluva.
Niekedy prevzatie veci môže nastať skôr, ako dôjde k nadobudnutia vl.práva – napr. keď držím vec ako detentor. Nie vždy moment odovzdania musí znamenať nadobudnutie vl.práva.
Ďalší spôsob – vydržanie:
Podmienkou je tu kvalifikovaná držba, a preto to musí byť držba oprávnená a ten, kto vec držal u seba so zreteľom na všetky okolnosti, ktorému mu boli známe, a choval sa akoby mu tá vec patrila musí byť dobromyseľný.
Aj oprávnený držiteľ má rovnaké práva ako vlastník pri ochrane tej veci. Avšak voči vlastníkovi nie je to právo držby také silné, vlastníkovo právo je silnejšie.
Držba musí byť pokojná, nesmie byť prerušovaná nijakými zásahmi (napr. žalobami), spochybneniami a pod.
Musí uplynúť určitá lehota – pri nehnuteľnostiach je to 10 rokov.
Je potrebný zápis do Katastra nehnuteľností – spravuje ho Správa katastra. Na úrovni kraja máme Katastrálne úrady, na úrovni okresu je príslušná Správa katastra. Celé konanie na katastri je správnym konaním. Najprv treba predložiť Katastru nejakú listinu, na základe ktorej bude možné nehnuteľnosť zapísať. Pri vydržaní namiesto zmluvy musím predložiť verejnú listinu – najčastejšie je to právoplatné rozhodnutie súdu o tom, že ja som vlastníkom nehnuteľnosti, alebo aj osvedčenie notára.
Vytvorenie veci:
Je rozdiel vytvoriť vec hnuteľnú a vec nehnuteľnú.
OZ upravuje spracovanie veci, keď ide o použitie cudzej veci tak, že výsledkom bude vytvorenie novej veci.
Dôležitá je tu dobromyseľnosť – vyplýva z toho, či vedel/nevedel a nemohol vedieť, že tie veci nie sú jeho a tie veci spracúval bez súhlasu vlastníka. Ak ide o dobromyseľného, porovnáva sa cena veci a cena tej práce a na základe toho sa určí vlastník alebo výška náhrady.
Ak je nedobromyseľný a veci spracoval úmyselne, potom vlastník má právo žiadať súd, aby dotyčnému určil navrátiť vec do pôvodného stavu (ale to sa väčšinou už nedá, a preto sa nahrádza škoda)
Nadobudnutie vl.práva k prírastkom veci, z peňazí (vo forme úrokov, dividend) – vl.právo sa nadobúda momentom oddelenia veci od plodonosnej veci, plody nemusia patriť vlastníkovi veci (napr. nájom).
Veci stratené, opustené, skryté – toto upravuje OZ a určuje, akým spôsobom sa nadobúda vl.právo k takýmto veciam. Ak nie je možné zistiť, kto je vlastníkom, vlastníkom sa stáva štát. Vec opustená – úmyselné vzdanie sa vl.práva, Vec stratená – neúmyselné vzdanie sa (v oboch prípadoch sa jedná o veci hnuteľné). Pri stratenej veci vlastník má právo aby mu bola nájdená vec vrátená. Po uplynutí 1 roka ak sa vlastník k veci neprihlási, tak ten, kto vec našiel sa stáva jej vlastníkom. Nálezné je zo zákona 10%. Na túto sumu netreba ani verejné prísľuby v inzerátoch.
O nadobudnutí vl.práva rozhoduje súd.
Nadobudnutie vl.práva príklepom licitátora:
Zák.č.527/2002 O dobrovoľných dražbách – nahradil zákon z r.1950
Máme aj nedobrovoľné dražby a to sú tie, ktoré vykonáva exekútor, a robí to z titulu vykonateľného rozhodnutia.
Zákon bol prijatý v tom roku, keď bola prijatá novela OZ ohľadom záložného práva.
Licitátor je ten, ktorý riadi priebeh dražby.
Zákon hovorí aj o tom, ktoré veci sa nemajú dražiť – veci vo vlastníctve štátu, cenné papiere, veci obmedzené predkupným právom. Dražiť sa môžu hnuteľné aj nehnuteľné veci.
Dôležitý je tu ten moment, ktorý hovorí o nadobudnutí vl.práva, čiže keď licitátor odklepne a stávam sa vlastníkom. Ak by išlo o príklep exekútora, toto udelenie príklepu ešte podlieha schváleniu súdom.
Je možné, aby sa vl.právo nadobudlo aj priamo zo zákona – napr. nadobudnutie VÚC.
Strata vlastníckeho práva
Ak je niekto vlastníkom veci a túto vec spotrebuje, tam už nikto nemôže vl.právo nadobudnúť, lebo vec zanikla.
Niekedy môže byť rozhodnutie súdu späté s tým, že niekto druhý vl.právo stratí, no inokedy súd rozhodne o vlastníctve bez toho, aby niekto iný toto právo stratil.
§321 OSP už neplatí – škrtnúť – všetko sa už dnes deje exekúciou, na súde ostalo len 1.vymáhanie si súdnych poplatkov, ktoré má súd voči nám, 2.domáhanie sa výkonu rozhodnutia týkajúceho sa maloletých detí.
Osobitosť vl.práva k nehnuteľnostiam
Zaoberá sa tým zákon 71/1969 o správnom konaní.
Prejavy účastníkov musia byť na tej istej listine. Notár zošije prejavy do celku.
Kataster nehnuteľností – každý kúsok územia je tu zaznačený. Kataster zaznamenáva hlavne vl.právo a aj záložné právo, vecné bremená, predkupné právo.
Okrem toho má Kataster aj ďalšie informácie – o prebiehajúcom spore, o konkurze, o exekúcii – všetko čo sa danej nehnuteľnosti týka.
LV (list vlastníctva) je výpis z Katastra, ktorý sa dá dnes zabezpečiť aj cez internet. Z LV sa dá vyčítať všetko, čo je potrebné na spracovanie dobrej zmluvy. Bez LV sa to nedá, lebo ja do zmluvy nemôžem dať iné údaje, než aké sú uvedené v LV – napr. otázka výmery: v zmluve musím uviesť presnú výmeru ako je uvedená v LV.
Dôležité je aj uviesť správne parcelné čísla. Často sa pozemok skladá z viacerých parcelných čísel.
Ďalší údaj na LV - popis nehnuteľnosti. Každá skolaudovaná stavba má súpisné číslo a zároveň je uvedené, na ktorej parcele dom leží. !Rieši sa tu vl.právo k domu, ale aj k pozemku! – môže sa stať, že niekto si kúpi dom, ale nekúpi si pozemok, na ktorom dom stojí. Niekedy nebolo možné zapísať do Katastra rozostavanú stavbu, dnes už to nie je problém a môže sa predať aj rozostavaná stavba.
Musíme uviesť, z ktorého Katastra výpis pochádza (katastrálne územie), výmeru, ... – čiže pri spracovaní zmluvy v podstate len opisujeme LV.
LV má 3 časti- A, B a C: A- čo je majetkovou podstatou, B- vlastníci, C- ťarchy
Ad.B – pokiaľ by išlo o manželov, podiel bude 1/1
- zároveň je to doklad o tom, na základe akej pr. skutočnosti je dotyčný vlastníkom
Ad.C – môže tam byť zapísané právo záložné, právo nájmu a pod.. Odtiaľ zistíme, v akom právnom stave je nehnuteľnosť. Nájomné zmluvy nemusia byť uvedené na LV, takže je dobré si to preveriť.
Katastrálny úrad, resp. príslušná správa konania, má 3 spôsoby zápisu:
- vklad
- záznam
- poznámka
Najdôležitejší je zápis vo forme vkladu. Vkladom sa zapisujú všetky tie zmeny, ktoré vyplývajú zo zmlúv. Povolenie vkladu sa vyznačuje na všetkých origináloch zmlúv, ktoré boli katastru predložené – to je doklad o tom, že účinky zo zmluvy, z katastra nastanú tým dátumom, keď kataster povolil zápis.
!!! kniha str.235 posledný odsek- chyba: nastávajú účinky, nie účinnosť – opraviť !!!
Vkladom sa zapisujú aj vecné bremená a záložné právo. Zmena je viazaná na deň povolenia vkladu do katastra.
Záznam – slúži takisto na vyznačenie zmien vl.práva, ale je to na základe verejných listín alebo iných právnych skutočností. Napr. ak notár vydá osvedčenie o vydržaní, toto sa zapíše záznamom, aj súdne rozhodnutie. Inou pr. skutočnosťou je napr. vytvorenie veci.
Ak pôjde napr. o zmluvu o stavbe/nadstavbe v činžiaku, takáto zmluva podlieha vkladu do katastra. Touto zmluvou sa všetci vlastníci doterajších bytov a tým pádom aj spoluvlastníci spoločných priestorov súhlasia s tým, že sa im zníži podiel. Zmluvou sa zapisuje budúci predmet vlastníctva.
Poznámka – určitá informácia, ktorá sa zapisuje do tiarch, a nemá vplyv na vl.právo. Len informuje, napr. že začalo súdne konanie a pod. Plní úlohu určitého upozornenia.
Za katastrálne konanie sa platia správne poplatky. V súčasnosti sa to zjednodušilo, lebo výška stanoveného poplatku už nie je závislá od znaleckého posudku. Platí sa 2 000 Sk v kolkoch, a za zrýchlené konanie (do 30 dní) sa platí 5 000 Sk.
3