zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

poznámky z prednášky 10.3.2008 aaa (prednaska_c.3_(10.3.2008).doc)

Prednáška č.3

Ochrana vlastníckeho práva

 

Ochranu poskytujú predovšetkým všeobecné súdy. Konkrétny priebeh tohto konania je upravený v OSP.

Aj keď podáme žalobu na nepríslušný súd, tento vysloví svoju nepríslušnosť a preradí vec na príslušný súd.

Môže dôjsť aj k situácii, kedy sa dá požiadať o ochranu aj Ústavný súd (za podmienok stanovených v Ústave a v zákone o Ústavnom súde).

Ochrana mimo SR – Európsky súd pre ľudské práva.

 

Rôzne typy žalôb na ochranu vlastníckeho práva:

  1. Žaloba o vydanie veci
  2. Žaloba o vypratanie (ak ide o nehnuteľnosť)
  3. Žaloba na určenie vlastníckeho práva – môže sa vyskytnúť aj v kombinácii so žalobou o vypratanie. Je to aj spôsob, ako sa dá získať zapísanie do katastra nehnuteľností. Držiteľ má tiež právo na ochranu svojej držby a môže sa žalobou brániť proti tomu, kto do jeho pokojnej držby zasahuje
  4. Žaloba smerujúca k tomu subjektu, ktorý nám bráni v užívaní vl. práva (negatórna žaloba)
  5. Žaloba o vylúčenie veci z exekúcie - môže sa stať, že exekútor spíše majetok aj s takými vecami, ktoré nepatria k majetku dotyčného. Túto žalobu môže podať ktorýkoľvek z bezpodielových spoluvlastníkov.
  6. Žaloba o určenie hraníc – kataster môže riešiť tieto veci len vtedy, keď nedochádza k sporom ohľadom vlastníckeho práva. Pri spore to už bude riešiť súd.
  7. Žaloba o náhradu škody – právo žiadať náhradu škody buď v peniazoch, alebo – ak s tým poškodený súhlasí – navrátiť vec do pôvodného stavu.

 

Ochranu poskytujú aj iné orgány ako súdy, napr. obec (podľa §5 OZ). Právomoc obcí spočíva v tom, že dôjde k tzv. zrejmému zásahu do pokojného stavu. Obec právne otázky skúmať nebude, v prvotnej ochrane poskytne ochranu tomu, do koho práv sa zasiahlo.

 

Ochrana vl. práva smeruje tak trochu aj do oblasti správneho práva (najmä stavebný zákon). Jednotliví vlastníci a susedia sú povinní vyjadriť sa k všetkým zásahom, ktoré niekto plánuje.

Správa katastra by tak isto mala svojou činnosťou chrániť vl. právo, lebo kataster sleduje to, či predkladané zmluvy sú v poriadku (či sú podpísané tými, ktorí sú oprávnení s nehnuteľnosťou disponovať). Veľmi často sa v zmluvách veľmi nesprávne uvádzajú subjekty, ktoré sú zmluvnými stranami – napr. nesprávne sa napíše právnická osoba. Aj preto je dôležité dať pozor na to, kto je za PO oprávnený konať a v akom rozsahu. Kataster v tom môže nájsť chybu – ide o chybu v označení predmetu prevodu, druhu pozemku, katastrálneho územia, atď.

Prevodca musí mať overený podpis na zmluve a ak sa nechá zastúpiť, musí byť podpísaná plná moc (notársky overený podpis).  ----> toto sleduje kataster, keď posudzuje platnosť zmluvy, a je to určitý spôsob ochrany vl. práva, ktorá smeruje voči tomu, kto nadobúda.

 

§6 OZ upravuje svojpomoc – musí ísť o neoprávnený zásah. Obec sa môže domáhať, ale zásah musí byť bezprostredný a ochrany sa môže domáhať len vlastník. Aj prechod cez pozemok je definovaný.

Treba to urobiť primeraným spôsobom (nie že ho zastrelím keď prebehne cez môj pozemok)!

 

Právo zodpovedajúce vecnému bremenu – napr. 15 rokov sa chodilo uličkou cez nejaký pozemok a zrazu tam niekto postaví zátarasu.

 

Ak sa prejednáva trestná vec, s ňou môže súvisieť otázka náhrady škody.

 

 

 

Podielové spoluvlastníctvo

 

PS môže vzniknúť medzi ktorýmikoľvek subjektmi (napr. medzi tými, ktorí spolu žijú no nie sú manželmi), a BSM len medzi manželmi.

Zákon vylučuje dar z BSM, čiže dary zo svadby sú podielovým spoluvlastníctvom. Účelom svadobného daru je materiálne podporiť dvojicu na začiatku manželstva. Ak sa manželstvo veľmi skoro rozpadne, môže byť problém s peniazmi z rejdového tanca, najmä keď majú vytancovanú čiastku v čerstvej pamäti :-)

 

PS je ideálnym spoluvlastníctvom, čo znamená, že všetci sú spoluvlastníci k celku a podiel vyjadruje mieru.

§137 – podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

Podiel sa najčastejšie označuje zlomkami. Podiel vyjadruje aj mieru v rozhodovaní o užívaní spoločnej veci. Môžu sa dohodnúť rozmanite (napr. prenajmú vec a podelia si príjem z nájmu).

 

Predmetom PS môže byť všetko, čo je predmetom vl. práva (hnuteľnosti aj nehnuteľnosti).

 

Dnes aj vzhľadom na zákon o vlastníctve bytoch a nebytových priestorov už nie je problém, aby sa určitá nehnuteľnosť, ktorá bola v PS mohla zmeniť na __________

 

Veľkosť podielu sa môže určiť viacerými spôsobmi:

  1. Dohodou – dohodnú sa kto a v akom pomere
  2. Zákonom – zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov – každý, kto kupuje byt, kupuje aj podiel k spoločným priestorom a príslušenstvu. Podiel sa počíta podľa rozlohy bytu. Tento podiel nie je samostatne prevoditeľný, čiže ak si kúpim byt a s tým aj ostatné priestory, nemôžem ich previesť na niekoho iného, lebo je to viazané na byt. To neplatí, ak mám ¼ nehnuteľnosti ako celku. Vtedy ten podiel je predmetom možného právneho vzťahu – môžem podiel predať, darovať, môže naň siahnuť exekútor.
  3. Rozhodnutím súdu – zákon chráni aj menšinového vlastníka a to vtedy, ak by sa väčšinoví spoluvlastníci dohodli na nejakej zmene, tak menšinový, ktorý s tým nesúhlasí, sa môže domáhať ochrany na súde. Spoluvlastník môže previesť vec na inú osobu len so súhlasom ostatných spoluvlastníkov, okrem prípadu keď to chce previesť na blízku osobu, vtedy nemusí mať súhlas. Predkupné právo – ak chce spoluvlastník previesť podiel na niekoho iného, tak ostatní majú právo jeho podiel odkúpiť.

 

§602 – zmluvné predkupné právo – ostatní spoluvlastníci sa môžu domáhať neplatnosti prevodu podielu na inú osobu.

 

§140 – predkupné právo neplatí, ak ide o prevod blízkej osobe – je to zaradené ako relatívna neplatnosť, ktorej sa dá domáhať do 3 rokov.

 

ZÁNIK PODIELOVÉHO SPOLUVLASTNÍCTVA

Zrušenie a vyporiadanie

  1. Dá sa urobiť dohodou, aj súdnou cestou
  1. vec je reálne a právne deliteľná – najneproblematickejšie je rozdeliť pozemok (na parcely).                                                                                                                         A) dohoda o zrušení PS, priloženie nového geometrického plánu a tým pádom sú 2 samostatné parcely, ktoré kataster zapíše ako 2 samostatné objekty.                            B) ak nikto nechce podiel z toho spoluvlastníctva, tak vec predajú.                             C) ak nie je vôľa na dohodu – vtedy súd určí, kto ostane vlastníkom a koľko musí vyplatiť ostatným. Súd má jednu „barličku“, lebo za určitých okolností môže zamietnuť žalobu, lebo nebude vedieť nájsť spôsob, ako to rozdeliť (keď nevedia odôvodniť.

Kniha: staré texty – súd už nerobí výkon rozhodnutia, robí to exekútor !!!

.

 

 

 

1