zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Konštantína Filozofa / Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva / sociálna práca

 

ustana_starostivost.doc (ustana_starostivost.doc)

USTAVNA STAROSTLIVOST

 

 

Klasické formy soc.služieb:

  1. ústavná starostlivosť o chorých
  2. ústavná starostlivosť o starých
  3. ústavná starostlivosť o zdravotne postihnutých

 

Moderné formy soc.služieb:

  1. soc. dôchodkové pripoistenie cieľom ktorého je ľahšie zvládnutie ekonomických problémov v starobe
  2. domáce, opatrovateľské, ošetrovateľské skužby
  3. intermediálne, poloústavné formy starostlivosti ktoré sa začali rozširovať v 80 r.
  4. streetwork – soc. asistent, práca so staršími deťmi, mládež vonku na ulici. Táto služba patrí do obl. prevencie, je zameraná na ochranu pred soc. patologiou prostredníctvom ponuky pozitývnych alternatývných činností a orientuje sa na zdravotný a zdravý výchovný štýl.
  5. prepravné služby pre zdravotne handicapovaných
  6. osobný asistent, ako nová kvalita opatrovateľských služieb
  7. zabezpečovanie podmienok na prežitie:orientované služby na tú skup. občanov, ktorí nemajú záujem na zmene vlastnej soc.situácie a nepracujú ani s inými odbor.

 

Krízové centrá: (pre obete násilia) psych. a fyz. násilie

  1. termín KC je prevzatý zo západnej europy a pochádza zo severnej ameriky
  2. znamená pomoc ľudom v ťažkých osobných životných situáciách
  1. Ide o rodovo špecifické služby – táto skutočnosť znamená, že pri práci s každou individuálnou klientkou je nevyhnutné stále vnímať spoločný kontex a spoločné korene následkom ktorého je obeťou známe to, že KC poskytuje svoje služby iba ženám a ich deťom. Casto budujú svoje služby aj na princípe ženy pomáhajú ženám, teda krízovými intervenčními pracovníkmi sú ženy.
  2. Ide o strániace poradenstvo – tento termín je založený na skutočnosti, že poradenská pracovníčka dôveruje klientke, pracuje s jej zákazkou a podporuje ju v jej rozhodnutiach, obohacuje iba jej záujmy, snaží sa jej vysvetliť všetky možnosti a však nepresviedča ju, že musí niečo spraviť. Všetky rozhodnutia robí klientka sama s podporou poradenskej pracovníčky. Pracovníčka nepreveruje skutočnosti ktoré jej klientka tvrdí, vychádza z presvedčenia týchto organizácií, že ženy si nevymýšľajú, že sú obeťami násilia a aj v situáciách ked nemajú dôveryhodné dôkazy o násilý ich vzťahu, je potrebné im veriť. Pracovníčky sú schopné identifikovať aj formy závažného násilia a rôznych prípadoch.
  3. Princíp pomoc svojpomoci – reprezentujú rôzne formy poradenstva, ale aj formy podporných skup. pre týrané ženy. Má psychoterapeutický význam. Dáva možnosť klientke spoznať ženy ktoré zažívajú podobné situácie, podeliť sa s nimi o pocity, skúsenosti, vzájomnú podporu.
  4. Princíp utajenia – vzhľadom na závažnosť násilia na ženách je potrebné pri práci s klientkou anonimitu. KC neposkytujú osobné údaje svojich klientiek, bez ich súhlasu žiadnym inštitúciám. Utajenie adresy je dôležité aj pre samotnú klientku, aby sa v KC cítila bezpečne.
  5. Interdisciplinárny prístup – odborník pracuje s klientkami na základe vypracovaných odborných podkladov inými odborníkmi.

Služby ktoré sa poskytujú v KC:

ambulantná, terénna, rezidenčá služba

 

Z hľadiska rôznich foriem práce s klientom rozlišujeme:

  1. špecializované krízové poradenstvo
  2. sociálna diagnostika
  3. sociálne plánovanie
  4. sociálno právne poradenstvo
  5. psychologická pomoc pre klientku alebo jej deti
  6. sprevádzanie klientky
  7. pomoc pre deti – sociálno pedagogická pomoc
  8. dalšie doplnkové služby

 

Materské centrá:

  1. jedinečným príkladom alternatívneho systému soc. služieb pre ktoré je typická finančná nenákladnosť, vysoká miera dobrovoľnosti a aktívne zapojenie celej komunity
  2. MC spravujú ženy a matky na materskej dovolenke. Po celú dobu sa podieľajú na sprave centra a zabezpečujú jeho program
  3. umožňujú matkám výjsťz izolácie, tam sa dostávajú a zabezpečujú celodennú starostlivosť o deti
  4. posilňujú materskú rolu ženy, ich sebavedomie a majú neformálny charakter

 

Sociálna práca so zdravotne znevýhodnenými:

Integrácia – začlenenie

Segregácia – vyčlenenie

Prevencia – predchádzanie

 

Rehabilitácia – (pedagogická, sociálna, telesná) predstavuje súbor postupov kt. cieľom je umožniť osobám so zdravotným postihnutím aby dosiahli optimálnu fyzickú a intelektuálnu soc. úroveň funkcií a boli v čo najvyššej možnej miere nezávyslí.

 

Východiská SP so zdravotne znevýhodnenými:

Od izolácie k socializácii i integrácii platia:

  1. zmena aktuálnych postojov človeka
  2. zmena soc. potrieb, alebo prianí človeka
  3. prehodnotenie významu soc. kontaktov
  4. nezávyslíl spôsob života
  5. komplexné služby

 

 

Východiská sociálneho pracovníka so zdravotne znevýhodnenými:

  1. Politika starostlivosti o duševné zdravie – nemocnice s poliklinikou, celoročné prevádzky, poskytnutá je komplexná starostlivosť
  2. Komunitná starostlivosť – práca s klientmi ktorí majú problém (drogy, alkohol)
  3. Prevencia – SP môže viesť P na SS, relaxácia, povzbudenie, ventilácia... SP ako poskytovaťeľ o dušene chorých (psych.liečebne,domovy SS, DD, DD.....)

 

SP s nevyliečiteľne chorými a zomierajúcimi:

Paliatívna soc. starostlivosť:

  1. PS je aktívna, celková starostlivosť o pacientov v čase ked ich choroba neodpovedá na kauzálnu liečbu a kontrola bolesti alebo iných symptonov, psych.,soc., problémov je prvoradáô.
  2. cieľom PS je najvyššia možná kvalita života pacienta a jeho rodiny. Zdôrazňuje úľavu bolesti a iných obťažujúcich symptonov. Integruje psych. a fyz. vlastnosti, aspekty a starostlivosť o pacienta. Na jej podklade vzniká hospic ktorý chorému garantuje, že nebude trpieť bolesťou, bude rešpektovať jeho ľudskú dôstojnosť a v posledných chvíľach života nezostane sám.
  3. hospicová starostlivosť sa poskytuje: domáca, ambulantná, stacionárna, lôžková