zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

PzP 13 - bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (obcianske_pravo_13.doc)

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Súčasná platná úprava je zastaraná. Pretože je rozdiel pojmu vlastníctvo a pojem majetok. Majetok je širší pojem. Mnohé otázky, sú rôzne vykladané napr. aj judikatúrou – a to najmä problematika podnikateľských aktivít.

Odlišnosť od podielového spoluvlastníctva je v tom, že :

  1. BSM nemá podiely
  2. len medzi manželmi

BSM môže výnimočne zaniknúť aj počas trvania manželstva. Všetko čo sa nadobudne po uzatvorení manželstva patrí už do BSM. Všetko to, čo existovalo pred dňom vzniku, to do spoločného majetku nepatrí ale ohľadom tohto majetku bude určitá dohoda ohľadom jeho užívania. Je nutné rozlišovať spoločné vlastníctvo bytu a spoločný nájom. Majetok, ktorý bol prinesený do BSM (napr. chata, aj po dispozícií v rámci manželstva, po jej predaní patria prostriedky výlučne tomu, koho chata bola, a to tak bude aj v prípade ak sa potom za tieto peniaze kúpi napr. rodinný dom – zas bude výlučne patriť tejto osobe)

 

Príklad :

Chata mala cenu 2 000 000 SK

Kúpený dom 4 000 000 SK

Tento dom patrí do BSM, ale pri delení majetku treba zohľadniť to, že jeden vniesol len sám z majetku mimo BSM 2 000 000 a teda táto osoba bude vlastniť ¾ tohto domu (lebo na druhej polovici sa podieľali 50:50). Ak sa ale predá za 6 000 000, tak je samozrejme peňažná hodnota väčšia.

 

Takže takýto dom je nutné zahrnúť do BSM ale jeho vysporiadanie bude modifikované.

Je možné, že sa niečo nadobudlo po uzatvorení manželstva, ale nárok na vznikol ešte počas trvania manželstva. Napr. manžel vyhrá 100 000 SK v lotérií ešte počas trvania manželstva. Ale fyzicky bude vyplatená táto suma až po zániku. Napriek tomu to patrí do BSM.

Do BSM nepatria predovšetkým veci nadobudnuté darom. Ale nie všetky dary medzi manželmi navzájom sú darmi aj v právnom zmysle (darovať môže len vec čo patrí jemu, nie to čo patrí do BSM – to nie je darom), darovanie sa môže chápať aj ako určitá dohoda, pre nakladanie s majetkom (manžel dá manželke peniaze z odmeny aby ich použila na niečo). Často sa stáva, že manželia dostávajú aj dary spoločne od tretích osôb a v takomto prípade to ide do ich podielového spoluvlastníctva.

Už pri vzniku manželstva dochádza k mnohému obdarúvaniu. No dar môže byť len pre jedného manžela výslovne, a samozrejme takýto nepatrí do BSM.

Do BSM nepatrí ani to čo jeden z manželov získal dedením.

 

Preto pri posudzovaní majetkových vzťahov medzi manželmi je nutné si uvedomiť, že paralelne môže existovať :

BSM – bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

IV – individuálne vlastníctvo

PS – podielové spoluvlastníctvo

V prípade dedenia sa na rozdiel od zániku manželstva iným spôsobom predmetom dedenia stáva majetok v BSM, IV(predmetom je celý), PS (tu sú predmetom jeho majetkové podiely).

Pozor zákon hovorí, že do BSM nepatria ani veci, ktoré nepatria do výkonu povolania (no je to prekonané praxou, platilo by to len vtedy ak by niekto bol napr. huslistom (ako zamestnanec filharmónie) a kúpil by si husle)

Lebo všetko čo slúži na podnikateľskú činnosť u FO do majetku BSM patrí. Teda patria sem aj úvery a dlžoby. Aj za iný dlh jedného z partnerov zodpovedá iný partner.

Do BSM nepatria veci výlučne patriace do jednému z manželov (to čo by druhý na seba nemohol dať).

Sú dve hlavné otázky :

  1. Čo patrí do BSM
  2. Ako sa to vysporiada (lebo keď to do BSM patrí neznamená, že to ide na polovicu).

Existuje tzv. zákonné zastúpenie manželov ohľadom bežných vecí. A teda tieto môže robiť každý z manželov.

 

Nie bežné veci by mali manželia robiť spoločne. Zmluva o zriadení záložného práva, tu by mal byť súhlas druhého. Faktom, je však ak sa takéto úkony urobia bez takéhoto súhlasu nepôjde o absolútnu neplatnosť právneho úkonu (ide o relatívnu neplatnosť) – teda je nutné sa jej dovolávať v rámci 3 ročnej premlčacej lehoty. (De lege ferenda by malo byť, že prevod nehnuteľností by malo byť sankcionované absolútnou neplatnosťou)

 

Leasingové zmluvy taktiež patria do BSM. Nie je možné aby manželia časť bytu previedli na jedného zo svojich manželov. Jedine môžu byt ako celok previesť na svoje dieťa, alebo byt v BSM môžu previesť do PS pre dve deti.

Zákon stanovuje zákonné pravidlá o tom, čo patrí a čo nepatrí do BSM. Tieto je možné zmeniť a to dohodou, ktorá ale musí mať písomnú formu a to špecifickú, t.j. notárska zápisnica. A tou môžu rozšíriť BSM alebo zúžia BSM (tu je možné dohodnúť, že príjmy z podnikateľskej činnosti sem patriť nebudú).

Manželia sa môžu dokonca dohodnúť aj ako budú spravovať spoločný majetok.

 

 

Zánik BSM

Rozdiel je ale zánik BSM a vyporiadanie BSM. Lebo časovo nemusí splývať.  Ak nedošlo k vyporiadaniu BSM tak, exekútor môže siahnuť na celý majetok, ktorým sa ručilo.

BSM zaniká

  1. zánikom manželstva
  2. počas trvania manželstva

ad b)

  1. Je dôvod podnikateľskej činnosti, keď jeden z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť aby súd zrušil BSM. Následne sa vyporiadajú a ten balík majetku, ktorý zostal manželovi nebude predmetom ručenia. Ak takéto rozhodnutie o zrušení nadobudne právoplatnosť, deň po tom sa môžu dohodnúť na vyporiadaní.
  2. v prípade ak jeden z manželov koná tak, že ohrozuje spoločný majetok, a ďalšie trvanie BSM by už odporovalo dobrým mravom.
  3. súvisí s trestom prepadnutia majetku, vtedy automaticky zaniká BSM, a prepadáva tá časť majetku, ktorá po vyporiadaní prepadne sankcionovanému
  4. zákon 7/2005 o konkurze a reštrukturalizácií, hovorí, že ak sa vyhlási konkurz tak je to aj právny základ pre zánik BSM. (Ak došlo k zániku BSM ešte pred vyhlásením konkurzu, 6 mesiacov úkony dozadu sú neplatné, pozri zákon)

Ak dôjde k zániku BSM počas trvania manželstva môže dôjsť aj k jeho opätovnému vzniku počas trvania manželstva.

 

Možnosti a situácie zániku BSM:

  1. rozhodnutím súdu o rozvode,
  2. vyhlásenie za mŕtveho, (súd určí prezumptívny deň smrti)
  3. smrť, (na základe obhliadky lekára)
  4. vyhlásenie manželstva za neplatné

A teda ak by sa náhodou uzatvorilo manželstvo, tzv. zdanlivé – non matrimonium

Preferuje sa dohoda manželov o vzájomnom vyporiadaní. Je to náročné konanie.

        

Postup.

  1. Prvá vec sa určí zoznam vecí, ktoré sú spoločné.
  2. určiť tomu cenu, ak sa ale manželia nedohodnú musí to urobiť súdny znalec
  3. dohodnúť sa komu čo bude patriť
  4. kto koho ako vyplatí

Najlepšie je len rozhodnutie nehnuteľných vecí na súd a na hnuteľných sa dohodnúť. Mimosúdna dohoda sa musí urobiť ohľadom celého majetku. Čiastočná dohoda je možná len ohľadom súdom schválených. Je nutné zohľadňovať aj záujmy maloletých detí.


Zdroj : prednáška 17.3.2008, zákon 40/1964 v znení neskorších predpisov, http://financie.etrend.sk/53561/moje-pravo/vysporiadanie-bsm-po-rozvode-manzelstva