zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Správne právo I.

 

PzP 5 - Nerastné bohatstvo, banský zákon (spravko_5.doc)

Zákon 44/1978 o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon)

Zákon 569/2007 tzv. geologický zákon , vyhláška 51/2008

Zákon 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Zákon 543/2002 o ochrane prírody a krajiny

 

Nerastné bohatstvo je vo vlastníctve SR. Teda nikdy nemôže prejsť do vlastníctva iných osôb a na druhej strane štát ma záujem na tom aby sa.

Preto štát vymyslel právnu obštrukciu na základe, ktorej môže štát prenajať (prepožičať právo) toto bohatstvo. Ktomu pristupuje ešte tzv. úhrada (osobitný druh úhrad, ktoré sú rozdelené príslušným spôsobom) za vyťažené nerastné bohatstvo. Ten kto investuje peniaze na výskum má prednostné právo na dobíjanie.

 

Ústredné orgány :

Ministerstvo životného prostredia (pre oblasť geologických prác aj pre banskú oblasť)

Ministerstvo hospodárstva (najmä pre banskú oblasť)

Štátny geologický dozor prostredníctvom ministerstva životného prostredia.

Hlavný banský úrad (vykonáva pôsobnosť v rámci ministerstva hospodárstva), sídlo je v Banskej Štiavnici

Obvodné banské úrady – nie sú zhodné s územnosprávnym usporiadaním.

 

Inštitút dozoru je tzv. banský inšpektor.

 

 

Na čele banských úradov stoja predsedovia. Geologické práce (vyžaduje sa na ich vykonávanie oprávnenie pre FO a PO ho vydáva Ministerstvo životného prostredia a okrem nich aj slovenská akadémia vied, slovenská správa jaskýň, vysoké školy, stredné odborné školy a múzeá, FO podnikatelia a právnické osoby pri dobývaní vyhradených ložísk pri nerastoch) : geologický výskum a geologický prieskum.

Geologický výskum sa člení na :

  1. základný
  2. regionálny

Geologický prieskum :

  1. ložiskový (skúma ložiská, sleduje sa výnosnosť a výťažnosť ložísk)
  2. hydrogeologický (skúmajú sa podzemné vody, aj minerálne vody)
  3. inžiniersko-geologický (venuje sa nadväznosti na územný plán, vrátanie skúmania stability územia – vypracúva sa inžiniersko-geologický prieskum)
  4. geologický prieskum životného prostredia (tu sa sledujú tie otázky, ktoré majú väzbu na životné prostredie ako celok)

 

 

Vybrané geologické práce je ložiskový prieskum vyhradených nerastov.

Hydrogeologický prieskum termálnych podzemných vôd minerálnych vôd na účely zistenia geologických podmienok. Vykonávať činnosť v takýchto prieskumných územiach môže FO podnikateľ a právnický osoba.

 

Zákon 44/1988 o ochrane využití nerastného bohatstva,

Za nerasty sa podľa tohto zákona považujú (Zo zákona)

Zákon rozlišuje nerasty vyhradené (taxatívne vymedzené zákonom)a nevyhradené (všetky ostatné). Ložiská sa rozlišujú podľa toho komu patria a to :

Ložiská vyhradených nerastov musia ostať vo vlastníctve štátu.

Ložiská nevyhradených nerastov sú súčasťou pozemkov. Teda vlastník pozemku je zároveň vlastníkom nevyhradeného nerastu. Nerastným bohatstvo sa rozumie len to, ktoré je vymedzené ako vyhradené nerastné bohatstvo.

 

Banská činnosť jej zmyslom je získať nerasty.

Činnosť je vykonávaná banským spôsobom.

Povinnosťou zo zákona je aj rekultivácia po banskej činnosti resp. činnosti vykonávanej banským spôsobom je to v rámci tzv. nákladov budúcich období. Ak napr. niekto stavia diaľnicu a vyseká stromy je povinný na druhej strane vysadiť na miesto nich iné.

Banská činnosť je aj sprístupňovanie banský diel na múzijné a podobné účely.

Strojové vŕtanie studní nad 30 metrov, vyžaduje povolenie štátnej banskej správy.

 

  1. Osvedčenie o výhradnom ložisku
  2. chránené ložiskové územie
  3. dobývací priestor
  4. plán otvárky a prípravy dobývania ložiska
  5. ťažba

 

Pre 3 a 4 je typický inštitút tzv. stretou záujmov (§ 33) riešenie prostredníctvom dohody, vyvlastnenie a vecné bremeno.  Tento slúži na vyporiadanie stretou záujmov vlastníkov pozemkov na povrchu a zároveň záujem verejný.

Ak sa podnikateľ nedohodne s vlastníkmi vtedy prichádza na rad vyvlastnenie §107 a nasledujúce stavebného zákona.

 

Všetky štyri môže realizovať iba ten kto má banské oprávnenie. Register týchto oprávnení je verejne prístupný (okrem živnostenského musí mať aj toto) – vedie ho obvodný banský úrad.

Celé je to postavené na vyhradených ložiskách, ktoré sa premietajú do tohto postupu.

 

Na území ad 2 nie je možné vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia  s ťažbou. Je to prepojené s katastrom. Je vytvárané na zabezpečenie a ochranu budúcej ťažby. Je to vlastne na ochranu dobývania no štát stanovuje aj lehoty, ktoré platí to prednostné právo a to 5 rokov na začatie a 3 roky pri nečinnosti.

 

Ak má rozhodnutie o tom, že toto je dobývací priestor, musí mať aj plán otvárky a prípravy dobývania ložiska. Tu je mu stanovené akým smerom ťažiť, koľko môže ťažiť.

 

Ochrana vyhradeného ložiska pred znemožnením a proti sťaženiu jeho dobývania sa vytvára chránené ložiskové územie, to možno určiť, zmeniť, zrušiť. Hranice sa vyznačia v územnoplánovacej dokumentácií a katastri nehnuteľností.

Po strate výhody prednosti nastupuje tzv. výberové konanie, ktoré zabezpečuje a realizuje príslušný stavebný a banský úrad. S tejto ponuky sa potom vyberie niekto. Tento potom vstúpi do tohto právneho procesu a musí rešpektovať a dodržiavať jeho pravidlá. Takéto banské oprávnenie možno previesť a to zakladá plynutie novej lehoty.

Dobývací priestor, sa určí na základe výsledkov prieskumov ložiska podľa rozsahov tvarov, ................., ide o určenie racionálneho zhodnocovania nerastného bohatstva na územní SR (zákon)

 

Na jednom chránenom ložiskovom území môžu byť dva aj viac ložiskových priestorov (dva subjekty dobývajú tu istú horu)

 

Plán otvárky a prípravy a dobývania ložísk, zabezpečujú to aby bolo napr. pri odstrele lomu zabezpečené spracovania odstrelených hornín a pod.

Organizácia, ktorá ma dobývací priestor platí za jeho užívanie § 32a.

Preštudovať na samo štúdium živ nostenský zákon.


Zdroj : prednáška 5, Zákon 44/1978 o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon)

Zákon 569/2007 tzv. geologický zákon