zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

PzP 10 - VECNÉ PRÁVA (pzp_10_-_vecne_prava.doc)

 

 

 

 

VECNÉ PRÁVA

II Časť občianskeho zákonníka (aj občianskeho práva) Máme veľa právnych noriem, ktoré okrem OZ upravujú otázku vecných práv.

Teda základné vecné právo je vlastnícke právo.

Okrem neho aj vecné práva k cudzej veci :

  1. záložné právo
  2. zádržné právo
  3. vecné bremená

Platí bez ohľadu na druh subjektov platí pre všetkých rovnako. Niektoré predmety však môžu byť iba vo vlastníctve vybraných osôb (napr. vo vlastníctve štátu). Nerozlišujeme jednotlivé druhy vlastníctva máme jednotné vlastníctvo. My už dnes osobné vlastníctvo nemáme, je to pozostatok z minulosti. Od roku 92 je jednotná sústava vlastníckeho práva. Obchodný zákonník upravuje len spôsoby nadobúdania vlastníckeho práva medzi podnikateľskými subjektmi (pod špecifickými podmienkami). No ustanovenia OZ sú spoločné. V rámci vlastníctve hovoríme o

  1. podielové spoluvlastníctvo : keď určitá vec je vo vlastníctve viacerých osôb a každý má vo vzťahu k celku určitý podiel. (Najmä nehnuteľnosti) Podielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť v prípade domácnosti, keď partneri nežijú v manželstve.
  2. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov : žiaľ bohu stále máme tento inštitút je nevhodná, nedorobená a zlá pre prax. Medzi manželmi existuje mnoho rôznych vzťahov okrem vlastníckych. Chýba nám definovanie pojmu majetok, čo sa prejavuje aj tu. Ak je jeden z manželov živnostník, tak majetok podnikania spadá do BSM. Členovia s.r.o. , je nutné rozlišovať povinnosti člena s.r.o. a jeho participáciu v nej a jeho vlastnícky podiel.?? Ak chce manžel založiť s.r.o. tak musí mať súhlas manžela na počiatočný vklad??

Vlastnícke právo je v objektívnom zmysle súbor právnych noriem, ktoré upravujú otázky nadobúdania, straty práv a povinností vlastníkov. Najzákladnejším prameňom je zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Tento umožňuje cirkuláciu vlastníctva bytov a nebytových priestorov na trhu. Zákon o pôde , zákon o pozemkových úpravách, katastrálny zákon 162/1995. Tento posledný je dôležitý najmä čo sa týka riešenia vecí ohľadom nehnuteľností.

Lebo je veľký rozdiel ak hovoríme v tejto súvislosti o hnuteľných veciach a nehnuteľnostiach.

Nehnuteľnosť je pozemok či stavba spojená zo zemou pevným základom. Ostatné sú nehnuteľnými.  Zákon o katastri nehnuteľností je dôležitý pre nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam. Lebo je to (vklad do katastra nehnuteľností) podmieňujúca právna skutočnosť.

Vlastnícke právo v subjektívnom zmysle sú práva, ktoré pre vlastníka a ostatné osoby vyplývajú z právnych predpisov. Osoby : Spoluvlastník, Vlastník, detentor (môže užívať nehnuteľnosť ale na základe súhlasu vlastníka, či spoluvlastníka – najčastejšie nájomná zmluva) Detentor je teda súbjekt oprávnený .................. vlastnícke práva, okrem dispozície.

Držiteľ veci vyplýva z inštitútu držby. Táto je vnímaná dvojako. Je to jedno zo základných oprávnení vlastníka a okrem neho aj vec užívať (požívať a brať plody), disponovať s ňou. Sú to základný obsah vlastníckeho práva. Oprávnenie držby znemená, že má možnosť kedykoľvek na ňu vstúpiť, a pod. Vlastník ma možnosť dispozície nielen formou prevedenia vlastníckeho práva ale aj formou zálohu. Právo držať môže vlastník previesť na detentora. Ochrana držby sa neodvádza od práva vlastníka, teda ak niekto bude mať v držbe určitú vec, nehnuteľnosť chráni zákon toho držiteľa, ktorý je dobromyseľný a ak sa správa k veci tak akoby mu patrila. Až nato, že danú vec nevlastní. Inštitút vydržania sa týka práve držby. Je to jeden zo spôsobov nadobudnutia vlastníckeho práva. Tento ak je dobromyseľný a vykonáva túto držbu (u nehnuteľností viac ako 10 rokov, hnuteľné viac ako 3) pokojne (bez sporov a pod.) môže dôjsť k naplneniu vlastníckeho práve vydržaním. Je to vlastne nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním. Dôležitým krokom je však okrem splnenia podmienok aj byť zapísaný na LV. A teda je nutné osvedčiť nejakým spôsobom.

A to na základe rozhodnutia súdu, ten potvrdí že ste sa stali vlastníkom, žaloba o určenie vlastníckeho práva

Vydanie osvedčenia o vydržaní notárom. (Aby ho mohol vydať, je nutné aby preskúmal podľa notárskeho priadku- sú sprísnené , treba vyjadrenie obce a pod. predchádzajúci vlastníci sa musia vyjadriť.) Držba pod §129 nie je hore uvedenou držbou. Dôležité je uvedomiť si to, že vlastník ako subjekt tieto práva, ktoré má, majú charakter absolútnej povahy. A teda vlastník je subjekt, ktorého práva smerujú voči každému, a z toho vyplýva, že každý je  povinný ho rešpektovať vo výkone jeho vlastníckeho práva.

Otázka výkonu vlastníckeho práva.

Vlastník nemôže vykonávať svoje práva bez akýchkoľvek obmedzení. Predovšetkým §3 ods. 1 hovorí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občiansko-právnych vzťahov nesmie zasahovať do práv a právom chránených záujmov iných osôb či porušovať dobré mravy. Susedské práva sú toho vyjadrením, tieto upravujú vzťahy medzi spolu-susedmi ale nielen týmto, s ktorými máme hranicu ale všetkými ktorí môžu byť dotknutý výkonom mojich vlastníckych práv. Právo nájomcu aby sa mu bezdôvodne nezasahovalo a pod. Ani vlastnícke právo nemožno zneužívať, lebo tým by sme zasahovali do práv iných osôb. Ďalšími obmedzeniami vlastníckeho práva sú aj zo zákona či rozhodnutím štátneho orgánu.  Ak by ste chceli niečo zo svojím majetkom robiť (napr. prestavba bytu) nutný súhlas staveného úradu. Zákon o ochrane krajiny a prírody hovorí napr. o tom kedy možno svoj strán skoliť. (Do obvodu 25 cm, vo výške 130 cm) Je nutný súhlas úradu životného prostredia. Tento zákon hovorí aj o ochranných pásmach. V niektorých prípadoch aj autorské právo môže byť obmedzením. Zákonné vecné bremená za určitých podmienok umožňujú vstúpiť na súkromný pozemok (detarizačný zákon, plynárenský a pod.).

§127 je nutné si všimnúť bližšie, zakazujú sa rôzne imisie. Otázka oprávení prenikania chovných zvierat. Zákonné obmedzenie, znamená, že v nevyhnutnej miere je možné vstúpiť na súkromný pozemok (napr. chce si omietnuť dom a nemá prístup zo svôjho pozemku). Aj keď prebieha stavebné konanie susedia sa musia vyjadriť k tejto plánovanej výstavbe.

Ods 1. V stave núdze je možné za náhradu a na nevyhnutnú dobu použiť vlastníkovu vec bez jeho súhlasu.

Ods 2. Odňatie vlastníckeho práva (vyvlastnenie, je také obmedzenie, že vlastníctvo prestane jestovať) Predovšetkým vo verejnom záujme, ak účel nemožno dosiahnuť inak a len na základe zákona. 129/1996 o .... výstavby diaľníc.

Nadobudnutie vlastníckeho práva

  1. originárne – pôvodné teda neodvodzujeme ho od práva predchodcu (vydržanie)
  2. derivatívne – odvodené teda odvodzujeme od práva predchodcu

          ba) prevod vlastníckeho práva (zmluva o diele, prevod vlastníctva bytu, )

          bb) prechod vlastníckeho práva (na základe určitej skutočnosti prechádza  

                vlastnícke právo na inú osobu, typickým príkladom je dedenie, pri PO môžu      

                zaniknúť s právnym nástupcom – splynutie, zlúčenie, rozdelenie)  

 

Právne skutočnosti pri ktorých sa nadobúda vlastnícke právo pozri skriptá

 

zdroj: wikipedia, google, obciansky zakonnik