Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.
PzP 6 - Fyzické osoby (pzp_6_-_fyzicke_osoby.doc)
Fyzické osoby sú základnými subjektmi občianskeho práva. FO môže byť podnikateľský aj nepodnikateľský subjektom.
Podnikateľ môže byť na základe :
- živnostenské oprávnenie
- advokát
- exekútor
- lekár
- ...
Všetci, ktorý vykonávajú podnikateľskú činnosť pre prípad ak by spôsobili svojim podnikaním škodu. Je to upravené občiansky právom.
Dôležité je rozlišovať najmä kvôli zodpovednosti za vady, lebo v OZ a ObZ platia iné princípy. Ak bude podnikateľ ženatý, do BSM patrí všetok majetok, aj ten patrí na podnikanie ale nepatrí do podnikania samozrejme pokiaľ si svoj majetok neupravili inak. Ak niekto skončí ako živnostník, tým nekončia jeho povinnosti zaplatiť dlhy. Skončili by iba ak by na seba vyhlásil konkurz.
Spôsobilosť mať práva a povinnosti (nadobudnete zo zákona, alebo prejaví a nadobudne zákonný zástupca alebo osoba nato uspôsobená) a spôsobilosť na právne úkony.
Otázka preukazovania smrti. Je niekedy veľmi významné zistiť, v ktorý deň osoba zomrela. Stáva sa, že nie je možné zistiť čas resp. dátum úmrtia, a vtedy určuje lekár na základe obhliadky. Keď nie je možná obhliadka, poznáme inštitút vyhlásenia za mŕtveho.
Súd ma dve možnosti, buď na základe zistenia (napr. kto bol v danom lietadle), alebo na základe nezvestnosti. No môže sa stať, že táto osoba bude naďalej na žive. Táto osoba nadobudne späť všetky práva.
Občianske právo nepoužíva pojem mladiství, to je doména trestného, ale v občianskom sa hovorí o plnoletých a neplnoletých osobách. Do 18 roku veku sa nadobúda neúplná spôsobilosť na právne úkony.
Môže dôjsť k pozbaveniu spôsobilosti na právne úkony (môže iba súd, dôvodom sú napr. osoba trpí takou duševnou chorobou, ktorá je trvalého charakteru a neumožňuje mu robiť žiadne právne úkony, vyžaduje sa posudok znalecký, a zároveň sa mu ustanovuje zákonný zástupca), obmedzeniu spôsobilosti na právne úkony (súd uvedie na ktoré právne úkony je osoba spôsobilá a na ktoré nie, a je tu možnosť súdu obmedziť aj z dôvodu duševnej choroby trvalej, alebo aj nadmerné používanie alkoholických prostriedkov alebo iných omamných látok.. Ak sa osoba dostane do takéhoto stavu, a spôsobí škodu môže za ňu zodpovedať osoba, ktorá mala nad ním stanovený dohľad, ak niekto iného úmyselne uvedie iného do takého stavu tiež môže spolu zodpovedať, ale musí sa dokázať úmysel) alebo osoba, ktorá urobí právny úkon tak, že sa stane neplatným: Najčastejšie sa stáva vtedy, keď chcú dedičia aby sa na rýchlo podpísal závet, lenže v tomto čase už nemala umierajúca osoba danú spôsobilosť urobiť daný právny úkon.
Ochrana osobnosti
Tlačový zákon, Zákon o vysielaní a retransmisii.
§11 právo na ochranu osobnosti zakotvuje len demonštratívny výpočet.
Ochrana života a zdravia úzko súvisí s medicínskym právom (správne právo často upravuje otázku života a zdravia). Subjekt dáva nie obyčajný ale informatívny súhlas (teda je informovaný čo ho čaká). Niekedy však osoba nie je schopná dať súhlas, a ani zákonný zástupcovia nie sú po ruke. Vtedy je možné vykonať zákroky aj bez súhlasu tejto osoby. U maloletých detí dávajú súhlas zákonný zástupcovia. Lekári zodpovedajú za použitie preparátov bez ohľadu na to či sú ich výrobcovia.
Ochrana cti, dôstojnosti a súkromia (mediálne právo je to však pojem širší lebo má mnoho prvkov verejno-právny- poskytovanie licencií) Konanie sa posudzuje z toho hľadiska či bolo objektívne spôsobilé spôsobiť ujmu pre FO. K zásahom môže dôjsť z rôznych dôvodov. Niekedy môžu aj pravdivé informácie spôsobiť takúto ujmu. Otázky z intímnej sféry človeka môžu v konečnom dôsledku znížiť spoločenskú vážnosť osoby. Ak sa nepriamo spája obrazový záznam s niečím čo následne poškodí česť, dôstojnosť a súkromie.
Ochrana mena chráni OZ (meno a priezvisko) a pseudonym chráni autorský zákon. Prejavy osobnej povahy môžu byť predmetom zásahu: písomnosti, podobizne, zvukové a obrazové záznamy, tu ale tiež presahuje Autorské právo. O všeobecnosti platí, že prejavy osobnej povahy nemožno ani vyhotoviť ani použiť bez súhlasu osoby (Skrytá kamera porušuje OZ).
Právne prostriedky ochrany :
- možnosť domáhať sa aby sa upustilo ak ešte tento zásah trvá.
- Odstránenie následkov
- Zadosťučinenie (od určitého času bolo možné odškodniť nemajetkovú ujmu v peniazoch- tá sa nemusí dokazovať výšku to je na posúdeniu súdu, judikát hovorí, že ak bol tento zásah prostredníctvom médií predpokladá sa vždy sa jedná o značné zníženie (to nie je náhrada škody!!) alebo to môže byť morálne ospravedlnenie)
- Náhrada škody, ak táto ujma nám spôsobila ja škodu, musí sa zistiť výška škody.
Právo na opravu- je osobitný inštitút kedy sa možno domáhať u vysielateľa alebo vydavateľa ak bola zverejnená nepravdivá alebo pravdu skresľujúca informácia. Ak sa nevyhovie právu na opravu, možno požiadať súd.
EÚ pozná aj právo na odpoveď (každý má mať právo reagovať na zverejnenú skutočnosť), a právo na dodatočné uverejnenie (právo toho o kom bola zverejnená informácia, aby bolo uvedené aj to ako sa to skončilo).
Zdroj: wikipedia google obciansky zakonnik