zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

PzP 5 - Prvky občianskoprávneho vzťahu (pzp_5_-_prvky_obcianskopravneho_vztahu.doc)

 

 

Prvky občianskoprávneho vzťahu

 

Vznikajú na základe noriem občianskeho práva. V praxi je nutné zaradiť určité vzťahy pod odvetvie, lebo z toho vyplývajú ďalšie veci. Ak právny vzťah občianskoprávnym vzťahom, znemená to, že sa bude spravovať OZ, a ďalšími občianskoprávnymi predpismi. Ak sa porušia povinnosti vyplývajúce z občianskoprávnych vzťahov, riešiť sa bude ich porušenie na základe OZ. Ak by to bol obchodno-právny vzťah tá zodpovednosť sa riadi ObZ.

Rozlišuje dva druhy právnych vzťahov :

  1. relatívne – je jasné medzi akými subjektmi takýto právny vzťah vzniká. Práva a povinnosti, ktoré z takéhoto občianskoprávneho vzťahu vznikajú ....... Vznikajú najmä zo zmlúv. Takúto povahu však nemusia mať iba také právne vzťahy, ktoré vznikli na základe prejavu vôle. Napr. Ak niekomu chcem dačo darovať o on to neprime k darovaniu nedôjde. Avšak relatívny právny vzťah môže vzniknúť aj v dôsledku porušenia právnej povinnosti, (nerušiť) vzniká medzi tým, kto porušil povinnosť (škodca) a tým kto je poškodený.  Jeden z týchto subjektov z absolútneho právneho vzťahu sa stane známym, konkretizuje sa na škodcu a tak vzniká tzv. zodpovednostný vzťah. Vzniká na základe PU, ktorý je v rozpore s Objektívnym právom, a tak vzniká záväzkovo-právny vzťah, no ten môže vzniknúť iba vtedy ak sa poškodený vlastník dozvie, že mu škoda vznikla a zistí alebo sa dozvie kto za túto škodu zodpovedá.

Ak chceme zaviazať aj tretiu osobu v PU je najlepšie urobiť trojstranný právny úkon.

  1. Absolútne – je známy len subjekt oprávnení, ale všetky ostatné subjekty známe nie sú. Takýto vzťah, je napr. vlastníckom práve. Tu je oprávnený vlastník známy, a všetci ostatný sú povinný ho v tomto rešpektovať, ho nerušiť. Ďalej napr. autorské právo. Kde je autor nositeľom práv , a všetci ostaný sú povinný rešpektovať a príslušne sa správať voči jeho autorským právam. No na základe takéhoto absolútneho právneho vzťahu môže vzniknúť aj relatívny právny vzťah, napr. vlastník prenajme predmet svojho vlastníctva. Tak vznikne relatívny právny vzťah medzi vlastníkom a nájomcom.

 

Napr. Poistí si vec, a pre prípad poškodenia mu poisťovňa bude plniť, vtedy keď sa poškodí predmet poistenia, neuplatní sa vec voči škodcovi ale voči poisťovni.  

Najčastejšie je predmetom občianskoprávneho vzťahu majetkový vzťah, ktorého predmetom je majetkové právo.

Ale nielen majetkovoprávne vzťahy, FO má právo na ochranu svojej osobnosti, lebo aj ústava ju priznáva nielen OZ. Každý je povinní správať sa tak aby nezasahoval do tých práv.

 

Zákon o vysielaní a retransmisii (skôr ma administratívnoprávnu povahu), hovorí ktorý subjekt za akých podmienok môže vysielať atď. v rámci tohto zákona existuje úprava práva na opravu, tú možno uplatniť. Čo je vlastne inštitút na ochranu osobnosti.

 

 

Prvky občianskoprávneho vzťahu

  1. Subjekt,
  2. Predmet,
  3. Obsah

 

  1. Pokiaľ ide o subjekty, tými sú FO (tá môže byť subjekt právneho vzťahu podľa OZ aj keď sú cudzinci, preto nemožno používať pojem občan ale používame pojem Fyzická osoba), PO (tento pojem sme vzniesli po 89, zákonom 509/1991, predtým sa používal pojem organizácia, dnes je zjednotený tento pojem pre akýkoľvek druh takých subjektov, ktoré sú vytvorené umelo, koná za ne FO, napr. nadácia koná FO- správca, univerzita koná FO- rektor), špecifickým subjektom je ŠTÁT. V niektorých prípadoch môže byť subjektom občianskoprávneho vzťahu napr. určitá osoba môže ako darca darovať štátu určitú vec a tu vzniká občianskoprávny vzťah, alebo štát môže byť aj dedičom. Vznikajú medzi týmito subjektmi navzájom. Za škodu môže zodpovedať aj právnická osoba ak FO spôsobí škodu, treba posúdiť kto je zmluvou viazaný. Ak je viazaná PO voči subjektu, ktorému je škoda spôsobená, zodpovedá ona a nie FO, ktorá danú škodu spôsobila.

 

§3 ods. 1. pozrieť!

 

Napr. Ak zomrie spoločník, ktorý je z inej krajiny použije sa dedičské právo inej krajiny. Predmetom dedičstva bude obchodný podiel ale dedenia sa riadi podľa krajiny, ktorej je štátnym príslušníkom.

 

Niekedy je povinnosť uzavrieť občianskoprávny vzťah, povinné zmluvné poistenie. (Kedysi existovala tzv. zákonné poistenie, lenže poisťovňa bola iba jedna). Povinné zmluvné poistenie, poznajú aj iné zákony, pre osoby ako lekár, advokát, atď. Predmet občianskoprávnych vzťahov rozlišujeme v dvoch aspektoch.

 

2.

     A) priamym predmetom- určité ľudské správanie sa (dare, facere, non facere, pati) , napr.

          Predmetom darovacej zmluvy, tkvie v dare, maximálne niečo aj facere ak obdarovaný

           niečo sľúbi.

  1. nepriamym predmetom- (sekundárnym) §118, sú to veci, práva a iné majetkové hodnoty.

Predmetom právneho vzťahu, napr. zmluva o postúpení pohľadávky.

 

Iné majetkové hodnoty sa vyskytujú veľmi často napr. predmety duševného vlastníctva. Aj veci, ako členský podiel v bytovom družstve, obchodný podiel v obchodnej spoločnosti (tento napriek tomu, že ide o kategóriu obchodno-právnu sa môže stať predmetom občianskoprávneho vzťahu, obchodný podiel je aj predmetom dedenia a to sa opäť deje podľa OZ) Nemáme vymedzený pojem majetku. Majetok je pojem širší ako vlastníctvo.

 

Vec občiansky zákonník veľmi nevymedzuje požičali sme si vymedzenie z medzinárodného obchodu, sú to hmotné predmety a ovládateľné prírodné sily. Aj cenný papier v akejkoľvek podobe je vecou. Najtypickejšie cenné papiere sú dlhopisy, zmenky, akcie, vkladné knižky atď. Sú v dvoch formách listinný, alebo zaknihovaný.

Najdôležitejšie delenie vecí je na hnuteľnénehnuteľné veci.

Nehnuteľné veci sú pozemky a stavby(aj plot, studňa je stavbou) pevným základom spojené zo zemou. Zákon za nehnuteľnosti považuje ešte byty a nebytové priestory. Bytový priestor je stavebným úradom určený na bývanie.

 

Veci sú ďalej Zužitkovateľnénezužitkovateľné.

Je nutné rozlišovať Hlavná vec, príslušenstvo vecisúčasť veci

Súčasť je všetko čo nemožno odňať bez toho aby sa vec funkčne neznehodnotila.

Príslušenstvo má tri hlavné znaky a to,1. ????? 2. obe patria vlastníkovi veci 3. Vlastník hlavnej veci ju určil na používanie s hlavnou vecou.

Napr. Hlavná vec je auto, a príslušenstvo je auto lekárnička, piate koleso, sada kľúčov.

 

Príslušenstvo existuje aj pri pohľadávke. Dlžoba a príslušenstvo (úroky, úroky z omeškania, trovy súdne, advokátske atď.)

 

  1. Obsahom občianskoprávnych vzťahov sú jednotlivé práva a povinnosti subjektov. Právo a povinnosť jednej strany zodpovedá právu a povinnosti druhej. Obsah právneho vzťahu môže určiť aj súd, je uzatvorená zmluva o pôžičke peňazí, stým, že sa nedohodneme kedy sa vrátia. Súd určí kedy bude stanovená doba splatnosti pohľadávky. A až po uplynutí  tejto lehoty možno žalovať o vrátenie.

 

 

Zdroj: wikipedia, google, obciansky zakonnik