zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

PzP 3 - Právny úkon ako právna skutočnosť (pzp_3_-_pravny_ukon_ako_pravna_skutocnost.doc)

 

Právny úkon ako právna skutočnosť

Je to základná kategória práva, ktorá je dôležitá pre celé právo súkromné. Na základe právnych úkonov dosahujeme určité právne zmeny, teda vznik, zmenu alebo zánik právneho vzťahu, alebo iba povinnosti alebo práva. Právny úkon má byť perfektný a platný a účinný.

Platný právny úkon je taký ktorý je  v súlade s právom, všetky náležitosti ktoré sú požadované boli na naplnené. Spravidla platí, že platný právny úkon  je aj účinný, ale môže nastať aj neskoršia účinnosť.

VZNIK ... nájomná zmluva na jej základe vzniká právny vzťah medzi nájomcom a prenajímateľom

ZMENA ... tá sa samozrejme môže zmeniť, napríklad sa dohodne iná doba nájmu alebo výška nájmu.

ZÁNIK ... dohodou, alebo na základe iných právnych skutočností, napr. je možné niekedy vypovedať zmluvu.

 

1. OSOBY Občiansky zákonník nemá veľa definícií ale  paragraf 34 definuje PÚ. Subjekt musí prejaviť svoju vôľu urobiť právny úkon. Subjekty sú FO, koná a prejavuje svoju vôľu tým, že robí určitý prejav vôle a ten robí tak aby bol v súlade zo zákonom aby bol platný a aby vyvolal právne následky (napr. Byt si môžem kúpiť, prenajať tým uspokojujem svoje bytové potreby– nato aby bol PU platný musí byť FO spôsobilá na právne úkony, teda spôsobilosť vlastnými úkonmi nadobúdať práva a povinnosti, a to bez toho aby existoval nejaký prejav vôle napr. dedičské konanie... Spôsobilosť na právne úkony sa nenadobúda naraz ale postupne až do 18 roku veku kedy sa stáva plnoletou a zároveň plne právne zodpovednou, existuje určitá hranica 15tich rokov kedy sa v určitých otázkach zohľadňuje (napr. urobiť závet formou notárskej zápisnice)ale existujú aj také právne úkony ktoré môžu robiť ja 6ročné deti, ale iba taký ktorý je zodpovedný jej rozumovej a vôľovej vyspelosti), PO vznikajú podľa predpisov OP (nadácie združenia ...) alebo na základe predpisov ObP teda napr. (s.r.o., a.s., komanditné spoločnosti). Máme právnické osoby, ktoré vznikli zo zákona (univerzita, samospráva, inštitúcia) OP sa nezaoberá procesom vzniku PO ale iba tým, že spôsobilosť na právne úkony, sa zakladá vznikom takejto PO. Právne úkony za právnickú osobu robia FO (lebo iba tie majú schopnosť prejaviť vôľu) Nazývajú sa štatutárne orgány, ktoré sa môžu volať rôzne (a.s. - členovia predstavenstva, s.r.o. - konatelia, rektor, nadácia - správca). (S.r.o Konajúca menom XY, nie s.ro. v zastúpení XY)

Pojem zastúpenie nemôžem uviesť pri štatutárnom orgáne lebo to je iný inštitút OP. Je nutné posudzovať či právny úkon urobila osoba, ktorá je oprávnená konať za danú PO. Určité veci možno uzatvoriť aj z osobami ktoré sú na to oprávnené na základe pracovného postavenia. Zistenie kto je štatutárnym orgánom, je nutné vždy (obchodný register tu je uvedené aj napr. spôsob konania ..napr. musia konať obaja konatelia spoločnosti.) Každá právnická osoba môže mať iba jedno sídlo, (podávanie žaloby sa dáva na súde príslušnom pre sídlo danej právnickej osoby.) Do všetkých zmlúv, ktoré sa týkajú právnickej osoby treba písať IČO (pod ním je evidovaná, a nemôže ho ako ostatné veci zmeniť počas existencie).

 

Paragraf 829 OZ dovoľuje nech sa uzatvorí zmluva o združení ale to nie je právnická osoba, zákon č. 83/–––  o združení. Takýto subjekt nemôže konať ako právnická osoba, lebo nemá danú spôsobilosť. Právny úkon sa môže urobiť aj mlčky. Neplatí zásada kto mlčí ten svedčí, možno to akceptovať len vtedy kde to možno predpokladať.

 

2. Náležitosti Vôle: Osoba, ktorá prejavuje vôľu musí vôľu mať, musí jej byť daná. Musí byť vážna, neomylná – bez omylu, t.j. má sa dotýkať toho čo on vlastne chcel učiniť, Omyl vo vôli môže nastať v predmete, osobe. Omyl môže aj niekto vyvolať, súvislosti s robením určitého právneho úkonu. Vôľa musí byť slobodná. Treba posudzovať aj prítomnosť nielen fyzického ale aj psychického donútenia.

3. Prejav vôle musí byť : zrozumiteľne urobený(teda musí byť zreteľné jasné či je to vypožičanie, kúpa), určitý(z hľadiska obsahu PU, teda čo je predmetom napríklad mobilný telefón.).

Ak disponujem nehnuteľnosťami treba pozrieť LV (kvôli určitosti je nutné opísať z listu vlastníctva všetky veci napr. rozloha, atd... aby kataster nespochybnil...) Treba uvádzať aj príslušenstvo. Je nutná forma (písomná, ústna) pri PU. Niektoré PU sú tzv. formálne, teda je nutná určitá forma v ktorej sa daný PU musí uskutočniť. Nie je zlé napríklad napísať v akom stave som danú vec kúpil. Otázka nadobnutia vlastníckeho práva je otázkou formy PU. Elektronický podpis je uvedený v OZ a kde je uvedený ako náhrada originálneho podpisu. Špecifická forma je notárska zápisnica. Povinnosť je napríklad ak si manželia chcú upraviť vzájomné majetkové vzťahy ohľadom BSM. Alebo povinnosť ak osoba staršia ako 15 rokov alebo mladšia ako 18 môže urobiť závet len formou notárskej zápisnice. Spísanie závetu, tu je požiadavka holografu teda vlastnoručne napísaného a podpísaného závetu. Občiansky zákonník nepredpisuje písomnú formu pre vznik zmluvy o združení.

4. Náležitosti vôle a prejavu : Zhoda.

5. Náležitosť predmetu.

Možný (znamená, že je vôbec možné z daným predmetom disponovať                        )

a dovolený (....................................................................................................................)

 

Obsah : Ohľadne čoho prejav urobil, čoho sa týka,  ................

Obsah právneho úkonu : Essentialia negotii – bez nich by bol neplatny

                                       Naturalia negotii (pravidelne) – tiež spôsobí neplatnosť

                                       Accidentalia negotii (nahodne) – napríklad ustanovenie, že niekedy

                                        začína platnosť a inokedy učínnosť.

 

 

Udroj: google obciansky zakonnik