zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Občianske právo hmotné I.

 

PzP 2 - Normy občianskeho práva (pzp_2_-_normy_obcianskeho_prava.doc)

 

Normy občianskeho práva

Používa sa pre označenie určitého pravidla správania sa, má hypotézu, dispozíciu a sankciu.

Sankcia môže prísť aj v prípade ak boli porušené iné ako občianskoprávne normy.

Normy kogentné (stanovené pravidlá správania,  ktoré nie je možné meniť)a normy dispozitívne(dáva možnosť dojednať si pravidlá). Aj o OZ sa nachádzajú kogentné normy. Dispozitívnosť je daná tam kde sú dvojstranné právne vzťahy, kde je napísané , ak sa nedohodlo inak...čo samotné ponúka dispozitívnosť, možnosť úpravy. Niektoré otázky, ktoré sú kogentného charakteru,  ............. . Ak sa do zmluvy vloží čosi čo je v rozpore s kogentnou normou platné to nebude.

 

Občiansky zákonník (ďalej „OZ“) zák.č. 40/1964 Zb. v znení neskorších predpisov.

Novela zákon č. 9/1991 Zb. dovtedy existoval Hospodársky zákonník a zákonník medzinárodného obchodu a nahradil ich Obchodný zákonník.

 

OZ :

  1. Všeobecné ustanovenia (Všeobecné ustanovenia)
  2. Vecné práva (Vlastnícke právo, vecné právo k cudzím veciam)
  3. , 4. 5. boli zrušené
  1. Zodpovednosť za škodu
  2. Dedenie
  3. Záväzkové právo
  4. Prechodné zrušovacia a záverečné ustanovenia.

 

Pôsobnosť občianskeho zákonníka. T.j. na aké spoločenské vzťahy je možné a zároveň nevyhnutné aplikovať.

  1. časová, znamená od kedy je daná právna norma účinná a na ktoré právne vzťahy ju možno použiť. V rámci účinnosti môže mať diferencovaný dátum kedy nadobúdajú účinnosť jednotlivé ustanovenia. Intertemporálne ustanovenia ustanovujú účinnosť normy. Retroaktivita, t.j. spätná pôsobnosť, existuje : a) pravá, b) nepravá.. Právne vzťahy, ktoré vznikli pred novelou zostávajú zachované - ich platnosť a vznik, ..................  . Novelizácia úpravy mení aj dovtedy vzniknuté právne vzťahy u pravej retroaktivity.

Od roku 1991 .. Pravá retroaktivita je napríklad keď sa osobné užívanie z socializmu zmenilo na vlastnícke právo po jeho páde. Aj osobné užívanie bytu bolo zmenené na nájom bytu.)

(Dohoda o odovzdaní a prevzatí bytu za socializmu sa zmenila v súčasnosti na nájomnú zmluvu.)

  1. územná, znamená že platí pre naše štátne územie. Môže ale dôjsť k občianskoprávnym vzťahom s cudzím prvkom. Teda tu je nutné dohodnúť akým právom sa bude daný právny vzťah spravovať. Zákon o medzinárdnom práve súkromnom a procesnom, upravuje kolízne normy, t.j. použite určitého právneho poriadku pre daný právny vzťah. (Ak uzatvorím zmluvu o dielo z cudzincami môžem použiť aj ich právny poriadok, ale pri dedičskom práve napr. sa musí použiť právny poriadok štátu kde poručiteľ ..............)
  2. vecná pôsobnosť, t.j. okruh spoločenských vzťahov.

 

Výklad a interpretácia občianskoprávnych predpisov nájdeme v dôvodových správach. Súdny výklad znamená, že súd zovšeobecní určité poznatky, ak to dospeje až tam že to má zovšeobecnňovací charakter všetkých súdov nájdeme ich v zbierke rozhodnutí súdov- judikatúra, a samozrejme aj tá môže byť zastaralá

 

Ak niečo manželia nadobudnú v počas svojho manželstva patrí BSM. Ale platí aj to, že čo donesie do manželstva patrí jemu. Judikát hovorí, že ak manželia vyhrajú v športke a iba jeden zaplatil za tiket aj tak patrí výhra do BSM.

 

Výklad a) doslovný, b) zužujúci, c) rozširujúci

Rozširujúci výklad používa slovíčka : najmä, predovšetkým.

Zužujúci výklad je menej častí a to je vtedy ak nejaké ustanovenie v dôsledku iného ustanovenia nie je možné použiť.

 

Reštriktívny výklad: Ak sa niektorý z manželov stane nájomcom pred manželstvom, uzatvorením manželstva sa nadobúda spoločný nájom. Ale iba ak ho ma jeden z manželov spoločnom nájme pred manželstvom v takomto prípade už spoločný nájom nie je možné nadobudnúť uzatvorením manželstva.

 

Právne skutočnosti

Určitá skutočnosť je právna preto, lebo s ňou právo viaže následky. Spôsobia vznik zmenu alebo zánik právnych vzťahov alebo vznik zmenu alebo zánik práv a povinností.

Nájomná zmluva musí vzniknúť na základe takej právnej skutočnosti, ktorú zákon predpokladá. Teda ak chceme dosiahnuť určitý právny stav, tak musíme naplniť určité náležitosti (písomná forma, účel nájmu – teda čo tam budem mať, krčma, sklad... )

 

Právna skutočnosť klasifikácia

Či je závislá na ľudskej vôli.

  1. Subjektívna, je závislá na prejave vôle určitého subjektu. Právne úkony, sú prejavy vôle ktoré smerujú k zmene vzniku alebo zániku práv alebo povinností. Jednostranný právny úkon (závet, výpoveď). PU sú základom v súkromnom práve. Ďalšia právna skutočnosť je protiprávny úkon. Protiprávnosť môže spôsobiť zodpovednosť za škodu alebo bezdôvodné obohatenie. Ďalej Konštitutívne rozhodnutia štátnych orgánov, najmä súdov(napríklad zrušenie podielového spoluvlastníctva). Vytvorenie diela je posledná právna skutočnosť, t.j. samostatná právna skutočnosť, ktorú nemožno považovať za právny úkon, lebo tvorivá duševná činnosť človeka môže byť aj u človeka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony. (Napríklad vytvoriť dielo a môže aj osoba pozbavená spôsobilosti na PU a zároveň môže nadobudnúť autorské právo k daným dielam)
  2. Objektívna, nie je závislá na prejave vôle určitého subjektu, ale vyvoláva aj tak právne následky, môže ich vyvolávať dokonca aj sama o sebe. Napr. dovŕšením 18tich rokov sa  stáva plnoletí a plne spôsobilí na právne úkony a nadobúda plnú zodpovednosť. AJ je objektívna pr. skutočnosť smrť,

 

 

  1. Jednoduché právne skutočnosti. Napr. Nájom . stačí nájomná zmluva
  2. Zložené právne skutočnosti. Napr. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti, je nutná platná a perfektná zmluva ( darovacia napr.), čo je prvá právna skutočnosť a k tomu aby došlo k zmene vlastníckeho práva je nutné aj rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu, a až na základe tohto sa nadobúda vlastnícke právo k nehnuteľnosti.

 

Môže byť aj kombinácia objektívnej a subjektívnej právnej skutočnosti.

Napr. poistná zmluva. Objektívna skutočnosť je poškodenia napr. bleskom, ale ako subjektívna je nutná poistná zmluva.

 

  1. Jednorázové ... napr. nájomná zmluva.
  2. Dlhotrvajúce... napr.

 

  1. Nedokazujúce sa Notoricky známe skutočnosti sa nedokazujú  Napríklad dokázanie dátumu. Všetko v zbierke zákonov sú skutočnosti, ktoré sa nedokazujú.
  2. Dokazujúce sa. Dokázať rozhodnutie súdu.

 

 

Zdroj: wikipedia, google, obciansky zakonnik

3