Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Konštantína Filozofa / Fakulta prírodných vied / Geografia
Humánna geografia IV. (infrastruktura.doc)
INFRAŠTRUKTÚRA, ZAHRANIČNÝ OBCHOD
Infraštruktúra – definícia: súhrn zariadení a činností, kt zabezpečujú fungovanie hospodárstva obyvateľstva a slúžia na poskytnutie základných životných potrieb; sú nevyhnutné na zabezpečenie optimálnych podmienok života.
- V
- šeob. delenie infraštruktúry:
I. výrobná IŠ: opravárenské a údržbárske práce, drobné prevádzky výroby, služby na výrobu pre nákladnú a osobnú dopravu, pre obchod, spracovateľský priemysel. Patria sem: opravy TV prijímačov, rozhlasových prijímačov, elektroniky, elektrospotrebičov, oprava autobusov, áut, vlakov, nákladných áut, električiek, kamenárstvo, sklenárstvo, kovoopravárstvo, stolárstvo; všetko, čo sa opravuje a vyrába.
II. nevýrobná IŠ: delí sa na:
1. Technická IŠ: 1.1. dopravná:
a) cestná – údržba, oprava, modernizácia ciest, chodníky, prístavy, mosty, parkoviská, nadchody, podchody, podjazdy, čerpacie stanice, dopravné značenia (zvislé, chodecké prechody, svetelne značené križovatky, radar, zvuková signalizácia pre neviditeľných, zvukové kamery a i.), cestná zeleň, trávnaté plochy, stromy, čistenie ulíc, ciest, mostov, lávok, schodov
b) železničná – údržba a oprava železníc, elektrifikácia, moderné signalizačné systémy, rekonštrukcia, budovanie nových staníc, bezpečný prístup na nástupištia a i.
c) letecká – údržba, oprava, modernizácia letiskového priestoru, monitorovací systém, systém pre kontrolu a riadenie.
1.2. energetická – patria sem tepelné elektrárne, el. energia, rozvody, ropovody, plynovody, spol. zariadenia a i.
1.3. environmentálna – IŠ pre zásobu obyv. pitnou vodou, kanalizačná sústava, verejná kanalizácia, čističky odpadových vôd, opatrenia na ochranu proti povodiam, technológie na ochranu ovzdušia, opatrenia súvisiace na separovanie odpadov, opatrenia infraštruktúrnych inštitúcií ochrany prírody a krajiny, vypracovanie a realizácia plánov organizácií chránených území.
2. Informačná IŠ – patrí sem pošta (listová, pošt. balíky, pošt. platobné služby), telekomunikácie, pevná linka, mobily, telegraf, rádiotelekomunikácie (rádiosondy, družice), internet, rozhlas, TV, fax.
3. Sociálna IŠ:
a) vzdelávacie zariadenia: MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ, umelecké školy, autoškoly, jazykové školy
b) domový a bytový fond
c) zdravotnícke zariadenia: nemocnice, polikliniky, zdravotnícke strediská, zdravotnícke ambulancie (napr. očná...), lekárne, detské domovy, psychologické poradne
d) stravovacie zariadenia: motoresty, bar, reštaurácie, pizzerie
e) športové zariadenia: telocvične, ihriská, štadióny, športové haly, kúpaliská, posilňovne, detské ihriská
f) maloobchodná a veľkoobchodná sieť so zmiešaným tovarom: potraviny, ovocie, zelenina, nábytok, potreby pre domácnosť, kníhkupectvá, záhradkárske potreby, stánky a i.
g) kultúrne zariadenia: kultúrny dom, kino, knižnica, hrad, kostol, zámok, cintorín
h) zariadenia verejnej správy: krajský, okresný, mestský úrad, matrika, ÚPSVR, daňový úrad, školská inšpekcia, policajný zbor
i) bankovníctvo
j) poisťovníctvo
k) peňažníctvo
4. Špeciálna IŠ: utečenecké tábory, strategické priestory pre vojenské účely, vojenské priestory.
Priestorové delenie IŠ:
1. IŠ regiónu
2. IŠ sídla
Región a IŠ sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú tak celok; IŠ pôsobí na rozvoj regiónu = spomaľuje / urýchľuje; región určuje charakter IŠ. Rozvoj regiónu má aj svoje hranice, prahy, kt keď sa prekročia treba budovať novú IŠ al. realizovať jej zmeny.
Čím je mesto väčšie, tým je IŠ zložitejšia, rozsiahlejšia – mesto tým plní viacero funkcií. Komplexnosť vybavenosti mesta rastie priamo úmerne s veľkosťou sídla.
IŠ vidieckeho sídla – vybavenosť záleží od veľkosti, polohy sídla, počtu obyv.
Sv. centrálne strediskové obce majú vybavenosť lepšiu. Služby nemôžu byť lokalizované v každom sídle rovnako, preto sú z dôvodu hospodárnosti časovej úspory a urýchlenej spolupráce koncentrované do strediskových obcí.
Čím je sídlo väčšie a má viac funkcií, tým sú jeho služby rozsiahlejšie, zložitejšie, vybavenosť sídla je komplexnejšia a platí to aj opačne. Väzby medzi zariadeniami rovnakej funkčnej úrovne sú väzby horizontálne (ZŠ navzájom, medzi maloobchod. predajcami rovnaký sortiment) a väzby vertikálne = väzby medzi zariadeniami rôznej funkcie (ZŠ a SŠ, nemocnica a poliklinika). Na vybavenie vidieckych a mestských sídiel má vplyv aj počet obyv., veľkosť sídla, životný štýl, zvyky, tradície, náboženstvo, atď.
Informačná IŠ:
Pošta
- starovek – listové a balíkové zásielkové prepravy
- stredovek – pošta prebrala aj prepravu osôb (dostavníky); telegraf. a telefonické služby
- po 1. sv. vojne – šírenie rozhlasového signálu
- po 2. sv. vojne – TV signál
- 70. – 80. roky 20. stor. – počítačové systémy
- 90. roky 20 stor. – družicový systém, internet
- prvé známe listy pochádzajú z roku 2400 p.n.l.; 1. poštová známka – 1840 v Anglicku; 1874 – založená poštová únia; 1971 poštové smerové číslo.
PSČ: 1. číslo = zberný prepravný uzol; 2. číslo = okres; 3. číslo = obvod; 4 – 5. číslo = značenie pošty v obciach a mestách.
- najnižšie články pošty sa naz. poštové úrady. Z geo hľadiska sa študuje:
1. hustota pošt. úradov: najhustejšia sieť – VB, Švajčiarsko, Nemecko 1 pošt. úrad = 11-13 km2 plochy štátu; SR 20-25 km2, ČR 22 km2, štáty Str. a S. Afriky 8000 km2/1 pošt. úrad.
2. počet obyv. / na 1 poštový úrad: najhustejšie vo vysoko urbanizovaných štátoch – Švajčiarsko – 1900 obyv., ČR, SR – 3000 obyv., ČAD – 200 000 obyv. na 1 pošt. úrad.
Delenie pošty:
1. materiálna: listové, balíkové
2. nemateriálna: peňažné
4 typy poštových sietí:
1. západoeurópsky typ: hustá sieť poštových úradov, dobrá dostupnosť, časť peňažného styku preberajú banky.
2. východoeurópsky typ: menej hustá sieť ako ZE, dostupnosť na pešo, peňažný styk je väčší na poštách ako v bankách.
3. severoamerický typ: dostupnosť aj autami, podávanie doporučených listov, telegramov, v niektorých menších sídlach zaisťujú niektoré druhy obchodov, napr. Drug – Story prostredníctvom splnomocniteľov, prevody peňazí iba v bankách.
4. typ rozvojových krajín: riedka sieť, zásielky sa nedoručujú adresátovi, ale fungujú tu poštové úrady = Poboxy – zásielky si preberá každý sám.
Telekomunikácie
- prenos správ pomocou elektromagnetických vĺn
- telegraf – elektrické zariadenie na prenos údajov, resp. textu prostredníctvom elektrických impulzov. Je historicky najstarším odborom telekomunikácií; vynálezca elektromagnet. telegrafu – Morse – prenos na kov v podobe bodiek a čiarok – Morseova abeceda.
- 1. telegraf. linka – 1844 medzi Washingtonom a Baltimorom
- 1946 – 1947 – telegraf linka viedla z Viedne do Prahy.
- 1951 – položený 1. podmorský kábel cez La Manche
- 1986 – spojenie medzi EÚ a Amerikou
- najdlhšia sieť telegraf liniek je v USA a najhustejšia vo V.B.
- zvláštnym druhom telegraf. prenosu sa stala počas 1. sv. vojny fototelegrafia.
Telefón
- najrozšírenejší; rýchle, spoľahlivé, vnútroštátne i medzištátne spojenie vynašiel Bell v USA 1876, na jej zdokonaľovaní sa podieľal Edison.
- 1882 – 1. medzinárodný hovor Paríž – Brusel – cez telefón
- 1929 – 1. transkontinentálny kábel medzi San Franciscom a New Yorkom
- po 2. sv. vojne – vynájdenie koaxiálnych káblov – sprostredkovávajú viacero hovorov navzájom.
- 1950 – takýto axiálny kábel pod morom: USA – Kuba
- 1956 – axiálny kábel pod morom: USA – V.B.
- najväčší stupeň telefonizácie má USA, Japonsko
- v posledných rokoch stúpol rapídne počet obyv. s mobilom
Rádiokomunikácie
- celoplošné, regionálne, lokálne šírenie TV signálu pre lokálne, komerčné a štátne stanice.
- šírenie TV vysielania, prenos dát, satelitné vysielanie, využívané aj na vedecko – výskumné účely (rádiosondy v meteorológii, riadenie leteckej dopravy). Ide o bezdrôtový elektrický prenos. Patrí sem TV; ide o elektronický spôsob vnímania, prenosu a šírenia audiovizuálnych info na určitú vzdialenosť s relatívne neobmedzenou možnosťou príjmu, prenášanie obrazu elektronickou cestou
- rozšírené po 2. sv. vojne a to masovo
- 1956 – farebné vysielanie v USA
- 1967 – farebné vysielanie v EÚ
- počet TV / obyv.- má najviac USA, Japonsko
- keďže silné vysielače na prenos nestačia, vysielanie je pomocou družíc. Telekom. založené na umelých družiciach Zeme – vytvárajú systém družicových spojov, kt. sú z 3 častí: pozemná vysielacia stanica, družica v kozme, pozemná prijímacia stanica. Družice slúžia na prenos TV hovorov, teletextu, TV, počítačových info, priame vysielanie TV programov, námornú, leteckú komunikáciu, atď. Najväčší družicový systém sa volá INTELSAT, založený v r. a má 60. členských štátov.
Rozhlas
- audiovizuálny, masovo – komunikačný prostriedok
- rádiové stanice majú rôzne dlhé vlnové dĺžky: dlhé, stredné, krátke, veľmi krátke, mikrovlny
- dlhé, stredné vysielajú z hlavných
- vysielanie na najdlhšie vysielanie umožňujú krátke vlny – lebo odraz od ionosféry.
Internet
- verejne dostupný celosvetový systém, vzájomne preplnená počítačová sieť, kt. prenáša dáta pomocou prepínania paketov za použitia internetového protokolu a iných protokolov. Pozostáva z 1000 menších komerčných, akademických, vládnych a vojenských sietí
- slúži ako prenosné médium pre rôzne informácie a služby ako elektronická pošta, chat, dokumentov, www (World Wide Web)
- 1. uzly tvoriace internet – 1969 ako arpanet, sieť vytvorená skupinou arpa a pomocou ministerstva obrany OSA
- 1.1.1983 – vznikol internet ako ho poznáme dnes: prenos správ medzi počítačovými strediskami, zariadenie používané na prenos kópií v dokumentoch, pričom sa využíva bežná telefonická sieť
- nové formy telekomunikačných služieb sú spojené s rozvojom počítačov a počítačových sietí
- najviac počítačov je v Nemecku, USA, Japonsku
Zásady lokalizácie zariadení IŠ
- technická infraštruktúra, technická vybavenosť, administratíva je priamo úmerná veľkosti obyv.
- info IŠ je vo všetkých sídlach, jej zložitosť však závisí od významu sídla.
- zariadenia stravovacie a ubytovacie sú lokalizované v súvislosti s počtom obyv. a sú viazané na CR.
- zariadenia zdravotnícke – lokalizácia ovplyvnená faktormi ovzdušia, hluku; v mestách sú na vyššej úrovni ako v strediskových obciach
- zariadenia kultúrne a športové – lokalizácia závisí od počtu obyv., významu sídla.
- zariadenia vzdelávacie – ich počet je ukazovateľom životnej úrovne, veľkosti sídla. Vysoké školstvo je lokalizované tam, kde sú koncentrované knižnice, vedecké pracoviská.
Medzinárodná deľba práce
- zahŕňa medzinárodné vzťahy medzi krajinami, kt majú rôzne podmienky na získavanie prírodných zdrojov a ekonomiky. Dochádza tak k vzájomnej doplniteľnosti, kt umožňuje lepšie využívať potenciál krajín celého sveta.
Formy:
1. zahraničný obchod – súčasť medzinárodnej deľby práce; vo sfére obehu obchoduje s tovarom, kt sa minie
2. export kapitálu – nadbytočný kapitál vo vyspelých krajinách sa výhradne umiestňuje v iných krajinách. Export kapitálu sa uskutočňuje vtedy, keď zahraničný obchod nie je…… V minulosti sa investovalo najmä do ťažobného priemyslu a poľnohospodárstva; teraz sa investuje do spracovateľského priemyslu a služieb.
3. technologické platobné bilancie – zahŕňa poskytovanie služieb techn. materiálu.
4. exportné služby – stavebné, geologické práce, propagačné služby, informačné bankové služby, expertízna činnosť. 57% na svetových trhoch v službách majú krajiny: USA, VB, Francúzsko, Nemecko.
5. medzinárodný leasing – obchodná činnosť – prenajímateľ umožňuje nájomcovi dočasné užívanie určitých predmetov a poskytuje mu dohodnuté služby (stroje, nákladné zaiadenia náročné pre servis).
Veľkosť a úroveň zahraničného obchodu
- zákl. prvky ZO sú: export, import…………
Export – cena tovaru vyvezeného do zahraničia, al. cena tovaru, kt. je zakúpený v cudzine a predaný do 3. krajiny a cena miezd platných v cudzine za úpravu tovaru.
Import – cena tovaru dovezeného zo zahraničia a cena tovaru určeného na export.
Veľkosť ZO – je charakteristická ako obrat zahraničného obchodu tvorený exportom a importom, uvádzaný v USD, resp. ako export, import na 1 obyv. Najmenší obrat majú kapitalistické krajiny. V niekt. štátoch Z. Európy sa obrat zvyšuje reexportom zo štátov rozvojových, kt boli v minulosti ich kolóniami.
Úroveň ZO – sa určuje pomocou bilancie ZO.
Bilancia ZO: a) aktívna – export prevyšuje nad importom; b) pasívna – import prevyšuje nad exportom. Vysokú aktívnu bilanciu majú štáty s vývozom surovín a s výrobou tovaru, kt. sú schopné konkurencie na svetovom trhu. Pasívna bilancia – niekt. vyspelé krajiny z dôvodu nedostatku surovín; snažia sa vyrovnať napr. cestovným ruchom, al. vývozom kapitálu.
Operácie v ZO
1. export
2. import
3. zvláštne druhy obchodných operácií
Obchodná metóda v zahraničnom obchode je spôsob predávajúci a kupujúci, zabezpečuje pohyb tovaru od výrobcu ku spotrebiteľovi. Ide o pohyb tovaru bez hranice 1 al viac štátov, pričom v každej krajine platí iný národno – právny poriadok.
Delenie obchodných metód:
1. priame – ak je výrobca tovaru aj export…… a tovar vezie priamo k spotrebiteľovi
2. nepriame – medzi výrobcu a spotrebiteľa vstupuje ďalší subjekt, tzv. obchodný medzičlánok.
Výber vhodnej obchodnej metódy ovplyvňujú obchodno – podnikateľské podmienky obchodu, druh tovaru, charakteristiky cieľového trhu, povaha obchodných partnerov, vlastné možnosti firmy.
Obchodné medzičlánky: patrí sem:
1. sprostredkovateľ – sprostredkováva obchody pod menom dodávateľa na účet dodávateľa, ale obchody neuzatvára, získava provízie 5-10%.
2. komisionár – zaobstaráva pre inú osobu a na jej účet obchod pod vlastným menom; uzatvára zmluvu priamo s odberateľom; vyplácaný je podľa zmluvy.
3. prostredník – importné a exportné firmy, kt obchodujú pod vlastným menom a na vlastný účet
4. veľkoobchodník – je medzičlánkom medzi výrobcom a maloobchodníkom; musí poznať trh, tovar, mať vlastné kontakty, vlastné sklady.
5. maloobchodník – ………… org. (obchodné domy, tržnice, supermarkety, diskonty); môžu priamo obchodovať so zahraničnými dodávateľmi.
Kúpna zmluva – zákl. dokument pri importe a exporte, al pri podnikaní v zahraničnom obchode; je to dojednanie, kt. obsahuje záväzok predávajúceho (tovar v dohodnutom množstve, kvalite). Kúpna zmluva mu musí umožniť, aby k predmetu kúpy nadobudol vlastné práva ako aj záväzok kupujúceho zaplatiť kúpnu cenu.
Zvláštne druhy obchodných operácií: odbytové problémy, problémy s ohodnotením dovážanej a vyvážanej produkcie; obchodno – politické, finančné, devízové, komerčné dôvody sú príčinou toho, že obchodný styk sa neuskutočňuje v klasickej podobe, ale v inej forme.
Reexport – ide súčasne o dovoznú a vzápätí za ňou i vývoznú obchodnú operáciu, napr. obchodník (reexportér) dovezie tovar do krajiny A a vzápätí ho predá do krajiny B.
2 typy reexportu:
1. priamy reexport – reexportér kúpi v zahraničí tovar a dá ho prepraviť do ďalšej krajiny, kde ho predá, pričom tento tovar nevstúpi do jeho colného územia.
2. nepriamy reexport – reexportér dovezie tovar, kt. kúpil v zahraničí do svojej krajiny a až potom ho vyvezie do tretej krajiny.
Krajina pôvodu tovaru A
Krajina určenia B
Priamy: tovar
peniaze peniaze
Krajina reexportéra C
Krajina pôvodu tovaru A
Krajina určenia B
Nepriamy:
peniaze tovar tovar peniaze
Krajina reexportéra C
Reexportný obchod slúži na prekonávanie obchodno – politických prekážok, napr. časť slovenských výrobkov vyvezených do ČR, Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, … sa cez reexportérov dostáva na trh do Číny, Thajska, Ukrajiny.
Barter – jednoduchá výmena tovaru za tovar, al služby, dohodnutá medzi importérom a exportérom na základe 1 zmluvy. Cez hranice neprechádzajú peňažné toky, ide iba o obojstranný tok tovaru.
exportér
importér
tovar
tovar
hranica
Kompenzácia – dochádza ku výmene tovaru za tovar, ale rozlišuje sa počet zúčastnených osôb na oboch stranách, ktoré medzi sebou uskutočnia vzájomné peňažné zúčtovanie.
exportér
importér
tovar
krajina A krajina B
platba v platba v
domácej mene domácej mene
exportér
importér
tovar
hranica
Paralelný obchod – prebieha na základe 2 zmlúv paralelne k importu a exportu. V 1. zmluve sa dohodne export tovaru a v 2. zmluve sa exportér zaväzuje, že v krajine importéra nakúpi tovar v takej hodnote, ako prestavoval jeho obchod. Čas plnenia zmlúv nie je rovnaký.
Exportér
(čas t)
Exportér
= Importér
(čas t + 1)
Importér
tovar
peniaze
Krajina A Krajina B
Exportér
tovar
peniaze
hranica
Zálohový obchod – je obdobou paralelného obchodu s tým rozdielom, že exportu predchádza import. Napr. exportér krajiny A odoberie tovar z krajiny B, predá ho a peniaze uloží na špeciálny účet. Potom exportér z krajiny A vyvezie tovar do krajiny B a získa platbu za tovar z uvedeného špeciálneho účtu. Import a export sa uskutočňujú na základe 2 zmlúv.
Exportér
= Importér
(čas t)
Exportér
(čas t + 1)
Export
1. tovar
- Špeciálny
- účet
2.
peniaze
4.
peniaze
Importér
tovar 3.
Krajina A Krajina B
hranica
Spätná kúpa( Bayback) – exportér strojov, zariadení al. technológií a licencií súhlasí s tým, že platba sa bude uskutočňovať vo forme výrobkov produkovaných na dodaných zariadeniach vo forme surovín vyťažených dodanými zariadeniami, al. licenčných výrobkov. Platnosť takýchto zmlúv sa pohybuje v rozpätí 3-15 rokov, takže medzi dodávkou a prvou splátkou ubehne dlhý čas. Z tohto hľadiska môže ísť o relatívne riskantný obchod pre exportéra, lebo tieto výrobky môžu za 15 rokov zastarať, môže sa zmeniť dopyt, al môžu klesať na cene. Na 2. strane v zahraničí často vzniká pre export nový závod bez vynaložených investícií, pričom má zaručenú kvalitatívnu a cenovú úroveň. Pre importéra to znamená získanie novej technológie; know – how, garantovaný odbyt časti produkcie. Na tomto princípe funguje ZO medzi západom Európy a štátmi Str. a V. Európy.
Exportér
Importér
Stroje, technológie
Výrobky, vyťažené suroviny
Industrial offest – sú to obchody, pri kt. sa exportér zaväzuje, že bude pomáhať importujúcej krajine pri predajoch jej tovaru (uskutočňuje sa pri veľkých zariadeniach, lietadlách, zbraniach), napr. keď anglická firma chcela predať lietadlá Južnej Kórei, pomáhala jej pri predajoch kórejských počítačov Hyundai.
Switch – nepriamy reexport, kde dochádza k devízovej konverzii pomocou obchodu s tovarom. Devízová konverzia je výmena peňažných prostriedkov v 1 mene za peňažné prostriedky v inej mene. Účelom switchu je získať voľne vymeniteľnú (konvertibilnú – libra, dolár) menu za menu nevymeniteľnú (clearingovú – slovenská koruna). Switchové operácie sú veľmi zložité, bývajú v nich zapojení minimálne 3 partneri. Prvým je dodávateľ z 1 krajiny, posledným je odberateľ z krajiny určenia. Medzi nimi v 3. krajine môže byť veľa medzičlánkov, kt. sa nazývajú switcheri (obchodné firmy, al. banky, kt. udržujú clearingy majú dostatok konvertibilnej meny).
Tovarový switch
Krajina určenia A
Krajina pôvodu tovaru B
Platba v clearingovej Platba vo voľne
mene tovar tovar vymeniteľnej mene
Krajina switchera
Swap – je devízovou operáciou, pri kt. banka kupuje s okamžitým dodaním voľnú devízu, kt. potrebuje na uskutočnenie úhrady do zahraničia za inú voľnú devízu, kt. má v okamihu operácie v dostatočnom množstve. Zároveň uzatvára termínový obchod, pri ktorom kúpenú devízu opäť predáva. Operácie tohto druhu uskutočňuje banka, ak má prechodný nedostatok určitej devízy.
Zvláštne obchodné miesta
Burza: sústreďuje sa dopyt a ponuka zastupiteľského tovaru hromadného charakteru, kt. vlastnosti sa dajú vyjadriť vzorkami, normami, popisom, a preto nie je na burzách fyzicky prítomný. Môže sa obchodovať s tovarom, kt. ešte neexistuje → termínované obchody – pracujú makléri za províziu.
Aukcia: sústreďuje sa ponuka a dopyt po konkrétnom prítomnom tovare. Kupujúci si tovar môže prehliadnuť celý, al. jeho časť. Tovar sa predá tomu, kto dá vyššiu cenu. Predávajú sa tovary rastlinnej a živočíšnej výroby (káva, vlna, kožušiny, dobytok, kone, umelecké predmety, starožitnosti, …) → Londýn, Antverpy, Amsterdam, Sant Petersburg = kožušiny.
Zahraničný obchod
- je úsek národného hospodárstva danej krajiny zahrňujúcej obeh tovaru, kt. prekračuje jej štátne hranice
- spája národné hospodárstvo so svetovým hospodárstvom
Národné hospodárstvo – zahŕňa druhy spoločenstva – ekonomických činností dané spoločenskou deľbou práce, súhrn sektorov, odvetví a činností v danej krajine, kt. sú prepojené deľbou práce
Svetové hospodárstvo – súhrn národných hospodárstiev jednotlivých štátov sveta a systém medzinárodných ekonomických vzťahov vyplývajúcich z medzinárodnej deľby práce a existujúceho svetového trhu.
Stupeň zapojenia štátov do ZO závisí od:
1. celkovej hosp. úrovne
2. rozsah výroby a vnútornej spotreby
3. stupňa zabezpečovania vlastnými prírodnými zdrojmi
4. historických podmienok
- realizuje sa mimo územia štátu a delí sa na:
1. obchod v rámci komodít – každý štát vystupuje ako samostatný subjekt
2. obchod rozvinutý cez zoskupenia, kedy zoskupenie určuje jednotnú cenovú tarifu → OPEC → cena ropy.
Rozsah a štruktúra ZO závisí od ekonomickej úrovne krajiny, štruktúry jej ekonomiky, postavenia krajiny v medzinárodnom obchode. Rozsah ZO poukazuje na komplexnosť hospodárstva a štruktúra ZO poukazuje na špecializáciu krajiny.
Na medzinárodnom obchode sa podieľajú všetky krajiny sveta rôznou intenzitou.
Najvyššiu závislosť majú malé priemyselné krajiny so špecializovaným priemyslom a poľnohospodárstvom a rozvojové krajiny s jednostranne orientovanou ekonomikou – vývoz surovín a poľnohosp. plodín.
Priemyselne vyspelé štáty Európy (menšie) vyvážajú viac ako 50% zo svojej výroby → závislé od svetového trhu: Belgicko, Švajčiarsko, Holandsko, Švédsko,…
Slobodné ekonomické zóny
- vznikli v 50. a 60. rokoch 20. stor.
- je oblasť štátu, kt. sa vyznačuje výhodnou ekonomicko – geografickou polohou, v kt. sa formuje bezcolný al. zvýhodnený režim exportu a importu. Sú oslobodené od daní, majú minimálnu colnú kontrolu: prístavy a letiská (Nemecko – Hamburg, Kiel, Brémy – prístavy: nákladky a výkladky tovaru; Švajčiarsko – SEZ v oblasti poisťovníctva a bankovníctva; Írsko – letisko Shannan = exportno – priemyselná zóna, slúži na doplnenie pohonných látok pre transatlantické lety. Ázijské tigre. V Európe – Rijeka, Split, Štetín, Nový Sad. Amerika – Mexiko, USA. Belehrad, …)
Štruktúra zahraničného obchodu
1. tovarová - komoditná
2. priestorová – teritoriálna
- je významný ukazovateľ ekonomickej úrovne krajiny, poukazuje na tovarovú špecializáciu niektorých štátov.
Tovarová – komoditná štruktúra ZO:
Tovar → komodita – je to hromadný tovar: suroviny, potraviny, hotové výrobky, ale nie stroje, zariadenia a strojové výrobky.
Tovar je širší pojem ako komodita.
Z hľadiska tovarového zloženia môžeme obrat ZO triediť podľa:
1. odvetví a odborov
2. stupňa spracovania
3. základného materiálu
Pre medzinárodné porovnanie štruktúry obratu ZO v jednotlivých štátoch sa považujú triediace hľadiská = nomenklatúry:
1. Bruselská: I. živé zvieratá
II. potraviny a nápoje
III. suroviny a polotovary
IV. hotové výrobky
V. zlato a striebro
2. SITC = Standard International Trade Clasification (OSN)
0 potraviny a živé zvieratá
1 nápoje a tabak
2 suroviny nepoužívateľné bez palív
3 minerálne palivá, maradlá
4 živočíšne a rastlinné oleje a tuky
5 chemikálie
6 priemyselný tovar
7 stroje a dopravné zariadenia
8 rôzne hotové výrobky
9 tovar a transakcie
Hlavným ukazovateľom cenového vývoja na svetových surovinových trhoch sa používa Routerov index = je to geometricky vážený priemer indexov cien podľa denných záznamov 17. druhov tovarov: poľnohosp. tovary, neželezné kovy, priemyselné suroviny. Vznikol 18.12.1931; jeho hodnota = 100.
V exporte a importe určitého tovaru sú vyhlasované embargá, t.j. zákaz exportu a importu niektorých tovarov, majú ekonomický a politický dôvod. Embargo sa dá obísť reexportom (ropné embargo na Irak).
Tovarový dumping: ide o export tovaru do inej krajiny za nižšiu cenu, ako je jeho hodnota, snaha vytlačiť konkurenciu z trhu.
Colná únia: dohoda 2 a viac štátov o zrušení colných hraníc (obchod bez cla), určená je spoločná hranica a jednotná colná tarifa.
Dovozné clá: špeciálne dane, dávajú sa na tovar dovážaný do krajiny
Index cien: relatívny (%) ukazovateľ zmeny celkovej úrovne určitej skupiny tovarov za dané obdobie v porovnaní s iným obdobím; hodnota = 100.
.
.
.
- v 60. rokoch sa najviac rozvíja ZO strojov, zariadení, palív.
- v 70. rokoch – orientácia len na suroviny, v oblasti hotových výrobkov nastal pokles
- v 80. rokoch – pokles ceny ropy za 1 barel z 30 na 10 dolárov → pokles v oblasti surovín. Začala sa orientácia na chémiu a elektroniku.
Priestorová – teritoriálna štruktúra ZO:
- na rozmiestnenie ZO:
rozhodujúce činitele – rozdielna ekonomická úroveň štátu, nerovnomerné rozmiestnenie ťažby surovín, nerovnomerné rozmiestnenie spracovateľského priemyslu, produkcie obilnín, al. plodín.
ovplyvňujúce činitele – geografická poloha, prírodné podmienky, demografia, politické pomery.
- najväčšiu závislosť od ZO majú malé priemyselné štáty so špecializovaným priemyslom a poľnohospodárstvom a rozvojové štáty s 1 orientáciou na vývoz surovín a plodín.
- Najnižšiu závislosť od ZO majú veľké priemyselné vyspelé štáty USA, kt. majú komplexnú surovinovú základňu a rozvinutý vnútorný trh.
- vo svete sa v zahraničnom obchode vytvorili priestorové väzby štátov v 4 regiónoch
1. S. Amerika + Latinská Amerika
2. S. Amerika + Európa
3. Európa + Japonsko
4. S. Amerika + Japonsko
Realizuje sa tu viac ako 70% ZO, čo si vyžiadalo vznik integračných zoskupení.
Svetový obchod podľa teritoriálnych oblastí rozdelený do niekoľkých regiónov:
I. Vyspelé krajiny – vyspelé západné štáty, Japonsko, USA, Kanada, JAR, štáty EÚ, Austrália, Nový Zéland, Izrael.
- najväčší export z týchto štátov majú štáty EÚ, USA, Japonsko, Kanada
Európska únia:
- najbohatší svetový trh, najväčší dovozca, vývozca, 1/3 podielu na svetovom ZO.
- vyrába najviac oceľ, produkty spracovateľského priemyslu, textilné výrobky, chemikálie, elektrotechniku, dokonalý dopravný systém, vysoká úroveň služieb.
- má pasívnu bilanciu: import = za rok 2003 2 964 mld. USD v EÚ; export = za rok 2003 3024 mld. USD.
- na ZO EÚ sa najviac podieľa Nórsko: import = 601 mld. USD, export = 751 mld. USD; Veľká Británia: import = 380 mld. USD, export = 304 mld. USD; ďalej Belgicko.
- najväčší význam na dovoze majú dopravné priestory
USA
- v roku 2003 činil ZO 2 029 mld. USD; export = 723 mld. USD, import = 1305 mld. USD
- najväčší dovozca na svete, špičková technika, hotové výrobky, suroviny
- vyvážajú stroje, automobily, výrobky leteckého priemyslu, výpočtovej techniky
- najväčší partneri: EÚ, Kanada, Japonsko
Japonsko
- v roku 2003 činil ZO 855 mld. USD; export = 472 mld. USD, import = 383 mld. USD
- dováža ropu – 82% ZP = …………%, uhlie, železnú rudu, bauxit, meď, technické plodiny, krmoviny
- vyváža stroje, elektroniku, autá, tkaniny, elektrotechniku, lode, oceľ, chemické výrobky, ryby, optiku
- najvýznamnejší partneri: USA, EÚ, J. Kórea
II. Rozvojové krajiny
- 2 mld. obyvateľov, príjem na 1 obyv. tvorí 1/11 priemerného príjmu obyvateľstva vyspelých štátov → významnou ekonomickou sférou pre tieto štáty je ZO.
- vzhľadom na nevyvážené monokultúrne hospodárstvo vzniká potreba dovozu najzákladnejších potravín.
- vyvážajú prírodný kaučuk, meď, cín, bauxit, mangán, fosfáty, káva, kakao, banány, kokosové orechy
- cena surovín je vždy nižšia ako cena výrobkov → vysoká pasívna bilancia
Africké rozvojové krajiny
- podiel 3,5% na svetovom obchode, jednosmerne orientované
- veľká závislosť od ZO
- orientujú sa na suroviny
- vyvážajú: ropu – Nigéria, Lýbia, Alžírsko; kávu – Keňa, Uganda; kakao – Ghana, Pobrežie Slonoviny, Kamerun, Nigéria; čaj – Keňa, Malawi; bavlna – Egypt; meď – Zambia, Zair; fosfáty – Maroko, Tunis; mangán – Maroko
- dovážajú: polotovary, hotové výrobky, stroje, elektroniku, elektrotechniku, zariadenia
Americké rozvojové krajiny
- 1/5 ZO – závislé od ZO
- export: palivá (ropa), suroviny, železné a neželezné kovy, kakao, cukor, banány, vlna, rastlinné oleje
- najväčší ZO má Brazília, Mexiko, Venezuela
- import: stroje, dopravné prostriedky, palivá, chemikálie
Ázijské rozvojové krajiny
- jednosmerne orientované
- vyvážajú: ropa – Saudská Arábia, Kuvajt, Emiráty
- dovážajú: elektronika, elektrotechnika
ZAHRANIČNÝ OBCHOD SLOVENSKA
Do r. 1993 – štatistika obchodu sa sledovala v rámci ČSR. V roku 1993 vzn. štát Slovensko a ZO len v rámci SR.
Rok 1993 – bola pasívna bilancia; dovoz prevážal nad vývozom.
Rok 1994 – jediný rok s aktívnou bilanciou, bola zavedená 10% dovozná prirážka, kt. vyplývala z ochranných opatrení vlády; zrušená bolav roku 1996 – bola veľmi dobrá situácia na svetových trhoch.
Od r. 1995 – bola pasívna bilancia, trvá až do dnes. Jej príčiny:
1. negatívna výrobná štruktúra ekonomík SR
2. vysoká surovinovo-energetická náročnosť výroby
3. výroba s nižším stupňom spracovania
4. nízke DPH
5. vysoká nezamestnanosť.
Rok 1995 – pasívne saldo v ZO – -5,7 mld. Skk. Do r. 1998 narástlo až na -80,9 mld. Skk. Dôvodom bolo, že slovenský priemysel nebol schopný presadiť sa na svetových trhoch, zachovanie fixného kurzu Skk, čo trvalo až do októbra 1998.
V r. 1999 – zlepšená obchodná bilancia, vďaka výraznému poklesu tempa rstu dovozu a obnovenie hosp rastu v EÚ. Podarilo sa znížiť obchodnú pasívnu bilanciu o viac ako 60%; znížila sa na 32,6 mld. Skk. Zavedená 7% dovozná prirážka.
Rok 2000 – 3% dovozná prirážka. Bilancia ZO 42 mld. Skk. Prirážka zruená 1.1.2001. Toto zrušenie postihlo 80% slovenského dovozu.
Rok 2001 – PASíVNE SALDO: -102 mld. Skk.
Rok 2002 – pasívna bilancia poklesla na 96 mld. Skk.
Rok 2003 – pasívna bilancia: -23,6 mld. Skk – predstavuje zlepšenie o viac ako 70% - najlepšia obchodná bilancia od r. 1995. Vplyv na zlepšenie – dynamika vývozu, vývoz vozidiel, strojov, elektrontechniky; klesol počet surovinových výrobkov – drevo, papier, chem výroky, odevy, plasty. Eyport = 803,2 mld. Skk. Import = 827,6 mld. Skk.
Rok 2004 – hodnota pasívnej bilancie 47 mld. Skk. Export = 894 mld. Skk. Import = 942 mld. Skk. Vstup SR do EÚ znamenalo zmenu metodiky štátneho získavania ZO. EÚ isťuje výsledky ZO členských krajín prostredníctvom EUROSTAT-u (Európsy štatistický úrad). ZO v rámci EÚ = eurocénijný = vnútrocejnijný – a je vkazovaný prostredníctvm INTRASTAT. ZO s tretími krajinami
Rozvojový svet a jeho problémy
1. Ázia
2. Latinská Amerika
3. Afrika
- bilancia – pasívna → cena suroví v ZO je nižšia ako cena tovarov
- sú agrárno – surovinovými krajinami – koloniálnymi príveskami pre svetové metropoly
- vstupujú do ZO s produktmi tropických plodín, nerastnými surovinami a palivami
- pri dosiahnutí politickej nezávislosti sa postavenie týchto krajín v rámci ekonomických vzťahov začína meniť, aj keď s veľkými problémami sa zvyšuje produkcia spracovateľského priemyslu, export neželezných kovov, nerastných surovín, palív
1974 – spísaná Charta ekonomických práv a povinností štátov
- pozitívna pre rozvoj krajín:
- ustanovenie plnej národnej suverenity nad nerastnými surovinami a všetkými druhmi hospodárskej činnosti
- zlepšenie podmienok medzinárodného obchodu – lepšie zdôvodnenie cien nerastných surovín, export
- zabránenie úniku kvalifikovaných pracovných síl, zmenšenie technologického odstupu medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami
- zníženie zadlženosti
- kontrola činnosti medzinárodných monopolov
Nerastné suroviny tvoria 70 – 80% exportu – závislosť od ceny suroviny (cena suroviny je nižšia ako cena tovaru) – ropa, meď, olovo, káva, kakao, cín
- zadlženosť – najvyššiu zadlženosť majú: Brazília, Mexiko, India, Indonézia (15 biliónov dolárov)
- nadnárodné spoločnosti a koncerny – kontrolujú priemyselnú produkciu až 2/5 (Mozambik)
- manipulácia obyvateľstva ako lacnej pracovnej sily
- neexistujú tu ekologické zákony – výroba ekologicky nečistých produktov, napr. Japonsko dáva spracovať ropu do Indie a Singapuru, al. brazílske železo sa spracováva na Filipínach
- podobne sú na tom aj africké rozvojové krajiny – Zair, Zambia, Keňa, Nigéria
Spoločné znaky
1. poľnohospodárstvo: málo výkonné – hlavne monokultúry na plantážach a chýbajú základné potraviny (káva, kaučuk, kakao, palma olejová, čaj, bavlník, cukrová trstina)
- nedostatočná výživa a hladomor
2. sahel: rozširovanie púští nadmerným spásaním
3. obyvateľstvo: rýchly rast prirodzeného prírastku, vysoká úmrtnosť (podvýživa) detí, slabé zdravotníctvo: AIDS – V. a Z. Afrika, drogy
- negramotnosť – málo peňazí na školy, migrácia mladých do miest
- nezamestnanosť, nerovnomerné príjmy, občianske a náboženské nepokoje
4. obchod: pasívne čakajú na pomoc, závislé na svetových trhoch a zadlženosť, korupcia – pomoc pre štátnu politiku
5. ekológia: devastácia životného prostredia – púšte, erózie, odlesnenie
6. deti a práca: Egypt – v noci zbierajú jazmínové kvety, aby nestratili vôňu; India – 15% výroba zápaliek; Pakistan – 19 mil. – spracovanie koží pre Nemecko; Guatemala – zber kávy; Bangladéš – textil
Východiská:
- dlhodobá a rozmanitá pomoc:
- finančná – pôžičky pre priemysel, infraštruktúru, reformy a sociálnu sféru
- technická – projekty vodohospodárske, energetické, informačné
- personálna – špecialisti
- humanitná – dodávky potravín, zdravotnícka pomoc, katastrofy, utečenci
Podľa hospodárskej rozvinutosti krajín (hodnota HNP):
1. rozvinuté = vysoký HNP
2. rozvojové = nízky HNP – rýchlejší rast HNP ako v rozvinutých krajinách – keďže rast počtu obyvateľstva je rýchlejší, HNP je nižší.
- novoindustrializované – najrýchlejší rast HNP, v priemyselných vysoko technologických odvetviach
- Ázia – tigre (Kórea, Thajwan, Hongkong, Singapur), Malajzia, Thajsko, Indonézia
- Latinská Amerika – Mexiko, Argentína, Brazília
- ropné – zásoby ropy, ale bez vlastného priemyslu a bez zmien v spoločnosti (ženy nevolia)
- cena ropy dlhodobo klesá a raz sa vyčerpajú jej zásoby, veľa sociálnych výhod (pôžičky, školy v zahraničí) – Perzský záliv (Saudská Arábia, Irán, Irak, Kuvajt, Spojené arabské emiráty), Indonézia, Líbya, Nigéria, Mexiko, Venezuela
- najmenej rozvinuté – ich zoznam OSN vydá každý rok podľa HNP
- nízke vzdelanie, nízke zdravotníctvo – Haiti, ostrovy v Tichom oceáne, tropická Afrika (30), Ázia (10)
- vysoký počet obyvateľov – zaostalosť
Vlastnosti tretieho sveta:
- prírodné: nedostatok nerastných surovín, zlé klimatické podmienky (aridné, púštne podnebie, tropické vlhké podnebie), neúrodné pôdy
- humánne: koloniálny vývoj, hospodárska závislosť na rozvinutých krajinách – export nerastných surovín a plodín, pestovanie samozásobovacích plodín
- ceny závisia od úrody; nižšia cena surovín ako tovarov, dlhy
- vysoký počet obyvateľov – vysoký prirodzený prírastok – nezamestnanosť, negramotnosť, zlá zdravotnícka starostlivosť = zlý zdravotný stav obyv., chudoba, hlad
- urbanizácia – obchod do mies t a ich preľudnenie – mestá sú tam, kde nerastné suroviny a ph. plodiny (Buenos Aires, Kalkata, Singapur) – ostatné oblastné štáty – chudobné s tradičným hospodárstvom
- rozdiely medzi ľuďmi – vrstvy: hranica chudoby – negramotnosť, krátka dĺžka života, PH
: vlastníci ½ národného majetku
- konflikty – národnostné, náboženské, málo investícií, prírodné pohromy (záplavy, suchá)
- ekonomické spolky – nižšia spolupráca – zlá výmena tovarov a surovín
- hladomor