Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trnavská univerzita / Pedagogická fakulta / Všeobecná Botanika
1._protokol.doc (1._protokol.doc)
Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity, Priemyselná 4, Trnava
Protokol z laboratórnej práce z všeobecnej botaniky č. 1
TÉMA: Chloroplasty – chromoplasty, pokožka (epiderma), prieduchy, trichómy,
základné pletivo – parenchým a sklerenchymatické bunky (sklereidy).
Akademický rok 2006/2007 meno
Letný semester odbor
PDF TU - 2007
Dátum: 26. februára 2007
Téma: Chloroplasty – chromoplasty, pokožka (epiderma), prieduchy, trichómy, základné pletivo – parenchým a sklerenchymatické bunky (sklereidy).
1. Zoznam použitých pomôcok
a.) Zrelá bobuľa rajčiaka jedlého (Lycopersicon esculentum), potreby na mikroskopovanie.
b.) Trvalý preparát odtlačku pokožkového pletiva s prieduchmi listu kukurice siatej (zea mays), mikroskop, pomôcky na kreslenie a písanie.
c.) Živé listy pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica), pelargónie (Pelargonium sp.), hlošiny úzkolistej (Elaegnus angustifolia), mikroskop, lupa.
d.) Základné pletivo (duša) z bazy čiernej (Sambucus nigra), potreby na mikroskopovanie.
e.) Zrelý plod hrušky (Pirus sp.), pomôcky na mikroskopovanie, vodný roztok safranínu, krúžok filtračného papiera.
2. Presný pracovný postup
a.) Do stredu čistého podložného skla prenesieme kvapkadlom malú kvapku vody. Zrelú bobuľu rajčiaka prekrojíme a prepichneme ihlou. Z nej zoškrabneme na podložné sklíčko do kvapky vody nepatrné množstvo dužiny bobule a prikryjeme krycím sklíčkom. Zhotovený preparát položíme na stolček mikroskopu, pri malom zväčšení nájdeme typickú bunku a nastavíme ju do stredu zorného poľa mikroskopu. Perovými držiakmi preparát upevníme a pozorovaný objekt zakreslíme. Kreslíme rýchlo, lebo bunky rajčiaka vo vode odumierajú pomerne v krátkej dobe. Pri dostatočnom zväčšení pozorujeme bunkovú stenu, nástennú cytoplazmu, bunkové jadro s jednou alebo viac svetlolomivými jadierkami, 1 veľkú vakuolu, plazmatické vlákenká, červeno-oranžové chromoplasty v nástennej cytoplazme (obsahujú lykopén – izomér karoténu a betakaroténu).
b.) Trvalý preparát odtlačku pokožkového pletiva s prieduchmi listu kukurice (zea mays) položte na stolček mikroskopu, pri malom zväčšení nájdite odtlačok a nastavte do stredu zorného poľa mikroskopu. Pozorovaný objekt zakreslite.
c.) Žiletkou urobíme tenký rez zo živých listov uvedených rastlinných druhov. Položíme na podložné sklo a pozorujeme povrch s trichómami. Trichómy listov jednotlivých rastlinných druhov zakreslíme.
d.) Z valčeka duše bazy zrežeme ostrou žiletkou niekoľko priečnych a pozdĺžnych rezov. Z najtenšieho priečneho a pozdĺžneho rezu zhotovíme preparát. Nakreslíme vedľa seba niekoľko buniek na priečnom a pozdĺžnom reze. Parenchymatické bunky sú tenkostenné a medzi nimi sú medzibunkové priestory, ktoré umožňujú výmenu plynov medzi bunkami parenchymatickými a ovzduším.
e.) Z dužiny plodu hrušky, ktorá obsahuje tvrdé hrudky, uvoľníme 1hrudku preparačnou ihlou a pinzetou a urobíme preparát. „Kamenné bunky“ (sklereidy), majú značne zhrubnutú bunkovú stenu. Nezhrubnuté miesta sa javia v optickom priečnom reze bunkovou stenou ako kanáliky a pri pohľade zhora na bunkovú stenu sa javia ako bodky. Zdrevnatená bunková stena sa roztokom safranínu zafarbí na jasnočerveno. Pozorované sklereidy zakreslíme.
3. Nákres pozorovaného objektu
a.)
b.) kukurica (zea mays)
c.) hlošina úzkolistá
- silica
- kutikula
- bunky trichómu
- bunky pokožky
- trichoblast
pelargónia
- hlavička trichómu
- pŕhlivá bunka
- viacbunková noha trichómu
- bunky pokožky
pŕhľava dvojdomá
d.)
e.) hruška pohľad zhora
- zhrubnutá bunková stena
- mŕtvy obsah bunky
- plazmodezmy
priečny rez
3