Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Technická Univerzita Košice / Strojnícka fakulta / Inovácie
06.tema.doc (06.tema.doc)
Inovácie výrobných systémov: Výrobný systém: Usporiadaný súbor zdrojov, ktorých funkciou je transformácia vstupov na požadované výstupy. Hlavné zložky: materiál, súčiastky, ľudia, prístroje, procesy ktoré vytvárajú zmeny, vstupy a vystupy, priestor a čas... Klasifikácia variant.systémov: 1.Objekty výroby: materiálovo-náročná výroba, spracovateľská výroba, zákaznícka výroba, high-tech výroba. 2. Dominantné technológie: zmena tvaru, rozmerov a vlastnosti materiálov, zmena štruktúry, technologické spracovanie a montáž, zmena polohy a orientácie (logistika), spracovanie informácií (služby). 3. Objemy produkcie: kusová výroba, sériová výroba (výroba v tisíckach kusov), hromadná výroba (10 tisíc a viac). 4. Odborová príslušnosť výroba: výroba dopravných prostriedkov, výroba strojov a zariadení, výroba spotrebného tovaru. 5. Komplexnosť a sortiment: súčiastková špecializácia, agregátová špecializácia, výrobková špecializácia, diverzifikované výroby. Hlavné úlohy pri inovácii výrobného systému: 1.Určenie celkovej produkčnej kapacity systému. 2. Rozdelenie kapacity do funkčných celkov, alebo technologických jednotiek. 3. Projektovanie transformačných procesov. 4. Určenie, čo sa bude produkovať a čo nakupovať. Inovácie technológie: súbor procesov, zákonitosti, pravidiel a návykov používaných pri výrobe rôznych druhov produkcie v ľubovoľnej sfére výrobnej činnosti. Technológia v podstate určuje spôsoby premeny surovín, materiálov a polovýrobkov na hotové výrobky pre trh. Hlavné zložky výrobného systému: 1.Technologické spracovanie: zmena geometrických, fyzikálnych a iných vlastností objektov výroby. 2. Manipulácia: zmena miesta, orientácie a fixácie objektov. 3.Riadenie, spracovanie informácií: činnosti súvisiace s koordináciou, synchronizáciou a optimalizáciou výroby.
Operačné inovácie: Operácia je v čase spojitá časť procesu požadovaných zmien vlastnosti objektu výroby, vykonávaná jedným pracovníkom na jednom pracovisku ako najmenšia ucelená časť. Operácie predstavujú jadro technologického spracovania pre ich vysokú početnosť a vplyv na všetky dôležité charakteristiky (presnosť, spoľahlivosť, výrobnosť, náklady,...). Operačné inovácie technológie sa zameriavajú na: 1. Eliminácia kritických operácií - operácie v ktorých vznikajú nepodarky resp. nekvalita, operácie časovo dlhé spôsobujúce nesynchrónnosť. 2. Optimalizácia operačných postupov: sled operácií bez slučiek, minimálne výrobné náklady. Metóda technologického spracovania: Metódy technologického spracovania sú relatívne konzervatívne. Ako príklady inovačných echnologických metód v strojárstve možno uviesť: aplikácie laserov pri zváraní a metalizácii, rezanie vodným lúčom, rýchlostné obrábanie a iné. Štruktúry technologických operácií: 1.Štruktúra operácií má väčší inovačný potenciál ako technologická metóda. 2.Základný zdroj rozvoja štruktúr operácií je koncentrácia operácií. 3.Druhý zdroj inovácie štruktúr operácií. 4. Zlepšovanie operácií pomocou prípravkov. 5. Stroje s vysokou pružnosťou.
Integrácia operácií v technologických procesoch: 1. Základný princíp na usporiadanie operácií do sledu je postupné približovanie sa k finálnemu tvaru a vlastnostiam objektu (súčiastka, výrobok). 2. Zhoršenie niektorej vlastnosti v slede procesu (osobitne presnosti) je znakom neoptimálneho postupu. 3. Pre zložitejšie výrobky je účelne vytvoriť a vyhodnotiť viacero variantov postupu. 4. Kritériom pre výber optimálneho variantu sú spravidla minimálne náklady. 5. Pri podobných procesoch stačí hodnotiť len nominálny počet operácií resp. celkovú prácnosť. 6. Pri syntéze postupu je potrebné zároveň riešiť aj otázku súladu technologických, manipulačných a informačných operácií. 7. Najvýznamnejším znakom rozvoja operačných postupov je integrácia. 8. Know-how z oblasti technológie je najcennejším nehmotným majetkom firmy. Nákup technológie nenahradí vlastné skúsenosti. Inovácie na báze automatizácie a ekologizácie: Automatizácia je proces v ktorom je fyzická a duševná činnosť človeka nahradzovaná činnosťou technických prostriedkov. Novšie definície považujú automatizáciu za technológiu, ktorá používa programové inštrukcie a zariadenia na vykonanie daných procesov , pričom spätnoväzbové informácie zabezpečujú správne vykonanie inštrukcií. Prínosy automatizácie sú: 1. Zníženie prácnosti. 2. Stabilita kvality. 3. Zvýšenie úrovne riadenia. 4. Synchronizácia operácií. 5. Úspory materiálov a energie. Inovácie logistiky: Logistika: Logistika zabezpečuje, aby daný objekt bol dopravený v stanovenom čase, množstve a kvalite na určené miesto, pri dodržaní požadovaných podmienok a minimálnych nákladoch. Do logistiky patria procesy operačnej manipulácie, dopravy, skladovania a ich riadenia (obr.6.2). Logistika je oblasťou, kde sa dajú dosiahnuť významné úspory, má vplyv na plnenie požiadaviek zákazníkov a na flexibilitu výroby.
Hlavné požiadavky na inovácie logistiky: 1.minimalizácia materiálových tokov. 2.kontinualizácia materiálových tokov. 3. optimalizácia v globálnom prostredí. 4. využívanie technológií počítačového riadenia a elektronického obchodu. 5. nová organizácia dodávateľských vzťahov na báze partnerstva a sieťovej organizácie. Informatika na výrobnej ploche: Informačný systém integruje technologické a logistické zložky výrobného procesu. Jeho úlohou je zabezpečnosť zber informácií, ich zaznamenávanie, spracovanie, distribúcii a prezentácii. Hlavné inovačné trendy: 1.Prechod od papierovej formy informácií k digitalizácii a multimediálnym formám. 2.Ochrana informácií pred znehodnotením (vírusy) a neoprávneným používaním. 3.Jednoduchosť a zrozumiteľnosť informácií a ich spracovanie (otvorenosť systémov, štandardizácia softwaru, dostupnosť). 4.Aplikácie inovácií v informačných technológiách. Globálne inovácie výrobných systémov: 1.Remeselná výroba: používanie uiverzálnych strojov a nástrojov, práca kvalifikovaných a zručných remeselníkov schopných vykonávať množstvo operácií, decentralizovaný spôsob výroby súčiastok 2.Hromadná výroba: úplna a konzistentná vzájomná vymeniteľnosť súčiastok, jednoduchá pripojiteľnosť jednej súčiastky k druhej, prechod na pásovú výrobu, možnosť vyrábať so zaškolenými pracovníkmi 3.Flexibilná výroba – just-in-time: minimalizácia zásob, minimalizácia prestojov pri zmene výroby, eliminácia výrobných prestojov, totálne riadenie kvality, pružný systém plánovania, zapojenie pracovníkov do zlepšovania, technické vybavenie 4.Agilná výroba: a.) technologické spracovanie: intenzívne zavádzanie nízkoodpadových a energeticky nenáročných technológií. b.) radenie a organizácia výroby: inovácie v riadení výroby a celého podnikania.