zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Technická Univerzita Košice / Strojnícka fakulta / Inovácie

 

09.tema.doc (09.tema.doc)

Tímové techniky tvorivosti: Brainstorming: Všeobecne známa metóda kolektívneho generovania nových riešení. Je zameraná na získanie čo najväčšieho počtu nápadov pre daný problém a z kvantity získať kvalitu. Jej podstatou je oddelenie fázy generovania nápadov od ich hodnotenia a tým eliminovať zábrany tvorivosti s ohľadom na možnú kritiku. Brainstorming je zdokonalením metódy pokusov a omylov. Neeliminuje chaotickosť hľadania riešenia, ale naopak ho využíva na hľadanie vo viacerých smeroch. Základné zásady: Kolektív 8 až 12 členov, predloženie problému, nie formulácie úlohy, priebeh stretnutia riadi organizátor, Počas sedenia sa nehodnotí – úplná voľnosť nápadov, Eliminácia strachu z hodnotenia, zo zlých alebo chybných nápadov, Nápady sa zapíšu (tabuľa, veľký list papiera), Brainstorming končí, ak už nie sú nápady, Po skončení sa námety zoradia do skupín, Vylúčia sa tie, ktoré vybočujú od témy, Postupne sa vylučujú a vyberajú námety, ktoré potom postupujú na ďalšie prepracovanie, hodnotenie, resp. overenie, O priebehu branstormingu sa vedie záznam a výsledné riešenie sa podrobí oponentúre. Morfologická analýza: Je založená na skutočnosti, že každý produkt, alebo proces je systémom jeho častí. Rozklad objektu na jeho jednoduché komponenty a ich opis charakteristickými parametrami umožňuje hĺbkovú analýzu. Spájanie resp. rozdeľovanie rôznych parametrov vedie k morfologickým modifikáciám. Technika vyžaduje precíznu analýzu veľkého množstva ideí a efektívny spôsob selektovania vznikajúcich kombinácií. Metóda krížových tabuliek: Je štruktúrovanou formou morfologickej analýzy. Zakladá sa na vytváraní kombinácii skúmaných parametrov objektu pomocou tabuliek. Prázdne polia tabuľky označujú nepreskúmané možnosti. Najznámejším príkladom riešenia problému pomocou metódy krížových tabuliek je Mendelejevova tabuľka chemických prvkov.

 

 

 

 

 

 

Stimulátor tvorivých nápadov: Ako podnet na vznik tvorivého nápadu sa používa štruktúrovaný zoznam parametrov systému, ktoré môžu byť zmenené. Kombináciou zmien vytvárajú mnohopočetné varianty ideí. Podstata techniky je dokumentovaná príkladom z oblasti inovácie výrobkov. Myšlienkové mapy: Technika, ktorá nahradzuje klasický (lineárny) zápis analýzy a riešenia pomocou štrukturálnej mapy. Postupuje sa nasledovne: 1. Problém je zapísaný uprostred strany (máme možnosť postupovať pri riešení všetkými smermi). 2. Pri riešení zapisujeme poznámky z ľubovoľného rohu dookola. 3. Jednotlivé myšlienky členíme okolo stredu do vetví. 4. Zaznamenávame len najdôležitejšie faktory 5. Používame rôzne značky, symboly, kresby, farby. Výhodou tejto techniky je, že už pri analýze dochádza k štrukturalizácii problému a objavujú sa nové vzťahy v prehľadnej forme. Metóda nového pohľadu: Vychádza z predpokladu, že ak sa vzďaľujeme priestorovo alebo časovo od problému, získavame nový pohľad na vec, osviežujeme predstavivosť a meníme spôsob myslenia. Metóda je spôsobom myslenia založenom na prenesení záujmu zo stredu problému na jeho okraj, alebo k návratu k jeho zrodu. Metóda aplikácie zabudnutých nápadov:Vychádza z poznatku, že tak myšlienky a riešenia, ako aj fyzické objekty, ktoré boli niekedy označené ako neužitočné možno v zmenených podmienkach veľmi efektívne využiť pri riešení úloh.

 

 

Metóda nekompetencie: Základ je v zhromažďovaní názorov neodborníkov, resp. odborníkov pracujúcich v iných oblastiach na daný problém. Odborník mobilizuje svoju erudíciu, aby sa pri svojich úvahách nedopustil chyby a nevystavil sa obvineniu z neodbornosti. Laik nemá toľko zábran, a preto môže viac využiť fantáziu a intuíciu. Metóda extrapolácie: Vychádza z predpokladu, že vplyvom kombinovaného pôsobenia vnútorných a vonkajších príčin bude doterajší trend pokračovať aj v budúcnosti. Postup pri extrapolácii má štyri fázy:1. určenie parametrov trendov 2. výber dát charakterizujúcich doterajší vývoj. 3. voľba dĺžky extrapolovateľného obdobia 4. voľba najvhodnejšieho tvaru extrapolačnej krivky. Kombinácia analytických a tvorivých techník:  Aplikácia tvorivých techník nevylučuje pri riešení problémov použiť kombinácie s analytickými postupmi. Uvádzame základné typové analytické techniky vhodné pre systémovú integráciu. Pri praktickom použití techník je dôležité rozlíšiť, ktoré časti problému možno riešiť analyticky a ktoré tvorivými technikami. Metodiky pre vynálezeckú činnosť: Kombinácia techník podpory tvorivosti s analytickými postupmi pre riešenie úloh viedla k vypracovaniu tzv. patentových postupov. Predstavu o tejto triede podporných techník riešenia problémov dokumentuje klasický postup Altšullera G.S., TRIZ 71.