Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Fakulta Sociálno Ekonomických vzťahov / Geografické informačné systémy
Stručný ťahák na GIS (gis.doc)
GIS – predstavujú nástroj, pomocou ktorého sa efektívne zberajú, ukladajú, vyhľadávajú, transformujú, analyzujú a zobrazujú priestorové údaje.
Zamerania činnosti GIS – 1) Kartografický (práca s mapami a leteckými snímkami), 2) Databázový (ukladanie a manažment informácií), 3) Analytický (analýza a syntéza informácií).
Štátne mapové dielo – má jednotnú mierku, označenie, značkový kľúč a spravidla aj kartografické zobrazenie
Súčasti GIS – hardware, software, geografické údaje, obsluhujúci personál
Ortofotomapa – je ortoforosnímka doplnená vektorovými informáciami vyhodnotenými mapovými symbolmi
Medzi vstupné hardwarové zariadenia – patrí digitizér
Metódy nepriameho zberu údajov – vychádza z údajov, ktoré sú k dispozícii v spracovanej forme: 1) digitalizácia (digitalizačný tablet alebo digitalizácia priamo na obrazovke 2) zadávanie alfanumerických údajov (manuálne zadávanie údajov, skenovanie textu a jeho následné rozoznávanie)
V rastrovej reprezentácii sa atribútová informácia ukladá – do príslušnej bunky rastra
Generalizácia – účelom je sprehľadnenie mapy, je potrebná v prípadoch, ak nemeníme mierku mapy pri výstupoch a keď priestorové údaje: a) splývajú, spájajú sa b) prekrývajú sa c) hromadia sa
Do skupiny geografických analýz nepatrí – analýzy obrazov
Fokálne operácie mapovej algebry – vypočíta sa nová hodnota z existujúcich hodnôt v definovanom okolí
Prírodovedné a environmentálne oblasti aplikácie digitálneho modelu reliéfu (DMR) – 1. geologické a geomorfologické štruktúry a procesy, 2. hydrologické, klimatické a meteorologické javy a procesy, 3. pôdne mapovanie a procesy 4. lesné a nelesné ekosystémy 5. šírenie bodového a plošného znečistenia a, jeho predikcia a sanácia.
RMS chyba – priemerná hodnota individuálnej polohovej chyby všetkých bodov (pri digitalizácii)
Chyby vznikajúce v priebehu vstupu resp. získavania údajov – 1) chyby digitalizácie spôsobené operátorom alebo ohraničenou presnosťou digitizéra (snímacieho zariadenia) 2) chyby atribútové – z nesprávneho definovania vlastností objektov
Medzi najznámejších svetových producentov softwérových GIS produktov nepatrí – InterGraph
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR buduje GIS – informačný systém štruktúry, ktorý obsahuje pasportizáciu technických zariadení a objektov dopravných ciest a popisom ich technických a ekonomických parametrov.