zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Komenského / Pedagogická fakulta / Úvod do psychológie

 

Anotácie 5ks (anotacia-psychologia.doc)

 

Říčan P, 2005. Psychologie, Příručka pro studenty. 1. vyd. Praha : Portál 288s. ISBN 80-7178-923-2

Autor začína predslovom autora, kde sa dozvedáte základné informácie o knihe. Je určená najmä pre začiatočníkov, t.j. pre tých, ktorí sa chcú oboznámiť so samotným pojmom psychológia, až po psychologické javy, ako napríklad pamäť, cítenie, vedomie a mnoho ďalších, takže je to literatúra určená hlavne študentom. Čitateľ sa má za pomoci tejto knihy naučiť „psychologicky myslieť“, ako spomína autor. Aj napriek odbornosti textu sú vety štylizované jednoducho a zrozumiteľne. Okrem odborných textov kniha obsahuje aj rôzne tabuľky, grafy a nákresy pre ešte lepšie pochopenie danej problematiky. Na posledných stranách nájdete slovníček odborných pojmov, ktoré boli v texte použité.

 

Styx P, 2003. O psychiatrii. 1. vyd. Brno : Computer press 178s. ISBN 80-7226-828-7

Ako aj iné odborné knihy, tak aj táto začína predslovom, nielen autora- psychiatra, ale aj troch ďalších odborníkov, psychiatri a psychológ. Títo traja odborníci, sa nezávisle od seba zhodli, že kniha nie je učebnicou, ako to autor spočiatku poňal. A dokonca sa zhodli aj na tom, že kniha čitateľa donúti zamýšľať sa „čo ja, čo ty, čo my všetci...“ Celé toto dielo je výpoveďou autorových skúseností z psychiatrického prostredia a oboznamuje vás, ako treba žiť, jednať a komunikovať s duševne chorým človekom. Autor tu reálne opisuje liečebné metódy, ako napríklad liečbu šokom. Ďalej vám približuje niektoré duševné choroby, ako schizofrénia, paranoja, depresia a ďalšie. Celé toto dielo je pre čitateľa „laika“ náročné.

 

Nye R, 2004. Tri psychológie. 1. vyd. Bratislava : Ikar- Pegas 163s. ISBN 80-551-0819-6

Kniha „Tri psychológie“ jednoducho a zrozumiteľne prezentuje a porovnáva hlavné myšlienky troch filozofov S. Freuda, B. F. Skinnera a C. Rogersa, ktorí významne prispeli k súčasnému psychologickému mysleniu. Čitatelia „laici“, študenti v nej nájdu základné informácie a rozsiahly prehľad. Uspokojí hlavne čitateľov zaujímajúcich sa o rozdielne pohľady na ľudské správanie. Úvodná kapitola prináša stručný prehľad o každej teórii a upozorňuje, v čom sa jednotlivé tvrdenia od seba odlišujú. Druhá, tretia a štvrtá kapitola rozoberajú základné myšlienky týchto troch filozofov. Piata kapitola porovnáva a kriticky hodnotí všetky tri tvrdenia. Záver obsahuje stručné informácie o kognitívnej psychológii a behaviorálnej terapii Alberta Ellisa, takže má čitateľ možnosť porovnať súčasné tvrdenia s tvrdeniami Freuda, Skinnera a Rogersa.

 

 

Repáň Ľ, 1980. Psychológ bez čakárne. 1. vyd. Bratislava : Vyd. Obzor 408s. ISBN 65-058-80

Psychológ bez čakárne je jedna z rubrík v časopise Svet socializmu a autor Ľudovít Repáň sa rozhodol, že články z tejto rubriky zozbiera a vytvorí knihu s oným  názvom „Psychológ bez čakárne“. Táto rubrika je poradenstvom pre čitateľov oného časopisu, kde sa pýtajú odborníkov na určité problematiky, napríklad, jeden chlapec (28) chodí so svojou priateľkou (27) už tri roky. Oni sa nechcú ešte vziať, no rodičia a známy im to zazlievajú a naliehajú na nich, aby sa vzali. A teraz nevie, čo má robiť...Psychológ im tam odborne poradí. Tieto riešenia sú individuálne a poslaním publikácie je poskytnúť čitateľom správny pohľad na veci, pomôcť nájsť v nich odvahu riešiť problémy. Knižka sa skladá z krátkeho úvodu, z troch častí s poradenstvom a štvrtá je časť bez poradenstva, ale prelína sa s predošlými tromi časťami  a tvorí akési spojenie, syntézu. Konečná časť tvorí záver, kde autor opisuje ciele onej publikácie.  

 

 

Psychologie dnes, 2006, roč. 12, č. 1

Na prvej strane časopisu je umiestnený editoriál, ktorého slová patria šéfredaktorovi Tomášovi Radnému, zaoberajúci sa  politikou, na ktorú kladie množstvo otázok, ako napríklad „Čo je príčinou toho, že v prieskumoch volebných preferencií sa umiestňujú socialisti a komunisti na tretej priečke?“ a odpovede na túto a ďalšie otázky môže mať čiastočne psychológia, tvrdí Tomáš. Hlavnou témou tohto januárového čísla je teda článok s názvom „Kto a prečo (ne)fandí komunistom?“ od Pavla le Rocha. Ďalej na úvodnej strane nájdeme obsah s inými rôznymi psychologickými článkami uvedených v jednotlivých kategóriách. Veľmi zaujímavý článok „Bojím sa, keď šoférujem“ vypracoval psychológ a výskumný pracovník Ján Weinberger. Hovorí o rôznych stavoch a obavách pri jazdení. Uviedol aj príklad jednej ženy, ktorá sa liečila zo strachu z jazdenia. Ďalej sa tu dozviete o rôznych ďalších prípadoch a riešeniach problémov.