Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Komenského / Prírodovedecká fakulta / Anatomia a morfologia živočíchov
Oblicky stavovcov (oblicky_stavovcov.doc)
Obličky stavovcov
Pronefros (predobličky) zakladajú sa v priebehu embryonálneho vývinu u všetkých stavovcov. Podobajú sa metanefrídiám obrúčkavcov. Nachádzajú sa pri chrbtovej strane tela neďaleko za hlavou. Z dorzálnej aorty vychádzajú tepničky, ktoré obsahujú krv s odpadovými látkami. Oproti nim sú obrvené lieviky (nefrostomy). Nad nefrostomami sa tepničky vetvia a prechádzaju v tzv. krvný glomerulus (niekedy je nad každou radou nefrostomov jedno veľké klbko–tzv. glomus).
Prívodná tepnička má väčší lumen ako odvodná (vysoký tlak krvi), nastáva odfiltrovávanie do nefrostomu (napomáha tomu tiež pohyb riasiniek). Z nefrostomu pokračuje močový kanálik – spätná rezorpcia užitočných látok – do primárneho močovodu tzv. Wolffovej chodby a odtiaľ z tela von.
Glomerulus, nefrostom, močový kanálik = nefrón.
V dospelosti sú predobličky funkčné u sliznatiek a niektorých rýb.
Mesonefros (prvoobličky) sa zakladajú kaudálnejšie, nefrónov je väčší počet. Novým prvkom sú tzv. Bowmanove vačky (vychlipovaním stien močových kanálikov) neďaleko nefrostomu. Do nich vstupujú klbká vlásočníc, z ktorých je vstrebávaný primárny (tzv. glomerulárny moč). Glomerulus, Bowmanov vačok = Malphighiho teliesko. Vlastný moč ide močovými kanálikmi a odtiaľ Wolffovými chodbami, ktoré ho odvádzajú do močového mechúra ústiaceho do kloaky (niektoré ryby, obojživelníky, plazy), priamo do kloaky (mnohé obojživelníky, plazy) alebo priamo von z tela urogenitálnym pórom (niektoré ryby). Nastáva tu nahlučenie nefrónov do celistvého párovitého orgánu pretiahleho tvaru (v hrudnej a bedrovej časti telovej dutiny).
Vyskytuje sa u mihulí, väčšiny rýb a obojživelníkov. Nefrostom aj Bowmanov vačok sa v Malpighiho telieskach vyskytujú u rýb a chvostnatých obojživelníkov. U plazov nefrostomy zanikajú a rezorpčnú funkciu majú iba Bowmanove vačky.
Pravé obličky (metanefros)
Nefróny sú vždy bez náleviek, sú ukončené Bowmanovými vačkami. Skupinky močových kanálikov ústia do zberných kanálikov – do obličkovej panvičky – z panvičky druhotným močovodom do močového mechúra.
Wolffova chodba (primárny močovod) u samíc zaniká, u samcov plní funkciu semenovodu.
Z močového mechúra je moč odvádzaný močovou rúrou von z tela.
Glomerulárny moč obsahuje vodu, soli i glukózu v rovnakom pomere ako krv. Len činnosťou jednotlivých úsekov močových kanálikov sa zahusťuje, užitočné látky sa vracajú do krvného obehu. Vo vinutých kanálikoch I. rádu a v priamych kanálikoch dochádza k spätnej rezerpcii glukózy, aminokyselín, vody a iónov Cl a Na. Vo vzostupnom ramene Henleho kľučky a vinutom kanáliku II. rádu je spätne vstrebávaná už len voda. Definitívny moč sa od glomerulárneho líši zložením i pH.