zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Mateja Bela / Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov / Teórie politických strán a straníckych systémov

 

Medzinárodné vzťahy - všeobecne úvod (medzinarodne_vztahy.doc)

Medzinárodné vzťahy 
    
Medzinárodné vzťahy (IR) predstavuje štúdium zahraničných vecí a globálne problémy medzi štátmi v rámci medzinárodného systému, vrátane role jednotlivých štátov, medzi-vládnej organizácie (IGOs), non-vládne organizácie (NGO), a nadnárodné korporácie (MNCs). To je tak akademické a verejnej politiky, a môže byť buď pozitívne alebo normatívne, pretože obaja sa snažia analyzovať i formulovať zahraničnú politiku konkrétnych štátov. Je často považovaná za odbor politické vedy. 
Okrem politických vied, IR čerpá z tak odlišných oblastiach, ako je ekonómia, história, právo, filozofia, geografia, sociológia, antropológie, psychológie a kultúrnych štúdií. Zahŕňa rad rôznych otázok, vrátane, ale nielen to: globalizácia, štátnej suverenity, ekologickej udržateľnosti, šírenie jadrových zbraní, nacionalizmus, ekonomický rozvoj, terorizmus, organizovaný zločin, bezpečnosť, zahraničná intervencionismus a ľudské práva. 
Obsah

Dejiny medzinárodných vzťahov sa často spätne dohľadať na mier Vestfálska z 1648, kde sa moderné štátny systém bol vyvinutý. Do tohto európskeho stredoveku organizácii politického orgánu bola založená na hierarchickej nejasne náboženského poriadku. Vestfálsko ustanovený právny pojem suverenity, čo v podstate znamená, že vládcové, alebo legitímne panovníkmi, nemá žiadny vnútorný zodpovedá v rámci vymedzeného územia a žiadne vonkajšie nadriadeným ako konečnú právomoc na území suverénneho hraníc. Jednoduchý spôsob, ako to je názor, že zvrchovanosť hovorí: "Som nemôže povedať, čo robiť a nemáte dovolené povedz mi, čo mám robiť." Klasickej gréckej a rímskej orgánom v čase podobalo sa vestfálského systému, ale oboje chýba pojem suverenity. 
Vestfálsko podporovať vzostup nezávislý národ-štát, inštitucionalizácia diplomacie a armády. Tento konkrétny európsky systém bol vyvážaný do Ameriky, Afriky a Ázie prostredníctvom kolonializmu a "normami civilizácie". Súčasná medzinárodný systém bol nakoniec stanovený prostredníctvom dekolonizácie, počas studenej vojny. To je však niečo cez-zjednodušiť. Zatiaľ čo národ-štátny systém je považovaný za "moderné", mnohé štáty neboli zohľadnené systému a sú označovaní ako "pre-moderný". Ďalej hŕstka štátov presťahoval mimo národ-stav systému a môže byť považovaná za "post-moderný". Schopnosť súčasného diskusie IR vysvetliť vzťahy medzi rôznymi typmi týchto stavov je spochybnené. "Úrovne analýzy" je jedným zo spôsobov, ako zistiť, či je medzinárodný systém, ktorý zahŕňa individuálnej úrovni, domáce národ-štát ako celok, na medzinárodnej úrovni nadnárodných a medzivládnych záležitostí a globálnej úrovni. 
Čo je výslovne uznaná ako medzinárodné vzťahy teórie nebola vyvinutá až po prvej svetovej vojne, a zaoberať sa podrobnejšie nižšie. IR teória však má dlhú tradíciu vychádzajúce z práce iných sociálnych vied. Využitie kapitalizácie z "I" a "R" v medzinárodných vzťahoch sa snaží odlíšiť akademickej disciplíny medzinárodných vzťahov z javy v oblasti medzinárodných vzťahov. Mnohí spomínajú Thucydides' Dejiny peloponéské vojny ako inšpirácia pre realistické teórie, s Hobbes' Leviathan a Machiavelli je Princ poskytnutí ďalšej rozpracovaný. Podobne liberalizmus čerpá z práce Kant a Rousseau, s prácou bývalých často uvádzaný ako prvý vypracovanie demokratickej mierové teórie. Hoci súčasná ľudské práva sa značne líši od typu práva predvídal za prirodzené právo, Francisco de Vitoria, Hugo Grotius a John Locke ponúkol prvé účty všeobecné nárok na určité práva, na základe spoločnej ľudskosti. V dvadsiatom storočí, okrem súčasných teórií liberálneho internacionalizmu, marxismu bola základom medzinárodných vzťahov. 
Štúdium IR 
Pôvodne sa predpokladalo, medzinárodné vzťahy ako samostatnej odbore bol takmer úplne Britská-stred. V roku 1912, predseda v medzinárodnej politike so sídlom na University of Wales, Aberystwyth (pøejmenován Aberystwyth univerzity v roku 2008), z dotácie poskytnutej David Davies, sa stala prvou akademickú pozíciu venovanej IR. V skorých 1920s, London School of Economics' oddelenie medzinárodných vzťahov bola založená na príkaz Nobelovu cenu mieru víťaz Philip Noel-Baker. Prvé univerzitu výlučne venované štúdiu IR bol Absolvent Inštitútu medzinárodných štúdií (teraz Absolvent Inštitútu medzinárodných štúdií a rozvoj), ktorá bola založená v roku 1927 na formulári diplomati súvisiace s League of Nations, so sídlom v Ženeve, o niekoľko rokov skôr, ako . Postgraduálne inštitút medzinárodných štúdií ponúknutá jedna z prvých Ph.D. stupňa v medzinárodných vzťahoch. Georgetown University v Edmund A. Walsh škola zahraničná služba je najstaršie medzinárodné vzťahy fakulty v Spojených štátoch, ktorá bola založená v roku 1919. Výbor pre medzinárodné vzťahy na univerzite v Chicagu bola prvá ponúknuť absolvent titul, v roku 1928. Ostatné školy patrí škola medzinárodných a verejných záležitostí (SIPA) na Columbia University, Paul H. Nitz škola Advanced medzinárodných štúdií (SAIS) na Johns Hopkins University, School medzinárodných vzťahov na Univerzite v St Andrews, je Elliott škola Medzinárodné vzťahy na George Washington University a Fletcher škola chumáčov univerzite. 
[..] Teória 

[..] epistemologie a teórie IR 
  
Medzinárodný 
Teória vzťahov 
  • idealizmus 
  Liberalizmus 
  Neoliberalism 
  • Reálny 
  Neorealism 
  • marxismus 
  Závislostní teória 
  World-teórie systémov 
  • funkcionalismus 
  Neofunctionalism 
  • kritickej teórie 
  Konstruktivismus 
  Feminismus 
Politika portál 
v • d • e 
IR teórií možno rozdeliť zhruba do jedného z dvoch táborov gnozeologický: "pozitivista" a "post-pozitivista". Pozitivista teórií cieľom replikovať metódy prírodných vied, ktoré analyzujú vplyv materiálne sily. Zvyčajne sa sústreďujú na rysy medzinárodných vzťahov, ako je štátna interakcií, veľkosť armády, rovnováhu právomocí atď Post-pozitivista epistemologie odmieta myšlienku, že sociálny svet môže byť skúmaný na základe objektívnych a hodnotu-voľný spôsob. Odmieta ústredných myšlienok neo-realism/liberalism, ako je teória racionálnej voľby, z toho dôvodu, že vedecká metóda nemôže byť použitá na sociálny svet a že 'veda' IR je nemožné. 
Kľúčový rozdiel medzi dvoma polohami je, že kým pozitivista teórií, ako neo-realizmus, ponúknuť kauzálny vysvetlenie (napríklad, prečo a ako moc je vykonávaná). Post-pozitivista teórií sústrediť sa na podstatné otázky, napríklad čo sa skrýva pod pojmom 'moc', čo robí to, ako je skúsený a ako je opakovať. Často sa stáva, post-pozitivista teórie explicitne podporovať normatívny prístup k IR, ktorý zvažuje etiku. To je niečo, čo bolo často opomínajú pod 'tradičnými' IR ako pozitivista teórií rozlišujú medzi 'skutočnosti' a normatívnych súdov, alebo 'hodnoty'. 
Počas neskorého 1980s/1990 debatu medzi positivists a post-positivists stala dominantné diskusiu a bola opísaná ako na tretiu "Veľká debata" (Lapid 1989). 
[..] pozitivista teória 
[..] Reálny 
Realizmus sa zameriava na bezpečnosť štátu a moci nad všetky ostatné. Predčasné realisti ako E.H. Carr a Hans Morgenthau tvrdil, že štáty sú samo-záujem, moc-hľadajú racionálne aktérmi, ktorí sa snažia maximalizovať svoju bezpečnosť a šance na prežitie. Akákoľvek spolupráca medzi štátmi je vysvetlené, ako funkčné tak, aby maximalizovali jednotlivých štátnej bezpečnosti (oproti viac idealistických dôvodov). Mnohé realistům videl druhej svetovej vojny ako ospravedlnenie ich teórie. Je potrebné poznamenať, že klasický spisovatelia ako Thucydides, Machiavelli, Hobbes a častokrát sú označované ako "otcov zakladateľov" realizmu súčasných samo-opísaných realisti. Avšak, aj keď ich práca môže podporovať realista doktríny, že nie je pravdepodobné, že by museli klasifikovaná ako realisti (v tomto zmysle slova). Realisti sú často rozdelené do dvoch skupín: Klasická alebo ľudskej prirodzenosti realisti (ako je popísané tu) a štrukturálne alebo Neorealists (dole). 
[..] liberalizmus / idealismu / liberálne internacionalismus 
Liberálne teórie medzinárodných vzťahov, vznikla po druhej svetovej vojne ako reakcia na neschopnosť štátov na kontrolu a obmedziť vojnu v medzinárodných vzťahoch. Predčasné stúpencov patria Woodrow Wilson, a Norman Angello, ktorí tvrdili, že štáty navzájom intenzívne získané zo spolupráce, a že vojna bola tak ničivá sa v podstate zbytočné. Liberalizmus nebol vedený ako koherentné teórie ako také, kým to bolo kolektívne a výsměšně nazýva idealismem by EH Carr. Nová verzia "idealizmus", sústredený okolo ľudských práv ako základ legitimity medzinárodného práva, bol pokročilé Hansa Köchler. 
Ďalšie informácie: liberálne internacionalismus 
[..] Neoliberalism 
Neoliberalism snaží aktualizovať liberalizmu prijatím neorealist predpoklad, že štáty sú kľúčovými aktérmi v medzinárodných vzťahoch, ale stále trvá na tom, že non-subjekty (NOS) a medzivládne organizácie (IGOs) veci. Preto, ako Maria Chattha argumentujú, že štáty budú spolupracovať bez ohľadu na relatívnu zisky, a sú teda zaoberá absolútnej zisky. To tiež znamená, že národy sú v podstate zadarmo, aby bol ich vlastné rozhodnutia, ako im pôjde o implementácii politiky bez akýchkoľvek medzinárodných organizácií blokace národ právo na suverenitu. Neoliberalism obsahuje aj ekonomické teórie, ktorá je založená na využitie otvorených a slobodných trhov s málo, ak vôbec, vládne intervencie, aby sa zabránilo monopolov a ďalších konglomerátov z tvarovania. Rastúca vzájomná závislosť a po celé obdobie studenej vojny prostredníctvom medzinárodných inštitúcií viedli k neo-liberalizmus je definovaný ako institutionalism táto nová časť teórie je fronted by Robert Keohane a tiež Joseph Nye. 
Ďalšie informácie: komplexné vzájomné 
[..] Schéma Teória 
Režim teórie pochádza z liberálnej tradície, ktorá tvrdí, že medzinárodné inštitúcie alebo režimy ovplyvňujú správanie štátov (alebo iných medzinárodných organizácií). Predpokladá sa, že spolupráca je možná v anarchický systém uvádza skutočne režimy sú podľa definície, príklady medzinárodnej spolupráce. 
Kým realizmus predpokladá, že konflikt by mali byť normou v medzinárodných vzťahoch, režim teoretici hovoria, že je spolupráca napriek anarchii. Často sa citujú spolupráce v oblasti obchodu, ľudských práv a kolektívnej bezpečnosti medzi inými problémami. Tieto prípady spolupráce režimov. Najčastejšie uvádzané definície schém pochádza Stephen Krasner. Krasner režimy definuje ako "inštitúcia disponujúci noriem, rozhodovacie pravidlá a postupy, ktoré uľahčujú konvergencie očakávania." 
Nie všetky prístupy k režimu teórie však sú liberálne alebo neo-liberálnych, niektorí učenci, ako realista Joseph Greico vyvinuli hybridné teórie, ktoré sa realista založený prístup k tejto zásade liberálne teórie. (REALISE Neříkej spolupráca nikdy nestane, len že je to nie je pravidlom, že sa jedná o rozdiel v miere). 
[..] Post-positivist/reflectivist teória 
[..] Medzinárodná spoločnosť teórie (anglickej školy) 
Medzinárodná spoločnosť teórie, nazývané tiež anglickej školy, sa zameriava na spoločných noriem a hodnôt, stavov a ako regulovať medzinárodné vzťahy. Príkladom takýchto noriem patria diplomacia v poradí, a medzinárodným právom. Na rozdiel od neo-realizmus, nie je nutne pozitivista. Teoretici sa zamerala predovšetkým na humanitárnu intervenciu, a sú rozdelené medzi solidarists, ktorí majú tendenciu sa viac presadzovať a pluralists, ktorí uvádzajú vyššiu hodnotu v poradí a zvrchovanosti. Nicholas Wheeler je prominentnú solidarist, kým Hedley Bull a Robert H. Jackson sú snáď najznámejší pluralists. 
[úprava] Sociálna konstruktivismus 
Sociálna konstruktivismus zahŕňa širokú škálu teórií, ktoré sa zameriavajú na riešenie otázky ontológie, ako je štruktúra a agentúry diskusie, rovnako ako otázky epistemologie, ako "materiál / predstáv" diskusie, že ide o relatívnu úlohu materiál ozbrojených síl versus predstavy . Konstruktivismus nie je teória IR v štýle neo-realizmus, ale je skôr sociálna teória, ktorá sa používa pre lepšie vysvetlenie prijaté opatrenia zo strany štátov a ďalších významných činiteľov, rovnako ako identita, ktoré riadia tieto štáty a orgány. 
Konstruktivismu v IR možno rozdeliť do akej Hopf (1998) vyzýva 'klasické' a 'kritický' konstruktivismu. Spoločné pre všetky odrody konstruktivismu je záujem o úlohu, ktorú hrajú predstáv síl. Najslávnejšie Konstruktivistický učenec, Alexander Wendt poznamenať 1992 v článku v International Organization (neskôr nasledovať knihu, sociálne Teória medzinárodnej politiky (1999)), že "anarchie je to, čo uvádza, ako je". Podľa toho to znamená, že anarchistická štruktúra, že neo-realisti tvrdia, upravuje stav interakcia je v skutočnosti fenomén, ktorý je sociálne konštruovaná a reprodukované štátov. Napríklad, ak systém je ovládaný uvádza pozri anarchie ako život alebo smrť situácie (Wendt, čo ide a "Hobbesian" anarchie), potom bude systém vyznačuje vojny. Ak na druhej strane anarchie je chápaný ako obmedzený (a "Lockean" anarchie), potom viac mierového systému budú existovať. Anarchie v tomto názoru je tvorená štátnej interakcie, skôr ako prijal ako prirodzené a nemenné funkciu medzinárodného života pohľadu neo-realista IR učený. 
Kritici, však, je mnoho z oboch strán na gnozeologický divide: Post-positivists hovoria, že sa zameriavajú na stav na úkor etnika / rasa / trieda / gender je sociálna konstruktivismus ďalšie pozitivista teórie. Použitie implicitná teória racionálnej voľby, ktoré Wendt sa tiež vyjadril kritiku od znalcov ako Steven Smith. Pozitivista akademických pracovníkov (neo-) liberalizmus / realizmus držať teórie, že sa vzdá príliš veľa pozitivista predpoklady pre to, aby bol považovaný pozitivista. 
[..] Kritická teória 
Hlavný článok: Kritické teórie medzinárodných vzťahov 
Kritické teórie medzinárodných vzťahov je použitie 'kritická teória' pre medzinárodné vzťahy. Obhajcovia ako Andrew Linklater, Robert W. Cox a Ken Booth dôraz na potrebu ľudskej emancipácie od štátov. Preto je "kritickej" bežných IR teórií, ktoré majú tendenciu sa štát-centric.a 
Poznámka: toto nie je v žiadnom prípade vyčerpávajúci zoznam IR teórií. 
[..] marxismus 
Marxistická a Neo-marxistická teória IR odmietnuť realista / liberálny pohľad na stav konfliktu alebo spoluprácu, namiesto zamerania na ekonomické aspekty a materiálu. To robí z predpokladu, že hospodárstvo víťazí nad inými záujmami, ktoré umožňujú pre zvýšenie triedy ako zameranie štúdia. Marxists cieľom medzinárodného systému ako integrovaný kapitálové systém, v snahe o akumulácie kapitálu. Preto v období kolonializmu přinesli zdrojov surovín a kaptívna trhy pre vývoz, zatiaľ čo decolonialization priniesol nové príležitosti v podobe závislosti. 
Spojené s marxistická teória je teória závislostí, ktoré uvádza, že rozvinuté krajiny v ich úsilí o moc, preniknúť rozvojových krajinách prostredníctvom politických poradcov, misionármi, odborníkov a MNCs integrovať ich do integrovaného kapitálové systém, aby bolo vhodné prírodné zdroje a tým posilniť závislosť rozvojových krajín na vyspelé krajiny. 
Marxistická teória dostávajú mizivá pozornosť v Spojených štátoch, kde sa žiadne významné Socialistická strana nikdy neexistoval. Je častejšie v niektorých častiach Európy a je jedným z najdôležitejších teoretických príspevkov z Latinskej Ameriky akademickej obce, napríklad teológie oslobodenia. 
[..] Vedenie teória 
[..] záujmové skupiny výhľad 
[..] Strategický výhľad 
Strategického výhľadu je teoretický prístup, ktorý názorov jednotlivcov výberu akcií s prihliadnutím na predpokladané činnosti a reakcie ostatných s cieľom maximalizovať svoje vlastné blaho. 
[..] poststrukturalistického teória 

Poststrukturalistického teórie IR vyvinutá v roku 1980 z postmodernista štúdium politických vied. Post-strukturalismus skúma narušenie koncepcie tradične nie je problematická v IR, ako je 'moc' a 'agentúra' a skúma, ako výstavba týchto pojmov tvarov medzinárodných vzťahov. Skúmanie 'príbehy' hrá dôležitú úlohu v poststrukturalistického analýzy, napríklad feministickú poststrukturalistického práci preskúmala úlohu, že 'ženy' hrať v globálnej spoločnosti a ako sú konštruované ako vojna 'nevinné' a 'civilistov'. 
Príklady post-pozitivista výskumu patria: 
Feminizmu ( "gendering" vojna) 
Postcolonialism (výzvy euro-centrismus IR) 
[..] Pojmy v medzinárodných vzťahoch 

[..] zhoda 
Pri rozhodovaní v medzinárodných vzťahoch, pojem medzinárodná zhoda, spolu so slobodou a rovnosťou opatrení sú dôležitými prvkami. S rozhodovacie právomocí musia brať do úvahy súbor medzinárodných podmienok pri prijímaní iniciatív, ktoré by sa vytvárať rôzne typy reakcií. 
[..] Systémové úrovni koncepcie 
Medzinárodné vzťahy sa často pozerá z hľadiska úrovne analýzy, systémovej úrovni konceptov sú široké pojmy, ktoré definujú tvar a medzinárodnom prostredí, charakterizované Anarchy. 
[..] Power 
Pojem sily v medzinárodných vzťahoch, môže byť opísaný ako stupeň zdrojov, schopností a vplyv v medzinárodných záležitostiach. Často je rozdelené do koncepcie tvrdých a mäkkých moc moc, moc ťažko sa týkajú predovšetkým vynucovacie moc, ako je použitie sily, a mäkkú silu bežne zahŕňajúci ekonomiku, diplomaciu a kultúrny vplyv. Avšak neexistuje žiadna jasná deliaca čiara medzi týmito dvoma formami energie. 
[..] Polarita 
Polarita v medzinárodných vzťahoch odkazuje na usporiadanie moci v medzinárodnom systéme. Koncept vznikol z bipolarity za studenej vojny, s medzinárodným systémom dominuje konflikt medzi dvoma superveľmoci, a bolo použité so spätnou platnosťou. Z toho vyplýva, že medzinárodný systém pred rokom 1945 možno charakterizovať ako multi-polárna, s moc je rozdelená medzi veľmocami. Kolapsu Sovietskeho zväzu v roku 1991 viedla k čo niektorí by si vyžadovala unipolarity s USA ako jedinej superveľmoci. Avšak, vzhľadom k nárastu čínskeho ekonomického úspechu po vstupe do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001, v kombinácii s úctyhodnou medzinárodnej pozície, ktoré drží v politickej sfére a silu, aby čínska vláda tvrdí nad svojimi ľuďmi (skladajúce sa z najväčší počet obyvateľov na svete) , tam je debata o tom, či Čína je dnes superveľmocou alebo možný kandidát do budúcnosti. 
Niektoré teórie medzinárodných vzťahov čerpať myšlienku polarity. 
Táto rovnováha síl bola koncepcia prevláda v Európe pred prvou svetovou vojnou, bola myšlienka, že náhrada by bloky elektrárne by sa vytvoriť stabilitu a zabrániť vojne. Teórie rovnováhy moci získané popredia opäť počas studenej vojny, bola hlavným mechanizmom Kenneth Waltz to Neorealism. Tu pojmov vyváženie (rastú u môcť čeliť iným) a bandwagonning (vlečka s inou) sa rozvíjajú. 
Hegemonických stability teórie (vyvinuté Robert Gilpin) tiež stavia na myšlienke Polarita, konkrétne na stav unipolarity. Hegemónia je prevaha môcť na jednom póle v medzinárodnom systéme a teória tvrdí, je to stabilné konfiguráciu, pretože vzájomné zisky obe dominantné veľmoc a ďalší v medzinárodnom systéme. To je v rozpore s mnohými argumentmi Neorealist, najmä od Kenneth Waltz, v ktorom sa uvádza, že koniec studenej vojny a stav unipolarity je labilná konfigurácia, ktorá bude nevyhnutne zmeniť. 
To môže byť vyjadrený v Power prechodu teória, ktorá uvádza, že je pravdepodobné, že mocnosti by napadnúť hegemon po určitú dobu, čo vedie k veľkým vojny. Z toho vyplýva, že kým hegemónia je kontrola výskytu vojen, ale aj za následok vznik jedného. Jeho hlavným propagátorom, A.F.K. Organske argumentoval takto založené na výskyt predchádzajúcich vojen, počas britskej, portugalské a holandské hegemónia. 
[..] Vzájomná 
Mnohé advokát, že súčasný medzinárodný systém sa vyznačuje rastúcou vzájomnou závislosťou, vzájomnej zodpovednosti a závislosť na druhých. Zástancovia tohto bodu na rastúcej globalizácie, a to najmä s medzinárodnej ekonomickej interakcie. Úloha medzinárodných inštitúcií, a rozsiahle prijatie viacero operačných princípov v medzinárodnom systéme, posilňuje myšlienky, že vzťahy sú charakterizované vzájomnú. 
[..] Závislosť 


Vojenské cvičenie často pomôže zvýšiť o strategickej spolupráci medzi jednotlivými krajinami. Tu sú indické námorníctvo, JMSDF a US Navy lodí vo formácii, pri trojstranné výkon v roku 2007. 
Závislostní teória je teória najčastejšie spájajú s marxismem, ktorý uvádza, že súbor Core štátov využívať niekoľko slabších Periférie štátov pre ich prosperitu. Rôzne verzie teórie naznačujú, že je to buď nevyhnutnosť (štandardná teória závislosť), alebo pomocou teórie zdôrazniť potrebu zmeny (Neo-marxista). 
[..] Systémové nástroje medzinárodných vzťahov 
Diplomacia je na prax komunikácie a rokovaní medzi zástupcami jednotlivých štátov. Do určitej miery všetky ostatné nástroje medzinárodných vzťahov možno považovať za neúspech diplomacie. A uvedomiť si, že použitie iných nástrojov sú súčasťou komunikácie a rokovaní, ktorá spočíva v diplomaciu. Sankcie, účinnosť, a upravujú obchodné predpisy, pričom nie sú bežne považované za súčasť diplomaciu, sú skutočne hodnotné nástroje v záujme páky a umiestnenie v rokovaní. 
Sankcie sú zvyčajne prvý cestu po zlyhaní diplomacie, a sú jedným z hlavných nástrojov používaných na vymáhanie zmlúv. Môžu mať podobu diplomatickými alebo ekonomických sankcií a zahŕňajú rezanie väzieb a uloženie prekážok komunikácie alebo obchode. 
War, použitie sily, je často myšlienka ako konečný nástroj medzinárodných vzťahov. A všeobecne uznávaná definícia je daná Clausewitz s vojnou je "pokračovanie politiky inými prostriedkami". Existuje rastúce štúdii 'novej vojny' zahŕňajúce iné subjekty, ako uvádza. Štúdie z vojny v medzinárodných vzťahoch je krytá disciplíny 'vojny Štúdie' a 'strategických štúdií'. 
Mobilizáciu medzinárodných hanby možno tiež považovať za nástroj pre medzinárodné vzťahy. To sa snažia zmeniť uvádza 'akcií' pomenovanie a shaming 'na medzinárodnej úrovni. Jedná sa väčšinou vykonáva pomocou veľkých ľudských práv, ako sú mimovládne organizácie Amnesty International (napríklad, keď vyzval Guantanamo Bay a "Gulag") [1], alebo Human Rights Watch. Prominentnú použitie bolo Komisie OSN pre ľudské práva 1235 postup, ktorý verejne odhaľuje stav v oblasti ľudských práv. Súčasná Rada pre ľudské práva ešte použiť tento mechanizmus 
Prideľovanie ekonomických a / alebo diplomatické výhody. Príkladom toho je, že rozšírenie Európskej únie v oblasti politiky. Kandidátske krajiny sú povolené vstup do EÚ až po splnení kodanských kritérií. 
[..] Jednotka-úrovni koncepcií v medzinárodných vzťahoch 

Ako úroveň analýzy jednotkovej úrovni je často označovaný ako štátnej úrovni, pretože sa nájde jeho vysvetlenie na úrovni štátu, skôr ako medzinárodný systém.
[..] Schéma typu 
Často je za to, že štát je forma vlády môže diktovať cestu, že štát, komunikuje s ostatnými v medzinárodnom systéme. 
Demokratické mierové teória je teória, ktorá naznačuje, že podstata demokracie znamená, že demokratické krajiny sa nemalo ísť do vojny spolu navzájom. Dôvody pre toto je, že demokracia externalizácii len normy a ísť do vojny za pouhých príčiny, a že demokracia podporuje vzájomnej dôvere a rešpekte. 
Komunizmus odôvodňuje svetovej revolúcie, ktorá podobne viedlo k mierovému spolužitiu, a to na základe proletářský globálne spoločnosti. 
[..] revizionizmus / Status quo 
Štátov, môžu byť klasifikované podľa toho, či akceptujú medzinárodný status quo, alebo sú revizionista, teda chcete zmeniť. Revizionista štáty sa snažia od základu zmeniť pravidlá a prax medzinárodných vzťahov, pocit znevýhodnených status quo. Sú presvedčení, že medzinárodný systém, a to z veľkej časti západnej tvorby, ktorý slúži na posilnenie súčasnej realite. Japonsko je príkladom štátu, ktorý odišiel z revizionistické stav na jeden, ktorý je spokojný so status quo, pretože súčasný stav je teraz výhodné k nej. 
[..] Náboženstvo 
Často je za to, že náboženstvo môže mať vplyv na spôsob, ako štát koná v súlade s medzinárodným systémom. Náboženstvo je viditeľná ako pořádající princíp najmä pre islamských štátov, keďže sekularismus sedí na druhom konci spektra sa oddelenie štátu a náboženstva je zodpovedný za liberálne tradície. 
Pozri tiež: Foundationalism 
[..] Individuálne alebo sub-jednotky úrovne pojmoch 

Úroveň pod jednotku (štátnej) úrovni môžu byť užitočné ako pre vysvetľujúce faktory v medzinárodných vzťahoch, že iné teórie nedokážu vysvetliť, a na odklon od štátu-centrickou pohľadu medzinárodných vzťahov. 
Psychologické faktory v medzinárodných vzťahoch - Hodnotenie psychologické faktory v medzinárodných vzťahoch je z pochopenie, že štát nie je 'čiernej skrinky', ako navrhuje realizmu, a že môžu existovať iné vplyvy na zahraničnú politiku rozhodnutia. Skúmanie úlohy osobnosti v rozhodovacom procese môže mať vypovedaciu schopnosť, ako je úloha misperception medzi rôznymi aktérmi. A prominentné použitie sub-jednotky úrovne psychologické faktory v medzinárodných vzťahoch je pojem Groupthink, ďalšie je tendencia politikov myslieť v zmysle analógie. 
Byrokratické politike - Hľadá v úlohe byrokracia pri rozhodovaní, a vidí rozhodnutiami v dôsledku byrokratické in-bojujú, a ak boli ovplyvnené rôznymi obmedzeniami. 
Náboženských, etnických a separatistickej skupiny - Zobrazení tieto aspekty sub-jednotky úrovne vypovedaciu schopnosť so zreteľom na etnické konflikty, náboženských vojen, nadnárodnej diaspór (diaspórami politike) a ďalšie subjekty, ktoré nie sú samy o sebe, aby sa zmestili s definovanou štátnej hranice . To je užitočné najmä v súvislosti s pre-moderný svet slabých štátov. 
Vedu, technológiu a medzinárodné vzťahy-Ako veda a technika dôsledky globálneho zdravia, podnikanie, životné prostredie, technológia a vývoj. 
[..] Inštitúcie v medzinárodných vzťahoch 

Medzinárodné inštitúcie tvoria zásadnú časť súčasných medzinárodných vzťahov. Oveľa interakcie na úrovni systému sa riadi im zakázať niektoré tradičné inštitúcie a praxe medzinárodných vzťahov, ako je používanie vojny (okrem seba-obrany). 
Ako ľudstvo vstupuje do fázy planetárnych civilizácie, niektorí vedci a politickej akademickými pozri globálnej hierarchii inštitúcií nahradí súčasný systém suverénny národ-štáty ako hlavnou politickou komunitou. Tvrdí, že sú národy, ktoré si obec nemôže riešiť také problémy, ako je moderný "Dogville" efekt (cudzinci v homogénnej komunitu), právny a politický status osoby bez štátnej príslušnosti a utečencov, a že je potrebné zaoberať sa celosvetovo týka, ako sú klimatické zmeny a pandémie. Futurist Paul Karine má hypothesized, že nové, väčšie legitímnu formu globálnej politike by mohla byť založená na "obmedzená pluralita." Tento princíp sprievodcovi vytváraní inštitúcií založených na tri vlastnosti: neredukovatelnost, kedy niektoré otázky je potrebné prisúdila na globálnej úrovni; subsidiarity , ktoré obmedzuje rozsah globálnych orgán skutočne globálne otázky, zatiaľ čo menší rozsah-otázky sú upravené na nižších úrovniach, a rozmanitosť, ktorá umožňuje rozmanité formy miestne a regionálne orgány, pokiaľ spĺňajú globálne záväzky. 
Pozri tiež: Medzinárodné organizácie 
[..] Organizácia Spojených národov 
Hlavný článok: Organizácia Spojených národov 
Organizácie spojených národov (OSN) je medzinárodná organizácia, ktorý opisuje ako "globálne asociácie vlády uľahčí spoluprácu-operáciu v rámci medzinárodného práva, medzinárodnú bezpečnosť, hospodársky rozvoj a sociálna spravodlivosť", je najvýznamnejšie medzinárodné inštitúcie. Mnohé z týchto právnych inštitútov postupovať rovnakým organizačnú štruktúru ako OSN.