Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Ekonomická univerzita / Podnikovohospodárska Fakulta / Infotmatika
Testy (32006_01_10_17_32_20-informatika_testy.doc)
MT
- Znalosti , data, informácia – vlastnosti informáci :
Informatika –názov sa skladá s z dvoch francúzskych slov:
infor – mation (informácia) a auto – matiqe (automatika)
Informatika – je vedný odbor zaoberajúci sa teóriou, históriou, metodikou, organizáciou a výučbou odborných, príp. vedeckých informácií a dokumentácie. Informatika ako teória zovšeobecňuje štruktúru a vlastnosti odborných informácií, zákonitostí a vzťahy informačných činností, ich efektívne oznamovanie (rozširovanie) v priestore a v čase, obeh a príjem vedecko-technických informácií, vzťah a uspokojovanie individuálnej a spoločenskej potreby informácií.
Informácia –údaj o reálnom prostredí, o jeho stave a procesoch v ňom prebiehajúcich, ktorý zmenšuje nevedomosť príjemcu informácie o prostredí a modifikuje varietu jeho správania.
Základná charakteristika informácií:
- Sémanticka – ide o obsah informácie vo vzťahu k realite a vlastnosti, ktoré vyjadrujú obsahovú kvalitu obrazu vo vzťahu k vzoru
- Pragmatická – ide o užitočnosť informácií vo vzťahu k cieľu
- Syntaktická – ide o spôsob vyjadrenia informácie
Dáta – označenie všetkých údajov spracovávaných počítačom.
Dáta (údaje) sú tvorené číselnými,, abecednými, alebo abecedno-číselnými znakmi.. Väčšinou majú vopred určený vnútorný zmysel, rozsah a označenie.
Vlastnosti informácií - Činnosť smerujúca k cieľu vyžaduje riadenie a pre riadenie sú potrebné informácie.
- Majú nehmotný charakter
- Sú vždy spojené s fyzikálnym nositeľom, signálom
- Musia byť spojené s procesmi, ktoré sa uskutočňujú
- Musia byť merateľné aby mali požadovateľný význam
- Sú to oznamy, ktorým príjemca modifikuje varietu správania
- Algoritmus + rozdelenie :
Algoritmus – presný popis definujúci postupnosť krokov, ktoré vedú od meniteľných vstupných údajov k potrebným výstupom.
Vlastnosti algoritmu :
- jednoznačnosť
- všeobecnosť
- rezultatívnosť
Základné prvky algoritmu :
- Premenné a) vstupné b) pracovné c) výstupné
- Začiatok algoritmu
- Koniec algoritmu
- Kroky algoritmu
- Podprogramy
- Podmienka – binárna relácia
- Rozhodovanie (selekcia)
- Sekvencia
- Cyklus (iterácia)
- Skok
- Štruktúra údajov – napísať všetky 4+1 nakresliť
Štruktúra údajov –
Usporiadaním údajov podľa určitých organizačných pravidiel sa vytvárajú dátové štruktúry. Dátová štruktúra je definovaná ako usporiadaná dvojica
D = M, V, (1.12)
Kde :M – množina údajov, ktorou je štruktúra vytvorená,
V – vzájomné väzby (usporiadanie) medzi údajmi.
Sekvenčná (lineárna) štruktúra – štruktúrou je jednoznačné umiestnenie prvku i vtedy ak poznáme umiestnenie prvkov i – 1 a i +1
Pi
Pi-1
Pi +1
Hierarchická (stromová) štruktúra – zabezpečuje spojenie jedného prvku štruktúry s jedným, alebo niekoľkými podriadenými prvkami a jedným nadriadeným prvkom a to na rôznych úrovniach členenia štruktúry.
P132
P131
P113
P111
P112
P13
P11
P1
P12
Napr. MS DOS, WINDOWS
Relačná štruktúra – má maticovú formu logických väzieb, kde v riadkoch sú výskyty opisov objektívnej reality (záznamy vety) a v stĺpcoch sú vlastnosti (atribúty) jednotlivých prvkov objektívnej reality.
Vlastnosti (atribúty)
P34
P33
P32
P31
P24
P23
P22
P21
P14
P13
P12
P11
Sieťová štruktúra – obsahuje logické väzby ľubovolného počtu prvkov k iným prvkom na ľubovolnej úrovni.. Používa sa na okamžitý prístup k údajom na akejkoľvek úrovni, len podľa definovaných logických väzieb medzi entitami štruktúry bez ohľadu na fyzické usporiadanie dát v štruktúre.
P25
P24
P21
P22
P23
P11
P13
P12
P01
- Informačná spoločnosť + 3 hľadiská (aj popis)
Informačná spoločnosť –
V informačnej spoločnosti sa významne rozvíja informačný priemysel, ktorý sa stáva stále viac nadnárodným, alebo dokonca globálnym.
Informačná spoločnosť používa vo veľkej miere informácie pre uľahčenie života človeka.
V centre záujmu v rozvoji informačnej spoločnosti musia byť ľudia.
Globálna informačná spoločnosť – informačná spoločnosť je založená na znalostiach.
Informačnú spoločnosť charakterizujeme z troch hľadísk :
Z technického hľadiska – ide o vybudovanie sietí, vytvorené vzájomným ptrepojením rôznorodých lokálnych a regionálnych sietí. Zahŕňa nielen fyzické prenosové médiá, ale aj informačné služby aplikácie spolu s príslušným technickým vybavením.
Z kvalitatívneho hľadiska – charakterizujeme informačnú spoločnosť ako spoločnosť, v ktorej sú informácie intenzívne využívané k ekonomickému, sociálnemu, vzdelávaciemu, kultúrnemu a politickému rozvoju.
Z kvantitatívneho hľadiska – je obtiažne definovať. Je to ohodnotenie prínosu informačného sektora k rozvoju a budovaniu národných ekonomík.
- Procesor, nakresliť procesor Intel Pentium + vymenovať BIU, IPU, IDU...dátová cache 8 kB
Procesor –je funkčná jednotka počítača zahŕňujúca riadiacu a operačnú jednotku.(jednotka pre spracovanie dát)
BIU
FPU
Blok registrov
Dátová cache 8kB
Blok registrov
Výkonná jednotka U
Výkonná jednotka V
BTB
IPU
Informačná cache 8kB
BIU (Bus Interface Unit –jednotka styku so zbernicou) brána mikroprocesora sokolitým svetom, ktorá pracujeiba s fyzickými adresami.
IPU (Instriction Prefetch Unit – jednotka predbežného načítania inštrukcií) má na starosti naplňovanie zásobníka inštrukciami pre IDU.
IDU (Instruction Decode Unit –jednotka na dekódovanie inštrukcií) má podobnú jednotku ako IPU.
EU (Execution Unit – výkonná jednotka) uskutočňuje vlastné výpočty. Jej jadrom je ALU (Aritmetic – Logic Unit) – obsahujúca obvody na aritmeticko – logické operácie.
BTB – Pamäť, ktorá vykonáva dynamické predvídanie vetvenia.
FPU – jednotka uskutočňujúca aritmetické výpočty (akási kalkulačka)
Inštrukčná cache 8 kB – skúži na vyrovnávanie rýchlosti medzi pomalšou externou cache pamäťou a rýchlejším procesorom.
Dátová cache 8 KB – má rovnakú vyrovnávaciu funkciu ako predchádzajúca cache.
- Klasifikácia programového vybavenia + nakresliť
Program – predstavuje postupnosť inštrukcií vyjadrujúcich postup riešenia určitého problému – jeho algoritmus.
Programové vybavenie – tvorí súhrn programov, ktoré počítaču oznamujú, čo má robiť. Každá činnosť počítača, od najjednoduchších úloh až po riadenie zložitých ekonomických celkov, je vo svojej podstate tvorená postupnosťou elementárnych inštrukcií, ktoré ovládajú jednotlivé technické komponenty počítača.
Programové vybavenie –softvér = komplex programov, ktorý :
- Zabezpečuje efektívnu činnosť počítača
- Uľahčuje prácu pri jeho obsluhe
- Rieši funkčné úlohy
Klasifikácia programového vybavenia – používa dve hľadiská :
- Oblasť pokrytia : základné programové vybavenie, prostriedky podporujúce osobnú informatiku, aplikačné programové vybavenie
- Rozsah využitia : aký široký okruh používateľov ich využíva, programové prostriedky pre jedného používateľa, programové prostiedky pre prácu niekoľkých používateľov.
Operačný systém – je jadrom programového vybavenia. Každý počítač musí mať operačný systém, ktorý monitoruje a riadi všetky softvérové a hardvérové aktivity počítača, riadi teda činnosť celého výpočtového systému.
Aplikačné programové vybavenie
DTP
Multimediálny systém
Programové prostriedky na podporu grafiky
Databáza,systémy koncovýc používateľov
Textové editory
Tabuľkové editory
TPS
EDI
EIS
MIS
Prostridky na osobnú informatiku
Utility
Middleware
Prostredie na komunikáciu
Prostredie na vývoj programov
Databázové syst.
Operačné systémy
Základné programové vybavenie
- Kybernetika
Kybernetika – veda zaoberajúca sa štúdiom systémov ľubovolnej povahy, ktoré sú schopné prijímať, uchovávať a spracovávať informácie a využívať ich na riadenie.
Predmetom kybernetiky – sú riadiace procesy, ktoré prebiehajú na relatívne vysokom stupni vývoja hmoty. Kybernetiku chápeme ako vedu o formálnej stránke riadenia v zložitých najvšeobecnejších zákonitostí riadenia, ktoré vyjadruje z formálnologickej, matematickej a informačnej stránky.Formuluje všeobecné pravidlá riadenia v exaktnej forme. Vecnú stránku riadenia objektov objasňuje len na všeobecnej úrovni.
Členenie kybernetiky
- teoretická
- aplikovaná
- Mikroprocesor
Mikroprocesor – býva obyčajne konštrukčne riešený ako jeden integrovaný obvod, umiestnený v jednom puzdre (keramickom, alebo plastovom). Skladá sa z centrálnej jednotky procesorového systému (CPU), z aritmetickej jednotky, z riadiacej jednotky a rôznych ďalších pracovných jednotiek.
Mikroprocesor – bol skonštruovaný Marcianom E. Hofferom v roku 1969 ako univerzálny integrovaný obvod (jeho súčasťou boli aritmeticko-logická jednotka, registre a riadiaca jednotka).
- Komunikačný proces + schéma
Komunikačný proces – je procesom prenosu správ (informácií). Uskutočňuje sa medzi ľuďmi, medzi človekom a počítačovým systémom a medzi počítačovými a komunikačnými systémami navzájom. Časová postupnosť prenášania správ sa nazýva tok informácií.
Z M VY KK PR M P
IŠ
Z –zdroj správ M – modem modulátor VY – vysielač KK – komunikačný kanál IŠ – informačný šum PR – prijímač M – modem demodulátor P – prijímač (príjemca)
- Internet
Internet – moderný komunikačný nástroj, ktorý zásadným spôsobom mení a uľahčuje spôsob komunikáciemedzi ľuďmi, odstraňuje geografické bariéry a skracuje vzdialenosti.Je nevyčerpateľným zdrojom informácií.Možno ho považovať za najväčší svetový trh tovarov, informácií a služieb.
www = world wide web (celosvetová pavučina)
- Intranet
Intranet – celofyremná počítačová sieť, v ktorej sa implementujú internetovské technológie. Pod týmto pojmom si treba predstavť prenos údajov na základe protokolu TCP/IP, prehliadač informačných zdrojov na báze internetovského prehliadača hypertextových stránok World Wide Webu (www), systémy obehu dokumentov (workflow), prístup k informačným zdrojom Internetu a pod.
- interaktívny multimediálny systém a jeho zdroje informácií
Interaktívnosť – možnosť aktívne zasahovať do priebehu aplikácie.
Zdroje dát pre multimediálneaplikácie :
- databázové súbory (obyčajne umiestnené na CD ROM, ktoré však neobsahujú len štruktúrované údaje, ale v súčastnej dobe sa na nich stále častejšie objavujú aj údaje obrazové, zvukové a pod.)
- zvukové súbory (existujú v dvoch formách – súbory s príponou wav obsahujú digitálnu informáciu potrebnú k rekonštrukcii analógového zvuku MIDI, ktoré obsahujú inštrukcie ako zvuk vytvoriť, pôsobia v podstate ako syntetizátory)
- textové súbory (vytvorené pomocou textových editorov)
- grafické súbory (môžu sa použiť vlastné nakreslené obrázky, ako aj obrázky obsiahnuté v knižniciach clipart, obrázky možno naskenovať, alebo použiť knižnicu fotografií na CD ROM)
- sanimačné súbory (možmé vytvárať vlastné animačné sekvencie...)
- videosnímky (vytvorením vlastných, alebo nákupom CD ROM obsahujúce dig. klipy)
- MIS, EIS, CAM, CAD, CAP
MIS (Managment Information Systems) Manažerské informačné systémy
EIS (Executíve Information Systems) Exekutívne informačné systémy – podporujú vrcholové riadenie podniku
CAM (Computer Aided Manufacturing) Počítačom riadená výroba, predstavuje výpočtový a ovládací systém
CAD (Computer Aided Design) Projrktovanie podporované počítačom (inteligentná rysovacia doska)
CAP (Computer Aided Process Planning) Technologická príprava výroby, zahrňuje vytváranie technologických, skúšobných a montážnych postupov podporované počítačom.
- OLAP, SRBD – vypísať súčasti
OLAP (On Line Analytical Processing) – Základ pre tvorbu dátových skladov, využívanie multidimenzionálneho priestoru (matice)
SRBD –Systém riadenia Bázy Dát = základ databázovej koncepcie je programový systém umožňujúci prácu s databázou.
Základné komponenty SRBD :
- Jazyk na definovanie údajov (Data Definition Language – DDL) je to formálny jazyk, šecifikujúci obsah a štruktúru databázy, ktorý detailne definuje každý dátový element (položky) databázy a jeho tzv. integritné obmedzenie.
- Jazyk na manipuláciu s údajmi (Data Manipulation Language – DML) – vyhľadáva údaje v databáze a využíva ich v aplikáciách (napr. SQL).
- Jazyk na riadenie prístupov používateľov k údajom (Data Control Language – DCL) umožňuje administráciu databázy.
- Údajový slovník – systémový súbor, obsahujúci opis a charakteristiky dátových položiek. Všetky zmeny v štruktúre údajov sa premieňajú do údajového slovníka.
- Relačné dopytovacie jazyky
QBE (Qery By Example) umožňuje otvárať jednu, alebo viac tabuliek, ako aj tabuľky navzájom prepájeť.
SQL (Structured Query Language) prvá verzia jazyka SQL nazývaná SEQUEL = 1974 – IBM. Jazyk SQL obsahuje príkazy pre definovanie dát (Create Table vytvorenie tabul.) Koncepcia vychádza z použitia a využitia „jednoduchých viet“.
- Nakresliť - architektúru IPIS / IT,
priebeh komunikačného procesu
EIS
DSS KWS
MIS
FI LOG HR COS
TPS DPS IPS
CAD CAM CAP CAE CAQ CAT CIM
EIS (Executíve Information Systems) exekutívne informačné systémy – podporujú vrcholové riadenie podniku.
DSS (Decision Support Systems) systém na podporu rozhodovania
KWS (Knowledge Work Systems) experté systémy
EDI (Electronic data Interchange) elektronická výmena dát
OIS (Office Information Systems) kancelárske informačné systémy
MIS (Managment Information Systems) manažerské informačné systémy
FI (Financialis) finančný blok
LOG (Logistics) blok logistiky
HR (Human Resorces) personalistika
COS (Common Systems) blok odvetových riešení
TPS (Transuction Processing Systems)
DPS (Data Processing Systems)
IPS (Information Processing Systems) = systémy spracovania transakcií, dát, informácií
CAD (Computer Aided Design) projektovanie podporované počítačom
CAM (Computer Aided Manufacturing) počítačom riadená výroba
CAP (Computer Aided Process Planing) technologická príprava výroby
CAE (Computer Aided Enginnering) počítačom podporované inžinierstvo CAE = CAD + CAP
CAQ (Computer Aided Qality Assurance) počítačom riadená kontrola akosti
CAT (Computer Aided Testing) počítačové testovanie – automatické kontroly
CIM (Computer Integrated Manufacturing) počítačom integrovaná výroba
1. REFERENčný model OSI + 7 vrstiev
Referenčný model OSI (Open Systems Interconnect) je to vlastne norma ISO definujúca pripojenie rôznych typov počítačov a počítačových sietí.
7 vrstiev komunikačného procesu OSI :
- Fyzická – prenos neštruktúrovaných dát prenosovým médiom (bity)
- Spojovacia – určuje rozdelenie bitov do blokov, riadi tok rámcov, robí detekciu chýb prenosu
- Sieťová – riadi smerovanie paketov v počítač. sieti, jej efektívne využívanie
- Transportná – zabezpečuje spoľahlivý prenos správ vysielač – prijímač
- Relačná – nadväzuje , udržuje a ukončuje spojenie a konverzáciu
- Prezentačná – transformuje dáta do/z tvaru zrozumiteľného aplikač. procesu
- Aplikačná – sprostredkuváva prístup ku komunikačným službám
2. Entropia a jej vlastnosti :
Entropia – stupeň neusporiadanosti a miera informovanosti.
Základné vlastnosti entropie :
- Entropia ľubovolného javu Ai sa blíži k nule v tom prípade, ak sa blíži pravdepodobnosť pi k jednotke, t. j. vtedy, ak je neurčitosť daného javu malá
- Ak je jav Ai jednoznačne určený, je H = 0
- Entropia je číslo kladné, v krajnom prípade sa rovná 0
- Entropia je maximálna, ak je pravdepodobnosť výskytu všetkých sledovaných javov Ai rovnaká, teda ak p1 = p2 = ... = pn = 1/n Hmax = log2 n
- Entropia pokusu H(a, b), pri ktorom nám záleží na poradí výsledkov a pokusy a a b sú navzájom nezávislé, rovná sa súčtu entropií jednotlivých pokusov, čiže:
H (a, b) = H (a) + H(b)
3. Definuj vírus + 5 antivírov :
Vírus – je program, ktorý sa pripája k iným programom alebo údajom a stáva sa ich súčasťou. Je schopný preniknúť do operačného systému alebo používateľského programu, pripojiť sa k nemu a na ňom potom paralizovať. Program, ktorý je postihnutý (napadnutý) vírusom, môže byť nakazený, chorý alebo mŕtvy. Vírus je v zásade schopný : rozmnožovať sa, maskovať sa a škodiť.
Antivírus : VírusScan, F-Prot, AVG, NOD 32, PC Cillin 2000, e Safe Protec + v 1.0, Antivírus
4. Architektúra SRBD :
SRBD –Systém riadenia Bázy Dát = základ databázovej koncepcie je programový systém umožňujúci prácu s databázou.
Jazyk na definovanie dát
Jazyk na riadenie prístupu používateľov k údajom
Jazyk na manipulovanie s údajmi
SRBD
Program 2
Program 3
Program 1
aplikácia
1
Fyzické údaje
Program 1
aplikácia 2
Program 4
Program 2
Program 3
Program 4
Dátový slovník
5. Zbernicový model – nakresliť
Riadiaca zbernica
Údajová zbernica
Adresová zbernica
Prídavné zariadenia
Pamäť
Procesor
6. Mikroprocesor :
Mikroprocesor – býva obyčajne konštrukčne riešený ako jeden integrovaný obvod, umiestnený v jednom puzdre (keramickom, alebo plastovom). Skladá sa z centrálnej jednotky procesorového systému (CPU), z aritmetickej jednotky, z riadiacej jednotky a rôznych ďalších pracovných jednotiek.
- univerzálny integrovaný obvod pomenovaný mikroprocesor skonštruoval v roku 1969 konštruktér Marcian E. Hoff.
7. Informácia
Informácia –údaj o reálnom prostredí, o jeho stave a procesoch v ňom prebiehajúcich, ktorý zmenšuje nevedomosť príjemcu informácie o prostredí a modifikuje varietu jeho správania.
Základná charakteristika informácií:
- Sématicka – ide o obsah informácie vo vzťahu k realite a vlastnosti, ktoré vyjadrujú obsahovú kvalitu obrazu vo vzťahu k vzoru
- Pragmatická – ide o užitočnosť informácií vo vzťahu k cieľu
- Syntaktická – ide o spôsob vyjadrenia informácie
Informácie -účelovo zoskupené dáta, ktoré svojím poradím, vnútornou i vonkajšiou logikou a určenými väzbami tvoria základ pre potreby informačného systému, bývajú obyčajne usporiadané do súborov, tabuliek, zoznamov a pod.
- Vnútorná pamäť a jej zložky, opísať 1 zložku
Vnútorná pamäť – je adresovateľná pamäť počítača, do ktorej sa musia vložiť inštrukcie a ostatné údaje, aby mohli byť bezprostredne spracovávané.
Tvorí druhú časť základnej jednotky počítača.
Vnútorná pamäť obsahuje :
- Hlavnú pamäť
- Vyrovnávaciu pamäť
- Registre
- Mikroprogramovú pamäť
Hlavná pamäť – uchováva spracované programy a údaje, ktoré tieto programy požadujú.Procesor si z nej počas chodu programu postupne vyberá inštrukcie .. .hlavná pamäť počítača je pamäť RAM (Random Access Memory – pamäť s priamym výberom).Pamäť RAM by sa mala označovať RWM (Read Write Memory). Pamäť RAM je energeticky závislá. Okram RAM obsahuje počítač aj permanentnú pamäť ROM (Read Only Memory) ide o čítaciu pamäť, ktorá je energicky nezávislá a pôvodne sa označovala ako nedeštruktívna pamäť.
- Čo je virtuálna pamäť + schéma
Virtuálna pamäť – (zdanlivá, hypotetická) je pamäťový priestor, ktorý sa javí používateľovi ako adresovateľná hlavná pamäť počítačového systému. Tvorí ju hlavná pamäť funkčne pripojená s najrýchlejšími vonkajšími pamäťovými zariadeniami. Ak kapacita hl. pamäte nestačí tak sa ich časti presvajú do vonkajších pamätí. Takéto presúvateľné časti sa nazývajú pamäťové stránky.
Schéma činnosti virtuálnej pamäte
Virtuálny pamäť
Stránka
Reálna pamäť
Stránka
Oblasť výmeny stránok
Výmena stránok
Trvale osadená oblasť
Spracovacia časť a rezidentné programy
- Office 2000 + varianty
V prvej polovici roku 1999 firmy Microsoft uviedla na komerčný trh verziu Office 2000. Office 2000 sa predáva v 5 variantách :
- Office 2000 Premium
- Office 2000 Profesionál
- Office 2000 Smal Business
- Office 2000 Standard
- Office 2000 Developer
- Informačná spoločnosť
Informačná spoločnosť –
V informačnej spoločnosti sa významne rozvíja informačný priemysel, ktorý sa stáva stále viac nadnárodným, alebo dokonca globálnym.
Informačná spoločnosť používa vo veľkej miere informácie pre uľahčenie života človeka.
V centre záujmu v rozvoji informačnej spoločnosti musia byť ľudia.
Môžeme ju charakterizovať z troch hľadísk :
Z technického hľadiska – ide o vybudovanie sietí, vytvorené vzájomným ptrepojením rôznorodých lokálnych a regionálnych sietí. Zahŕňa nielen fyzické prenosové médiá, ale aj informačné služby aplikácie spolu s príslušným technickým vybavením.
Z kvalitatívneho hľadiska – charakterizujeme informačnú spoločnosť ako spoločnosť, v ktorej sú informácie intenzívne využívané k ekonomickému, sociálnemu, vzdelávaciemu, kultúrnemu a politickému rozvoju.
Z kvantitatívneho hľadiska – je obtiažne definovať. Je to ohodnotenie prínosu informačného sektora k rozvoju a budovaniu národných ekonomík.
Globálna informačná spoločnosť – informačná spoločnosť je založená na znalostiach.
- EAN kód :
EAN – Europen Article Numer = Európsky kód tovarov
Je to 13 miestny normovaný čiarový kód. Tvorí ho séria rovnobežných čiernych čiar rôznej šírky doplnený opisom v štylizovanom písme OCR (Optical Charakter Recognition).
Výhody EAN sú :
- Odpadá práca na etiketovanie
- Rýchlejšie a presnejšie vykonávanie pokladničných operácií a nižšie inventúrne rozdiely
- Objektívnejšia a pružnejšia odbytová politika vďaka automatizovanému vyhodnocovaniu údajov o tržbách za tovary
Nevýhody EAN sú :
- Vysoké náklady na tlač EAN kódu z hľadiska výrobcov
- Spotrebiteľ nemá na každom tovare vytlačenú cenu, takže stráca možnosť kontroly cien výrobkov pri nákupe a jeho úhrade.
- AlgorItmus :
Algoritmus – presný popis definujúci postupnosť krokov, ktoré vedú od meniteľných vstupných údajov k potrebným výstupom.
Vlastnosti algoritmu :
- jednoznačnosť
- všeobecnosť
- rezultatívnosť
Základné prvky algoritmu :
- Premenné a) vstupné b) pracovné c) výstupné
- Začiatok algoritmu
- Koniec algoritmu
- Kroky algoritmu
- Podprogramy
- Podmienka – binárna relácia
- Rozhodovanie (selekcia)
- Sekvencia
- Cyklus (iterácia)
- Skok
- Údajová štruktúra + 1 schéma :
Štruktúra údajov –
Usporiadaním údajov podľa určitých organizačných pravidiel sa vytvárajú dátové štruktúry. Dátová štruktúra je definovaná ako usporiadaná dvojica
D = M, V, (1.12)
Kde :M – množina údajov, ktorou je štruktúra vytvorená,
V – vzájomné väzby (usporiadanie) medzi údajmi.
Sekvenčná (lineárna) štruktúra – štruktúrou je jednoznačné umiestnenie prvku i vtedy ak poznáme umiestnenie prvkov i – 1 a i +1
Pi
Pi-1
Pi +1
Hierarchická (stromová) štruktúra – zabezpečuje spojenie jedného prvku štruktúry s jedným, alebo niekoľkými podriadenými prvkami a jedným nadriadeným prvkom a to na rôznych úrovniach členenia štruktúry.
P132
P131
P113
P111
P112
P13
P11
P1
P12
Napr. MS DOS, WINDOWS Relačná štruktúra – má maticovú formu logických väzieb, kde v riadkoch sú výskyty opisov objektívnej reality (záznamy vety) a v stĺpcoch sú vlastnosti (atribúty) jednotlivých prvkov objektívnej reality.
Vlastnosti (atribúty)
P34
P33
P32
P31
P24
P23
P22
P21
P14
P13
P12
P11
Sieťová štruktúra – obsahuje logické väzby ľubovolného počtu prvkov k iným prvkom na ľubovolnej úrovni.. Používa sa na okamžitý prístup k údajom na akejkoľvek úrovni, len podľa definovaných logických väzieb medzi entitami štruktúry bez ohľadu na fyzické usporiadanie dát v štruktúre.
P25
P24
P21
P22
P23
P11
P13
P12
P01
- Komunikačný proces + schéma :
Komunikačný proces – je procesom prenosu správ (informácií). Uskutočňuje sa medzi ľuďmi, medzi človekom a počítačovým systémom a medzi počítačovými a komunikačnými systémami navzájom. Časová postupnosť prenášania správ sa nazýva tok informácií.
Z M VY KK PR M P
IŠ
Z –zdroj správ M – modem modulátor VY – vysielač KK – komunikačný kanál IŠ – informačný šum PR – prijímač M – modem demodulátor P – prijímač (príjemca)
- Čo je to symbolický jazyk , vývojový diagram, V – S – V
Symbolický jazyk - sa často používa v projekčnej praxi na zápis algoritmov. Do určitej miery pripomínajú programovacie jazyky. Má presne stanovenú syntax (spôsob zápisu operácií, formuláciu podmienok atď.) i sématiku (receptár a význam operácií, ktoré sa môžu použiť).
Vývojový diagram – je metódou grafického znázornenia algoritmu, zachytávajúcom jeho štruktúru a nadväznosť operácií. Vývojový diagram : Úlohy (opisuje algoritmus celej úlohy) Programu (graficky znázorňuje logickú stavbu- algoritmus) Údajov (graficky znázorňuje tok dát systémov)
Výstup
V – S – V diagramy – vychádzajú z metódy vývojových diagramov. Sú vhodné predovšetkým na riešenie algoritmov celých úloh skladajúcich sa zo sekvencií po sebe nasledujúcich krokov s minimom rozhodovania. Značky prvkov sa na lepšie odlíšenie funkcie v kroku algoritmu zakresľujú do troch stĺpcov :
Spracovanie
Vstup
Archivačné magnetické médium
Kontrola účtovných dokladov
nie
Pokračuj
Choď na krok 1
áno
Chyby?
Kontrolný výpis účtovných dokladov
Kontrolný výpis účtovných dokladov
Účtovné doklady
- Internet, Intranet :
Internet – moderný komunikačný nástroj, ktorý zásadným spôsobom mení a uľahčuje spôsob komunikáciemedzi ľuďmi, odstraňuje geografické bariéry a skracuje vzdialenosti.Je nevyčerpateľným zdrojom informácií.Možno ho považovať za najväčší svetový trh tovarov, informácií a služieb.
www = world wide web (celosvetová pavučina)
Intranet – celofyremná počítačová sieť, v ktorej sa implementujú internetovské technológie. Pod týmto pojmom si treba predstavť prenos údajov na základe protokolu TCP/IP, prehliadač informačných zdrojov na báze internetovského prehliadača hypertextových stránok World Wide Webu (www), systémy obehu dokumentov (workflow), prístup k informačným zdrojom Internetu a pod.
- Relačné dopytovacie jazyky
Existujú dve koncepcie dopytovacích jazykov :
QBE (Qery By Example) umožňuje otvárať jednu, alebo viac tabuliek, ako aj tabuľky navzájom prepájeť.
SQL (Structured Query Language) prvá verzia jazyka SQL nazývaná SEQUEL = 1974 – IBM. Jazyk SQL obsahuje príkazy pre definovanie dát (Create Table vytvorenie tabul.) Koncepcia vychádza z použitia a využitia „jednoduchých viet“.
- Data MINING
Data MINING – je súhrn pokrokových metód na vyhľadávanie a modelovanie neznámich väzieb a súvislostí v rozsiahlich dátových súboroch a na predpovedanie správania sa objektov. Zahŕňa tieto skupiny nástrojv :
- Usudzovanie na základe jednotlivých prípadov
- Prostriedky na vizualizáciu dát
- Fuzzy dotazy a analýza
- Neurónové siete (kompenzujú nedostatočnú kvalitu dát)
Cesty na realizáciu ťažby dát :
- Generalizácia a sumarizácia dát (OLAP)
- Klasifikácia dát
- Zhlukovanie dát
- OLAP :
OLAP (On Line Analytical Processing) – Základ pre tvorbu dátových skladov, využívanie multidimenzionálneho priestoru (matice)
- Integrované programy (čo obsahujú) + najznámejší predstavitelia (EXCEL, WORD)
Integrované systémy zahŕňajú programové systémy, ktoré obsahujú :
Textový procesor, Tabuľkový procesor, databázový systém, Počítačovú grafiku, Komunikačný podsystém pre prácu v sieti.
Integrované programy sú cenovo výhodnejšie a majú jednotného dodávateľa. Neumožňujú však súbežné spracovanie viacerých programov.
- Integrovaný systém na svete bol program Lotus 1-2-3... Najrozšírenejšou verziou kancelárskeho systému je Microsoft Office 97, Office 2000...
EXCEL – Tabuľkový editor
WORD - Textový editor
- Vysvetliť EIS, KWS, CAD, CAM, CAE, EDI
EIS (Executíve Information Systems) exekutívne informačné systémy – podporujú vrcholové riadenie podniku.
KWS (Knowledge Work Systems) experté systémy
CAD (Computer Aided Design) projektovanie podporované počítačom
CAM (Computer Aided Manufacturing) počítačom riadená výroba
CAE (Computer Aided Enginnering) počítačom podporované inžinierstvo CAE = CAD + CAP
EDI (Electronic data Interchange) elektronická výmena dát
- Mikroprocesor :
Mikroprocesor – býva obyčajne konštrukčne riešený ako jeden integrovaný obvod, umiestnený v jednom puzdre (keramickom, alebo plastovom). Skladá sa z centrálnej jednotky procesorového systému (CPU), z aritmetickej jednotky, z riadiacej jednotky a rôznych ďalších pracovných jednotiek.
Mikroprocesor – bol skonštruovaný Marcianom E. Hofferom v roku 1969 ako univerzálny integrovaný obvod (jeho súčasťou boli aritmeticko-logická jednotka, registre a riadiaca jednotka).
- Nakresliť maticu informačnej intenzity – je to len v starej knihe ?!
- Informácia, správa :
Informácia –údaj o reálnom prostredí, o jeho stave a procesoch v ňom prebiehajúcich, ktorý zmenšuje nevedomosť príjemcu informácie o prostredí a modifikuje varietu jeho správania.
Základná charakteristika informácií:
- Sématicka – ide o obsah informácie vo vzťahu k realite a vlastnosti, ktoré vyjadrujú obsahovú kvalitu obrazu vo vzťahu k vzoru
- Pragmatická – ide o užitočnosť informácií vo vzťahu k cieľu
- Syntaktická – ide o spôsob vyjadrenia informácie
Správa – akýkoľvek oznam, interakcia medzi objektmi a ich okolím, skladajúca sa zo znakov.
- 5.Generácia - v rámčeku
Piata generácia – obdobie vzniku : prvé vlastnosti definované v roku 1981, Japonsko, neskôr USA, EHS, konštrukčné prvky a ich hustota na podložke : architektúra počítača : nové veľmi rýchle elektronické obvody, integrované obvody VLSI, ULSI (Ultra Large Scale Integration) a WSI (integrácia celej dosky) s hustotou 100 000 až 100mil. invertorov na doske, technológia C-MOS a GaAs (na základe arzenidu gália) pre rýchle aplikácie, transputery (je to nový mikropočítačový stavebnicový prvok, v podstate jednoobvodový mikropočítač, ktorý zachováva klasickú von Neumannovu architektúru, t.z. na jednom integrovanom obvode je integrovaný procesor, pamäť i rozhranie pre vstup a výstup), - architektúra počítača : paralelné architektúry, základná konfigurácia počítača piatej generácie - funkčné vlastnosti počítača : operačná rýchlosť 106 až 108 operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu, nové typy pamätí s veľmi vysokou kapacitou (rádovo gigabajty), - rozsah a druhy pripojiteľných periférnych zariadení : zariadenia na vstup a výstup obrazu , reči (prirodzeného jazyka), - úroveň programového vybavenia : systémy riadenia bázy znalostí, systémy riešenia problémov a investície, systémy inteligentného rozhrania, programovacie jazyky umelej inteligencie, logické programovanie, - oblasť aplikácie : komunikácia v prirodzenom jazyku, pomocou hlasu, písma, obrazu, inteligentné systémy CAD/CAM, inteligentné roboty so zrakom a sluchom.
- Virtuálna pamäť + schéma
Virtuálna pamäť – (zdanlivá, hypotetická) je pamäťový priestor, ktorý sa javí používateľovi ako adresovateľná hlavná pamäť počítačového systému. Tvorí ju hlavná pamäť funkčne pripojená s najrýchlejšími vonkajšími pamäťovými zariadeniami. Ak kapacita hl. pamäte nestačí tak sa ich časti presvajú do vonkajších pamätí. Takéto presúvateľné časti sa nazývajú pamäťové stránky.
Schéma činnosti virtuálnej pamäte
Virtuálny pamäť
Stránka
Reálna pamäť
Stránka
Oblasť výmeny stránok
Výmena stránok
Trvale osadená oblasť
Spracovacia časť a rezidentné programy
- Národný program – strategické ciele
Na Slovensku bola v uplynulých rokoch sformulovaná stratégia implementácie informačnej spoločnosti a bol prijatý program prechodu k inmformačnej spoločnosti.
Základnými strategickými cieľmi národného programu prechodu informačnej spoločnosti sú :
- Podpora globálneho myslenia
- Podpora zmeny hodnotových orientácií
- Marketing globálneho svetového trhu
- Podpora zdrojovej reorientácie
- Vytvorenie a ochrana domáceho trhu informačných tovarov a služieb
- Vyprofilovanie inf. ekonomiky zameranej na produkciu inf. tovarov atď.
- Vytvorenie moderných informačných infraštruktúrnych sietí
- Parcipácia na medzinárodných programoch informatizácie a zabezpečenia kompability s medzinárodnými inform. sieťami
- Participácia na globálnej sieti informačných superdialnic
- Participácia na vznikajúcej globálnej informačnej spoločnosti
- Vytvorenie nových pracovných miest a presun síl zo sektorov priemyslu a poľnohospodársva do sektorov vzdelávania a školstva
- Podporné programy informatizácie v oblasti vzelávania a školstva
- Koordinácia a regulovanie sociálnych vplyvov informácie a eliminácia negatívnych dopadov informačnných technológií
- Klasifikácia systémov :
Existuje veľa kritérií kalsifikácie systémov napr.
Podľa vzhľadu k realite : Hmotné
Abstarktné
Podľa vzhľadu k okoliu : Uzavreté (žiadny IN ani OUT)
Relatívne uzavreté
Otvorené
Podľa pôvodu vzniku : Umelé
Prirodzené
Podľa spôsobu správania sa : Deterministické
Stochastické
S cieľovým správaním
Bez cieľového správania
S náhodným správaním
Sekvenčným správaním
Adaptabilné
Neadaptilné
Podľa správania sa v čase : Statické
Dynamické
Spojitý
Nespojitý
Podľa obsahu : Informačné
Organizačné a iné...
- Kybernetika
Kybernetika – veda zaoberajúca sa štúdiom systémov ľubovolnej povahy, ktoré sú schopné prijímať, uchovávať a spracovávať informácie a využívať ich na riadenie.
Predmetom kybernetiky – sú riadiace procesy, ktoré prebiehajú na relatívne vysokom stupni vývoja hmoty. Kybernetiku chápeme ako vedu o formálnej stránke riadenia v zložitých najvšeobecnejších zákonitostí riadenia, ktoré vyjadruje z formálnologickej, matematickej a informačnej stránky.Formuluje všeobecné pravidlá riadenia v exaktnej forme. Vecnú stránku riadenia objektov objasňuje len na všeobecnej úrovni.
- Algoritmus :
Algoritmus – presný popis definujúci postupnosť krokov, ktoré vedú od meniteľných vstupných údajov k potrebným výstupom.
Vlastnosti algoritmu :
- jednoznačnosť
- všeobecnosť
- rezultatívnosť
Základné prvky algoritmu :
- Premenné a) vstupné b) pracovné c) výstupné
- Začiatok algoritmu
- Koniec algoritmu
- Kroky algoritmu
- Podprogramy
- Podmienka – binárna relácia
- Rozhodovanie (selekcia)
- Sekvencia
- Cyklus (iterácia)
- Skok
- Čo to znamená DSS :
DSS (Decision Support Systems) systém na podporu rozhodovania – podporujú úroveň taktického a operatívneho riadenia na báze optimalizačných a simulačných algoritmov.
- Lieky, diagnostiká, vakcíny
Softvérové lieky – sú programy, ktoré dokážu to isté čo diagnostiká a navyše liečiť chorý program t. j. rekonštruovať jeho pôvodný tvar. Mŕtvy program sa už vyliečiť nedá.
Diagnostiká – sú programy, ktoré dokážu v danom programe, alebo danej množine detekovať prítomnosť istého vírusu, alebo vírusov istej triedy. Diagnostiká sa odporučuje aplikovať na všetky zvonka získané programy.
Vakcíny – sú programy, ktoré za istých predpokladov dokážu nasimulovať danému programu, alebo danej množine programov prítomnosť istého vírusu, alebo istej triedy vírusov. Takéto programy sa javia voči vírusom imúnne.
- Moorov zákon :
Hovorí o technologickom a ekonomickom zdokonalení čipu a že každý nový čip má asi dvakrát väčšiu kapacitu než jeho predchodca a to sa opakuje každých 18 mesiacov. Tento predpoklad sa zrodil v hlave GORDONA MOOREA v roku 1960.
- Členenie kybernetiky :
Členenie kybernetiky
- teoretická
- aplikovaná
1. Entopia + vlastnosti
Entropia – stupeň neusporiadanosti a miera informovanosti.
Základné vlastnosti entropie :
- Entropia ľubovolného javu Ai sa blíži k nule v tom prípade, ak sa blíži pravdepodobnosť pi k jednotke, t. j. vtedy, ak je neurčitosť daného javu malá
- Ak je jav Ai jednoznačne určený, je H = 0
- Entropia je číslo kladné, v krajnom prípade sa rovná 0
- Entropia je maximálna, ak je pravdepodobnosť výskytu všetkých sledovaných javov Ai rovnaká, teda ak p1 = p2 = ... = pn = 1/n Hmax = log2 n
- Entropia pokusu H(a, b), pri ktorom nám záleží na poradí výsledkov a pokusy a a b sú navzájom nezávislé, rovná sa súčtu entropií jednotlivých pokusov, čiže:
H (a, b) = H (a) + H(b)
- Bit, Byte, pamäťová kapacita
R.V L. HARTLEY definoval v roku 1928 základnú jednotku informácie 1 bit1 vzťahom
1 bit = log22
1 bit ako jednotka množstva informácie je informácia o tom, že jeden znak (m = 1), ktorý môže nadobúdať hodnoty 0 alebo 1 (n = 2) práve nadobudol s rovnakou pravdepodobnosťou niektorú hodnotu.
Bit (binary digit – dvojková číslica) umožňuje záznam binárnej jednotky alebo nuly. Bit je menšia informačná jednotka. Používa sa na kilobit (kb) = 103b
Byte (B ) je súvislá postupnosť najčastejšie 8 bitov, ktorá slúži na zobrazenie jedného znaku pri spracovaní údajov. Ide o pamäťovú jednotku v počítačoch s bytovou štruktúrov pamäte. 8 bitov umožňuje znázorniť 256 znakov. Byte je najmenšia adresovateľná jednotka.
Pamäťová kapacita : (memory capacity, storage capacity, memori size) je počet pamäťových jednotiek, ktoré možno zaznamenať na príslušný druh pamäte, príp. nosič údajov. Podľa druhu pamäte sa udáva v bitoch, bytoch alebo slovách.
- Cesty adaptácie Slov. ekonomiky
Cesta adaptácie Slovenskej ekonomiky by sa mala pohybovať v troch smeroch :
- Technologická adaptácia – prechod spoločnosti na modernú informačnú technológiua ako spoločenskú technológiu by mal zabezpečovať jej transformáciu z industriálnej spoločnaosti na spoločnosť informačnú.
- Štrukturálna adaptácia – vyprofilovanie informačného sektora ako základ transformácie na ekonomiku informačnú.
- Hodnotová adaptácia – adaptácia obyvateľov Slovenska, jeho hodnotovej orientácie , zvýšením váhy permanentného vzdelávania sa..
- Jednotky na meranie výkonnosti počítača (TOPS, MOPS, FLOPS, LIPS)
Výkonnosť (operačná rýchlasť), výkonnosť počítača (computer performance) vyjadruje rýchlosť jeho základnej jednotky pri vykonaní inštrukčného mixu.
Výkonnosť počítača sa meria v tisícoch operácií za sekundu (Kops),
alebo v milónoch operácií za sekundu (Mops)
a čoraz viac aj v počte operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu (Flops = floating point operations per second).
V súvislosti so znalostnými počítačmi 5. generácie bude dôležitý počet logických inferencií za sekundu (tzv. Lips = logical inferences per second).
Medzi najdôležitejšie parametre počítačov, ktoré ovplyvňujú ich výkonnosť patria :
- výkonnosť (rýchlosť) počítača
- priepustnosť počítača
- súbor inštrukcií
- pamäťová kapacita
- vybavovací čas pamäte
- čas cyklu
- šírka toku údajov
- frekvencia časovača
- spoľahlivosť
- kompatibilita
- stavebnicovosť (modulovosť)
- časová dostupnsť
- nároky na obsluhu
- ekonomická náročnosť
- Základné sily ovplyvňujúce konkurenčnú situáciu (schéma)
- Zbernicová architektúra :
Riadiaca zbernica
Údajová zbernica
Adresová zbernica
Prídavné zariadenia
Pamäť
Procesor
- Čo je to : programovací jazyk , sématika, lexika, syntax
Programovacie jazyky – sú umelo vytvorené jazyky, ktoré podobne ako prirodzené jazyky majú svoju abecedu, syntax, sématiku a lexiku. Sú komunikačným prostriedkom medzi používateľom počítačového systému a počítačom. Praogramom vytvoreným v konkrétnom programovacom jazyku sa zadáva počítaču postup vykonávania inštrukcií a riešenia úloh.
Programovacie jazyky môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch kategórií : procedurálne jazyky a neprocedurálne (deklaratívne) jazyky.
Abeceda – je množina znakov, ktorá sa využíva pri zápise programu v programovacom jazyku.
Syntax – zahrňuje množinu pravidiel a vzorov určujúcich, ako možno skladať jednotlivé slová konkrétneho programovacieho jazyka do viet (inštrukcií, príkazov) tak, aby dodržiavali predpísanú štruktúru, od ktorej závisí ich zmysel.
Sématika – určuje zmysel vytvoreným jazykovým konštrukciám.
Lexika – nám vymedzuje konečnú slovnú zásobu programovacieho jazyka, ktorá sa môže využívať pri tvorbe programu.
- Architektúry databázových systémov
Centralizované databázy – (napríklad banky s centrálnou databázov, ktorá spája „on line“ pobočky pri uskutčňovaní bankových operácií...) Výhody centralizovaných databáz : -centaralizovaná údržba a zálohovanie
databázy -centralizované prideľovanie prístupových práv do databázy - možnosť spoľahlivejšej ochrany údajov pred neoprávnemými prístupmi
Client-server systémy s využitím databázových serverov – jej základom koncepcie sú „dve zložky spracovania, zložka back-and a frond-and. Medzi zložkami je obyčajne jazyk SQL.
Paralelné systémy (pre extrémne veľké databázy) – upatňuje sa pri veľkých systémoch, kde je vyžadovaná vysoká soľahlivosť a rýchlosť spracovania.Pre bežného užívateľa je paralelné spracovanie dát „čiernou skrinkou“ , zato však výrazne ovpyvňuje celú koncepciu databázových systémov a bezpečnosť spracovania dát.
Distribuované databázy – sú spojené s distribuovanými systémamispracovania dát.Typické pre tieto systémy je, že sa skladajú z ľubovolného počtu uzlov, v ktorých pracujú jednotlivé procesy.
- 5 antivírusových programov
NOD32, F-PROT, AVG, VirusScan, ANTIVIRUS
- Referenčný model OSI
Referenčný model OSI (Open Systems Interconnect) je to vlastne norma ISO definujúca pripojenie rôznych typov počítačov a počítačových sietí.
7 vrstiev komunikačného procesu OSI :
- Fyzická – prenos neštruktúrovaných dát prenosovým médiom (bity)
- Spojovacia – určuje rozdelenie bitov do blokov, riadi tok rámcov, robí detekciu chýb prenosu
- Sieťová – riadi smerovanie paketov v počítačovej sieti, jej efektívne využívanie
- Transportná – zabezpečuje spoľahlivý prenos správ vysielač – prijímač
- Relačná – nadväzuje , udržuje a ukončuje spojenie a konverzáciu
- Prezentačná – transformuje dáta do/z tvaru zrozumiteľného aplikačného procesu
- Aplikačná – sprostredkuváva prístup ku komunikačným službám