Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trnavská univerzita / Právnická fakulta / Správne právo procesné
Správne pávo procesné - učivo (spravne_pravo_procesne-ucebnica.doc)
SPRÁVNE PRÁVO PROCESNÉ
SPRÁVNE PRÁVO PROCESNÉ
V predchádzajúcej, osobitnej časti skrípt sme sa venovali správnemu právu hmotnému s dôrazom na práva a povinnosti subjektov, ktoré vstupujú do právnych vzťahov v jednotlivých oblastiach výkonu správy ( vnútorná správa, policajná správa, správa živnostenského podnikania a pod.). O týchto právach a povinnostiach rozhodujú správne orgány. Procesný postup správnych , ale aj ostatných subjektov, ktoré vstupujú do právnych vzťahov, upravuje Správne právo procesné, niekedy nazývané aj formálne správne právo.
V tejto časti sa zameriame na správne konanie, ktoré je upravené všeobecným právnym predpisom - zákonom č. 71/1967 Zb. o správnom konaní ( Správny poriadok).
- SPRÁVNE KONANIE
Správne konanie je aplikačný právny proces, v ktorom správne orgány uskutočňujú realizáciu práva vydávaním individuálnych správnych aktov, t.j. rozhodnutí podľa zákona č.7l/l967 Zb. o správnom konaní. Je to všeobecný predpis. Právne predpisy upravujú však niektoré konania osobitne, napr. pozemkové úpravy, prejednávanie priestupkov, stavebné konanie a pod. Tento zákon sa vzhľadom na jeho procesnoprávny charakter nazýva správnym poriadkom.
V správnom konaní sa rozhoduje o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach fyzických a právnických osôb v oblasti štátnej správy. Predmetom správneho konania sú však len práva a povinnosti fyzických alebo právnických osôb, ktoré vyplývajú z hmotnoprávnych predpisov. Právom chránené záujmy, o ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, sú len také záujmy fyzických či právnických osôb, ktorým právne predpisy poskytujú osobitnú ochranu. Napríklad v správnom konaní sa tiež rozhoduje o priestupkoch a o uložení sankcií, čím sa napĺňa dikcia zákona o ochrane záujmov fyzických a právnických osôb. Správnym poriadkom sa riadia ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy, napr. Štatistický úrad SR, Protimonopolný úrad SR, Úrad priemyselného vlastníctva SR, Národný bezpečnostný úrad, Úrad pre štátnu službu a niektoré ďalšie a miestne orgány štátnej správy, napr. okresné a krajské úrady. Podľa správneho poriadku s určitými odchýlkami postupujú aj orgány samosprávy t.j. orgány vyšších územných celkov, obcí a miest, ktoré síce nie sú orgány štátnej správy, ale pre účely správneho poriadku sa považujú za správne orgány.
Správny poriadok sa nevzťahuje na:
- postup pri prejednávaní a vybavovaní sťažností, tento je upravený zákonom č. 152/1998
Z.z. o sťažnostiach
- na rozhodovanie správnych orgánov o právnych pomeroch právnických osôb, zamestnancov alebo funkcionárov, ak sa jedná o vzťahy podriadenosti a nadriadenosti, tento postup upravuje napr. Zákonník práce alebo zákon o rozpočtových pravidlách.
Správny poriadok nemožno aplikovať bezvýhradne na všetky konania, ktoré uskutočňujú orgány štátnej správy, pretože osobitný predpis môže stanoviť odchýlnu úpravu, (napríklad zákon č.50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov, zákon č.85/1990 Zb. o petíciách, zákon č. 195/1988 o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov, zákon č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov).
1.2 Zásady správneho konania
Základnými zásadami správneho konania, ktoré vychádzajú zo základných pravidiel konania sú :
1.zásada zákonnosti
2.zásada súčinnosti správneho orgánu s účastníkmi konania
3.zásada hospodárnosti a rýchlosti konania
4.zásada materiálnej pravdy
5.zásada rovnosti všetkých účastníkov konania
Správne konanie uskutoční tzv. príslušný správny orgán. Príslušnosť správneho orgánu na konanie je :
a/ vecná
- určuje, ktorý druh správneho orgánu a ktorý stupeň v rámci daného druhu je príslušný uskutočniť správne konanie a ukončiť ho vydaním rozhodnutia,
- osobitné právne predpisy určujú, ktorý správny orgán je vecne príslušný na prvostupňové konanie, napr. v zmysle zákona č.451/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov štátnu správu v prvom stupni vykonáva Okresný úrad, odbor živnostenského podnikania a ochrany spotrebiteľa, v zmysle zákona č.94/1963 Zb. o rodine v znení neskorších predpisov rozhoduje o vydaní predbežného opatrenia na umiestnenie dieťaťa do výchovy nahradzujúcej výchovu rodičov v prvom stupni Okresný úrad, odbor sociálnych vecí. Správne orgány, ktoré sú podľa osobitných právnych predpisov vecne príslušné na konanie, sú povinné správne konanie uskutočniť a vydať vo veci rozhodnutie. Ak žiadosť, resp. návrh podá fyzická, prípadne právnická osoba na správnom orgáne, ktorý nie je príslušný v danej veci konať, je povinný ho v zmysle par.20 Správneho poriadku postúpiť správnemu orgánu, ktorému prislúcha o veci rozhodnúť.
b/ miestna
- určuje, ktorý z vecne príslušných správnych orgánov uskutoční správne konanie, pričom
sa táto miestna príslušnosť spravuje:
- miestom, kde účastník konania vykonáva činnosť,
- miestom, kde sa nachádza nehnuteľnosť, ak sa konanie týka nehnuteľnosti,
- v ostatných prípadoch trvalým pobytom účastníka konania, ak ide o fyzickú osobu a sídlom účastníka konania, ak ide o právnickú osobu.
Na žiadosť účastníka konania môže správny orgán vec postúpiť inému vecne príslušnému orgánu toho istého stupňa, kde má účastník konania pracovisko alebo prechodný pobyt, účastníci
konania ako i správny orgán s tým však musia súhlasiť.
c) funkčná
určuje, ktorá organizačná zložka vecne a miestne príslušného orgánu bude vo veci konať (napr. odbor okresného úradu, oddelenie ministerstva).
Ak so zreteľom na pomer k veci alebo k účastníkom konania možno mať pochybnosti o predpojatosti zamestnanca správneho orgánu, je tento zamestnanec vylúčený z prejednávania a rozhodovania o veci. Túto skutočnosť účastník konania (t.j. ten, koho sa konanie týka) môže oznámiť správnemu orgánu. Najbližšie nadriadený vedúci takéhoto zamestnanca potom rozhodne, či dotyčný zamestnanec bude vylúčený z prejednávania a rozhodovania vo veci a pridelí ju inému zamestnancovi.
Predpojatosť je taký vzťah zamestnanca správneho orgánu k účastníkovi konania alebo k veci, ktorá je predmetom konania, ktorý dôvodne vyvoláva pochybnosti o objektivite prejednávania a rozhodovania daným zamestnancom.
Ak existuje taký dôvod, zamestnanec správneho orgánu je z prejednávania a rozhodovania o veci vylúčený.
V praxi k vylúčeniu takéhoto zamestnanca dôjde na základe :
a) oznámenia účastníka konania,
- námietka predpojatosti musí byť konkrétna, napr. účastník konania musí uviesť skutočne dôležité dôvody, nielen všeobecne nepriateľský vzťah medzi ním a dotyčným zamestnancom,
- námietka predpojatosti sa môže týkať záujmu zamestnanca správneho orgánu na spôsobe prejednania a rozhodnutia veci z majetkového alebo iného aspektu.
b)oznámenia zamestnanca správneho orgánu, ktorého sa možná predpojatosť týka, tento
zamestnanec je povinný oznámiť takúto skutočnosť svojmu najbližšie nadriadenému
vedúcemu.
c)oznámenia zamestnanca správneho orgánu o tom, že už v tejto veci sa zúčastnil na konaní
ako zamestnanec správneho orgánu iného stupňa (napr., ak sa jedná o odvolacie konanie
a ten istý zamestnanec bol predtým zamestnancom prvostupňového orgánu)
O námietke predpojatosti voči zamestnancovi správneho orgánu vydá jeho nadriadený vedúci tzv. procesné rozhodnutie, ktorým námietke vyhovie, ale taktiež aj v prípade, ak námietku zamietne. V prípade, ak sa námietke nevyhovie, účastník konania nemôže podať proti tomuto rozhodnutiu samostatné odvolanie, ale môže sa proti nemu odvolať po vydaní meritórneho rozhodnutia (rozhodnutia vo veci samej).
1.3 Účastníci správneho konania
Účastníkom konania je ten, o koho právach alebo právom chránených záujmoch a povinnostiach sa má konať, prípadne koho práva, záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté. Účastníkom je aj ten, kto tvrdí, že je účastníkom konania až do času, kým sa mu v priebehu konania nepreukáže opak, alebo komu také postavenie priznáva osobitný právny predpis.
Účastníkom konania môžu byť len fyzické alebo právnické osoby, za predpokladu, že majú tzv. procesnú spôsobilosť. Procesná spôsobilosť je spôsobilosť účastníka konania v správnom konaní samostatne konať. U fyzických osôb sa táto procesná spôsobilosť nadobúda dovŕšením 18. roku veku, prípadne pred dovŕšením tohto veku uzatvorením manželstva so súhlasom súdu.
Právnické osoby, ktoré môžu byť účastníkmi konania, sú všetky subjekty, o ktorých to ustanovuje zákon, napr. nadácie, obce, obchodné spoločnosti, družstvá, atď. Tieto subjekty vykonávajú svoju procesnú spôsobilosť prostredníctvom svojich štatutárnych orgánov, prípadne zástupcov, ktorí sa preukážu oprávnením konať v mene právnickej osoby, zvyčajne písomným plnomocenstvom.
Účastníkom správneho konania je napr. žiadateľ o vydanie živnostenského listu, žiadateľ o príspevok z dôvodu starostlivosti o blízku osobu, poškodený a obvinený v konaní o priestupku. Účastníkom konania je aj tá fyzická alebo právnická osoba, ktorá tvrdí, že môže byť rozhodnutím vydaným v správnom konaní vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach priamo dotknutá. Tieto osoby majú procesné práva a povinnosti účastníkov konania až do času, kým sa nepreukáže opak.
Správny orgán v priebehu konania vždy skúma, ktoré subjekty spĺňajú podmienky na priznanie postavenia účastníka konania.
Správny orgán môže počas konania zistiť i ďalšie subjekty, ktoré síce od začiatku konania neboli účastníkmi tohto konania, ale počas zisťovania podkladov na vydanie rozhodnutia vyšlo najavo, že postavenie účastníkov konania im prislúcha. O tom, že ďalšiemu subjektu správny orgán priznal postavenie účastníka konania, sa nevydáva osobitné rozhodnutie. Správny orgán priberie tento subjekt do konania a oboznámi ho s priebehom konania. Správnym rozhodnutím sa však rozhoduje o tom, že určitej fyzickej alebo právnickej osobe nepatrí postavenie účastníka konania, hoci to tento subjekt tvrdí. Napriek tomu je však považovaný za účastníka konania až do nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o tom, že sa mu nepriznáva takéto postavenie. Uvedené ustanovenia správneho poriadku majú význam najmä pri konaní o priestupkoch, kde sa dodatočne môže preukázať, že osoba, ktorá pôvodne vystupovala ako svedok, je poškodenou osobou a teda účastníkom konania, alebo sa zistí ďalšia osoba, ktorá bude obvinenou z priestupku, a teda účastníkom konania.
V prípade, že účastníkom konania má byť fyzická osoba, ktorá nemá spôsobilosť na právne úkony, zastupuje ju zákonný zástupca - u maloletých detí sú to rodičia. Ak maloletý účastník nemá zákonného zástupcu, ustanoví mu správny orgán opatrovníka.
Správny orgán ustanoví opatrovníka tiež tomu účastníkovi konania, ktorého pobyt nie je známy alebo ktorému sa nepodarilo doručiť písomnosť na známu adresu v cudzine. Opatrovník sa ustanovuje aj v tých prípadoch, keď účastník konania je postihnutý duševnou alebo inou poruchou, pre ktorú nemôže konať a nemá zákonného zástupcu.
Ak je účastníkom konania fyzická osoba, ktorá bola zbavená spôsobilosti na právne úkony, zastupuje ju v správnom konaní súdom ustanovený opatrovník.
Účastníci konania alebo ich zákonní zástupcovia, prípadne opatrovníci sa môžu dať zastupovať advokátom, komerčným právnikom alebo aj inou osobou, ktorú si zvolia vzhľadom na znalosť právnych predpisov a pod., túto osobu poveria písomným plnomocenstvom alebo plnomocenstvom vyhláseným do zápisnice.
1.4 Priebeh správneho konania.
Konanie podľa správneho poriadku možno rozdeliť do troch štádií. Toto delenie je formálne, avšak z hľadiska logickej postupnosti tieto štádiá, resp. činnosti správneho orgánu v priebehu správneho konania nasledujú za sebou takto :
l). Začatie konania
2). Zisťovanie podkladov pre rozhodnutie
3). Rozhodnutie vo veci samej - in merito
Správne konanie je dvojinštančné, t.j. proti rozhodnutiu v správnom konaní v prvom stupni sa pripúšťa opravný prostriedok, o ktorom rozhoduje správny orgán v druhom stupni. Rozhodnutie v druhom stupni je konečné a nepripúšťa sa proti nemu riadny opravný prostriedok.
Prvostupňové konanie
Začatie konania
Konanie začína na návrh účastníka konania alebo z podnetu správneho orgánu. Správny poriadok však taxatívne neurčuje, kedy sa správne konanie začína na návrh účastníka a kedy ex offo - z úradnej povinnosti, teda z podnetu správneho orgánu. Tieto podmienky určujú osobitné právne predpisy, napr. zákon 94/1963 Zb. o rodine v znení neskorších predpisov, zákon č.50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom konaní v znení neskorších predpisov a pod.
Spôsoby začatia ďalších samostatných štádií správneho konania však už sú obsiahnuté v správnom poriadku. Takto je upravené odvolacie konanie, ktoré začína len na základe návrhu účastníka konania - odvolania podaného proti rozhodnutiu. Ďalej konanie o obnove je možné začať aj na základe návrhu účastníka konania, aj z podnetu správneho orgánu. Preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania začína len z podnetu správneho orgánu, i keď vlastný podnet mohol byť daný zo strany účastníka konania alebo aj subjektu, ktorý postavenie účastníka v konaní nemal.
Konanie o proteste prokurátora sa začína len na základe návrhu prokurátora - protestu.
Správne konanie je začaté dňom, kedy podanie (návrh) účastníka konania došlo správnemu orgánu, príslušnému vo veci rozhodnúť. Ak sa podanie začína na podnet správneho orgánu, je začaté dňom, keď tento orgán urobil prvý úkon, napr. v konaní o priestupku na úseku obrany SR je správne konanie začaté dňom, kedy správny orgán predvolá obvineného.
Ak fyzická osoba požiada správny orgán o príspevok z dôvodu starostlivosti o blízku osobu, dňom podania tejto žiadosti je správne konanie začaté.
Podanie (návrh) možno urobiť:
a) písomne
b) ústne do zápisnice
c) telegraficky, ale do 3 dní ho treba písomne alebo ústne zápisnice doplniť.
Podanie musí mať tieto náležitosti : - kto ho podáva,
- akej veci sa týka,
- čo sa navrhuje.
Ak podanie nemá tieto náležitosti, správny orgán navrhovateľovi pomôže nedostatky odstrániť, príp. ho vyzve, aby ich v určenej lehote odstránil.
V prípade, že podanie (návrh) nie je adresovaný vecne alebo miestne príslušnému orgánu, tento bez meškania podanie postúpi a upovedomí o tom účastníka konania.
Všetky návrhy alebo žiadosti v správnom konaní možno urobiť nielen písomnou formou, ale aj ústne do zápisnice, čo však navrhovatelia málokedy využívajú, ale často je to pre fyzickú osobu veľmi výhodná forma, ak sa občan na správnom orgáne na niečo informuje, môže hneď ústne do zápisnice spraviť podanie. Po obdržaní návrhu na začatie konania, alebo ak konanie začína na podnet správneho orgánu, správny orgán nariadi ústne pojednávanie vtedy, ak to vyžaduje osobitný predpis, alebo ak je to potrebné vzhľadom na objasnenie veci.
Správny orgán obligatórne nariadi ústne pojednávania pri konaní o priestupkoch, v konaní o povolení stavby môže správny orgán upustiť od ústneho konania len vtedy, ak správnemu orgánu sú dobre známe stavebné pomery a žiadosť obsahuje dostatočný podklad pre posúdenie navrhovanej stavby.
Na ústne pojednávanie sa predvolajú všetci účastníci konania, správny orgán ich požiada, aby pri ústnom pojednávaní uplatnili svoje pripomienky a námietky. Ústne konanie je v zásade neverejné, osobitný predpis alebo správny orgán môže nariadiť aj verejné ústne konanie.
Od momentu začatia konania môžu účastníci konania nadobúdať procesné práva a povinnosti, vyplývajúce z ich postavenia ako účastníkov konania, a na druhej strane
správnemu orgánu vzniká povinnosť vo veci konať a rozhodnúť v lehote, ktorá začína plynúť práve týmto momentom.
Zisťovanie podkladov na vydanie rozhodnutia.
Po začatí správneho konania vykoná správny orgán úkony spojené so zistením skutočného stavu veci a obstaraním spoľahlivého podkladu pre rozhodnutie. Správny orgán ex offo je povinný urobiť všetko pre spoľahlivé zistenie skutkového stavu a preto nie je viazaný len tým, čo navrhnú účastníci konania. Podkladom pre rozhodnutia sú najmä vyjadrenia účastníkov konania, ich návrhy na preukázanie pravdivosti ich tvrdení alebo návrhy na preukázanie nepravdivosti skutočností, z ktorých je účastník konania obvinený, čestné vyhlásenia, skutočnosti všeobecne známe alebo známe správnemu orgánu z jeho úradnej činnosti, a dôkazy - najmä výpovede svedkov a ohliadky.
Práva účastníkov konania
- navrhovať dôkazy,
- klásť svedkom a znalcom otázky pri miestnej ohliadke a ústnom pojednávaní,
- právo vyjadriť sa pred vydaním rozhodnutia k jeho podkladu i k spôsobu jeho zistenia, prípadne navrhnúť jeho doplnenie.
Tieto práva účastníkov konania musí správny orgán rešpektovať, to znamená, že musí im dať možnosť sa vyjadriť k vykonaným dôkazom a k celkovému podkladu, z ktorého má rozhodnutie vychádzať. Prakticky to znamená, že na ústnom pojednávaní sa správny orgán opýta účastníkov konania, či sa chcú vyjadriť k hodnovernosti nejakého dôkazu, zvyčajne výpovede svedkov.
V prípade, že správny orgán nedal účastníkom konania možnosť uplatniť ich práva, môže táto skutočnosť viesť nielen k obnove konania, ale i k zrušeniu vydaného rozhodnutia súdom, alebo v rámci konania mimo odvolania, prípadne k podaniu protestu zo strany prokurátora.
Správny poriadok demonštratívne uvádza dôkazy, o ktoré správny orgán opiera svoje rozhodnutie :
- výsluch svedkov,
- znalecké posudky,
- listiny,
- ohliadka.
Okrem týchto dôkazov môže správny orgán použiť i iné dôkazy, ktoré správny poriadok výslovne neuvádza a ktoré môžu viesť k dôslednému zisteniu podkladu rozhodnutia. Takýmito dôkazmi sú napríklad zvukový alebo obrazový záznam, vyjadrenie odborných a vedeckých ústavov, ktoré nemajú náležitosti znaleckého posudku.
Správny orgán nie je viazaný len návrhmi účastníkov konania, vykonáva dôkazy i z vlastného podnetu.
Výsluch svedkov
Každá fyzická osoba je povinná vypovedať ako svedok, musí vypovedať pravdivo a nesmie nič zamlčať. Správny orgán musí svedka poučiť o možnosti odoprieť výpoveď, o jeho povinnosti nič nezamlčať a o právnych následkoch nepravdivej alebo neúplnej výpovede. Takýmto následkom môže obvinenie z priestupku proti poriadku v štátnej správe a následný postih formou peňažnej pokuty uloženej rozhodnutím správneho orgánu.
Výpoveď môže odoprieť:
- ten, kto by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám / § ll6 OZ - blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel, iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za blízke osoby len ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú. Osoby v priamom rade sú predkovia, potomkovia /ascedenti, descedenti/, osvojenci, osvojitelia. Súrodenci vlastní i nevlastní sú osobami blízkymi bez ohľadu na to, či majú spoločných oboch rodičov, iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sú švagor, synovec, bratanec, druh, družka, tu však musí byť splnená podmienka, že je medzi nimi mimoriadne blízky vzťah. Svedok môže odoprieť výpoveď len v tom prípade, že by spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám, teda dôvodom odmietnutia výpovede nemôže byť nebezpečenstvo postihu za priestupok. Svedok môže odoprieť výpoveď celú alebo len časť výpovede.
Ako svedok nesmie byť vyslúchnutý ten, kto by porušil štátne, hospodárske alebo služobné tajomstvo alebo zákonom uloženú povinnosť mlčanlivosti, okrem ak by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v záujme koho takúto povinnosť mlčanlivosti má.
Svedok musí využiť právo odmietnuť výpoveď, ak je zamestnancom takej organizácie, kde dochádza do styku so skutočnosťami, ktoré v súlade s osobitnými predpismi majú byť utajené. Taktiež advokát alebo komerčný právnik má povinnosť zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s výkonom svojho povolania o klientovi, tejto mlčanlivosti ho môže zbaviť len klient.
Znalecký posudok
Ak je pre odborné posúdenie skutočností dôležitých pre rozhodnutie potrebný znalecký posudok, správny orgán ustanoví znalca. K ustanoveniu znalca pristupuje správny orgán vtedy, ak odborné posúdenie skutočností dôležitých pre rozhodnutie nemôže uskutočniť sám. Znalca správny orgán vyberie zo zoznamu znalcov krajského súdu, v obvode ktorého má správny orgán sídlo. Za znalca však môže správny orgán ustanoviť i osobu, ktorá síce nie je zapísaná v zozname znalcov, ale má potrebné odborné predpoklady, so svojím ustanovením súhlasí a zloží predpísaný sľub. K takýmto prípadom môže dôjsť najmä vtedy, ak pre určitý odbor nie je znalec v zozname znalcov zapísaný.
Správny orgán si znalecký posudok žiada zvyčajne, ak je potrebné ohodnotiť nejakú hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec, alebo určiť príčinu zranenia u poškodeného účastníka konania.
Listiny
Listiny sú okrem výpovedí svedkov najbežnejším dôkazným prostriedkom. Správny orgán môže žiadať listiny nielen od účastníkov konania, ale aj od akejkoľvek osoby, ak je to potrebné na preukázanie určitých skutočností, napr. môže žiadať predložiť závet, osvedčenie, potvrdenia, doklady, vyhlásenia alebo i celé spisy. Listiny sú jednak verejné, jednak súkromné. Verejné sú tie, ktoré sú vydané štátnym orgánom alebo ktorých verejný charakter vyplýva priamo zo zákona. U týchto listín platí predpoklad ich pravdivosti, ak však sú pochybnosti o ich pravosti, správny orgán vykoná o tejto skutočnosti dokazovanie. Ak účastník konania alebo akákoľvek iná osoba bezdôvodne odmieta predloženie listiny, uloží im správny orgán túto povinnosť rozhodnutím. Právoplatné rozhodnutie o uložení tejto povinnosti správny orgán vykoná jej odňatím.
Predloženie listiny však správny orgán nemôže žiadať alebo len predloženie môže byť odmietnuté z dôvodov, pre ktoré svedok nesmie byť vyslúchnutý alebo je oprávnený odoprieť výpoveď.
Ohliadka
Vlastník alebo užívateľ veci je povinný predložiť správnemu orgánu predmet ohliadky alebo strpieť ohliadku na mieste. Ohliadku však taktiež nemožno vykonať alebo môže byť odopretá z dôvodov, pre ktoré nesmie byť vyslúchnutý alebo je oprávnený odoprieť výpoveď svedok.
Na ohliadku musí byť prizvaný účastník konania a ten, kto je oprávnený s predmetom ohliadky nakladať.
Ohliadka sa spravidla robí predložením hnuteľnej veci správnemu orgánu, ak sa jedná o nehnuteľnú vec, vlastník alebo užívateľ veci musí umožniť prístup správnemu orgánu, účastníkom konania, znalcom i svedkom na pozemok, do budovy a pod. O ohliadke musí správny orgán spísať zápisnicu, v ktorej označí predmet ohliadky, osoby, ktoré boli pri ohliadke prítomné a výsledok ohliadky. Správny orgán je taktiež oprávnený zhotoviť náčrt alebo fotografie, ktoré budú prílohou zápisnice.
Ak vlastník alebo užívateľ veci dobrovoľne nesplní povinnosť predložiť vec na ohliadku alebo strpieť ohliadku na mieste samom,, správny orgán uloží tejto osobe uvedenú povinnosť rozhodnutím .
Správny orgán môže namiesto dôkazu pripustiť i čestné vyhlásenie, ktoré urobí účastník konania v určitej veci. Takéto čestné vyhlásenie nie je dôkazom v pravom zmysle slova, pretože skutočnosť, ktorá je uvedená v čestnom prehlásení, nie je dokázaná, ale len osvedčená. V prípade, že správny orgán pripustí čestné vyhlásenie, toto musí byť účastníkom konania vlastnoručne podpísané pred správnym orgánom, alebo môže byť podané ústne a zachytené v zápisnici správneho orgánu.
Čestné vyhlásenie však správny orgán nemôže pripustiť, ak:
- osobitný predpis nepripúšťa použiť v správnom konaní čestné vyhlásenie namiesto dôkazu , alebo použitie čestného vyhlásenia v konaní by bolo v rozpore so všeobecným záujmom,
- čestné vyhlásenie by mal urobiť len jeden z účastníkov konania, čo by viedlo k porušeniu zásady rovnosti účastníkov konania,
- čestným vyhlásením by sa mal nahradiť znalecký posudok.
Správny orgán zabezpečuje priebeh konania týmito prostriedkami:
1) predvolanie
- správny orgán môže predvolať všetky osoby, ktorých osobná účasť je pri prejednávaní veci nevyhnutná, sú to najmä účastníci konania, svedkovia, znalci, vlastníci veci, ktorá má byť ohliadnutá,
- v predvolaní správny orgán upozorní na právne následky nedostavenia sa,
2) predvedenie
- správny orgán môže dať predviesť len účastníka konania alebo svedka, ktorí sa bez ospravedlnenia alebo bez závažných dôvodov nedostaví ani na opätovné predvolanie,
- inštitút predvedenia však môže správny orgán použiť na rozdiel od predvolania len voči účastníkom konania a svedkom.
O predvedenie požiada správny orgán príslušný orgán Policajného zboru SR podľa miesta pobytu osoby, ktorá má byť predvedená.
3) predbežné opatrenie
- správny orgán môže pred skončením konania uložiť účastníkom aby niečo vykonali, niečoho sa zdržali, alebo niečo strpeli, prípadne nariadiť zabezpečenie vecí, ktoré sú potrebné na vykonanie dôkazov,
- správny orgán predbežné opatrenie zruší len čo pominie dôvod, pre ktoré bolo nariadené, ak tak neurobí rozhodnutie o predbežnom opatrení stratí účinnosť dňom, keď rozhodnutie vo veci nadobudlo právoplatnosť.
4).poriadkové opatrenia
- pokuta do výšky 5000,-Sk, môže byť uložená aj opakovane a tiež môže byť správnym orgánom odpustená.
Poriadkové opatrenie je procesný prostriedok, ktorý má donucovací charakter a správny orgán ním zabezpečuje nerušený priebeh konania. Pokutu môže správny orgán uložiť nielen účastníkom konania, ale všetkým osobám, ktoré sa konania zúčastňujú, ak sťažujú postup konania, najmä takýmto konaním :
- ak sa bez závažných dôvodov nedostavia na predvolanie na správny orgán,
- rušia napriek predchádzajúcemu napomenutiu počas konania poriadok,
- bezdôvodne odmietajú svedeckú výpoveď, predloženie listiny alebo vykonanie ohliadky.
Poriadkovú pokutu uloží správny orgán rozhodnutím, proti ktorému je prípustné odvolanie. Správny poriadok má v tejto veci zvláštne ustanovenie o tom, že správny orgán, ktorý pokutu uložil, môže ju odpustiť, toto odpustenie realizuje správny orgán ďalším rozhodnutím, ktorým uloženie pokuty zruší. Dôvodom odpustenia pokuty je zvyčajne skutočnosť, že uloženie pokuty nebolo dôvodné, napr. ak svedok neprišiel na ústne pojednávanie, hoci mu predvolanie bolo doručené, dodatočne však vyjde najavo, že bol dlhodobejšie mimo miesta svojho bydliska, a preto sa na pojednávanie nemohol dostaviť.
Okrem tohto poriadkového opatrenia môže správny orgán použiť i ďalšie opatrenie - vykázanie z miesta pojednávania v tom prípade, ak ktorákoľvek osoba, prítomná na ústnom pojednávaní hrubo ruší poriadok. Zvyčajne ide o prípady, keď k zabezpečeniu poriadku v pojednávacej miestnosti nestačí napomenutie, ani poriadková pokuta.
Ak správny orgán vykáže z miestnosti účastníka konania, správne konanie prebehne bez jeho účasti. Správny orgán ho však musí dodatočne, ale ešte pred vydaním rozhodnutia oboznámiť s výpoveďami osôb, o ktorých sa tento vykázaný účastník nedozvedel. Takisto musí byť oboznámený, zvyčajne písomnou formou aj s podkladmi pre rozhodnutie, aby boli zachované procesné práva účastníka konania vyjadriť sa k podkladu rozhodnutia a uplatňovať námietky.
Zápisnica o správnom konaní
V priebehu ústneho konania je správny orgán povinný uviesť v zápisnici všetky úkony, ku ktorým počas pojednávania došlo.
Zápisnica musí obsahovať tieto náležitosti :
- označenie správneho orgánu, napr. odbor sociálnych vecí okresného úradu, alebo odbor tvorby a ochrany životného prostredia krajského úradu a pod.,
- dátum uskutočnenia konania, miesto konania,
- poučenie účastníka konania o jeho procesných právach a povinnostiach,
- mená osôb, ktoré sa konania zúčastnili,
- návrhy, ktoré boli počas konania podané,
- poriadkové opatrenia, ktoré správny orgán uložil,
- výrok rozhodnutia.
Túto zápisnicu podpisujú všetky osoby, ktoré sa konania zúčastnili, napr. svedok podpíše zápisnicu v mieste, kde bola písomne zachytená jeho výpoveď, takisto aj účastník konania, znalec a pod., na záver zamestnanec správneho orgánu, ktorý konanie viedol.
Ak niektorá z osôb, ktoré sa zúčastnili konania, odmietne po podaní vysvetlenia alebo výpovede podpísať zápisnicu, nespôsobuje to jej neplatnosť, správny orgán zapísané skutočnosti nahlas pred takouto osobou prečíta a poznačí skutočnosť, že podpis bol odmietnutý, ako aj dôvod pre ktorý bol odmietnutý. Správny poriadok nemá osobitné ustanovenia o tom, ako má správny orgán postupovať, ak zistí chybu v zápisnici, zvyčajne sa za prítomnosti osoby, ktorá po prečítaní zápisnice nesúhlasí s niektorou časťou zápisnice, uvedie upravený text. Zrejmé nesprávnosti, ako sú chyby v písaní, správny orgán opraví sám.
Pri správnom konaní, ktoré vedie kolektívny orgán, ktorý má viac členov, musí byť spísaná i zápisnica o hlasovaní. Ak sa nevedie ústne konanie, správny orgán spíše o všetkých dôležitých úkonoch osobitnú zápisnicu.
1.5 Rozhodnutie vo veci samej
Všetky rozhodnutia vydané v správnom konaní majú povahu individuálneho správneho aktu ako aktu, ktorým správny orgán realizuje právo v určitom konkrétnom prípade, t.j. po zistení podkladu veci správny orgán vydá rozhodnutie.
Rozhodnutie vydané v správnom konaní môže byť:
- konštitutívne- rozhodnutím sa zakladajú nové práva a povinnosti alebo sa menia, zrušujú,
- deklaratórne - rozhodnutím sa zisťujú alebo potvrdzujú existujúce práva a povinnosti.
Rozhodnutie musí byť v súlade so zákonmi a ostatnými právnymi predpismi, musí ho vydať orgán na to príslušný, musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného skutkového stavu a musí obsahovať predpísané náležitosti.
Náležitosti rozhodnutia:
- výrok,
- odôvodnenie (netreba, ak sa všetkým účastníkom vyhovuje v plnom rozsahu),
- poučenie o odvolaní.
Výroková časť
Táto časť rozhodnutia je najdôležitejšia, pretože sa v nej určujú konkrétne práva a povinnosti účastníkov konania. Správny orgán vo výroku formuluje, ako rozhodol vo veci, ktorá bola predmetom konania, preto je dôležité, aby bol výrok presný a určitý.
Vo výroku správny orgán musí uviesť aj na základe akého ustanovenia a právneho predpisu rozhodol, ak účastníkovi ukladá trovy konania alebo určuje lehotu na plnenie, výrok obsahuje aj :
- rozhodnutie o trovách konania,
- lehotu na splnenie uloženej povinnosti.
Odôvodnenie
Výrok rozhodnutia musí správny orgán riadne zdôvodniť. Odôvodnenie obsahuje, ktoré skutočnosti boli podkladom pre rozhodnutie, akými úvahami bol správny orgán vedený pri hodnotení dôkazov a prečo aplikoval konkrétny právny predpis, ktorý uviedol vo výrokovej časti rozhodnutia.
Odôvodnenie musí správny orgán spracovať tak, aby bolo presvedčivé a predovšetkým sa v ňom musí vyjadriť k všetkým návrhom, ktoré v priebehu konania podali účastníci konania. Veľmi dôležité je tiež, aby správny orgán vyhodnotil dôkazy, uviedol, ktoré dôkazy považoval za pravdivé, ktoré nie.
Poučenie
Táto záverečná časť rozhodnutia obsahuje údaj, či je rozhodnutie konečné, alebo sa proti nemu pripúšťa odvolanie (rozklad). Ak sa jedná o tzv. prvostupňové rozhodnutie, v poučení správny orgán uvedie, v akej lehote a kde treba podať odvolanie. Lehotou, určenou na podanie odvolania je podľa správneho poriadku 15 dní, ktorá uplynie od oznámenia, resp. doručenia rozhodnutia.
Ak sa jedná o druhostupňové rozhodnutie, teda rozhodnutie vydané v odvolacom konaní, poučenie obsahuje údaj o tom, že proti rozhodnutiu sa nepripúšťa odvolanie.
Rozhodnutie musí byť opatrené presným názvom správneho orgánu, ktorý rozhodnutie vydal, dátum, mená a priezviská účastníkov konania, ktorým sa rozhodnutie doručí poštou, ďalej úradná pečiatka, podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby.
Správny orgán oznámi výsledok správneho konania - rozhodnutie vo veci ústne účastníkom konania, ak bolo nariadené ústne pojednávanie a následne im doručí písomné vyhotovenie rozhodnutia. Ak vydaniu rozhodnutia nepredchádzalo ústne konanie, oznámi sa rozhodnutie účastníkom konania písomne. To znamená, že správny orgán oznamuje podľa správneho poriadku svoje rozhodnutie takto :
- doručením písomného vyhotovenia rozhodnutia, deň doručenia sa považuje za deň oznámenia,
- ústnym vyhlásením bez následného doručenia písomného vyhotovenia rozhodnutia len vtedy, ak sa účastník vzdal nároku na doručenie písomného vyhotovenia rozhodnutia.
Právoplatnosť rozhodnutia
Právoplatné rozhodnutie upravuje konečným a záväzným spôsobom právne pomery účastníkov konania, t.j. zásadne bráni tomu, aby sa vo veci znovu konalo a rozhodovalo (okrem prípadov obnovy konania a preskúmavania rozhodnutí mimo odvolacieho konania).
Rozhodnutie nadobudne právoplatnosť márnym uplynutím lehoty určenej v rozhodnutí na podanie odvolania. To znamená, že ak účastník konania nepodá proti doručenému rozhodnutiu v stanovenej lehote odvolanie, rozhodnutie sa stane právoplatným.
Vykonateľnosť rozhodnutia:
Ak si účastník nesplní dobrovoľne povinnosť uloženú rozhodnutím v určitej lehote, rozhodnutie je vykonateľné po uplynutí tejto lehoty. Teda rozhodnutie, ktoré je už právoplatné, nemusí byť súčasne aj vykonateľné. Vykonateľným sa stane až po uplynutí lehoty určenej na plnenie vo výroku rozhodnutia. Iba pri rozhodnutiach, kde sa neukladá účastníkovi konania splniť určitú povinnosť alebo zaplatiť pokutu, je rozhodnutie vykonateľné súčasne s jeho právoplatnosťou.
Procesné rozhodnutia.
Procesné rozhodnutia na rozdiel od rozhodnutia vo veci samej sú rozhodnutia, ktoré správny orgán zvyčajne vydáva v priebehu konania, neobsahujú však výrok o veci, ktorá je predmetom konania. Takýmito rozhodnutiami sú:
- rozhodnutie o poriadkovej pokute,
- rozhodnutie o vylúčení zamestnanca správneho orgánu z prejednávania a rozhodovania vo veci,
- rozhodnutie o odpustení zmeškania lehoty,
- rozhodnutie o tom, že fyzická alebo právnická osoba nie je účastníkom konania,
- rozhodnutie o ustanovení opatrovníka,
- rozhodnutie o prerušení konania,
- rozhodnutie o zastavení konania,
- rozhodnutie o uložení náhrady trov konania,
- rozhodnutie o uložení povinnosti predložiť listinu,
- rozhodnutie o uložení povinnosti predložiť predmet ohliadky, alebo strpieť ohliadku na mieste,
- rozhodnutie o predvedení osoby,
- rozhodnutie o uložení predbežného opatrenia,
- rozhodnutie o uložení peňažnej pokuty pri výkone rozhodnutia správneho orgánu.
Lehoty na rozhodnutie správneho orgánu
Podľa správneho poriadku má správny orgán na rozhodnutie tieto lehoty :
- v jednoduchých prípadoch bezodkladne, najmä ak správny orgán môže rozhodnúť na základe dokladov predložených účastníkom rozhodnutia,
- v ostatných prípadoch do 3O dní od začatia konania,
- vo zvlášť zložitých do 6O dní, a ak správny orgán nemôže rozhodnúť ani v tejto lehote, musí požiadať odvolací orgán o primerané predĺženie lehoty.
Správny orgán o predĺžení lehoty a aj o dôvodoch predĺženia lehoty účastníka konania musí oboznámiť. Dôvodom nemožnosti dodržania týchto lehôt zvyčajne býva jednak veľký nápor nevybavených žiadostí alebo návrhov na správnom orgáne, ktoré nestíha vybavovať alebo aj zložité a zdĺhavé zaobstarávanie dôkazov, ktoré sú potrebné na vydanie rozhodnutia. Účelom ustanovenia týchto lehôt je dodržanie zásady hospodárnosti a rýchlosti konania.
1.6 Druhostupňové konanie
Správny poriadok upravuje konanie nielen v prvom stupni, t.j. priebeh konania a vydanie rozhodnutia na správnom orgáne, na ktorý bol návrh podaný, ale aj predpoklady a postup na preskúmanie v tomto konaní vydaných rozhodnutí, pri ktorých vznikli pochybnosti o ich správnosti a zákonnosti. To znamená, že rozhodnutie vydané správnym orgánom môže byť preskúmané nadriadeným správnym orgánom.
Formy preskúmavania rozhodnutí:
- Odvolacie konanie
- Konanie o rozklade
- Obnova konania
- Preskúmanie rozhodnutí mimo odvolacieho konania
- Konanie o proteste prokurátora
- Preskúmanie rozhodnutí správnych orgánov súdom.
Zmyslom úpravy preskúmavania rozhodnutí je umožniť, aby tie rozhodnutia, ktoré nevyhovujú požiadavkám na ne kladeným, sa zrušili, alebo zmenili skôr, ako by mohli mať škodlivé následky.
Riadne opravné prostriedky
Riadny opravný prostriedok je odvolanie a rozklad. Sú to opravné prostriedky, ktoré môže účastník konania podať proti rozhodnutiu, ktoré ešte nenadobudlo právoplatnosť, teda tieto opravné prostriedky treba podať v lehote určenej v poučení rozhodnutia.
Proti rozhodnutiu správneho orgánu má účastník právo podať odvolanie ( ak zákon neustanovuje inak), alebo pokiaľ sa účastník konania písomne alebo ústne do zápisnice nevzdal odvolania.
Odvolanie sa podáva na správnom orgáne, ktorý rozhodnutie vydal v lehote l5 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia (ak nie je iná lehota ustanovená osobitným právnym predpisom).
V prípade, že správny orgán "zabudne" v rozhodnutí uviesť poučenie o možnosti podať opravný prostriedok, má účastník právo podať odvolanie až do 3 mesiacov odo dňa oznámenia rozhodnutia.
Odvolanie má odkladný účinok (ak osobitný predpis neustanovuje inak), alebo ak odkladný účinok nevylúči v rozhodnutí správny orgán v naliehavom všeobecnom záujme, naliehavosť musí byť zdôvodnená.
V prípade, že v poučení správny orgán vylúčil odkladný účinok podanému odvolaniu, to znamená, že účastník konania síce môže podať odvolanie, ale povinnosť uloženú vo výrokovej časti rozhodnutia musí splniť v určenej lehote bez ohľadu na to, že na základe odvolania môže byť rozhodnutie zrušené alebo zmenené.
Správny orgán má po obdržaní odvolania účastníka konania tieto povinnosti :
Správny orgán upovedomí ostatných účastníkov konania o obsahu odvolania, vyzve ich, aby sa k nemu vyjadrili a podľa potreby doplní konanie vykonaním novonavrhnutých dôkazov.
Správny orgán môže o odvolaní sám rozhodnúť, ak sa rozhodnutie netýka iného účastníka konania, alebo s tým účastníci súhlasia, a ak odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie. To znamená, že správny orgán, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, môže o odvolaní účastníka konania rozhodnúť len v tom prípade, ak odvolaniu úplne vyhovie a teda svoje pôvodné rozhodnutie zruší a vydá nové rozhodnutie. Toto právo správneho orgánu zrušiť vlastné rozhodnutie sa nazýva autoremedúra. Ak však správny orgán odvolaniu nevyhovie, predloží rozhodnutie spolu s výsledkami doplneného konania a s celým spisovým materiálom do 30 dní odvolaciemu orgánu.
Odvolacím orgánom, ktorý rozhoduje o odvolaniach proti rozhodnutiam okresných úradov je krajský úrad, pri odvolaniach podaných proti rozhodnutiam obcí rozhoduje príslušný okresný úrad.
Proti rozhodnutiu ústredného orgánu štátnej správy, vydanému v prvom stupni, môže účastník konania podať na tomto orgáne v lehote 15 dní odo dňa oznámenia riadny opravný prostriedok, ktorý sa nazýva rozklad.
To znamená, že proti rozhodnutiam ústredných orgánov štátnej správy je možné podať opravný prostriedok, ktorý má tie isté účinky ako odvolanie, len má iný názov. Rozklad však má vždy odkladný účinok (odvolanie nemusí mať vždy tento účinok).
Teda ak rozhodnutie, ktoré vydal ústredný orgán štátnej správy, napr. Národný bezpečnostný úrad , o opravnom prostriedku - rozklade rozhoduje vedúci tohto úradu.
Ustanovenia správneho poriadku o odvolacom konaní sa primerane vzťahujú aj na konanie o rozklade.
Rozhodnutie o odvolaní
V rámci druhostupňového konania, ktoré sa nazýva aj odvolacím konaním, odvolací orgán preskúma napadnuté rozhodnutie v celom rozsahu, ak je treba, konanie doplní, napr. vypočuje ďalšieho svedka. Konanie na odvolacom orgáne Správny poriadok osobitne neupravuje, analogicky sa na toto konanie vzťahujú ustanovenia o prvostupňovom konaní. Účelom odvolacieho konania je preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu vydaného v prvom stupni, pričom účastníci konania sú oprávnení uvádzať v priebehu odvolacieho konania nové skutočnosti a dôkazy ale len také, ktoré sa vzťahujú na vec, ktorá bola predmetom prvostupňového konania.
Odvolací orgán preskúma napadnuté rozhodnutie z týchto hľadísk:
- z hľadiska zákonnosti, t.j. či rozhodnutie bolo vydané v súlade s všeobecne záväznými právnymi predpismi
- z hľadiska správnosti zisteného skutkového stavu, t.j. či prvostupňový orgán vychádzal pri vydaní rozhodnutia o veci zo spoľahlivo zisteného skutkového stavu a či správne vyhodnotil vykonané dôkazy.
Odvolací orgán môže o odvolaní rozhodnúť takto :
- rozhodnutie prvostupňového orgánu zmení alebo zruší,
- tento spôsob zvolí odvolací orgán zvyčajne vtedy, ak zistí právne alebo vecné nedostatky prvostupňového rozhodnutia, ktoré môže sám v priebehu odvolacieho konania odstrániť a napadnuté rozhodnutie nahradiť vlastným rozhodnutím,
2.rozhodnutie zruší a vráti vec prvostupňovému orgánu,
- ak odvolací orgán zistí také nedostatky prvostupňového rozhodnutia alebo konania, ktoré nemôže v rámci odvolacieho konania sám odstrániť, vráti vec orgánu, ktorý rozhodnutie vydal, na nové prejednanie a rozhodnutie. V rozhodnutí, ktorým vracia vec prvostupňovému orgánu, je povinný vysloviť svoj právny názor, ktorým je potom prvostupňový orgán pri opätovnom prejednávaní veci viazaný. Nové rozhodnutie, ktoré prvostupňový orgán vydá, sa považuje za prvostupňové rozhodnutie a účastníci sa môžu proti nemu opäť odvolať.
3.odvolanie zamietne a rozhodnutie prvostupňového orgánu
potvrdí.
- takto postupuje odvolací orgán v tom prípade, ak nezistí v napadnutom rozhodnutí, ani v konaní, ktoré mu predchádzalo, nedostatky spôsobujúce nesprávnosť napadnutého rozhodnutia.
Odvolací orgán takto rozhoduje len, ak účastník konanie podá odvolanie proti rozhodnutiu včas, t.j. v lehote určenej v poučení o opravnom prostriedku. Ak účastník konania zmešká lehotu na podanie odvolania, odvolací orgán aj tak preskúma podané odvolanie, ale len z hľadiska, či neodôvodňuje obnovu konania alebo zrušenie rozhodnutia mimo odvolacieho konania, inak odvolanie zamietne.
Proti rozhodnutiu odvolacieho (druhostupňového) orgánu nie je možné podať riadny opravný prostriedok. To znamená, že doručením druhostupňového rozhodnutia účastníkovi konania toto rozhodnutie nadobúda právoplatnosť a je konečné.
Mimoriadne opravné prostriedky
Správny poriadok však v záujme dodržiavania zákonnosti ustanovuje tzv. mimoriadne opravné prostriedky, ktorými sú obnova konania a preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania a ktorými možno napadnúť právoplatné rozhodnutie.
Obnova konania
Konanie pred správnym orgánom ukončené rozhodnutím, ktoré je právoplatné, sa na návrh účastníka konania obnoví, ak:
- vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy a bez zavinenia účastníka konania sa nemohli uplatniť v konaní, mohli mať však na rozhodnutie podstatný vplyv,
- rozhodnutie záviselo od predbežnej otázky, v ktorej príslušný orgán rozhodol inak,
- nesprávnym postupom správneho orgánu sa odňala účastníkovi konania možnosť zúčastniť sa konania, čo mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a náprava sa nemohla urobiť v odvolacom konaní
- rozhodnutie vydal vylúčený orgán, čo mohlo mať podstatný vplyv na rozhodnutie a náprava sa nemohla urobiť v odvolacom konaní,
- rozhodnutie sa opiera o dôkazy, ktoré sa ukázali ako nepravdivé, alebo rozhodnutie sa dosiahlo trestným činom,
- rozhodnutie sa dosiahlo trestným činom.
Obnovu konania povolí na návrh účastníka konania, alebo nariadi správny orgán, ktorý rozhodol v poslednom stupni, - návrh na obnovu treba podať do 3 mesiacov odo dňa, kedy sa účastník dozvedel o dôvodoch, najneskôr do 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia. Po uplynutí lehoty 3 rokov sa obnova povolí alebo nariadi, len ak sa rozhodnutie dosiahlo trestným činom.
Zmeškanie týchto lehôt správny orgán nemôže odpustiť . Proti rozhodnutiu, ktorým správny orgán povolí alebo nepovolí obnovu konania, možno podať odvolanie.
Obnova konania pozostáva z týchto dvoch štádií:
- rozhodnutie o povolení obnovy konania, toto rozhodnutie vydá správny orgán, ktorý vo veci rozhodol v poslednom stupni, teda obnovu konania povolí alebo nepovolí
- nové rozhodnutie vydané v obnovenom konaní.
Nové konanie uskutoční správny orgán, ktorého rozhodnutia sa dôvod obnovy týka, ak sa týka obidvoch, nové konanie uskutoční orgán prvého stupňa. Proti novému rozhodnutiu môže účastník konania podať odvolanie.
Preskúmanie odvolania mimo odvolacieho konania.
Rozhodnutie, ktoré je právoplatné, môže z vlastného alebo iného podnetu preskúmať správny orgán najbližšie vyššieho stupňa nadriadený správnemu orgánu, ktorý toto rozhodnutie vydal.
Správny orgán príslušný na preskúmanie rozhodnutia ho zruší alebo zmení, ak bolo vydané v rozpore so zákonom, všeobecne záväzným predpisom (vyhl., nar. vlády) alebo všeobecne záväzným nariadením obce. Pri preskúmaní rozhodnutia sa vychádza z právneho stavu a skutkových okolností v čase vydania rozhodnutia. Lehota na podanie toho návrhu je do 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia.
Rozdiel medzi obnovou a preskúmaním rozhodnutia mimo odvolacieho konania je nasledovný:
- v obnove konania sa odstraňujú vecné nedostatky pôvodného správneho konania a rozhodnutia,
- preskúmaním rozhodnutia mimo odvolacieho konania sa odstraňujú právne omyly, ktorých sa správny orgán dopustil v pôvodnom rozhodnutí.
Špecifickými opravnými prostriedkami, ktorými možno napadnúť rozhodnutie i po tom, čo nadobudlo právoplatnosť, sú konanie o proteste prokurátora a preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu súdom.
Konanie o proteste prokurátora:
Prokurátor môže podať v rámci kontroly zákonnosti postupu správnych orgánov - prokurátorského dozoru protest proti rozhodnutiu správneho orgánu, a to do 5 rokov od vydania rozhodnutia. Prokurátor môže podať protest i proti všeobecne záväzným právnym predpisom, všeobecne záväzným nariadeniam obce a mesta, ak odporujú zákonom alebo iným právnym predpisom. Správny orgán môže svoje rozhodnutie, proti ktorému protest smeruje, zrušiť alebo nahradiť rozhodnutím zodpovedajúcim zákonu. Ak správny orgán protestu nevyhovie, predloží ho do 30 dní najbližšie nadriadenému správnemu orgánu.
Proti rozhodnutiu o proteste prokurátora môžu účastníci konania podať odvolanie. V prípade, že sa protestu nevyhovelo, môže podať prokurátor nový protest.
Ak sa nevyhovie ani potom protestu, prokurátor môže podať žalobu do 2 mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa nevyhovelo protestu, najviac do l roka od právoplatnosti tohto rozhodnutia.
Preskúmanie rozhodnutia správneho orgánu súdom
Súd môže v prípadoch, ktoré ustanovujú osobitné právne predpisy, preskúmať rozhodnutie správneho orgánu. Predpokladom využitia tohto špecifického opravného prostriedku je skutočnosť, že rozhodnutie správneho orgánu je právoplatné a boli vyčerpané všetky prípustné riadne opravné prostriedky ( odvolanie alebo rozklad).V tomto prípade musí podať účastník správneho konania žalobu na súd do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia správneho orgánu v poslednom stupni.
2. KATASTRÁLNE KONANIE
Kataster nehnuteľností patrí svojim významom, obsahom aj rozsahom medzi najdôležitejšie informačné systémy štátu, ktorých hlavnou úlohou by malo byť zabezpečenie právnej istoty fyzických a právnických osôb vo vzťahu k vlastníckemu právu a iným vecným právam k nehnuteľnostiam. Z tohto dôvodu venujeme katastru a katastrálnemu konaniu osobitnú kapitolu.
Konania o povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je návrhové konanie, ktoré sa podporne spravuje ustanoveniami správneho poriadku (zákon č.71/1967 Zb. o správnom konaní) - katastrálny orgán postupuje podľa osobitného režimu zakotveného priamo v katastrálnom zákone a iba v prípade, že katastrálny zákon neobsahuje relevantné ustanovenia, postupuje kataster podľa správneho poriadku.
2.1 Pojem a účel katastra
Kataster nehnuteľností (ďalej len "kataster") ako informačný a evidenčný systém nehnuteľností je v SR upravený zákonom NR SR 162/1995 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnení. Na jeho základe môžeme konštatovať, že kataster nehnuteľností je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, práve zodpovedajúcom vecnému bremenu a o predkupnom práve, ak má mať účinky vecného práva, a o iných právach a povinnostiach z vecného bremena, ak boli zriadené ako vecné práva k nehnuteľnostiam, ako aj o právach vyplývajúcich zo správy majetku štátu, zo správy majetku obcí, o nájomných právach k pozemkom, ak nájomné práva trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov (ďalej len "právo k nehnuteľnosti"). Jeho základnou úlohou je na jednej strane slúžiť ako informačný systém o nehnuteľnostiach a na strane druhej má byť nástrojom pri ochrane vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam. Na základe zákona č. 211/2000 Z.z. bolo ustanovená povinnosť zverejňovať na voľne prístupnej internetovej stránke informácie z katastra nehnuteľností. Táto povinnosť ešte v tomto čase splnená nie je vzhľadom na jej finančnú náročnosť a zrejme bude realizovaná v dlhšom časovom období.
Systém prístupu ku k informáciám v katastri nehnuteľností cez internet je v štátoch Európskej únie bežný. Kolektív autoriek tejto učebnej pomôcky mal možnosť v rámci mobilitného projektu SK/01/A/F/EX-100431 porovnať systém katastra v Slovenskej republike a Holandsku. Aj keď Holandsko vzhľadom na historický vývoj, ako aj na obsah katastra nemožno porovnávať so Slovenskom, od zverejnenia informačného systému katastra na internete sa očakáva najmä pokles počtu poskytnutých informácií formou osobnej žiadosti.
2.2 Predmet a obsah katastra
Kataster je tvorený katastrálnymi operátmi, čo sú súbory dokumentov obsahujúce údaje z jedného katastrálneho územia.
Do katastra nehnuteľností sa zapisujú nehnuteľnosti, právne vzťahy k nim, ako aj skutočnosti a právne vzťahy s nimi súvisiace, ktoré vznikajú mimo pôsobenia katastrálnych úradov. V katastri sa evidujú
- katastrálne územia,
- pozemky,
- stavby spojené so zemou pevným základom s výnimkou tých, ktoré sa neevidujú v katastri; napr. inžinierske siete, lyžiarske vleky, parkoviská, letiská atď.
- stavby v zmysle katastrálneho zákona treba odlíšiť od stavieb podľa stavebného zákona (v podstate všetko, na čo je potrebné stavebné povolenie - teda aj letiská, parkoviská, rybníky, apod.). Do katastra sa však zapisujú len stavby, ktorým bolo vydané súpisné číslo. V súčasnosti sa evidujú aj rozostavané stavby hoci nemajú súpisné číslo, ale len v súvislosti s právnym úkonom, napr. zriadením záložného práva, darovaním apod.),
- byty a nebytové priestory, ktoré sú predmetom vlastníckych vzťahov
- v tejto súvislosti treba upozorniť aj na zmenu právnych účinkov vkladu v tomto prípade. Podľa § 28 právne účinky vkladu zo zmlúv o prevode vlastníctva bytu a zo zmlúv o prevode vlastníctva nebytového priestoru vznikajú ku dňu doručenia návrhu na vklad. Toto ustanovenie neznamená, že účastník vkladového konania, ktorý má nadobudnúť vlastnícke právo, sa stane vlastníkom už dňom doručenia návrhu na vklad, ale to, že právne účinky rozhodnutia katastrálneho úradu o povolení vkladu platia spätne. Vyplýva z toho, že až do momentu kladného rozhodnutia sa k účastníkovi treba správať tak, akoby vlastníkom nebol a až po povolení vkladu sa mu spätne musia vrátiť plnenia, ktoré poskytol a kompenzovať iné práva. V konkrétnom prípade to teda znamená, že ak napr. došlo k prevodu vlastníctva bytu na základe zmluvy o kúpe prenajatej veci (bytu) a na jej základe nájomník podá návrh na vklad, až do rozhodnutia katastrálneho úradu je povinný platiť nájomné a prenajímateľ je povinný na svoje náklady udržiavať byt v užívaniaschopnom stave. Po povolení vkladu sa stáva nájomca vlastníkom a to ku dňu, kedy podal návrh. Z tohto dôvodu mu prenajímateľ musí vrátiť nájomné za obdobie od podania návrhu na vklad po deň vkladu, a nájomca musí vrátiť plnenia, ktoré mu za toto obdobie poskytol prenajímateľ (napr. za opravu, údržbu bytu apod.).
- právne účinky vkladu pre ostatné nehnuteľnosti zostáva nezmenený: podľa právnych predpisov platných na našom území sa vlastníctvo k nehnuteľnosti nadobúda nie momentom platnosti zmluvy zakladajúcej právny dôvod prevodu nehnuteľnosti (kúpna, darovacia, zámenná či iná zmluva), ale až momentom vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
- chránené časti prírody a krajiny ( národné parky, prírodné rezervácie, chránené krajinné oblasti atď.),
- kultúrne pamiatky a
- vecné a iné práva k nehnuteľnostiam evidovaným v katastri
- práva k stavbám, bytom a nebytovým priestorom na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe a nadstavbe domu, ako aj iné skutočnosti súvisiace s právami k nehnuteľnostiam (napr. vyhlásenie konkurzu voči vlastníkovi nehnuteľnosti, začatie vyvlastňovacieho konania alebo začatie exekúcie predajom nehnuteľnosti )
Ak v praxi vznikne pochybnosť, či predmetná nehnuteľnosť je alebo nie je predmetom evidovania v katastri, rozhoduje správa katastra.
Samotný kataster nehnuteľností je teda súborom informácií. Obsahovo ho tvoria katastrálne operáty, ktorých zložkami sú:
- súbor geodetických informácií ( katastrálne mapy, geometrické plány, zoznamy súradníc atď.)
- súbor popisných informácií o katastrálnych územiach, právach k nehnuteľnostiam, vlastníkoch, o sídelných a nesídelných názvoch
- zbierka zmlúv, dohôd, verejných listín a iných listín, ktoré potvrdzujú práva k nehnuteľnosti (príkladom môže byť kúpna zmluva, zámenná zmluva, notárske osvedčenie o vydržaní danej nehnuteľnosti)
- informácie o pôdnom fonde
- pozemkové knihy, železničnú knihu a ich operát (táto zložka už ďalej nie je dopĺňaná a slúži ako archívny podklad pre zistenie právnych vzťahov k nehnuteľnosti)
- osobitná evidencia verejných listín.
Takýto spôsob evidencie nehnuteľností sa využíva od účinnosti zákona č. 265/1992 o zápisoch vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam, in concreto od 1.1.1993. V praxi sa osvedčil ako vhodný nástoj evidencie nehnuteľností, ktorý spĺňa aj požiadavky trhového hospodárstva a preto bol po odstránení niektorých nedostatkov prebraný aj do nového katastrálneho zákona, platného v súčasnej dobe (z. NR SR č.162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností v znení neskorších zmien a doplnení).
2.3 Zápis práv k nehnuteľnostiam
Zákon uvádza ako formy zápisu do katastra vklad, záznam a poznámku. Táto terminológia bola prevzatá z uhorského všeobecného zákona knižného z roku 1871. Zásadný rozdiel medzi uvedenými formami zápisu je v ich konkrétnych účinkoch:
- vklad - právotvorné účinky (týmto úkonom katastrálneho úradu vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnosti)
- záznam – evidenčné účinky (tento úkon nemá vplyv na vznik, zmenu alebo zánik práv k nehnuteľnosti; iba zaznamenáva práva k nehnuteľnostiam, ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli mimo sféry pôsobenia katastrálneho úradu)
- poznámka – predbežné účinky ( je určená na vyznačenie skutočnosti alebo vzťahu súvisiacich s nehnuteľnosťou, ktorá však nie je relevantne potvrdená)
Vkladové konanie
Vklad je jediným zápisom, ktorý spôsobuje právne následky, čo znamená, že má konštitutívne účinky a že na jeho základe teda vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnosti, napr. vlastnícke právo alebo práva z nájmu, ak majú trvať dlhšie ako 5 rokov a pod.
Tento úkon je najdôležitejšou činnosťou katastrálnych úradov a spočíva vo vykonávaní vkladov do katastra na základe kladného rozhodnutia v rámci konania o povolenie vkladu do katastra nehnuteľností. Ide o návrhové konanie, ktoré sa podporne spravuje ustanoveniami správneho poriadku (zákon č.71/1967 Zb. o správnom konaní) - katastrálny orgán postupuje podľa osobitného režimu zakotveného priamo v katastrálnom zákone a iba v prípade, že katastrálny zákon neobsahuje relevantné ustanovenia, postupuje kataster podľa správneho poriadku. Odlišne od správneho poriadku je upravené napr. prerušenie konania, jeho zastavenie, pojem účastníkov konania a odvolacie konanie.
Konanie o povolení vkladu je obligatórne návrhové a preto ho nemôže iniciovať správny orgán z vlastného podnetu. Písomný návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností podáva vlastník alebo iná oprávnená osoba, pričom stačí, aby ho podal jeden z účastníkov zmluvy. Musí obsahovať :
a) meno (obchodné meno, názov) a miesto trvalého pobytu (sídlo) účastníka konania,
b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony,
d) číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri,
e) určenie dňa, ku ktorému majú vzniknúť právne účinky vkladu pri prevode
majetku štátu na iné osoby podľa osobitného predpisu.
V návrhu treba priložiť listinu, na základe ktorej môže správa katastra rozhodnúť o vklade (napr. kúpna zmluva). Nie je nutné, aby bol so zmluvou doručený aj list vlastníctva; postačí, ak je v nej presne označený. Zmluva sa podáva v toľkých vyhotoveniach, koľko je účastníkov predmetnej zmluvy, ďalšie vyhotovenie sa poskytuje pre potreby daňového úradu a 2 vyhotovenia pre evidenčné potreby samotného katastra. Na konanie je príslušná tá správa katastra, v obvode ktorej sa nachádza daná nehnuteľnosť.
Podstata konania spočíva v preskúmaní podstatných náležitostí zmluvy a jej platnosti, oprávnenia prevodcu nakladať s nehnuteľnosťou ako aj, či je právny úkon urobený v predpísanej forme a či má ďalšie potrebné náležitosti (zrozumiteľnosť, určitosť). Správa katastra skúma aj ďalšie právne a skutkové okolnosti, ktoré by mohli mať vplyv na jej rozhodnutie o povolení vkladu ( napr. začatie exekúcie predajom nehnuteľnosti).
V procese rozhodovania môže správa katastra dospieť k dvom záverom:
- návrh osoby z nejakého dôvodu zamietne
- povolí vklad do katastra
Správa katastra návrh zamietne, ak zistí, že ho podala neoprávnená osoba alebo ak je zmluva, dohoda, príp. zakladateľská listina, ktorá má byť podkladom pre vznik vlastníckeho práva, neplatná, príp. má právny úkon iné vady. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať do 30 dní od doručenia rozhodnutia na krajskom súde. Odvolanie sa podáva prostredníctvom správy katastra, ktorá môže rozhodnúť o odvolaní v rámci autoremedúry za podmienok uvedených v správnom poriadku. Ide o lehotu procesnoprávnu, preto stačí ak v posledný deň lehoty bolo odvolanie odovzdané na poštovú prepravu.
Ak sú splnené všetky náležitosti, ktoré vyžaduje katastrálny zákon, správa katastra vklad povolí. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie, čo v praxi znamená jeho okamžitú právoplatnosť a teda aj vznik právnych účinkov viazaných na tento úkon katastrálneho orgánu. Podobne ho nemožno napadnúť ani mimoriadnymi opravnými prostriedkami podľa správneho poriadku, tj. obnovou konania, preskúmaním rozhodnutia mimo odvolacieho konania ani protestom prokurátora. Nápravu protiprávneho stavu možno dosiahnuť len súdnym rozhodnutím na základe určovanej žaloby alebo návrhom na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia správneho orgánu v prípade, že osoba tvrdí, že bola ukrátená na svojich právach nesprávnym postupom správneho orgánu.
Vlastnícke alebo iné právo, zapisované do katastra nehnuteľností, vzniká dňom rozhodnutia s účinkami ex nunc – odo dňa právoplatnosti a nie s účinkami ex tunc (spätne odo dňa doručenia návrhu ako to bolo zakotvené v predchádzajúcej právnej úprave).
Keďže vklad údajov týkajúcich sa práv k nehnuteľnostiam nemožno vykonať bezprostredne po doručení návrhu, kataster najneskôr nasledujúci pracovný deň vyznačí v liste vlastníctva alebo pozemkovej knihe tzv. plombu, ktorá indikuje, že právo je dotknuté. Po vyznačení plomby nemožno vydať list vlastníctva.
Kataster má o návrhu rozhodnúť do 30 dní odo dňa doručenia, pri prevode majetku štátu do 15 dní. Samotný vklad vykoná kataster v deň, kedy nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o povolení vkladu, najneskôr nasledujúci deň.
Povolenie vkladu je spoplatneným úkonom. Za návrh na vklad sa podľa v súčasnosti platného Sadzobníka správnych poplatkov ( položka 11), ktorý je prílohou zákona č.145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch vyberajú správne poplatky, za návrh na vklad.
Záznam
Záznamom sa podľa právnej úpravy vyznačujú zmeny v právnych vzťahoch k nehnuteľnostiam, ku ktorým došlo inak ako na základe zmluvy a bez spolupôsobenia katastra nehnuteľností. Ide o práva, ktoré sa zapisujú do katastra nehnuteľností a ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli
- zo zákona,
- rozhodnutím štátneho orgánu,
- príklepom licitátora na verejnej dražbe,
- vydržaním,
- prírastkom a spracovaním,
- práva k nehnuteľnostiam osvedčené notárom a
- práva k nehnuteľnostiam vyplývajúce z nájomných zmlúv, zo zmlúv o prevode správy majetku štátu alebo z iných skutočností svedčiacich o zverení správy majetku obce
Tieto práva sa do katastra zapisujú na základe verejných listín a iných listín. Rovnako, ako je to vyžadované pri konaní o vklade, aj tieto listiny musia spĺňať určité náležitosti:
- listina musí byť spísaná v štátnom jazyku alebo musí ísť o úradne overený preklad
- musí byť na tej istej listine
- listina nesmie obsahovať chyby v písaní, počítaní a iné zrejmé nesprávnosti
- musí obsahovať označenie účastníkov práv k nehnuteľnosti, miesto, predmet a čas právneho úkonu a označenie nehnuteľnosti.
Vykonaním zápisu vlastníckeho alebo iného vecného práva záznamom do katastra nevznikajú, nemenia sa ani nezrušujú oprávnenia a povinnosti fyzických alebo právnických osôb. Vykonanie zápisu záznamom nie je teda rozhodnutím správneho orgánu a preto takýto zápis údajov nemôže byť predmetom preskúmania súdom. Záznam vykoná kataster spravidla bez návrhu na základe verejných alebo iných listín, ktoré mu zasielajú štátne orgány, notári a iné subjekty. Na zabezpečenie súladu skutočného stavu so stavom zapísaným v katastri, majú tieto subjekty zákonnú povinnosť zasielať právoplatné rozhodnutia týkajúce sa vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam. Ak si tieto subjekty nesplnia spomínanú povinnosť, môže im správa katastra uložiť pokutu za porušenie poriadku na úseku katastra až do výšky 100 000,- Sk. V tomto prípade môže oprávnená osoba (vlastník, nájomca atď. ) návrh podať sama. Návrh musí obsahovať:
- meno a miesto trvalého pobytu
- označenie správy katastra
- verejnú alebo inú listinu, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti
- označenie príloh
O vykonaní zápisu do katastra záznamom nikdy neprebieha správne konanie (ani v prípade návrhu), a z tohto dôvodu sa na činnosť katastra nevzťahujú ustanovenia správneho poriadku.Kataster na vykonanie záznamu oprávnené osoby neupozorňuje. Môžu však využiť zákonné právo nahliadnuť do katastra nehnuteľností alebo si vyžiadať výpis.
Poznámka
Tretím druhom zápisu do katastra je poznámka. Jej zápisu podobne ako pri zázname nepredchádza žiadne konanie ani rozhodnutie. V porovnaní s predchádzajúcimi druhmi zápisov nemá poznámka ani konštitutívny ani evidenčný význam, ale len upozorňuje na určité skutočnosti súvisiace s nehnuteľnosťami. Poznámka má teda tzv. prenotačnú fukciu.
Skutočnosť viažuca sa k nehnuteľnosti môže mať rôzny charakter; v zásade rozoznávame 2 druhy prípadov, pri existencii ktorých správa katastra vyznačí poznámku:
- prípad tzv. nedoložených práv k nehnuteľnostiam
Nedoložené práva k nehnuteľnostiam sú tie, ktorých existencia nie je hodnoverne preukázaná ani vyvrátená. Ak niekto tvrdí, že je oprávneným v právnom vzťahu k nehnuteľnosti, ale jeho právo nie je zapísané v katastri ani nevie svoje tvrdenie hodnoverne preukázať, kataster zapíše poznámku v jeho prospech. Podmienkou je, aby do 1 mesiaca od dňa, kedy ho správa katastra vyzvala, podal na súde návrh na určenie práva k nehnuteľnosti (určovaciu žalobu) alebo požiadal notára o vydanie osvedčenia o vydržaní predmetnej nehnuteľnosti.
Ak súd určí alebo notár osvedčí, že tu existuje právo k nehnuteľnosti, kataster toto právo zapíše formou záznamu (pretože ide o právo ktoré vzniklo rozhodnutím štátneho orgánu alebo vydržaním) a súčasne vymaže poznámku.
Ak súd zamietne návrh alebo notár odmietne na základe zákonných dôvodov vydať osvedčenie, sú povinní do 30 dní túto skutočnosť oznámiť správe katastra, ktorá poznámku zruší.
- prípad, kedy poznámka informuje v záujme ďalšieho nakladania s nehnuteľnosťou a upozornenia prípadných záujemcov o tieto nehnuteľnosti.
Na základe oznámenia súdu alebo iného štátneho orgánu alebo na návrh veriteľa, prípadne dlžníka správa katastra zapíše poznámku do katastra o
- začatí konania o výkone rozhodnutia predajom nehnuteľnosti,
- o vyhlásení konkurzu proti vlastníkovi nehnuteľnosti,
- o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti a
- začatí vyvlastňovacieho konania a
- začatí konania o právach k nehnuteľnostiam, ktoré musí určiť súd alebo osvedčiť notár a
- o právach k nehnuteľnostiam, ak to ustanovuje osobitný predpis (napr. predbežné opatrenie súdu o zákaze nakladať s nehnuteľnosťou
Zápis poznámky v všetkých týchto prípadoch slúži na ochranu tretích osôb.
Správa katastra má nielen povinnosť poznámku zapísať ale ju aj zrušiť na základe právoplatného rozhodnutia o skončení konania.
O zápise poznámky sa nevedie správne konanie (aj keď sa vyznačuje na návrh oprávneného subjektu), preto sa naň nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.
O údajoch, ktoré sú v evidencii katastra zapísané, platí, že sú hodnoverné, až kým sa nepreukáže opak. Tie údaje, ktorých hodnovernosť bola vyvrátená sa nesmú používať na žiadny z účelov uvedených v zákone (napr. pri ochrane práv k nehnuteľnostiam, na účely správy daní a poplatkov, tvorbu a ochranu životného prostredia a ďalšie).
Katastrálny orgán je povinný poskytovať údaje z katastra na požiadanie. Keďže katastrálny operát je verejný, každý má právo robiť si z neho výpisy, odpisy alebo náčrty. Práve funkcia verejnosti je zárukou toho, že kataster nehnuteľností bude slúžiť ako zákonné evidenčné dielo.
2.4 List vlastníctva
Každý zo spomínaných zápisov sa vpisuje do listu vlastníctva. Na liste vlastníctva sú uvedené vybrané údaje o nehnuteľnostiach, vlastníkoch, právach a o iných vzťahoch k nehnuteľnostiam a iné údaje. List vlastníctva obsahuje :
- číslo listu vlastníctva,
- názov okresu,
- názov obce a
- názov katastrálneho územia
List vlastníctva sa skladá z troch častí, označených písmenami A, B a C.
- časť "A - majetková podstata" – obsahuje všetky nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom práv k nehnuteľnostiam a údaje o nich, a to výmery, druhy pozemkov, príslušnosť k zastavanému územiu obce a iné bližšie vysvetlenia časti A
- časť "B - vlastníci"- obsahuje mená (názvy) vlastníkov nehnuteľností, rodné čísla (identifikačné čísla organizácií), spoluvlastnícke podiely, titul nadobudnutia, miesto trvalého pobytu (sídlo) a iné bližšie vysvetlenia časti B
- časť "C - ťarchy" - obsahuje vecné bremená, záložné práva, predkupné práva, ak majú mať účinky vecných práv, iné práva, ak boli dohodnuté ako vecné práva, a iné bližšie vysvetlenia časti C a číslo položky; časť C neobsahuje údaj o výške dlhu.
V prípade, že právo má byť dotknuté na základe doručeného návrhu, vyznačuje sa v liste vlastníctva alebo pozemkovej knihe plomba. Listy vlastníctva sa plombujú v deň doručenia zmluvy, verejnej listiny alebo inej listiny, najneskôr však v nasledujúci pracovný deň. Ak sa plomba týka iba niektorej nehnuteľnosti alebo iba niektorého spoluvlastníckeho podielu, plomba sa vyznačí v časti A listu vlastníctva alebo v časti B listu vlastníctva. Ak sú zmenou dotknuté všetky údaje evidované na liste vlastníctva, plomba sa vyznačí v časti C listu vlastníctva. Pri elektronickom spravovaní sa plomba vyznačí na pamäťovom médiu počítača bezprostredne po prijatí podania. Po vyznačení plomby nemožno vydať list vlastníctva.
Poznámky sa zapisujú do časti B listu vlastníctva. Poznámka sa vpíše do listu vlastníctva najmä na základe oznámenia (napr. „Poznamenáva sa vyhlásenie konkurzu o výkon rozhodnutia predajom nehnuteľností" alebo „Poznamenáva sa uznesenie súdu o predbežnom opatrení“). V prospech toho, kto nemôže hodnoverne preukázať, že je oprávnený v právnom vzťahu, sa vpíše do listu vlastníctva poznámka na základe návrhu na začatie konania o určenie vlastníckeho práva alebo na základe žiadosti o vydanie osvedčenia potvrdených súdom alebo notárom. V prospech toho, kto na základe výzvy podá na súd návrh na určenie práva k nehnuteľnosti alebo požiada notára o vydanie osvedčenia, sa vykoná podmienečný zápis práva k nehnuteľnosti na list vlastníctva tak, že sa založí predbežný list vlastníctva a ako titul nadobudnutia sa uvedie "Poznamenáva sa začatie konania o určenie vlastníckeho práva" alebo "Poznamenáva sa začatie konania o osvedčenie vlastníckeho práva".
2.5 Štátna správa katastra nehnuteľností
Pred novelizáciou katastrálneho zákona v r. 2001 boli tvorbou, vedením, spravovaním, aktualizáciou ako aj kontrolnými funkciami boli poverené katastrálne úrady. Fungovali na úrovni ústredných orgánov štátnej správy (menovite Úrad geodézie, kartografie a katastra SR) ako aj na úrovni miestnej štátnej správy (okresné a krajské úrady, katastrálne odbory). Katastrálne odbory boli súčasťou vnútornej štruktúry okresných a krajských úradov.
Kataster nehnuteľností ako súčasť orgánov všeobecnej miestnej štátnej správy bol v európskom meradle absolútna výnimka. Vo všetkých krajinách EÚ i v tých, ktoré sú čakateľmi na vstup, je táto činnosť zahrnutá buď do špecializovanej štátnej správy, alebo do organizačnej štruktúry orgánov súdnej moci, aby bola garantovaná nezávislosť rozhodovania na tomto úseku.
S účinnosťou od 1. januára 2002 bola štátna správa na úseku katastra vyčlenená zo všeobecnej štátnej správy. Takto ustanovenú špecializovanú štátnu správu tvorí:
- Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) ako ústredný orgán pre úsek katastra nehnuteľností
Postavenie ÚGKK SR ako ústredného orgánu štátnej správy upravuje zákon NR SR č. 575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších zmien a doplnení. Jeho pôsobnosť a konkrétne úlohy spomínaný zákon neupravuje; je predmetom katastrálneho zákona. ÚGKK SR riadi katastrálne úrady, je druhostupňovým (odvolacím) orgánom vo vzťahu ku katastrálnym úradom, vykonáva katastrálnu inšpekciu, zabezpečuje medzinárodnú spoluprácu a plní ďalšie úlohy zverené zákonom do jeho pôsobnosti.
Na jeho čele je predseda, ktorého vymenúva a odvoláva vláda. Predseda je za výkon svojej funkcie zodpovedný vláde. Predsedu v čase jeho neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností podpredseda. Podpredsedu vymenúva a odvoláva vláda na návrh príslušného predsedu.
- katastrálne úrady
Spolu so správami katastra predstavujú miestne orgány štátnej správy. V súčasnosti je zriadených 8 katastrálnych úradov v sídlach krajov. Sú to rozpočtové organizácie napojené finančnými vzťahmi na rozpočet ÚGKK SR. V ich kompetencii je najmä riadiť a kontrolovať výkon štátnej správy na úseku katastra a vykonávať v druhom stupni štátnu správu vo veciach, v ktorých v prvom stupni konajú správy katastra.
Na čele katastrálneho úradu je prednosta, ktorého vymenúva a odvoláva predseda ÚGKK SR.
- správy katastra
Prevažná časť úloh vyplývajúcich z existencie evidenčného a informačného systému v SR je zákonom zverená jednotlivým správam katastra. Tieto vykonávajú svoje úlohy v územnom obvode okresu a ich sídlom je príslušné sídlo okresu. Do ich pôsobnosti patrí výkon štátnej správy v prvom stupni, napr. rozhoduje v katastrálnom konaní, zapisuje práva k nehnuteľnostiam, vydáva verejné listiny, poskytuje informácie z katastra a zabezpečuje ďalšie činnosti spojené s výkonom štátnej správy na úseku geodézie a kartografie.
Za jej činnosť zodpovedá riaditeľ, ktorého menuje a odvoláva prednosta katastrálneho úradu.
Takáto štruktúra katastrálnych orgánov zodpovedá koncepcii špecializovanej štátnej správy a jej výsledkom je rozšírenie právomocí a rozhodovacia a finančná nezávislosť od všeobecnej štátnej správy. V minulosti štruktúra katastrálnych orgánov, fungujúcich v rámci okresných a krajských úradov, prispievala k spomaľovaniu celého procesu katastrálneho konania na úkor práv fyzických a právnických osôb.
Súčasná evidencia nehnuteľností v Slovenskej republike má svoje opodstatnenie nielen pri zvyšovaní právnej istoty fyzických a právnických osôb, ale je aj naplnením právneho záväzku štátu, ktorý vyplýva z Dodatkového protokolu Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd v súvislosti s povinnosťou štátu vytvoriť a spravovať verejne prístupný nástroj právnych vzťahov k nehnuteľnostiam.
3. PRIESTUPKOVÉ KONANIE
Priestupky sú upravené osobitným právnym predpisom – zákonom č. 372/1990 Zz. v znení neskorších predpisov. V kapitole Zodpovednosť vo verejnej správe uvádzame, že priestupky patria do kategórie správnych deliktov. Pre verejnú správu je charakteristická značná rôznorodosť aktivít, a teda aj rôznorodosť porušovania práv a povinností fyzickými a právnickými osobami na jednotlivých úsekoch verejnej správy. Ide o početne rôznorodú skupinu činov, ktoré majú spoločné to, že ide spravidla o protiprávne konanie, ktorého znaky ustanovuje zákon, za ktoré ukladá správny orgán sankcie ustanovené administratívnoprávnymi normami. Priestupky sú osobitným druhom správnych deliktov.
Vzhľadom na náročnosť dobrej znalosti noriem priestupkového práva v správnej praxi, t.j. v činnosti orgánov štátnej správy a samosprávy venujeme priestupkom a priestupkovému konaniu osobitnú kapitolu. V tejto kapitole vysvetľujeme pojem priestupku, jeho začlenenie do kategórie správnych deliktov, osobitosti konania o priestupkoch vo vzťahu k Správnemu poriadku a uvádzame niektoré najčastejšie sa vyskytujúce skutkové postaty priestupkov.
3.1 Pojem priestupku
Priestupkom je zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v zákone č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov alebo v inom zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin. Ako sme v predchádzajúcej kapitole uviedli, Správny poriadok je všeobecný predpis a správne orgány podľa neho postupujú, pokiaľ osobitný predpis neobsahuje odchýlnu úpravu. Osobitným predpisom, ktorý upravuje konanie o priestupkoch, je zákon o priestupkoch. Správny poriadok v priestupkovom konaní platí subsidiárne, tj. tam, kde neexistuje osobitná úprava (napr. náležitosti rozhodnutia, práva a povinnosti účastníkov konania a pod.)
Ak hovoríme o zavinenom konaní, porušujúcom zákon, je potrebné vymedziť prípady tzv. nutnej obrany a krajnej núdze, ktoré, aj keď porušujú zákon, nie sú priestupkami. To znamená, že priestupkom nie je konanie, ktorým niekto odvracia :
- primeraným spôsobom priamo hroziaci útok na záujem chránený zákonom (nutná obrana) alebo
- nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému zákonom, ak týmto konaním nebol spôsobený zrejme rovnako závažný následok ako ten, ktorý hrozil , a toto nebezpečenstvo nebolo možné v danej situácii odstrániť inak (krajná núdza).
Nutná obrana a krajná núdza patria medzi okolnosti vylučujúce spoločenskú nebezpečnosť a protiprávnosť činu, ktorý inak vykazuje formálne znaky priestupku uvedené v osobitnej časti priestupkového zákona, v osobitných zákonoch a vo všeobecne záväzných nariadeniach obcí. Útok musí byť vždy aktivitu človeka. Predpoklad, že útočníkom môže byť len človek, zostáva zachovaný aj vtedy, ak človek použil na útok napr. psa alebo iné zviera. Avšak napadnutie psom, ktorého nepoštval na útok človek, nemožno subsumovať pod nutnú obranu. Obranu proti psovi v tomto prípade treba kvalifikovať ako krajnú núdzu, ak sú splnené jej ďalšie podmienky. Obrana musí byť namierená proti útočiacemu človeku alebo proti veci, ktorú má pri sebe (na sebe), ak má byť ňou postihnutý útočník s cieľom zabrániť útočníkovi v útoku. Pri nutnej obrane sa nevyžaduje zachovanie princípu subsidiarity a proporcionality tak, ako je tomu pri krajnej núdzi, keď sa musí skúmať, či konaním v krajnej núdzi nebol spôsobených zrejme rovnako závažný dôsledok ako ten, ktorý hrozil, a hroziace nebezpečenstvo nebolo možné v danej situácii odstrániť inak.
O vybočenie medzí nutnej obrany pôjde napr. a, ak obrana bola objektívne a nepochybne neprimeraná útoku a keď pokračovala aj po skončení útoku O nutnú obranu nejde ani vtedy, keď bola použitá, hoci útok fyzickej osoby ešte nehrozil alebo, ak ešte nehrozil priamo. Primeranosť nutnej obrany, t.j. najmä jej intenzitu a rozsah, ako aj splnenie ostatných podmienok posudzuje vždy individuálne správny orgán, ktorý vec rieši.
Pri krajnej núdzi nejde o obranu proti útočníkovi, ale o odvrátenie stavu hroziaceho poruchou, teda o odvrátenie nebezpečenstva. O konanie v krajnej núdzi nejde, ak nebezpečenstvo nehrozí priamo, bezprostredne, ak hrozí vo vzdialenie budúcnosti alebo dokonca, ak už pominulo. Rovnako nejde o krajnú núdzu. ak sa u nej sleduje iný účel než odvrátenie nebezpečenstva.
Princíp subsidiarity, ktorý sa uplatňuje pri krajnej núdzi vyžaduje, aby sa najprv vyčerpali všetky iné možné prostriedky na odvrátenie priamo hroziaceho nebezpečenstva v danej situácii, napr. privolaním pomoci, útekom z miesta požiaru. Princíp proporcionality sa vzťahuje na hmotný alebo nehmotný následok. Následok vyvolaný konaním v krajnej núdzi nesmie byť zrejme rovnako závažný alebo závažnejší než následok, ktorý by vznikol, ak by nedošlo ku konaniu smerujúcemu odvrátiť priamo hroziace nebezpečenstvo.
Splnenie podmienok nutnej obrany a krajnej núdze posudzuje správny orgán. Pri hodnotení či podmienka subsidiarity bola v prípade krajnej núdze splnená, treba prihliadať len na tie možnosti konajúceho, ktoré mohol reálne využiť a ktorými bolo možné hroziace nebezpečenstvo odvrátiť včas, a to v konkrétne posudzovanej situácii, teda v konkrétnych objektívnych a subjektívnych súvislostiach, a nie vo všeobecnosti.
V priestupkovom práve sa rovnako ako v trestnom práve uplatňuje zásada „ nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege „ (žiaden delikt bez zákona, žiaden trest bez zákona). Uplatňovanie tejto zásady je významnou právnou zárukou proti zneužitiu trestania vo verejnej správe a proti svojvôli správnych orgánov, ktorým patrí riešenie správnych deliktov. Pritom sa vyžaduje, aby osoba i správny orgán jednoznačne vedeli, za aký skutok, kto a ako postihuje. V tomto smere má nezastupiteľné miesto jasná, zrozumiteľná a určitá definícia pojmu priestupok.
Vyvodzovanie právnej zodpovednosti za priestupky je neoddeliteľnou súčasťou činnosti verejnej správy. Rovnako ako celá jej činnosť je aj postih priestupkov viazaný zásadou zákonnosti. Osobitný význam pre formálne vyjadrenie možného postihu priestupkov je uplatnenie požiadavky zákonného podkladu vyvodzovania administratívnoprávnej zodpovednosti za priestupky.
Platná právna úprava používa na vymedzenie pojmu priestupok kombináciu materiálneho znaku a formálnych znakov a kombináciu pozitívneho a negatívneho vymedzenia pojmu. Materiálny znak je vyjadrený charakteristikou, že konanie porušuje alebo ohrozuje spoločenský záujme. Ak konkrétny skutok nenapĺňa tento materiálny znak, nie je priestupkom, hoci formálne znaky priestupku sú splnené. Materiálny znak sa v teórii často chápe ako sociologický princíp, príp. politický postulát, na základe ktorého sa normy priestupkového práva utvárajú alebo zohráva úlohu interpretačnej pomôcky.
Popri materiálnom znaku musí byť konanie jednak za priestupok výslovne označené (zákonom o priestupkoch alebo iným zákonom, a nie napr. nariadením vlády alebo vyhláškou ministerstva), jednak musí napĺňať všetky znaky , ktoré vo svojom súhrne tvoria skutkovú podstatu priestupku : subjekt, subjektívnu stránku, objekt a objektívnu stránku. Formálnymi znakmi priestupku sú jednak všeobecné zákonné znaky spoločné pre všetky priestupky (napr. vek a príčetnosť páchateľa), jednak typové znaky, t.j. znaky skutkovej podstaty priestupku, ktoré charakterizujú a odlišujú konkrétne priestupky.
Konkrétne konanie, ktoré má formálne znaky priestupku, bude teda spravidla konaním porušujúcim alebo aspoň ohrozujúcim záujem spoločnosti. Nemusí to tak byť vždy, a preto správny orgán je povinný posúdiť, či záujem spoločnosti sa v konkrétnom prípade porušil alebo ohrozil, pričom miera porušenie alebo ohrozenia je zároveň hľadiskom na posúdenie závažnosti priestupku.
Zákon o priestupkoch je čiastočnou kodifikáciou priestupkov. Ich skutkové podstaty ďalej vymedzujú napr. tieto zákony v platnom znení :
- zákon NR SR č.180/1996 Z.z. Colný zákon,
- zákon NR SR č.168/1996 Z.z. o cestnej doprave ,
- zákon NR SR č.207/1995 Z.z. o civilnej službe
- zákon č.202/1995 Z.z. Devízový zákon a zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov,
- zákon NR SR č.162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov,
- zákon NR SR č.72/1995 Z.z. o pobyte cudzincov na území slovenskej republiky,
- zákon NR SR č.246/1993 Z.z. o zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov,
- zákon č. 216/1991 Zb. o cestovných dokladoch a o cestovaní do zahraničia,
- zákon č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve,
- zákon č. 126/1985 Zb. o požiarnej ochrane,
- zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).
3.2. Znaky skutkovej podstaty priestupku
Skutkovú podstatu priestupku tvoria :
- subjekt
- subjektívna stránka
- objekt
- objektívna stránka.
Subjektom priestupku môže byť len fyzická osoba, t.j. občan Slovenskej republiky, cudzinec i osoba bez štátnej príslušnosti. Fyzická osoba zodpovedá za priestupok, ak dosiahla v čase spáchania priestupku vek 15 rokov. Ako hranica administratívnoprávnej zodpovednosti za priestupok sa ustanovuje deň, ktorý nasleduje po dni pätnástych narodením páchateľa priestupku. Ak trvá priestupok dlhší čas, je zodpovednosť obmedzená len na obdobie po dovŕšení 15 rokov. Osobu, ktorá v čase spáchania priestupku dovŕšila pätnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku, označuje zákon o priestupkoch pojmom „mladistvý“.
Ďalšou podmienkou zodpovednosti fyzickej osoby je , aby v čase spáchania priestupku bola príčetná. Za priestupok nie je zodpovedný ten, kto pre duševnú poruchu v čase jeho spáchania nemohol rozpoznať, že ide o porušenie alebo ohrozenie záujmu chráneného zákonom, alebo nemohol ovládať svoje konanie. Zodpovednosti sa však nezbavuje ten, kto sa do stavu nepríčetnosti priviedol, hoci len z nedbanlivosti, požitím alkoholu alebo užitím inej návykovej látky.
Priestupok nemôže spáchať orgán, organizácia, obec alebo iná právnická osoba, ale len fyzická osoba. Subjektom priestupku teda môže byť občan SR, cudzinec, utečenec, presídlenec, osoba bez štátnej príslušnosti, alebo bezdomovec ; ak splní podmienky ustanovené zákonom o priestupkoch.
Za porušenie povinnosti uloženej právnickej osobe zodpovedá podľa zákona o priestupkoch ten, kto za právnickú osobu konal alebo mal konať, a ak ide o konanie na príkaz, ten, kto dal na konanie príkaz.
Zodpovednosť za priestupok je zohľadnením princípu osobnej individuálnej zodpovednosti. Právnická osoba teda nemôže byť páchateľom priestupku. Priestupku sa môže dopustiť len fyzická osoba, a to aj vtedy , ak koná v mene právnickej osoby, napr. keď právnu povinnosť má právnická osoba a porušenie tejto povinnosti má znaky priestupku. Najčastejšie pôjde o aplikáciu ustanovení osobitnej hmotnoprávnej časti zákona o priestupkoch ( priestupky proti poriadku v správe), ak z povahy veci nie je jednoznačne identifikovateľné, že priestupok môže spáchať len fyzická osoba vo všeobecnosti, a nie ako zamestnanec (člen) právnickej osoby, ďalej priestupky na úseku zdravotníctva (porušenie zdravotnej nezávadnosti poživatín alebo pitnej vody), priestupky na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami požitie alkoholického nápoja pred výkonom zamestnania a i.).
Deliktuálna spôsobilosť páchateľa priestupku sa v našej i zahraničnej teórii legislatívy považuje spolu so zavinením páchateľa za subjektívne predpoklady postihu páchateľa. Výnimky z deliktuálnej spôsobilosti podľa zákona o priestupkoch (exempcia) sú odôvodnené osobitným postavením páchateľa. Väčšinu priestupkov môže spáchať ako páchateľ ktokoľvek, kto je deliktuálne spôsobilý („ priestupku sa dopustí ten, kto ......“). Niektoré skutkové podstaty však obsahujú osobitné znaky charakterizujúce páchateľa, napr. ako účastníka zhromaždenia, uchádzača o zamestnanie, rodiča školopovinného dieťaťa. V tomto prípade ide o tzv. konkrétny alebo špeciálny subjekt.
Subjektívnu stránku priestupku vyjadruje zavinenie. Z ustanovenia § 3 zákona o priestupkoch vyplýva, že sankciovateľnosť konania ako priestupku sa ustanovuje opačne ako pri trestných činoch, pri ktorých sa zásadne vyžaduje úmyselné zavinenie. Konanie, ktoré napĺňa materiálny znak a ostatné formálne znaky priestupku, alebo nebolo zavinené ani z nedbalosti, nemôže byť priestupkom.
Zavinením sa rozumie vnútorný, psychický vzťah páchateľa priestupku ku skutočnostiam, ktoré tvoria priestupok. Musí preto zahŕňať všetky znaky vyjadrené v skutkovej podstate priestupku.
Na zodpovednosť za priestupok stačí zavinenie z nedbanlivosti, ak zákon výslovne neustanoví, že je potrebné úmyselné zavinenie.
1. Priestupok je spáchaný z nedbanlivosti, ak páchateľ
- vedel, že môže svojim konaním porušiť alebo ohroziť záujem chránený zákonom, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehal na to, že tento záujem neporuší alebo neohrozí, alebo
- nevedel , že svojim konaním môže porušiť alebo ohroziť záujem chránený zákonom, hoci to vzhľadom na okolnosti a na svoje osobné pomery vedieť mal a mohol.
- Priestupok je spáchaný úmyselne, ak páchateľ
- chcel svojim konaním porušiť alebo ohroziť záujem chránený zákonom alebo
- vedel, že svojim konaním môže porušiť alebo ohroziť záujem chránený zákonom, a pre prípad, že ho poruší alebo ohrozí, bol s tým uzrozumený.
- Konaním sa rozumie aj opomenutie takého konania, na ktoré bol páchateľ vzhľadom na okolnosti a svoje osobné pomery povinný.
O zavinenie z nevedomej nedbanlivosti ide len vtedy, ak povinnosť a možnosť predvídať porušenie alebo ohrozenie záujmu spoločnosti chráneného priestupkovým alebo iným zákonom sú dané súčasne. Nedostatok jednej z týchto zložiek znamená, že konanie je nezavinené.
Napríklad poranenie, ktoré spôsobil inému útok psa, zakladá u majiteľa, resp. chovateľa psa znaky trestného činu ublíženia na zdraví podľa § 223, resp. § 224 Trestného zákona alebo priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (§ 49 ods.1 písm.b zákona o priestupkoch) vtedy, keď neurobil všetky opatrenia primerané konkrétnej situácii, aby zabezpečil ochranu zdravia spoluobčanov pred útokom psa, hoci vedel alebo mal vedieť; že pes môže byť útočný a nebezpečný voči cudzím osobám. Na posúdenie toho, či ide o trestný čin alebo o priestupok, je aj v tomto prípade rozhodujúci najmä následok (intenzita a rozsah). Jeho kvantifikácia (napr. podľa doby pracovnej neschopnosti) je významným kritériom určenia nebezpečnosti (závažnosti) konania majiteľa alebo chovateľa psa pre spoločnosť.
Úmyselné zastrelenie psa členom poľovníckeho združenia v prípade napr. zníženej viditeľnosti, keď pes sedí v neprehľadnom teréne, správa sa pokojne, nehľadá ani neprenasleduje zver, ani sa k nej neplazí, vykazuje podľa okolností znaky priestupku proti majetku , ak nejde o trestný čin poškodzovania cudzej veci.
Priestupok možno spáchať nielen aktívnym konaním (komisívne), ale aj opomenutím konania, ku ktorému osobu zaväzuje konkrétny právny predpis (omisívne konanie, t.j. nečinnosť). Napr. priestupok proti majetku spočívajúci v poškodení veci na cudzom majetku možno spáchať aktívnym konaním, ale aj opomenutím konania spočívajúcim v úmyselnom zanedbaní povinnosti chrániť cudziu vec. Omisívne konanie je napr. nespolupôsobenie v daňovom konaní, neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci. Komisívne konanie je napr. rušenie nočného kľudu, porušenie poštovej výhrady, vyrúbanie stromu bez povolenia.
Zákon odlišuje zavinenie a vinu. Výrok rozhodnutia, ktorým sa vyslovuje vina, znamená jednak to, že konanie obvineného z priestupku je zavinené, jednak to, že sú splnené všetky podmienky na vyvodenie jeho zodpovednosti za priestupok.
Z koncepcie zavinenia v zákone o priestupkoch vychádza konštrukcia jednotlivých skutkových podstát v osobitnej časti, forma zavinenia sa ustanovuje len tam, kde priestupkom je len úmyselné konanie. Tam, kde môže byť priestupkom konania úmyselné alebo nedbanlivostné, má zistenie formy a stupňa zavinenia význam pre ukladanie a výmeru sankcie. Rozlíšenie stupňa úmyselného zavinenia a zavinenia z nedbanlivosti sa v osobitnej časti zákona o priestupkoch výslovne nerieši.
Objektom priestupku sú záujmy spoločnosti, ktoré sú chránené zákonom a proti ktorým je protiprávne konanie namierené. Podľa stupňa všeobecnosti rozlišuje právna teória objekt:
- všeobecný,
- druhový
- individuálny objekt.
Všeobecným objektom je riadny výkon verejnej správy, čo vyplýva už z povahy priestupkov ako jedného z druhov správnych deliktov. Popri tomto typickom objekte poskytuje priestupkové právo ochranu aj ďalším spoločenským vzťahom a záujmom, napr. osobnosti človeka, majetku fyzických osôb a právnických osôb. Protiprávne konanie namierené proti poriadku vo verejnej správe sa zvykne označovať ako priestupok poriadkového charakteru a protiprávne konanie smerujúce k porušovaniu iných práv a záujmov fyzických osôb ako priestupok kriminálneho charakteru.
Druhový objekt je objekt spoločný skupinám priestupkov v určitej oblasti. Jeho základom sú spoločné druhové črty individuálnych objektov priestupku. Z hľadiska druhového objektu sa členia priestupky v osobitnej hmotnoprávnej časti zákona o priestupkoch (napr. priestupky na úseku podnikania, práce a sociálnych vecí).
Individuálnym objektom je konkrétny spoločenský vzťah, na ktorého ochranu je príslušné ustanovenie predovšetkým určené. Určenie individuálneho objektu je významné z hľadiska správnej kvalifikácie skutku. V tejto súvislosti treba odlišovať následok porušenia alebo ohrozenia objektu deliktu a účinok deliktu. Účinkom priestupku je porušenie konkrétneho hmotného predmetu útoku (napr. občianskeho preukazu, lekárskej dokumentácie, dopravnej značky). Hmotný predmet útoku nie je obligatórnym znakom skutkovej podstaty priestupku a nie je napokon ani častý, čo je podmienené povahou právnych povinností, ktoré sa priestupkom porušujú.
Objektívna stránka priestupku spočíva v protiprávnom charaktere určitého konania a jeho následku. Vychádza sa tu zo zásady, že základom právnej zodpovednosti môže byť iba protiprávnosť. Protiprávne konanie môže byť výsledkom aktívnej činnosti (napr. úmyselné poškodenie cudzieho majetku) alebo nečinnosti, t.j. opomenutia splnenia právnej povinnosti, teda povinnosti, ktorá vyplýva z právneho predpisu. Spôsobom protiprávneho konania a následkom sa jednotlivé priestupky po vonkajšej stránke najviac líšia. Medzi protiprávnym konaním, bez ohľadu na to, či ide o aktívnu činnosť alebo nečinnosť, či má krátkodobý alebo dlhodobý charakter, a jeho škodlivým následkom musí byť príčinná súvislosť. Každým priestupkom sa porušuje alebo ohrozuje záujem, ktorý je jeho objektom. Pre priestupky je charakteristické, že následok je spravidla daný už samotnou existenciou protiprávneho konania, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a ktorý mal byť zabezpečený práve splnením právnej povinnosti. Rozsah a kvalita následku tvoria významný základ pre posúdenie výmery sankcie. Konkrétnym skutkovým podstatám vybraných priestupkov sa venujeme v nasledujúcej podkapitole.
Ako sme už uviedli, priestupkom je zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v zákone č.372/1990 Zb.v platnom znení. Týmto je teda vymedzený okruh spoločenských vzťahov, ne ktoré sa tento zákon vzťahuje, pričom sa rozlišuje pôsobnosť zákona :
- časová
- územná
- osobná
Zodpovednosť za priestupok sa posudzuje podľa zákona účinného v čase spáchania priestupku; podľa neskoršieho zákona sa posudzuje iba vtedy, ak je to pre páchateľa priaznivejšie. Páchateľovi možno uložiť len taký druh sankcie, ktorý dovoľuje uložiť zákon účinný v čase, keď sa o priestupku rozhoduje. O ochrannom opatrení sa rozhodne podľa zákona účinného v čase, keď sa o ochrannom opatrení rozhoduje.
Podľa tohto alebo iného zákona sa posudzuje priestupok, ktorý bol spáchaný na území Slovenskej republiky.
Konanie osôb požívajúcich výsady a imunity podľa zákona alebo medzinárodného práva, ktoré má znaky priestupku, nemožno ako priestupok prejednať. Nemožno ani vykonať sankciu alebo v jej výkone pokračovať; ak osoba, ktorej bola sankcia uložená, sa stala neskôr osobou požívajúcou podľa zákona alebo podľa medzinárodného práva výsady a imunity. Tu zákon vymedzuje osobnú pôsobnosť negatívne tým, že ustanovuje okruh osôb, ktorých konanie majúce znaky priestupku nemožno ako priestupok prejednať.
Výnimku z pôsobnosti zákona o priestupkoch, resp. ostatných zákonov upravujúcich skutkové podstaty priestupkov, ustanovujú napr. tieto právne predpisy a medzinárodné dokumenty :
- Ústava Slovenskej republiky, pokiaľ ide o stíhanie prezidenta republiky a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky ( pri extenzívnom výklade je zrejmé, že ak poslanca nemožno trestne ani disciplinárne stíhať bez súhlasu Národnej rady, nemožno ho stíhať ani pre priestupok)
- zákon Národnej rady Slovenskej republiky č.38/1993 Z.z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov (§ 14 ods.5- ústavného sudcu nemožno stíhať pre konanie, ktoré má znaky priestupku),
- vyhláška č.157/1964 Zb. (Viedenský dohovor o diplomatických stykoch),
- vyhláška č.32/1969 Zb.(Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch).
Pri týchto výnimkách rozlišujeme hmotnoprávnu (t.j. beztrestnosť) a procesnú (t.j. nestíhateľnosť po dobu, keď existujú zákonom ustanovené okolnosti). Pri prezidentovi republiky sa fakticky procesnoprávna exempcia mení na hmotnoprávnu, pretože stíhanie je navždy vylúčené. Pri poslancoch Národnej rady Slovenskej republiky a pri ústavných sudcoch to tak nie je.
Osobitným prípadom čiastočnej hmotnoprávnej exempcie je vyňatie z pôsobnosti zákona o priestupkoch pomerne širokého okruhu osôb , a to :
Sudcovia, prokurátori, štátni policajti, osoby podliehajúce vojenskej disciplinárnej právomoci a osoby počas výkonu trestu odňatia slobody sú právne zodpovedné za konanie vykazujúce znaky priestupku. Na nich sa však nevzťahuje pôsobnosť zákona o priestupkoch, ale pôsobnosť osobitných zákonov.
Konanie majúce znaky priestupku sa teda posudzuje ako disciplinárny priestupok policajta, kárne previnenie prokurátora, kárne previnenie sudcu. Ak správny orgán príslušný prejednať priestupok podľa zákona o priestupkoch zistí, že ide o niektorú z uvedených osôb, postúpi vec orgánu príslušnému podľa osobitného predpisu na prejednanie skutku. Tento osobitný režim sa použije iba vtedy, ak v čase činu trvá napr. služobný pomer policajta. Ak by vznikol až neskôr alebo zanikol prv, než sa skutok prejednal podľa osobitných predpisov, prejedná sa takýto skutok ako priestupok.
Ak fyzická osoba prestala byť sudcom alebo policajtom, resp. vojakom atď. t.j. ak prestala patriť do osobitnej kategórie osôb, nemožno jej konanie vykazujúce znaky priestupku prejednať podľa osobitného zákona, pretože sa naňho vzťahuje pôsobnosť zákona o priestupkoch.
Podľa Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch záväzného aj pre Slovenskú republiku požívajú diplomatické výsady a imunity diplomatickí zástupcovia, členovia administratívneho a technického personálu, členovia rodín spomenutých osôb, ako aj členovia pomocného personálu a osoby v súkromných službách členov diplomatickej misie. Výsady a imunity požívajú aj konzulárni zamestnanci a konzulárni úradníci v súlade s Viedenským dohovorom o konzulárnych stykoch a s jednotlivými konzulárnymi dohodami.
3.3 Sankcie
Za priestupok možno uložiť tieto sankcie :
- pokarhanie,
- pokutu,
- zákaz činnosti,
- prepadnutie veci.
Sankciu možno uložiť samostatne alebo s inou sankciou; pokarhanie nemožno uložiť spolu s pokutou. Od uloženia sankcie možno v rozhodnutí o priestupkoch upustiť, ak k náprave páchateľa postačí samotné prejednanie priestupku.
Za priestupok možno uložiť len sankcie, ktoré ustanovuje zákon o priestupkoch alebo iný zákon. Ide o naplnenie zásady „ nulla poena sine lege“, t.j. žiaden trest bez zákona. Správny orgán postupuje podľa zákona o priestupkoch vtedy, keď iný zákon neobsahuje o sankciách za priestupky osobitné ustanovenia. Zákon priestupkoch je aj v prípade sankcií subsidiárnym predpisom vo vzťahu k ostatným zákonom upravujúcim skutkové podstaty priestupkov. Ak správny orgán rozhodol o vine, môže uložiť sankciu (sankcie) len pri splnení podmienok v medziach ustanovených v ďalších ustanoveniach zákona o priestupkoch. Ak neustanoví osobitný zákon inak, možno za každý priestupok uložiť pokarhanie alebo pokutu. Zákaz činnosti a prepadnutie veci možno uložiť len vtedy, ak sú v konkrétnom prípade splnené podmienky pre ich uloženie.
Pri určení druhu sankcie a jej výmery správny orgán prihliadne na závažnosť priestupkov, najmä na :
- spôsob jeho spáchania a na jeho následky
- okolnosti, za ktorých bol spáchaný,
- mieru zavinenia,
- pohnútky a na osobu páchateľa,
- či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Za viac priestupkov toho istého páchateľa prejednávaných v jednom konaní sa uloží sankcia podľa ustanovenia vzťahujúceho sa na priestupok najprísnejšie postihnuteľný; zákaz činnosti možno uložiť, ak ho možno uložiť za niektorý z týchto priestupkov.
Zákon o priestupkoch na rozdiel od Trestného zákona výslovne neupravuje poľahčujúce a priťažujúce okolnosti. Avšak aj v priestupkovom konaní sú konkrétne okolnosti významným prostriedkom individualizácie sankcie. Správny orgán môže priznať povahu poľahčujúcich okolností napr. vtedy, ak páchateľ spáchal priestupok v silnom rozrušení, vo veku blízkom veku mladistvého, pod vplyvom hrozby alebo nátlaku, ak pri objasňovaní priestupku vyvíjal potrebnú súčinnosť a pod. Naopak, pri určení druhu a výšky sankcie sa v neprospech páchateľa posudzuje, ak spáchal priestupok napr. s osobitnou ľsťou, ak pritom využil niečiu bezbrannosť, ak spôsobil závažnejšiu škodu, ak spáchal viac priestupkov alebo bol za ne už postihnutý a pod. Medzi významom jednotlivých okolností môžu byť v konkrétnom prípade značné rozdiely. Preto je rozhodujúce zhodnotenie významu každej z nich správnym orgánom.
Výška pokuty, ktorú môže správny orgán uložiť, je uvedená pri jednotlivých skutkových podstatách priestupkov v osobitnej časti zákona o priestupkoch.
Zákaz činnosti možno uložiť len za priestupky uvedené v osobitnej časti zákona alebo v inom zákone a na čas v nich ustanovený, najdlhšie na dva roky, a ak ide o činnosť, ktorú páchateľ vykonáva v pracovnom alebo v inom obdobnom pomere alebo na ktorú treba povolenie alebo súhlas štátneho orgánu, a ak páchateľ spáchal priestupok touto činnosťou alebo v súvislosti s ňou.
Zákaz činnosti možno vysloviť len na takú činnosť, ktorá, resp. v súvislosti s ktorou sa páchateľ dopustil priestupku. Táto súvislosť musí byť priama, bezprostredná. Nestačí, že páchateľ priestupku prejaví priestupkom morálnu nespôsobilosť vykonávať činnosť. Táto podmienka je zároveň špecifickým hľadiskom pri určení obsahu a rozsahu zakazovanej činnosti tak, aby výkon sankcie mohol splniť svoj účel. Obsah a rozsah vymedzí správny orgán vo výroku rozhodnutia tak, aby nevznikli pochybnosti, že sa postihuje páchateľ priestupku a čo sa mu zakazuje. V opačnom prípade si ťažko možno predstaviť výkon takéhoto rozhodnutia a jeho kontrolu.
Úmyselné vykonávanie činnosti zakázanej rozhodnutím správneho orgánu formou rozhodnutia o priestupku, môže naplniť skutkovú podstatu súdneho deliktu (trestný čin marenia úradného rozhodnutia).
Pri ukladaní zákazu činnosti možno páchateľovi priestupku zakázať súčasne výkon rôznych činností (napr. podnikateľskej a vedenia motorových vozidiel), v súvislosti s ktorými sa dopustil priestupku, za ktorý bol postihnutý v priestupkovom konaní. V takom prípade sa časy zákazu jednotlivých činností nespočítavajú a každú činnosť možno zakázať na čas uvedený pri jednotlivých skutkových podstatách osobitne najdlhšie však na dva roky.
Prepadnutie veci možno uložiť, ak vec patrí páchateľovi a
- bola použitá na spáchanie priestupku alebo bola na to určená, alebo
- bola priestupkom získaná alebo nadobudnutá za vec získanú priestupkom.
Prepadnutie veci nemožno uložiť, ak je jej hodnota v nápadnom nepomere k povahe priestupku. Vlastníkom prepadnutej veci sa stáva Slovenská republika.
Prepadnutie veci patrí medzi sankcie a preto ochranné opatrenia spočívajúce v zhabaní veci nemožno nahrádzať sankciou prepadnutia veci, pretože sankciou možno postihnúť iba páchateľa priestupku.
Prepadnutie veci nemôže správny orgán vysloviť, ak je páchateľ priestupku len spoluvlastníkom a nie výlučným vlastníkom veci. Vlastníctvo k veci nemožno stotožňovať s oprávnením užívať vec. Prepadnutie veci možno uložiť len vtedy, ak páchateľ priestupku získal celú vec za vec, ktorú nadobudol priestupkom. Ak páchateľ priestupku od času spáchania priestupku, za ktorý možno uložiť sankciu prepadnutia veci, do vydania prvostupňového rozhodnutia o tomto priestupku vec napr. predal, nemožno ju vyhlásiť za prepadnutú. Do úvahy prichádza len zhabanie veci osobe, ktorá túto vec kúpila, ak sú splnené ostatné podmienky.
Okrem sankcií môže správny orgán uložiť aj tzv. ochranné opatrenie.
Ochrannými opatreniami sú :
- obmedzujúce opatrenia,
- zhabanie veci.
Účelom a podstatou ochranných opatrení je predovšetkým prevencia, t.j. odstrániť alebo aspoň obmedziť, resp. znížiť nebezpečenstvo ďalšieho porušenia alebo ohrozenia záujmov chránených zákonom o priestupkoch.
Ochranné opatrenia nie sú sankciami podľa zákona o priestupkoch, hoci svojimi dôsledkami sa im značne podobajú. Sú tiež ujmou za spáchaný priestupok, avšak majú špecifický obsah i poslanie.
Ochranné opatrenie sa líši od sankcie tým, že sankcia je opatrenie štátneho donútenia ukladané príslušnými správnymi orgánmi za priestupok jeho páchateľovi, pričom mu pôsobí určitú ujmu a zároveň vyslovuje morálne odsúdenie jednak priestupku, jednak jeho páchateľa. Ochranné opatrenia sú druhou možnosťou, ktorou sa štát bráni priestupkom. Ide o celkom samostatnú kategóriu. Používajú sa popri sankciách na ochranu spoločnosti.
3.4 Konanie o priestupkoch
Konanie o priestupkoch je upravené osobitným zákonom – zákonom č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, pričom subsidiárne platí Správny poriadok.
Priestupky prejednávajú okresné úrady , ako aj iné orgány štátnej správy, ak to ustanovuje osobitný zákon.
Na prejednanie priestupku je miestne príslušný správny orgán, v ktorého územnom obvode bol priestupok spáchaný. Miestne príslušný správny orgán môže na uľahčenie prejednania priestupku alebo z iného dôležitého dôvodu aj bez súhlasu účastníkov postúpiť vec na prejednanie inému vecne príslušnému správnemu orgánu, v ktorého územnom obvode sa páchateľ zdržiava alebo má pracovisko.
Objasňovanie priestupkov vykonávajú správne orgány a tiež aj orgány štátnej a obecnej polície.
Účastníkom konania v konaní o priestupku je podľa Správneho poriadku ten, o koho právach alebo právom chránených záujmoch a povinnostiach sa má konať, prípadne koho práva, záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté. Podľa zákona o priestupkoch sú účastníkmi konania:
a) obvinený z priestupku,
b) poškodený, ak ide o prejednávanie náhrady majetkovej škody
spôsobenej priestupkom,
c) vlastník veci, ktorá môže byť zhabaná alebo bola zhabaná, a to
v časti konania týkajúcej sa zhabania veci,
d) navrhovateľ, na návrh ktorého bolo začaté konanie o priestupku
Pre priestupkové konanie v prvom stupni je ustanovená obligatórne ústna forma konania .V neprítomnosti obvineného z priestupku možno vec prejednať len vtedy, ak sa odmietne dostaviť na ústne pojednávanie, hoci bol riadne predvolaný, alebo sa nedostaví bez náležitého ospravedlnenia alebo bez dôležitého dôvodu.
Priestupky prejednávajú správne orgány z úradnej povinnosti, ak nejde
o priestupky, ktoré sa prejednávajú len na návrh - tzv. návrhové delikty. Návrhovými deliktami sú:
- priestupky na úseku práva na prístup k informáciám
- priestupky proti občianskemu spolunažívaniu (ublíženie na cti podľa § 49 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch
Návrhové delikty sa prejednávajú len na návrh postihnutej osoby alebo jej zákonného
zástupcu alebo opatrovníka , to znamená, že ak dotknutá osoba nesúhlasí s prejednaním priestupku, správny orgán nemôže konať a vec odloží. Lehota na začatie konania o priestupku je prekluzívna – 3 mesiace od odo dňa, keď sa navrhovateľ o priestupku dozvedel
Ak správny orgán zistí určité skutočnosti nasvedčujúce tomu, že priestupok nemôže prejednať, postúpi vec :
a) prokurátorovi alebo orgánu Policajnému zboru, ak skutočnosti
nasvedčujú, že ide o trestný čin,
b) orgánu príslušnému podľa osobitného právneho predpisu na
prejednanie skutku tzv. osobitnej kategórie osôb ( sudcovia, prokurátori, osoby
podliehajúce vojenskej právomoci )
c) správnemu orgánu príslušnému na prejednanie skutku, ktorý je
iným správnym deliktom než priestupkom.
Na konanie o priestupkoch sa vzťahujú zásady stanovené v Správnom poriadku a taktiež na postup pri prejednávaní priestupkov sa subsidiárne vzťahuje Správny poriadok. Obvinený i poškodený majú práva a povinnosti stanovené zákonom o priestupkoch. Ak správny orgán vec neodloží alebo zo zákonných dôvodov konanie nezastaví, po prejednaní priestupku vydá rozhodnutie.
Výrok rozhodnutia o priestupku, ktorým je obvinený z priestupku uznaný vinným, musí obsahovať :
- popis skutku s označením miesta a času spáchania priestupku,
- vyslovenie viny,
- druh a výšku sankcie,
- prípadne rozhodnutie o upustení od uloženia sankcie
- o započítaní času do času zákazu činnosti
- uložení ochranného opatrenia
- o nároku na náhradu škody
- o trovách konania
Proti rozhodnutiu o priestupku môže sa odvolať v plnom rozsahu len obvinený z priestupku, a ak ide o mladistvého, v jeho prospech aj jeho zákonný zástupca a orgán starostlivosti o dieťa. Poškodený sa môže odvolať len vo veci náhrady škody.
V odvolacom konaní správny orgán nemôže zmeniť uloženú sankciu v neprospech obvineného z priestupku, ak nezistí nové podstatné skutkové okolnosti.
Návrh na preskúmanie rozhodnutia o priestupku súdom možno podať až po vyčerpaní riadneho opravného prostriedku v správnom konaní. Týmto ustanovením sa realizuje ústavou zaručené právo na súdnu ochranu a právo obrátiť sa na súd, ak účastník konania tvrdí, že rozhodnutím správneho orgánu bol ukrátený na svojich právach. Podmienkou podania žaloby je však najprv podanie odvolania proti rozhodnutiu správneho orgánu a až v prípade, že účastníkovi konania nebude vyhovené v tomto odvolacom konaní, môže sa obrátiť na súd. Súd však podľa § 247-250k Občianskeho súdneho poriadku preskúmava len zákonnosť právoplatného rozhodnutia o priestupku, t.j. celkovú správnosť konania. Napadnuté rozhodnutie buď potvrdí alebo pre nezákonnosť zruší. Proti rozhodnutiu súdu sa nepripúšťa opravný prostriedok a preto je konečné.
3.5. Vybrané skutkové podstaty niektorých priestupkov
Priestupky proti poriadku v správe sú upravené v § 21 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku proti poriadku v správe sa dopustí ten, kto :
a) neoprávnene zhotoví reprodukciu ceniny alebo neoprávnene zhotoví alebo uvedie do obehu predmet, ktorý by mohol byť zamenený s ceninou alebo pečiatkou štátneho orgánu, obce alebo organizácie, bez úmyslu obohatiť sa alebo sfalšovať verejnú listinu alebo uvedené predmety,
b) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj orgánu štátnej správy alebo obci alebo mu požadovaný údaj zatají, hoci má povinnosť takýto údaj uviesť,
c) úmyselne neoprávnene užíva vedeckú alebo umeleckú hodnosť alebo titul absolventa vysokej školy,
d) úmyselne zničí, poškodí alebo neoprávnene odstráni alebo poruší uzáveru alebo úradnú značku,
e) úmyselne zničí, poškodí alebo neoprávnene odstráni verejnú vyhlášku alebo pozmení jej obsah,
f) úmyselne podá nepravdivú alebo neúplnú svedeckú výpoveď v správnom konaní alebo podá nepravdivé alebo neúplné vysvetlenie orgánu oprávnenému objasňovať priestupky alebo uvedie nepravdivý údaj v čestnom vyhlásení pred orgánom štátnej správy alebo obce,
g) úmyselne neoprávnene sa vydáva za verejného činiteľa,
h) úmyselne nedodrží obmedzujúce opatrenie uložené v priestupkovom konaní.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až c) možno uložiť pokutu do 1 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. d) až h) pokutu do 3 000 Sk.
Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sú upravené v § 22 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupky na úseku podnikania sú upravené v § 24 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku na úseku podnikania sa dopustí ten, kto
a) poškodí iného na cene, akosti, množstve alebo hmotnosti pri predaji tovaru alebo poskytovaní iných služieb,
b) v obchode alebo pri inom podnikaní spracúva, predáva alebo v súvislosti s tým skladuje alebo po vykonanej oprave alebo úprave vydáva tovar z drahých kovov, ktorý nezodpovedá právnym predpisom o jeho povinnom preskúšaní alebo úradnom označení,
c) falšuje alebo úmyselne zneužije úradnú značku pre tovar z drahých kovov alebo úmyselne uvedie do obehu tovar označený takou značkou,
d) neoprávnene vykonáva obchodnú, výrobnú alebo inú zárobkovú činnosť,
e) spôsobom odporujúcim zákonu úmyselne vyzradí obchodné alebo bankové tajomstvo alebo skutočnosť, na ktorú sa vzťahuje zákonom uložená povinnosť zachovávať mlčanlivosť.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) a b) možno uložiť pokutu do 5 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. c) a d) pokutu do 10 000 Sk a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 100 000 Sk. Zákaz činnosti až do jedného roka možno uložiť za
priestupok podľa odseku 1 písm. a) až c) a e).
Priestupky na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami sú upravené v § 30 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami sa dopustí ten, kto :
a) predá, podá alebo inak umožní požitie alkoholických nápojov osobe zjavne ovplyvnenej alkoholickým nápojom alebo inou návykovou látkou, osobe mladšej ako osemnásť rokov alebo osobe, o ktorej vie, že bude vykonávať zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorej by mohla ohroziť zdravie ľudí alebo poškodiť majetok,
b) neoprávnene predá, podá alebo inak umožní druhej osobe škodlivé užívanie inej návykovej látky, než je alkohol,
c) sa nepodrobí opatreniu postihujúcemu nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo užívanie iných návykových látok,
d) úmyselne vyrobí liek alebo destilát bez povolenia alebo úmyselne lieh alebo destilát vyrobený bez povolenia prechováva alebo uvádza do obehu,
e) úmyselne umožňuje požívať alkoholický nápoj alebo užívať iné návykové látky osobe mladšej ako osemnásť rokov, ak tým ohrozuje jej telesný alebo mravný vývoj,
f) požije alkoholický nápoj alebo užije inú návykovú látku, hoci vie, že bude vykonávať zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorej by mohol ohroziť zdravie ľudí alebo poškodiť majetok,
g) po požití alkoholického nápoja alebo po užití inej návykovej látky vykonáva činnosť uvedenú v písmene f),
h) v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil požitím alkoholického nápoja alebo užitím inej návykovej látky vykonáva činnosť uvedenú v písmene f).
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a), b), c), d) a f možno uložiť pokutu do 3 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) a g) pokutu do 5 000 Sk a za priestupok podľa odseku 1 písm. h) do 10 000 Sk; zákaz činnosti do šiestich mesiacov možno
uložiť za priestupok podľa odseku 1 písm. f), do jedného roku za priestupok podľa odseku 1 písm. g) a do dvoch rokov za priestupok podľa odseku 1 písm. h).
Priestupok na úseku práva na prístup k informáciám upravuje § 42a) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku sa dopustí aj ten, kto vedome vydá a zverejní nepravdivé, neúplné informácie, kto poruší povinnosť určenú osobitným predpisom, (Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení
niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) alebo ten, kto vydaním rozhodnutia alebo
vydaním príkazu, alebo iným opatrením zapríčiní porušenie práva na sprístupnenie informácií. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 50 000 Sk a zákaz činnosti až na dva roky.
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu upravuje § 49 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 1 000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 3 000 Sk a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 10 000 Sk.
Priestupky proti majetku upravuje § 50 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
Priestupku proti majetku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci z takého majetku, ak škoda nedosahuje výšku minimálnej mesačnej mzdy ustanovenej všeobecne záväzným právnym predpisom, alebo sa o takéto konanie pokúsi. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 10 000 Sk.
SPRÁVNE SÚDNICTVO
V správnom súdnictve preskúmavajú súdy zákonnosť rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy na základe:
- žalôb
- alebo opravných prostriedkov
Na preskúmavanie rozhodnutí správnych orgánov sú vecne príslušné krajské súdy. V zákonom stanovených prípadoch rozhodujú o žalobách proti rozhodnutiam správnych orgánov okresné súdy, a to je len jeden prípad - ak žaloba smeruje proti rozhodnutiu správneho orgánu o priestupku obvineného.
V ďalšom jednom prípade rozhoduje o žalobách proti rozhodnutiam správnych orgánov Najvyšší súd Slovenskej republiky ,a to ak žaloba smeruje proti rozhodnutiam ústredných orgánov štátnej správy .
Rozhodovanie o žalobách proti rozhodnutiam a postupom správnych orgánov
Konanie na súde sa začína na návrh, ktorý sa nazýva žalobou.
Žaloba musí okrem všeobecných náležitostí podania obsahovať označenie rozhodnutia a postupu správneho orgánu, ktoré napadá, vyjadrenie, v akom rozsahu sa toto rozhodnutie a postup napadá, uvedenie dôvodov, v čom žalobca vidí nezákonnosť rozhodnutia a postupu správneho orgánu, a aký konečný návrh robí.
Súd môže rozhodnúť o žalobách proti rozhodnutiam správnych orgánov, v ktorých fyzická alebo právnická osoba tvrdí, že bola na svojich právach ukrátená rozhodnutím a postupom správneho orgánu, a žiada, aby súd preskúmal zákonnosť tohto rozhodnutia a postupu.
Predpokladom konania súdu o podanej žalobe je voči rozhodnutiu správneho orgánu je, aby išlo o rozhodnutie, ktoré po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov, ktoré sa preň pripúšťajú, nadobudlo právoplatnosť.
Účastníkmi konania sú žalobca a žalovaný. Žalobcom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá o sebe tvrdí, že ako účastník správneho konania bola rozhodnutím a postupom správneho orgánu ukrátená na svojich právach. Podať žalobu môže aj fyzická alebo právnická osoba, s ktorou sa v správnom konaní nekonalo ako s účastníkom, hoci sa s ňou ako s účastníkom konať malo.
Pri rozhodnutí správneho orgánu vydaného v správnom konaní je žalovaným správny orgán, ktorý rozhodol v poslednom stupni.
Žalobca musí byť zastúpený advokátom, pokiaľ nemá právnické vzdelanie buď sám, alebo jeho zamestnanec (člen), ktorý zaňho na súde koná; to neplatí vo veciach, v ktorých je daná vecná príslušnosť okresného súdu, alebo ak ide o preskúmanie rozhodnutia a postupu vo veciach zdravotného poistenia, sociálneho zabezpečenia vrátane nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia, štátnych sociálnych dávok, sociálnej pomoci a poistenia v nezamestnanosti, aktívnej politiky trhu práce a garančného fondu, poskytovania zdravotnej starostlivosti, vo veciach priestupkov a vo veciach žiadateľov o priznanie postavenia utečenca.
Žaloba sa musí podať do dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia správneho orgánu v poslednom stupni, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak. Zameškanie lehoty nemožno odpustiť.
Prokurátor môže žalobu podať do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým nebolo vyhovené protestu, najneskôr však do jedného roka od právoplatnosti rozhodnutia správneho orgánu.
Spôsoby rozhodnutia súdu o podanej žalobe :
1. Súd žalobu zamietne ( a napadnuté rozhodnutie správneho orgánu potvrdí) ak po preskúmaní rozhodnutia a postupu správneho orgánu v rozsahu a z dôvodov uvedených v žalobe dospel k záveru, že rozhodnutie a postup správneho orgánu v medziach žaloby sú v súlade so zákonom.
2. Súd žalobe vyhovie a zruší napadnuté rozhodnutie správneho orgánu a podľa okolností aj rozhodnutie správneho orgánu prvého stupňa a vráti vec žalovanému správnemu orgánu na ďalšie konanie, ak po preskúmaní rozhodnutia a postupu správneho orgánu v medziach žaloby dospel k záveru, že
a) rozhodnutie správneho orgánu vychádzalo z nesprávneho právneho posúdenia veci,
b) zistenie skutkového stavu, z ktorého vychádzalo správne rozhodnutie, je v rozpore s obsahom spisov,
c) zistenie skutkového stavu je nedostačujúce na posúdenie veci,
d) rozhodnutie je nepreskúmateľné pre nezrozumiteľnosť alebo pre nedostatok dôvodov alebo rozhodnutie je nepreskúmateľné pre neúplnosť spisov správneho orgánu alebo z dôvodu, že spisy neboli predložené,
e) v konaní správneho orgánu bola zistená taká vada, ktorá mohla mať vplyv na zákonnosť napadnutého rozhodnutia.
Súd zruší napadnuté rozhodnutie správneho orgánu a podľa okolností aj rozhodnutie správneho orgánu prvého stupňa a vráti vec žalovanému správnemu orgánu na ďalšie konanie, ak bolo rozhodnutie vydané na základe neúčinného právneho predpisu, ak rozhodnutie je nepreskúmateľné pre nezrozumiteľnosť alebo pre nedostatok dôvodov alebo rozhodnutie je nepreskúmateľné pre neúplnosť spisov správneho orgánu alebo z dôvodu, že spisy neboli predložené. Súd zruší rozhodnutie správneho orgánu a konanie zastaví, ak rozhodnutie vydal orgán, ktorý na to nebol podľa zákona oprávnený.
Správne orgány sú viazané právnym názorom súdu. Proti rozsudku súdu o zamietnutí žaloby je prípustné odvolanie. Proti rozsudku súdu, ktorým žalobe vyhovel, je odvolanie prípustné, len ak bolo rozhodnutie zrušené z dôvodov podľa písmen a) a b).
Pre rozhodovanie súdov o žalobách voči rozhodnutiam SO teda platí kasačný princíp, čo znamená, že súd môže rozhodnutie SO zrušiť alebo žalobu zamietnuť. Súd nevykonáva dokazovanie.
Rozhodovanie opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam správnych orgánov
V niektorých prípadoch zákon zveruje súdom rozhodovanie o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych orgánov (teda o riadnych opravných prostriedkoch).
Sú to nasledovné prípady:
:
Napr. zákon o občianskych združeniach 83/1990 Zb v znení platných predpisov ustanovuje, že proti rozhodnutiu MV o odmietnutí registrácie môžu členovia prípravného výboru podať do 60 dní odo dňa, keď rozhodnutie bolo ich splnomocnencovi doručení, opravný prostriedok na Najvyšší súd.
Podľa zákona č. 513/2006Z.z. o sociálnom poistení , Ústredie Sociálnej poisťovne rozhoduje v prvom stupni o dôchodkových dávkach, o úrazovej rente a o pozostalostnej úrazovej rente. Proti rozhodnutiu ústredia možno podať opravný prostriedok v lehote do 30 dní od doručenia rozhodnutia, o ktorom rozhoduje Krajský súd.
Podľa zákona č. 162/1995 Zz. v platnom znení, proti rozhodnutiu Správy katastra o zamietnutí povolenia vkladu do katastra nehnuteľností sa možno odvolať do 30 dní od doručenia rozhodnutia na Krajskom súde. Odvolanie sa podáva prostredníctvom správy katastra, ktorá môže rozhodnúť o odvolaní v rámci autoremedúry za podmienok uvedených v správnom poriadku.
O opravnom prostriedku rozhodne súd rozsudkom, ktorým preskúmané rozhodnutie buď potvrdí, alebo ho zruší a vráti na ďalšie konanie. Ak súd zruší rozhodnutie správneho orgánu, je správny orgán pri novom prejednaní viazaný právnym názorom súdu.Proti rozhodnutiu súdu, ktorým potvrdí rozhodnutie správneho orgánu, je prípustné odvolanie.
1
105