zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Ekonomická univerzita / Podnikovohospodárska Fakulta / Infotmatika

 

Prednáška 8 (inf8.doc)

        EKONOMICKÁ UNIVERZITA V BRATISLAVE

        PODNIKOVOHOSPODÁRSKA FAKULTA KOŠICE

        Tajovského 13, 041 30 Košice

        Katedra hospodárskej informatiky a matematiky

 

Textové  spracovanie

 

        

Takmer 90% všetkých  informácií, ktoré človek doteraz vytvoril je uložených vo forme voľného textu v niektorom z prirodzených jazykov. Aj keď sú v súčasnosti synonymom informačných technológií počítačové databázy, nikdy nedôjde k prevodu všetkých informácií do tejto podoby.

Pod pojmom „Textové  spracovanie“ alebo „ Spracovanie textu “ sa dnes chápe zachytenie reči pomocou sekvencie znakov, čiže jeho vytvorenie a výsledná grafická úprava. Počítačovým spracovaním textu sa rozumie možnosť písať text pomocou počítača a ďalej možnosť ho kedykoľvek upravovať a vytlačiť ľubovoľným fontom písma. Software na úpravu textov je vlastne systém slúžiaci na spracovanie textu, ktorý poskytuje všetky vlastnosti elektronických písacích strojov a ďalšie možnosti.

Vytváranie textu prebieha v štyroch základných fázach:

  1. návrh textu
  2. záznam textu – na nosič
  3. transformovanie textu
  4. využitie textu

Predmetom na spracovanie textu je dokument. Dokument je text, ktorý je najväčšou identifikovateľnou jednotkou spracovania.

Software, ktorý umožňuje prácu s textom, tvorí neoddeliteľnú súčasť programového vybavenia každého osobného počítača.

Software použitý na spracovanie textu by mal umožňovať nasledovné funkcie:

  1. vytvorenie dokumentu
  2. úpravy obsahu dokumentu
  3. archivovanie – ukladanie, vyhľadávanie ..
  4. dekompozíciu (rozklad na časti použiteľné viných dokumentoch)
  5. kompozíciu (skladanie textu z iných zdrojov)
  6. formátovanie (úprava textu)
  7. reedíciu (generovanie rôznych verzií textu)
  8. prezentáciu (tlač, prezeranie)

 

Zhrnutie do troch hlavných funkcií:

  1. funkcie spojené s úpravou obsahu – editovanie
  2. funkcie na vytvorenie výstupnej podoby – formátovanie
  3. funkcie na manipuláciu s dokumentom - technologické

 

Editovanie:

Je založené na troch základných funkciách a to:

f. zmeny – vkladanie bloku textu na ľubovolné miesto, vymazanie bloku textu, presun textu v rámci jedného dokumentu, presun textu medzi rôznymi dokumentmi ....

f. vyhľadávacie – vyhľadanie určitého znaku alebo reťazca znakov, vyhľadanie raťazca a nahradenie novým reťazcom ...

f. určené na prehľadávanie – umožnenie presunu na začiatok, koniec dokumentu, presun po stránkach dokumentu, umiestnenie kurzoru na určitý riadok, presun na začiatok, koniec riadku, presun po znakoch, slovách v riadku ...

 

Formátovanie:

f. pre úpravu reťazcov – zarovnávanie textu (centrovanie..), písanie indexov, doplňovanie medzier ...

f. určené na vytváranie formátu dokumentu – definovanie vzhľadu stránky (rozmer stránky, okraje, orientácia), formátovanie odstavcov (zarovnávanie, odsadenie, medzery pred a za odstavcom, riadkovanie...), formátovanie záhlavia, zápätia stránky, formátovanie textu do stĺpcov ...

f. na formátovanie netextových častí dokumentu – formátovanie grafov, tabuliek, obrázkov umiestnených v dokumente

 

Ďalšie funkcie:

práca s textom vo viacerých oknách, možnosť implementácie národných jazykov použitých pri kontrole pravopisu – korekcii textu, práce so synonymickým slovníkom – Thesaurus, možnosť generovania obsahov, prác s makrami, umožnenie ukážky dokumentu pred výstupom na tlačiareň – Prewiev, prostriedky na hromadnú korešpodenciu Mail Merge...

 

Na tvorbu dokumentov sa využívajú v praxi dva prístupy:

  1. orientované na WYSIWYG systémy (what you see is what yuo get - čo je viditeľné na obrazovke to sa aj vytlačí) (napr. MS Word, Lotus WordPro)
  2. tzv. mark-up systémy (napr. TEX, HTML).

 

Software na spracovanie textu sa dá rozdeliť na:

  1. textové editory ( MAT, VI, Norton editor, DOS editor...)

základné funkcie TE – schopnosť vytvoriť nový text a upravovať text už predtým vytvorený. Táto činnosť sa nazýva editovanie. TE nie sú určené na tvorbu dokumentov, ale na písanie textov určených pre ďalšie spracovanie počítačom – editovanie zdrojových programov. Sú základnou súčasťou programového vybavenia každého počítača. Rozsah funkcií a veľkosť dokumentov je v týchto TE obmedzená. TE sú obsiahnuté aj v programovacích jazykoch napr. Turbo Pascal, Borland C++ a pod.

 

  1. textové procesory (t602, Win602, Word, WordPerfect, AmiPro – Lotus WordPro...)

TP – slúžia na profesionálne spracovanie textov.

 

  1. DTP software (DTP-Desktop Publishing - typografická práca na počítači - pomocou týchto programov sa pripravuje väčšina novín a časopisov).

DTP pracoviská – sú súhrnom technického a programového vybavenia, ktoré je určené na prípravu a tlač dokumentov v rôznych prevedeniach. DTP slúži zároveň na prípravu profesionálnych tlačív (noviny, časopisy, knihy atď.), čiže predspracovávajú publikácie, ktoré sa finalizujú v polygrafii.

DTP sa skladá z jednotlivých modulov:

  1. textový procesor - MS Word, Word-Perfect, AmiPro ...
  2. modul na prácu s PC grafikou – CorelDraw, MS PaintBrush .....
  3. modul na kompletizovanie stránok – zostavovacie programi – PageMaker, Ventura Publisher ...

 

 

Užívateľ si môže vybrať z bohatej ponuky tohoto typu softwaru (rôzne ceny, rôzna kvalita, profesionalita a možnosti, operačný systém, pod ktorým pracujú, prostredie, v ktorom pracujú - textový alebo grafický mód, jazyk, v ktorom pracujú,...).

 

 

Používanie písma

 

        Písmo alebo rez písma, je sada písmen, číslic, symbolov a interpuknkčných znamienok, ktoré majú spoločné charakteristiky. Písmená majú rôzne štýly a veľkosti. Medzi štýly písma patrí tučný štýl alebo kurzíva.

        Dve základné prvedenia písma:

        písma pre obrazovku – využívajú sa k zobrazeniu informácií, ako sú texty v dialógových oknách. Písma pre obrazovku sú už v preddefinovaných bodových veľkostiach. Písma je možné tlačiť na tlačiarňach ale nemusia zodpovedať vzhľadu na obrazovke.

        písma TrueType – sú nastaviteľné na akúkoľvek bodovú veľkosť a sú totožné po vytlačení na tlačiarni s predlohou vykreslenou na obrazovke. Pri tomto type písma sú dokumenty viac prenositeľné, tzn. vytlačené vyzerajú rovnako na rôznych tlačiarňach.(Prenos zo staršej aplikácie – problém). Tento typ písma je rozoznateľný označením symbolom TT pri názve typu písma.

 

        Zvolenie správneho písma, veľkosti písma a štýlu písma môže pomôcť pri vytváraní žiadanej úrovne akéhokoľvek dokumentu – profesionálneho, vyššej kvality, bežnej kvality, atď. Písma taktiež zvyšujú čitateľnosť dokumentov. Veľkosť a typ písma určuje, koľko textu sa vmestí na jednu stránku dokumentu.

        Tlačové písmo je hotovým výrobkom, který nie je  možné ľubovoľne meniť a dodatočne upravovať.

U písma se rozlišuje:

1.Pôvod (latinka, azbuka, grécke písmo, arabské, hebrejské atd.)


2.
Obraz

  1. podľa charakteristických kresbových znakov (klasifikačné skupiny)
  2. podľa kresbovej verzie (rezu) - základné a vyznačovacie (napr. kurzíva, polotučné písmo, kapitálky atd. - písmová rodina)
  3. písmená veľkej abecedy (verzálky) a malej abecedy (minuskule)

 

3.Veľkosť písmen sa meria v typografických bodoch alebo v milimetroch – bod sa rovná 1/72 palca (palec je 2,54 cm) a určuje výšku znaku

 

ČITATEĽNOSŤ PÍSMA

 

Základnou funkciou písma je jeho čitateľnosť. Na dobrej čitateľnosti sa podieľa veľa činiteľov, ktoré ju ovplyvňujú. Snahou je, aby čítanie neunavovalo a písmo i celková úprava pôsobily esteticky, doplňovaly a zvýrazňovaly obsah dokumentu.

 

 

 

 

 

Hlavné činitele ovplyvňujúce čitateľnosť a rozlíšiteľnosť písma:

  1. podobnosť a odlišnosť tvarov znakov (písmen)
  2. veľkosť písma
  3. riadkovanie (voľný priestor medzi riadkami)
  4. rozdiel v hrúbke vertikálnych a horizontálnych ťahov (duktus písma)
  5. dĺžka horných a dolných doťahov
  6. šírková proporcia písma
  7. medzery medzi slovami
  8. sklon kurzívy
  9. dĺžka riadku
  10. diakritické znamienka a ozdobné prvky
  11. zfarbenie a akosť povrchu papieru (spolu so schopnosťou odrážať svetlo)
  12. farebný tón (pestrosť) tlačovej farby

 

Čitateľnosť písma u latinky určuje horná polovica obrazu. Je  možné sa o tom presvedčiť zakrytím polovičky strednej výšky písma. To znamená, že tvary horných partií písmových znakov sa viac podielajú na čitateľnosti a rozlíšiteľnosti písma.

KONŠTRUKCIA PÍSMA

 

Pri tvorbe tlačového písma se vycháza z písmovej osnovy. Pre abecedy nakreslené slovenskými pisármi je charakteristické, že verzálky sú nižšie ako horné doťahy u minuskulý, aby rozlišovacie (diakritické) znamienka (akcenty) nepresahovali cez vrchol písma.

NÁZVY NIEKTORÝCH KONŠTRUKČNÝCH ČASTÍ PÍSMENA

 

Základňa - základňa písmovej osnovy, na nej sú postavené obrazy písmových znakov. Aby písmové znaky boly opticky rovnaké, presahujú oblé písmená základňu. Tomuto ťahu se hovorí prieťah.Duktus - výraznosť kresby písma vyjadrená hrúbkov ťahov písmien v pomeru k ich výške. Rozoznávame písma zoslabeného duktu - tenké a slabé. A naopak písma zosilneného duktu - polotučné, tučné a velmi tučné.

Tieňovanie - zosilňovanie častí alebo celých ťahov písmena, zvlášť u drieku a oblúkov. Kolmé tieňovanie je typické pre písma statické, šikmé (diagonálne) proti smeru hodinových ručičiek pre písma dynamické.

Ťah písma - kresbový prvok písmového znaku, napr. driek, oblúk, nábeh atď. Podľa tvaru se rozlišuje oblý, priamy a tieňovaný ťah.

Driek písmena - hlavný zvislý prípadne šikmý, v žiadnom prípade oblý ťah písmena.

 

Šerif (pätka) - priečne zakončenie ťahu písmena (vodorovné, zvislé alebo šikmé). Tvar pätiek je jednotný v kresbe daného písma a pomáha utvárať jeho charakter.

Hypertext:

 

Tento pojem bol zavedený v roku 1965 Tedom Nelsonom.

Smith definuje hypertext ako prístup spravovania informácií, kde dáta sú uložené do siete uzlov spojených linkami.

Hypertextový systém je tvorený uzlami (pojmy) a prepojeniami - linkami (vzťahy). Uzol zvyčajne reprezentuje jednoduchý pojem alebo myšlienku. Môže obsahovat text, grafiku, animáciu, video alebo programy, môžu byť typizované (detail, tvrdenie, súbor, resume, poznámka, výsledok). Uzly sú prepojené s ostatnými uzlami linkami. Uzol, z ktorého vedie linka sa volá referencia (odkaz, odvolávka) a uzol, kde linka konči sa volá referent - zvyknú sa tiež nazývať kotvami (východzia, cieľová). Obsahy uzlov sa zobrazujú, ak aktivizujeme prislušné linky.

 

V súčasnosti sa s hypertextom stretáva bežne každý počítačový používateľ napr. pri čítaní helpov. Pri čítaní dokumentov.v hypertextových systémoch môžeme využívať niekoľko rôznych mechanizmov a prvkov - navigovanie (pohyb medzi uzlami), index, landmarks (uzly s dôležitou informáciou), záložky, browser (zobrazenie polohy používateľa v systéme), history list (zoznam prejdených uzlov), filtre, informácie o návšteve uzla.

 

Balasub vymedzuje Základné črty hypertextového systému:

  1. Grafické rozhranie (GUI), ktoré pomocou prehliadačov a prehladových diagramov umožní používateľovi navigovať sa v množstve informácií aktivovaním liniek a čítaním obsahu uzlov
  2. Autorsky systém s nástrojmi na tvorbu a organizovanie uzlov a liniek
  3. Tradičný mechanizmus vyhľadávania informácií (hľadanie podľa kľúčových slov a autorov atď). Sú pokusy včlenit štruktúrované dotazy súčasne s obsahovým dotazom - vyhľadávanie časti hypertextovej siete založenej na nejakom používateľom špecifikovanom kritériu.
  4. Hypertextový mechanizmus spravuje informácie o uzloch a linkách.
  5. Systémom pre uloženie dát môže byť súborový systém, znalostná báza, systém spracovania relačnej databázy alebo objektovo-orientovaný databázový systém

 

Morav uvádza nasledovné Výhody použitia hypertextov vzhľadom na lineárny text:

  1. úspora času - rýchly prístup k potrebným informáciám (cez index, referencie, kľúčové slová); čitateľ si môže prezerať iba to, čo ho zaujíma
  2. ľahšie objavovanie nových a dôležitých informácií - automaticky sa vytvára tabuľka, ktorá obsahuje obsah, index a zhody (synonymá); nelineárny prístup k informáciám, čitateľ sa hneď môže dozvedieť o pojmoch, ktoré s textom úzko súvisia (napr. v Helpoch je vyznačené Pozri tiež)
  3. Možnosť limitácie domény poznatkov - medzi objektami (informáciami) možno zadefinovať vzťahy (dedičnosť, je časťou, je zovšeobecnením, vedie k, je podobné ako, má)
  4. Vytvorenie kolaborujúceho prostredia - používateľ môže pracovať na individuálnej textovej alebo grafickej informácii, ktorá sa dá pripojiť k hypermédiovej sieti (výskumné poznámky, e-mail, grafika)

 

Príklad: Textové  spracovanie : Textové  spracovanie

 

 

Microsoft Word 97  - 5 000,- Sk, Word 2000 – 16 000,- Sk, MS OFFICE 97 SK - 19 400,- Sk

 

Microsoft Word 97 prináša kompletnú sadu nástrojov k vytváraniu profesionálne vyzerajúcich dokumentov vrátane možnosti ich zdieľania a publikovania vrámci firemného intranetu alebo na Internete. Nové a vylepšené nástroje aplikácie Word 97 vám umožnia dosiahnuť vynikajúce výsledky v ešte kratšom čase ako doteraz.

Písať nebolo nikdy také jednoduché. Word 97 s využitím technológie IntelliSense bežné práce zjednoduší. Pretože pozná, čo chcete robiť, dokáže rýchle ponúknuť čo najjednoduchšie riešenie a pomôže vám tak dosiahnuť vynikajúce výsledky v kratšom čase.

Word 97 prináša ďalšie štýly a formáty písma. Teraz dokážete namiesto adresy vkladať dáta z databázy kontaktov v aplikácii Microsoft Outlook 97, nového správcu informácií alebo inej kompatibilnej aplikácie. Nové zdokonalené nástroje pre opravu chýb vám zaručia, že napísaný dokument bude perfektne skontrolovaný.

Ak aj napriek tomu potrebujete pomoc, je tu k dispozícii nový nástroj Poradca Office. Ten je vždy pripravený poskutnúť nápovedu, tipy alebo ďalšiu pomoc pri práci s dokumentom aj s programom Word 97 samotným. Vďaka nemu zvládnu ovládanie aplikácie bez problémov aj začínajúci užívatelia.

Prepojte sa a nechajte veci, nech sa robia Word 97 vďaka novým nástrojom pre publikovanie dokumentov na intranete a Internete teraz ponúka možnosť prepojiť svoje dokumenty a zdieľať informácie s ostatnými veľmi jednoduchou a intuitívnou formou.

Využite novú lištu nástrojov s ponukou pre www. Prinášajú vám také funkcie, ako je napríklad vyhľadávanie na Internete, možnosť obohatiť svoje dokumenty o aktívne odkazy na webovské servery a stránky. Word 97 teraz tiež umožňuje jednoduché uloženie dokumentov vo formáte HTML, takže ich okamžite môžete publikovať na firemnom intranete alebo Internete. Vďaka týmto a mnohým ďalším nástrojom môžete teraz so svojími kolegami spolupracovať ako skutočný tým!

Dosiahnite profesionálne výsledky v kratšom časeNové nástroje, ktoré vám Word 97 prináša, uľahčia tvorbu profesionálne vyzerajúcich dokumentov. Umožnia tiež tvorbu tabuliek s rôznou veľkosťou a tvarom buniek práve pomocou nového nástroja na ich kreslenie. Nový nástroj OfficeArt ponúka dokonca tvorbu 3D efektov a animácie textu. Plná integrácia Microsoft Office 97 znamená, že v aplikácii Word 97 môžete teraz naplno využívať dáta z ďalších produktov a vytvoriť tak vysoko kampaktný dokument.

 

Písať nebolo nikdy také jednoduché

 

Kontrola Pravopisu - Spell It

Kontroluje správnosť písaného textu, podtrhnutím označí nesprávne napísané slová. Správne varianty ponúkne púhym klepnutím pravým tlačítkom myši. Česká verzia obsahuje nástroje pre korekciu češtiny, angličtiny a slovenčiny. Dostupné sú aj nástroje pre korekciu iných jazykov.

Vylepšená podpora pre viac jazykov

Prepnutie jazyka na Hlavnom paneli operačného systému automaticky zmení všetky relevantné atribúty dokumentu ako sú algoritmus triedenia, štýl dátumu a času alebo slovník pre kontrolu pravopisu.
Dialógové okná môžu obsahovať znaky rôznych abecied. Tak je napríklad zaistená správnosť funkcie Nájsť a Nahradiť alebo kontroly pravopisu pre rôzne jazyky. Dokumenty je možné prenášať medzi rôznymi jazykovými verziami Microsoft Word 97.

Poradca Office

Tento Poradca je vždy pripravený poskytnúť nápovedu,tipy alebo ďalšiu pomoc pri práci s dokumentom i s programom Word 97 samotným.

Automatické zhrnutie

Vytvorí automatické zhrnutia (abstrakty) ľubovoľného dokumentu či správy.

Automatické dokončenie

Automaticky rozpozná, čo píšete, a ušetrí vám čas aj energiu tým, že akciu sám dokončí.

Mapa Dokumentu

Rozďeľuje okno dokumentu na dve časti. Pravá časť obsahuje samotný dokument, ľavá osnovu pre jednoduchú orientáciu a rýchlu navigáciu v celom texte. Jediným klepnutím na odkaz v osnove sa okamžite prenesiete do zodpovedajúcej časti dokumentu.

Automatické štýly

Automaticky vytvára a modifikuje štýly podľa toho, ako formátujete text.

Náhľad na štýl

Štýly sú teraz v menu reprezentované presne tak, ako v skutočnosti vyzerajú (typ písma, jeho veľkosť, farba).

Vylepšené Automatické opravy

Šetria čas tým, že automaticky priebežne opravujú vätšie množstvo preklepov vrátane nechceného prepnutia Caps Lock. Vlastné automatické opravy si môžete sami preddefinovať.

Komunikujte cez kanceláriu alebo celý svet s využitím sily Siete

Uložiť ako HTML

Púhym klepnutím myši môžete teraz uložiť svoje dokumenty vo formáte HTML - jazyka Internetu.

Panel nástrojov pre Web

Obsahuje všetky základné funkcie pre vyhľadávanie a pohyb po intranete a Internete vrátane nástrojov pre publikovanie z prostredia Microsoft Word 97.

Automatická tvorba odkazov

Ak teraz napíšete do dokumentu URL alebo UNL adresu, Word 97 na ňu automaticky vytvorí odkaz.

Šablóny pre Web

Šablóny pre vytváranie profesionálnych webovských stránok obsahujú mimo iného aj výkonného Sprievodcu pre tvorbu www stránky.

Ukladanie verzií dokumentu

Umožňuje zaznamenávať a vyhľadávať všetky predchádzajúce pracovné verzie dokumentu.

Sledovanie zmien - Revízia

Zjednodušuje týmu pracovníkov spoluprácu na dokumente, pretože farebne označí, ktoré zmeny boli prevedené jednotlivými užívateľmi a tiež, kedy sa to stalo.

Paleta nástrojov pre revízie

Z jediného miesta môžete teraz prehľadávať a komentovať celý dokument.

Poznámky v texte

Dovoľujú čitateľom alebo recenzentom dokumentu vkladať na rôzne miesta poznámky, bez toho aby zasiahli do pôvodného textu.

WordMail

Umožní použiť Word 97 tiež ako editor elektronickej pošty s tým, že môžete využiť všetky jeho funkcie pre úpravu textu poštovej správy vrátane možnosti prepínania jazyka pre korektúrne nástroje.

 

Získať profesionálne výsledky už stojí menej úsilia aj času

Tabuľka sa kreslí

Tabuľky v dokumente Word 97 sa kreslia úplne rovnako jednoducho ako ceruzkou na papieri.

OfficeArt

Sada kresliacich nástrojov, ktorá umožňuje tvorbu 3D efektov, tieňovania a ďalších špeciálnych efektov s textom a obrázkami.

Prepojenie s aplikáciou MS Outlook 97

Vďaka integrácii jednotlivých častí MS Office 97 môžete využívať dáta uložené na jednom mieste ako v aplikácii Outlook, tak aj v programe Word.

Integrácia s aplikáciou MS Excel 97

Kliknutím myši môžete teraz do dokumentu umiestniť celý zošit z aplikácie Microsoft Excel.

Programovací jazyk Microsoft Visual Basic

Umožní vám vytvárať riešenia v aplikáciach Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint a Microsoft Access.

Galéria obrázkov - Clip art

Umožňuje tvorbu graficky bohatých dokumentov s využitím približne 3000 obrázkov zahrnutých v produkte a ďalších 2000 dostupných na domovskej stránke firmy Microsoft.

WORDPRO – Lotus   ver 96 - 3 961,- Sk

        Známy pod menom AmiPro. V zásade sa nelíši od Wordu 97.

Word PERFECT – Corel Corel - WordPerfect Suite 8.0 /W95 English CD 11 685

Na matematické vzorce využíva – Equation Editor. MS Word využíva – Microsoft Equation.

http://www.imiko.sk

 

 Ing. Cyril  Závadský        Prednášky Informatika        Strana 1 z celkového počtu 8 strán