zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Právnická Fakulta / Obchodné právo

 

xx poznámky k letnej prednáške c.9 (obp_9.doc)

Obchodné právo – prednáška deviata – semester druhý

 

 

Zmluva o dielo

 

 

Vedľa kúpnej zmluvy patrí aj zmluva o dielo k najdôležitejším zmluvným typom v obchodnom styku, predmet zmluvy je vymedzený v § 536 odseku druhom Obchodného zákonníka. Súčasná právna úprava má veľmi široký predmet úpravy, oproti predchádzajúcej v Hospodárskom zákonníku nahradzuje napríklad zmluvu o dodanie prieskumných a projektových prác, zmluvu o dodávke geologických, geodetických a kartografických prác, zmluvu o dodávke zmontovaných strojov, súčastí a zariadení, zmluvu o dodávke vývozných investičných celkov Et Cetera. Aj súčasné formulácia predmetu zmluvy akcentuje vzhľadom na odlíšenie medzi dodávkou vecí a dodávkou určitých činností, pretože táto sa môže podobať na pracovnú zmluvu, ale pri zmluve o dielo ide o dodávku takzvanej zmaterializovanej činnosti, nie práce ako takej, a preto Obchodný zákonník akcentuje na hmotné zachytenú činnosť. Je viacero podobných zmluvných typov ku zmluve o dielo, viacero autorov hovorí o špecifickej zmluve o dielo, rovnako prax používa zmiešané typy, mnohé majú blízko k mandátnej zmluve.

Ak je predmetom zhotovenie veci, je dôležité pojmové rozhraničenie medzi kúpnou zmluvou a zmluvou o dielo, ktoré je v § 410. Ak je predmetom výstavba budovy, veci na zhotovenie diela má obstarať zhotoviteľ. § 409 – predmetom kúpnej zmluvy môže byť len vec hnuteľná. Obchodný zákonník rozlišuje medzi zhotovení a opravou veci.

Právna úprava zmluvy o dielo je v § 536 – 576 Obchodného zákonníka, táto má takzvaný charakter komplexnej právnej úpravy, tá je rozhodujúca v dôsledku použitia iných právnych úprav, podporné použitie Občianskeho zákonníka bude vylúčené. Občianska úprava nie je zhodná s obchodnoprávnou úpravou, je to zmluvnú typ patriaci dôležitosťou hneď za kúpnu zmluvu.

Predmet zmluvy je vymedzený široko, to umožňuje pod neho subsumovať od opravy vodovodného kohútika po výstavbu Mochoviec, rovnako to umožnilo vyhnúť sa štruktúrovanej úprave ako v Hospodárskom zákonníku. § 269 požaduje aby pod zmluvu o dielo sa dalo subsumovať len tie zmluvy, ktoré majú aspoň podstatné jej časti, ostatné sú voľne disponovateľné, zmluvné strany nemôžu meniť podstatné časti.

Ide o relatívne záväzkové vzťahy, zmluvné strany musia byť podnikatelia, alebo sa aplikácia Obchodného zákonníka založí písomnou dohodou zmluvných strán. V § 536 Obchodného zákonníka zmluva o dielo je definovaná ako zmluva ktorou sa zhotoviteľ zaväzuje zhotoviť dielo a objednávateľ za neho zaplatiť. Dielom sa rozumie zhotovenie, úprava, oprava, montáž, údržba, zhmotnené výsledky pracovnej činnosti. Rozdiel medzi kúpnou zmluvou a zmluvou od dielo, zmluvu o dielo treba odlíšiť od iných najmä predmetom záväzku. Hranicou medzi kúpnou zmluvou a zmluvou o dielo je potom ak sa má predmet len zhotoviť alebo obstarať, ale aj ak sa strana ktorej sa má tovar dodať zaviazala dodať podstatné veci na zhotovenie tovaru. Rovnako zmluva o dielo je tou, kde podstatnou časťou záväzku zhotoviteľ je montáž veci, nie len jej zhotovenie, rozhodujúcou je funkcia montáže, ako ovplyvní činnosť veci, nie je cena. Pri kúpnej zmluve podstatnou časťou záväzku je cena rozhodujúca. Ustavenia Občianskeho zákonníka sa použijú na tie prípady, ak je len jednou zo strán občan ako zákazník a podobne.

Úprava zmluvy o dielo v Obchodnom zákonníku je dispozitívna, ale len pokiaľ nejde o podstatné časti, tie sú upravené kogentné, od diela ako činnosti je potrebné odlíšiť výsledok, toto je zhmotnený výsledok. Podstatné náležitosti – bez nich zmluva nevznikne sú

  1. dohoda o diele – vymedzenie čo má byť zhotovené
  2. dohoda o cene – ak nie je dohodnutá, musí byť určiteľná

Ostatné náležitosti – Naturalia Negotii

  1. doba vykonania diela
  2. platobné podmienky

Obchodný zákonník nevyžaduje písomnú formu zmluvy, ale pre právnu istotu sa vyžaduje, najlepšie čo najpodrobnejšie pre riadne vykonanie diela.

Cena za vykonanie diela – môže byť stanovená

  1. pevne – ak je takto stanovená, objednávateľ je povinný zaplatiť len cenu takto pevne stanovenú
  2. záväzný spôsobom na jej stanovenie – väčšinou pôjde o dohodnutie metódy výpočtu, tento je potom záväzný
  3. podľa rozpočtu – treba rozlišovať či ide o rozpočet záväzný alebo nezáväzný, to znamená taký že zmluva nezaručuje jeho úplnosť. Ak zmluva neobsahuje ustanovenie o neúplnosti rozpočtu, objednávateľ nie je povinný platiť nič viac ako je stanovené v zmluve. Pri nezaručenom sa zhotoviteľ môže domáhať zmeny rozpočtu, napríklad pri činnostiach ktoré neboli predpokladané a musia byť vykonané. Pri nezáväznom rozpočte sa zhotoviteľ môže domáhať napríklad nákladov účelne vynaložených do rozpočtu nezahrnutých. Ak objednávateľ nesúhlasí so zmenou ceny, na návrh zhotoviteľa ju určí súd. Tento nárok zhotoviteľovi zanikne, ak o zvýšení ceny bez meškania neoznámi objednávateľa. Ak zhotoviteľ požaduje zvýšenie ceny o viac ako 10 % z dohodnutej, môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť, to musí urobiť bez zbytočného odkladu, ako sa o nej dozvedel. Tu je povinnosť zhotoviteľa nahradiť časť ceny za vykonané

Doba vykonania diela – ak nejde o vykonanie diela na počkanie, nie je potrebné určiť čas plnenia. Ak si čas nedohodnú, platí že zhotoviteľ je povinný vykonať dielo v dobe primeranej na zhotovenie diela. Posúdenie otázky primeranosti je konfliktné. Ak bude čas dohodnutý, zhotoviteľ je oprávnený odovzdať vec objednávateľovi aj pred stanovenou dobou.

Forma zmluvy – nemusí byť písomnou, ak sa uzavrie písomne aj dodatky musia byť urobené formou rovnakou, obsah dodatku musí byť stanovený objektívne, ak nie je vyhotovený písomne, súčasťou zmluvy sa stane až po obojstrannom dohodnutí jeho obsahu a súhlasom prejave aby sa súčasťou stal.

Podľa povaha diela je dobré v zmluve stanoviť či zhotoviteľ je povinný sa riadiť pokynmi objednávateľa, a ak áno akými, do akej miery Et Cetera. Zhotoviteľ má povinnosť bez zbytočného odkladu upozorniť objednávateľa na nevhodnosť veci od neho prijatej, rovnako na nevhodnosť jeho pokynov. Ak objednávateľ zhotoviteľovi v lehote v zmluve stanovenej potvrdí, že na pokynoch trvá, zodpovednosť za vady prechádza na neho. Ak sa objednávateľ nevyjadrí, zhotoviteľ môže od zmluvy odstúpiť. Veci potrebné na vykonanie diela, ak sa objednávateľ na ich obstaranie nezaviazal, je povinný ich obstarať zhotoviteľ. Splatnosť sa má dohodnúť v zmluve, ak to opomenú je cena splatná naplnením zmluvy, teda riadnym zhotovením a odovzdaním objednávateľovi