Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Ekonomická univerzita / Podnikovohospodárska Fakulta / Manažérské rozhodovanie
Informačný systém firiem (12005_11_07_11_06_06-mm13.doc)
M&M - 13
(prepracovaná otázka, prednášky AMP, ISF)
Informačné systémy firiem
Drucker: „Znalosti a informácie sú dnes jediným zmysluplným zdrojom.“
Kotler: „Úspešne riadiť firmu znamená riadiť je budúcnosť a riadiť budúcnosť znamená pracovať s informáciami.“
Informačný systém firmy – predstavuje súbor činností, kt. zabezpečujú zber, prenos, uchovávanie, výber, spracovanie, distribúciu a prezentáciu informácií vo firme pre potreby rozhodovania tak, aby manažéri mohli efektívne vykonávať svoje riadiace funkcie. ISF nie je niečo, čo je navždy dané. Informácie treba nanovo získavať, spracovať, ... Informácie sú spojené s rozhodovaním. Informácie sú väčšinou výsledkom spracovania údajov. Hlavnou úlohou je zabezpečiť dostatok relevantných, aktuálnych a presných informácií vo vhodnom čase a forme pre prípravu rozhodnutí.
Základné prvky každého IS sú: - údaje a informácie
- technické prostriedky
- programové prostriedky
- pracovníci
- rôzne metódy a modely využívané v manažmente
informácie
údaje
Údaje – správy získané pozorovaním alebo meraním; sú akoby materiálom, surovinou.
Informácie – zmysluplné interpretácie údajov a vzťahov medzi nimi; sú akoby hotové výrobky.
Informačná technika – všetky druhy zariadení na zber, prenos, uchovávanie, spracovávanie, prezentáciu a šírenie informácií, vrátane príslušného programového vybavenia.
Informatizácia – proces uplatňovania informačnej techniky. Dôvodom informatizácie je zvládnutie informačnej explózie (obrovský nárast informácií vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti). Druhá gramotnosť = získanie schopnosti aktívnej práce s informáciami. Význam informácií pre manažérov a informačná náročnosť manažmentu sa stále zvyšuje.
Aktívna práca s informáciami znamená:
- vedieť formulovať požiadavky na informácie (ČO)
- vedieť vyhľadať požadované informácie (AKO)
- vedieť informácie efektívne využiť k riadeniu
IS
AIS
ASSD
Vzájomný vzťah IS, AIS, ASSD
AIS – automatizovaný informačný systém. Je užší pojem ako IS. Je to taký IS, v ktorom sú všetky činnosti v rozhodujúcej miere automatizované.
ASSD – automatický systém spracovania dát. ASSD je jadrom, srdcom IS, kde dochádza k transformácii údajov na informácie, teda k spracovaniu, čo je najdôležitejšia časť IS.
Delenie IS podľa jednotlivých úrovní riadenia (informačná pyramída):
Transakčné IS (odvodené od slova transakcia)
Patria podsystémy: MTZ, odbyt, výroba, IM, financie, účtovníctvo, personalistika. Ide o údaje, ktoré sa veľmi rýchlo a ktoré treba dennodenne spracovať. Pre manažérov tieto údaje nemôžu byť smerodajné, lebo potrebujú informácie agregovanejšie, za dlhšie obdobie nie momentálne informácie.
Údaje sa dostávajú na vyššiu úroveň a vytvára sklad údajov (data ware house).
MIS - management information system
- je všade nad operatívnymi systémami. Umožňujú spracovať údaje z najnižšej úrovne (MS Office, zhodnotenie výsledkov).
SPR - decision support system (DSS)
- zamerané na analýzu rôznych rozhodujúcich situácií na pomoc manažérom pri rozhodovaní (najčastejšie "What if" analýza - čo sa stane ak ...)
- najčastejšie sa využívajú tabuľkové procesy
Exekutívne IS - IS pre vrcholový management (executive IS)- umožňujú simulovať prácu experta.
Strategická úroveň
rast
neurčitosti
strategické riadenie
(najvyššia úroveň)
operatívne riadenie
(najnižšia úroveň)
taktické riadenie
(stredná úroveň)
exekutívne
inf. systémy
Manažérska úroveň
systémy na
podporu rozh.
Znalostná úroveň
marketingový
inf. systém
Operačná úroveň
transakčné
inf. systémy
selekcia a
agregácia údajov
Informácie sú smerom nahor agregované, je ich stále menej. Pri najnižšom stupni sú dôležité interné údaje a smerom hore potrebujeme viac externých údajov.
Informačné systémy je možné členiť podľa mnohých hľadísk, napr. podľa toho, či nám záleží na rozsahu a komplexnosti riešenia, ne účele alebo na územnom usporiadaní. Jedným zo spôsobov, ktorý sa v praxi používa, je rozdelenie informačných systémov podľa vzťahu k systému riadenia. V rámci tejto klasifikácie možno potom hovoriť o:
- transakčných systémoch (TPS – Transaction Processing Systems), ktoré spadajú do úrovne operatívneho riadenia. Hlavným cieľom transakčných informačných systémov je zautomatizovať a zjednodušiť spracovanie bežných úloh, medzi ktoré patrí napr. vedenie účtovníctva, systémy rezerv, rôzna evidencia či jednoduchšie skladové systémy. Niekedy sa do tejto kategórie zaraďujú aj systémy pre riadenie technologických procesov. Pre transakčné systémy je typická skutočnosť, že značná časť z celkového spracovania údajov je uskutočňovaná už pri ich vkladaní, prípadne v období tesne po ňom. Väčšina systémov, s ktorými sa v bežnom živote stretávame, je práve tohto typu.
- systémoch pre riadenie a podporu rozhodovania, ktoré spadajú do úrovne taktického riadenia.
- MIS - Manager Information Systems - Informačné systémy pre riadenie sprístupňujú rôzne prehľady či súčtové zostavy (napr. celkovej hodnoty predaného tovaru podľa jednotlivých pobočiek alebo zisk podľa jednotlivých štvrťrokov): Poskytované informácie by mali uľahčiť prácu riadiacim pracovníkom, predovšetkým v procese kontroly výkonnosti svojich podriadených oddelení. Podstatné je najmä to, že ako podklad slúžia údaje obstarané pomocou transakčných systémov.
- DSS – Decision Support Systems - Systémy na podporu rozhodovania sú nadstavbou MIS. Používajú sa na uskutočňovanie rôznorodých analýz, ktoré by mali umožniť riadiacim pracovníkom prijať dôležité rozhodnutia ohľadom ďalšieho rozvoja podriadených oddelení. Súčasťou týchto systémov sú zvyčajne možnosti grafických výstupov, ktoré majú v určitých situáciách omnoho väčšiu vypovedaciu schopnosť než čísla a texty.
- informačných systémoch pre vrcholové riadenie
- EIS – Executive Information Systems, ktoré spadajú do úrovne strategického riadenia. Informačné systémy pre vrcholové riadenie tvoria zastrešujúci prvok nad predchádzajúcimi typmi informačných systémov. Ich hlavným cieľom je poskytnúť dôležité informácie vedúcim pracovníkom. Spravidla sa jedná o informácie, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Systém, ktorý by napomáhal Top – manažérom pri strategickom rozhodovaní, aby tento systém bol ľahko zvládnuteľný, vysoko komfortný, aby poskytoval informácie v grafickej, ale aj tabuľkovej podobe a aby fungoval bez sprostredkovateľov.
Základné vlastnosti informácií pre riadenie:
a) relevantnosť
* Obsahová stránka IS - relevantnosť, presnosť, úplnosť
* Časová stránka IS - včasnosť, dostupnosť
* Formálna stránka IS - zrozumiteľnosť
b) dostupnosť
c) včasnosť (aktuálnosť)
d) presnosť (pravdivosť)
e) zrozumiteľnosť
f) úplnosť
Možnosti zabezpečenia ISF a ekonomické aspekty zavádzania MIS.
- Vlastné individuálne riešenie. Podnik disponuje odborníkmi, ktorí sú schopní vytvoriť IS pre vlastné potreby.
Výhody: IS je šitý na mieru, ušetria sa prostriedky na nákup IS a zaškolenie pracovníkov. Nevýhody: dlhá doba prípravy, oneskorené získanie ekonomických efektov z automatizácie, nižšia kvalita riešenia oproti softvérovým firmám, žiadna alebo len malá možnosť aplikácie MIS v iných firmách.
- Zakúpenie hotového štandardného riešenia od softvérovej firmy.
Výhody: Rýchle zavedenie a využívanie MIS, rýchle získanie ekonomických efektov z automatizácie, vysoká kvalita riešenia, pomoc pri zaškolení odborníkov a používateľov, zabezpečenie dlhodobých služieb po zavedení. (hot line – telefonické spojenie s dodávateľom; up date – aktualizácie riešenia, up grade – nový spôsob, vylepšienie systému)
Nevýhody: Vysoká finančná jednorazová náročnosť, nutnosť prispôsobenia zakúpeného MIS konkrétnym podmienkam v podniku.
- Kombinácia predchádzajúcich dvoch. Zakúpenie hotového štandardného riešenia, ktoré sa presne upraví pre podmienky firmy. Odporúčanie zahr. odborníkov: „Buy the best, build the rest.“