Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Fakulta Sociálno Ekonomických vzťahov / Sociálna práca
Rizikový klient v sociálnej práci (rizikovy_klient_v_socialnej_praci.doc)
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov
Seminárna práca zo sociálnej práce
Rizikový klient v sociálnej práci
v Trenčíne 10. 10. 2004 Lenka Moravčíková
Šk. r. 2004/2005 K. č. 531
Obsah
Sociálny klient 3
Riziko 3
Rizikový klient 4
Riziko zo strany klienta 4
Riziko zo strany spoločnosti 5
Ostatní rizikoví klienti 6
Sociálny klient
Sociálny klient – osoba, ktorá prichádza alebo je v starostlivosti sociálneho pracovníka. Jedinci, členovia skupiny, ktorí vyžadujú sociálnu starostlivosť, sociálnu pomoc preto, lebo sa ocitli v sociálne kolíznej situácii, majú určitý sociálny problém, ktorý je potrebné odstrániť, prekonať alebo aspoň čiastočne odstrániť. Klient nie je schopný vlastnými silami, prostriedkami kolíznu situáciu prekonať.
- každý jedinec, ktorý sa dostal do situácie sociálnej odkázanosti (potrebnosti) a tiež každý, ktorý sa nachádza v sociálne kolíznej situácii, pričom sociálna kolízia je určitá nezhoda, nezrovnalosť, rozpor či zrážka, ku ktorej dochádza v sociálnom konaní jednotlivca so sociálnymi normami, obyčajmi a zvykmi.
Teda sociálnym klientom sa môže stať takmer každý jedinec za určitých podmienok.
Riziko
Pri terminologickom vymedzení pojmu rizikový klient je dôležité tiež správne zadefinovať termín riziko, pretože na základe tohto pojmu môžeme určovať, ktorý z klientov je rizikový a ktorý nie je.
Psychologický slovník vysvetľuje riziko ako určité nebezpečenstvo, voľbu situácie alebo aktivít s vysokou mierou pravdepodobnosti neúspechu či straty. Je to niečo, čo ohrozuje niečo, čo má pre daného jedinca určitú hodnotu.
Strieženec v Slovníku sociálneho pracovníka definuje riziko ako nejaký prvok, istú mieru neistoty, či sa určitý jav bude vyvíjať pozitívne. Tento prvok neistoty môže ovplyvniť činnosť istého činiteľa (napr. sociálneho pracovníka) alebo tiež priebeh jednotlivých operácií. Strieženec tiež zdôrazňuje, že riziko v sociálnom regulovaní, v konkrétnej sociálnej práci, sa vyskytuje v priebehu všetkých jej činností. Prirodzenou snahou, nielen sociálneho pracovníka, je riziko znižovať, ak je to možné, a tiež počítať s negatívnymi prvkami, a tak im aj predchádzať.
Riziko teda predstavuje možnosť straty, škody. Môže tiež predstavovať nebezpečenstvo. Môžeme povedať, že je to taká aktivita, ktorá ohrozuje niečo, čo má pre daného jedinca určitú hodnotu, alebo aktivita, ktorá ohrozuje vlasstného konateľa alebo jeho okolie. Je to aktivita, ktorej výsledok je neistý. Je to činnosť, pri ktorej v prípade neúspechu hrozia negatívne výsledky.
Riziko je však aj možnosť voľby medzi dvoma alternatívami.
Rizikový klient
- neštandardne sa správajúci klient, ktorý vyžaduje špecifické prístupy, napr. klient nedobrovoľný (bez vlastnej motivácie), mlčanlivý, depresívny, manipulatívny, agresívny klient atď.
- je teda každý neštandardne sa správajúci sociálny klient, u ktorého hrozí nejaké riziko, či už z jeho správania a konania, alebo zo správania a konania iného jedinca, skupinny či spoločnosti. Riziko môže byť u takéhoto klienta príčinou jeho zlyhávania v spoločnosti. Vďaka riziku môže byť ohrozená existencia klienta následkom nedostatočnosti materiálneho zabezpečenia, psychickej rovnovýhy alebo aj nepochopenia, neprijatia či netolerovania jeho národnosti, vierovyznania zo strany niektorých členov spoločnosti alebo celej spoločnosti, keď môže byť ohrozený aj jeho život.
Riziko môže byť nielen zo strany klienta, ale aj zo strany spoločnosti, no niekedy sa nedá presne stanoviť, či ide o riziko zo strany spoločnosti alebo klienta (napr. pri osobe, ktorá stratila svojho blízkeho, rodine, deťoch a mládeži, chorých a pod.).
Podľa toho, z ktorej strany riziko prichádza sa rizikoví klienti delia do skupín, aby sa správne zvolili vhodné postupy, metódy a metodiky, pri individuálnej práci s nimi.
Riziko zo strany klienta:
Klienti zaradení do tejto skupiny ohrozujú svojím správaním seba alebo svoje okolie.
Patria sem:
- nedobrovoľný – nespolupracujúci, neochotný, klient v odpore,
- mlčanlivý,
- manipulatívny,
- depresívny, (depresia – tieseň, duševná skleslosť, skľúčenosť spôsobená vonkajšími podnetmi (smrť blízkeho), alebo ako dôsledok duševnej choroby, prejavujúca sa skleslosťou, nechuťou do života a celkovou pasivitou konania i správania.)
- suicidálny – so sklonom k samovražde- agresii proti vlastnej osobe s cieľom privodiť si smrť.,
- agresívny – útočný, násilnícky, napádajúci, (sociálna agresia – prejavuje sa bezdôvodnou a neopodstatnenou kritikou všetkých aktivít osoby, ktorá je domnelou alebo skutočnou príčinou frustrácie)
- závislý,
- delikventný – porušujúci právne predpisy,
- prostituujúci – prepožičiavajúci sa k sexuálnemu styku za peňažný alebo naturálny úplatok, charakterizovaný viacmenej častým striedaním partnerov,
- v akútnom smútku.
Riziko zo strany spoločnosti:
V tejto skupine spoločnosť ohrozuje klienta. Toto ohrozenie môže byť spôsobené zle fungujúcou sociálnou politikou, ekonomickou situáciou, ktorá môže priviesť klienta do stavu hmotnej núdze. Klient môže stratiť prácu (alebo ju nemusí vôbec získať – v prípade absolventov), domov. Na základe diskriminácie, utláčania, perzekúcie a násilia môže dokonca stratiť aj svoj život. Patria sem:
- nezamestnaný,
- chudobný, s nízkym príjmom,
- utečenec,
- bezdomovec,
- príslušník etnickej, náboženskej, sexuálnej minority.
Etnická skupiny – predstavujú reálne existujúce a historicky vzniknuté skupiny ľudí spoločného pôvodu, jazyka a spoločnej materiálnej a duchovnej kultúry. Sú stále, unikátne, jednotliví príslušníci každej etnickej skupiny náležia spravidla k určitým výrazným typom a rasám. Charakteristické je pre ne určité územie, na ktorom buď vznikali, alebo sa po dlhý čas vyvíjali, pričom nie je vždy totožné s územím štátu. Etnické skupiny vytvárajú etnické spoločenstvá, ktorých reprezentatívnymi typmi sú kmeň, národnosť, národ. (napr. Rusi, Slováci, Bulhari, Španieli...) Vnútri týchto národov môžu existovať ešte malé skupiny obyvateľstva, ktoré sa vyznačujú určitými etnografickými zvláštnosťami, ako napr. kultúrou, nárečím, krojom, zvláštnymi črtami hospodárstva, náboženského vyznania - podobné skupiny sa označujú ako etnické skupiny alebo národnostné skupiny či národnostné menšiny.
Ostatní rizikoví klienti:
Existujúce riziko však nemusí byť jednostranné, môže byť kombinované, teda môže hroziť zo strany jednotlivca rovnako ako aj zo strany spoločnosti.
- rodina – malá skupina, ktorú tvoria ľudia spojení príbuzenskými putami a ktorá plní určité funkcie, z ktorých sa zvyčajne ako všeobecné uvádzajú reprodukčné funkcie, funkcie biologickej ochrany členov rodiny, tvorenie statusu jej členov, socializácia a sexuálna kontrola.
- deti a mládež,
- zdravotne postihnutí,
- chorý a umierajúci,
- starý človek – staroba je obdobie, keď sa ja opäť stáva problémom pre ostatných obdobne ako v detstve. Medzníkom je najčastejšie okamih ukončenia pracovnej aktivity a odchod do dôchodku. Po definitívnom odchode zo zamestnania sa u starých ľudí často objavuje pocit práczdnoty a nenaplnenosti, končiaci sa vo viacerých prípadoch oslabením sociálnej aktivity. Špecifickým problémom býva smrť životného partnera, a ako sprievodný jav nasleduje niekedy pocit osamelosti a závislosti od okolia.
Použitá literatúra
Fedor Gál – Josef Alan: Spoločnosť vo svetle sociológie, Smena 1987
Sociologický slovník, Epocha 1970
Práca a sociálna politika – ročník 2003
7