zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Fakulta Sociálno Ekonomických vzťahov / Sociálna práca

 

Práva dieťaťa (moskova_-_prava_dietata.doc)

 

Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne

Fakulta sociálno – ekonomických vzťahov

Ľudské zdroje a personálny manažment


 

 

 

 

 

 

Seminárna práca zo sociálnej práce

 

Práva dieťaťa, ich ochrana, náhradná rodinná starostlivosť, pomoc sociálneho pracovníka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

šk.rok 2003/2004                                                Henrieta Mošková

Zimný semester                                                č.krúžku 4

Definícia dieťaťa

Podľa článku  Dohovoru o právach dieťaťa sa dieťaťom rozumie každá ľudská bytosť mladšia ako osemnásť rokov, pokiaľ podľa právneho poriadku, ktorý sa na dieťa vzťahuje, nie je plnoletosť dosiahnutá skôr. Nadobudnutie plnoletosti v právnom poriadku Slovenskej republiky upravuje Občiansky zákonník. Podľa Občianskeho zákonníka sa "plnoletosť nadobúda dovŕšením osemnásteho roku. Pred dosiahnutím tohto veku sa plnoletosť nadobúda len uzavretím manželstva.

 

ZÁKLADNÉ PRÁVA DIEŤAŤA

 

Nediskriminácia

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, sa zaväzujú rešpektovať a zabezpečiť práva stanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu, ktoré je pod ich jurisdikciou, bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pokožky, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.

 

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami Dohovoru, prijmú všetky potrebné opatrenia, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestov založených na postavení, činnosti, vyjadrených názoroch alebo presvedčení jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.

 

Právny poriadok Slovenskej republiky priznáva rovnaké práva deťom narodeným v manželstve i mimo neho.

 

Záujem

 

Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akýchkoľvek postupoch týkajúcich sa detí, či už vykonávaných súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.  Je dôležité zabezpečiť dieťaťu ochranu a starostlivosť nevyhnutnú pre jeho blaho, pričom budú brať ohľad na práva a povinnosti jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo iných jednotlivcov právne za dieťa zodpovedných a urobia všetky potrebné zákonodarné administratívne opatrenia.

 

Všetky činnosti týkajúce sa dieťaťa musia brať plne do úvahy jeho najlepšie záujmy. Štát musí poskytovať dieťaťu primeranú starostlivosť v prípade, keď ju nemôžu poskytnúť rodičia alebo iné zodpovedné osoby.

 

V súvislosti s otázkou ochrany záujmov dieťaťa je dôležitou otázkou posúdenie práva dieťaťa na samostatné rozhodovanie, ktoré smeruje všeobecne voči všetkým dospelým a štátnym orgánom, ale v podstatnej miere i voči rodičom dieťaťa. Oprávnenie dieťaťa samostatne rozhodovať o svojich veciach vo vzťahu k rodičom, a tým i faktického obmedzenia rozhodovacej moci rodičov, je v právnom poriadku spojené predovšetkým s otázkou spôsobilosti dieťaťa na právne úkony. Občiansky zákonník vychádza pri úprave spôsobilosti maloletého na právne úkony zo všeobecného kritériá primeranosti veku maloletého.

Názor dieťaťa

Je potrebné zabezpečiť dieťaťu, ktoré je schopné formulovať svoje vlastné názory, právo slobodne sa vyjadrovať o všetkých záležitostiach, ktoré sa ho dotýkajú, pričom sa názorom detí musí venovať primeraná pozornosť zodpovedajúca ich veku a úrovni.

Dieťa má právo vyjadriť slobodne svoj názor, jeho požiadavky majú byť brané do úvahy v každej záležitosti alebo postupne, ktoré sa ho týkajú

Sloboda prejavu

Toto právo zahŕňa slobodu vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie každého druhu bez ohľadu na hranice, či už ústne, písomne alebo tlačou, prostredníctvom umenia alebo inými prostriedkami podľa voľby dieťaťa.

Dieťa má právo slobodne vyjadrovať svoje názory, získavať a zverejňovať informácie s výnimkou situácie, kedy by došlo k porušeniu práv ostatných

Prirodzené práva dieťaťa na život

Každý má právo na život a ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. Neopomenuteľná je aj zodpovednosť rodičov za všestranný duševný a telesný rozvoj svojich detí a ich riadnu výchovu.

. Významnou otázkou, ktorá sa dotýka prirodzeného práva dieťaťa na život, je problematika interrupcií. Slovensko sa, so svojim interrupčným zákonodarstvom, radí medzi štáty, ktoré uznávajú právo ženy rozhodovať samej o svojom materstve. V právnom poriadku je preto stanovené dosiahnutie veku šestnástich rokov ako hranice pre slobodné rozhodovanie ženy v otázke interrupcii.

Povinnosť štátov robiť opatrenia na potieranie nezákonného premiestňovania detí do zahraničia a ich nenavracania späť

Meno a štátna príslušnosť

Každé dieťa je ihneď po narodení zaregistrované a má od narodenia právo na meno, štátnu príslušnosť, a podľa možností právo poznať svojich rodičov a právo na ich starostlivosť

Právo mať meno a štátnu príslušnosť od narodenia
.

Zachovanie totožnosti

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru sa zaväzujú, že budú rešpektovať právo dieťaťa na zachovanie jeho totožnosti, vrátane štátnej príslušnosti, mena a rodinných zväzkov.

Odlúčenie od rodičov

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, zabezpečia, aby dieťa nemohlo byť oddelené od svojich rodičov proti ich vôli, okrem prípadov, keď príslušné úrady na základe súdneho rozhodnutia a v súlade s platným právom a v príslušnom jednaní určia, že takéto oddelenie je potrebné v najlepšom záujme dieťaťa. Takéto určenie môže byť nevyhnutné v konkrétnom prípade, napr. ak ide o zneužívanie alebo zanedbávanie dieťaťa rodičmi alebo ak žijú rodičia oddelene a je potrebné rozhodnúť o mieste pobytu dieťaťa.

Uvedené štáty musia rešpektovať právo dieťaťa, ktoré je oddelené od jedného alebo oboch rodičov, udržiavať pravidelne osobný kontakt s oboma rodičmi, okrem prípadov, ak by to bolo v rozpore so záujmami dieťaťa.

Dieťa má právo žiť s rodičmi, okrem prípadov, keď to je nezlučiteľné s jeho záujmami. Dieťa má taktiež právo udržiavať kontakt s oboma rodičmi, ak je odlúčené od jedného alebo oboch.

Nezákonné premiestnenie a nevrátenie

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia urobiť opatrenia na zabránenie nezákonného premiestňovania detí do zahraničia a ich nevrátenie späť.

Štát má povinnosť zabrániť a napraviť únos alebo zadržiavanie detí v zahraničí

Ochrana súkromia

Žiadne dieťa nesmie byť vystavené svojvoľnému zasahovaniu do súkromného života rodiny, domova alebo korešpondencie ani nezákonným útokom na svoju česť a povesť.

Dieťa má právo na zákonnú ochranu proti takýmto zásahom alebo útokom.

Dieťa má právo na ochranu pred zasahovaním do súkromia, rodiny, domova a korešpondencie a pred útokmi na jeho česť alebo povesť.

Ochrana pred zneužívaním a zanedbávaním

Štát musí chrániť dieťa pred všetkými formami zlého zaobchádzania zo strany rodičov alebo iných osôb zodpovedných za výchovu detí a vytvárať vhodné sociálne programy zamerané na prevenciu zneužívania detí a astarostlivosť o obete zneužívania a násilia.

Ochrana detí bez rodiny

Dieťa dočasne alebo trvale pozbavené svojho rodinného prostredia, alebo také, ktoré v jeho vlastnom záujme, nemôže byť ponechané v takomto prostredí, má právo na zvláštnu ochranu a pomoc poskytovanú štátom.

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia zabezpečiť takémuto dieťaťu v súlade so svojimi vnútroštátnym zákonodarstvom náhradnú starostlivosť.

Štát je povinný zabezpečiť zvláštnu ochranu deťom, ktoré stratili rodinné prostredie a zabezpečiť primeranú náhradnú starostlivosť alebo ich umiestnenie do vhodného zariadenia v takýchto prípadoch. Pri plnení tohto záväzku sa musí brať ohľad na kultúrny pôvod detí.

FORMY NÁHRADNEJ RODINNEJ STAROSTLIVOSTI

Medzištátne osvojenie

Keď sa nepodarí nájsť pre dieťa náhradnú rodinnú opateru v krajine pôvodu ústredným štátnym orgánom pre medzištátne osvojenie je Centrum pre medzinárodnú ochranu detí a mládeže. Takýmto spôsobom si môže osvojiť dieťa aj občan z iného štátu aj občan SR, pokiaľ táto možnosť neexistuje na Slovensku.

Pestúnska starostlivosť

Sem môžeme zveriť iba maloleté dieťa, ak sa sleduje jeho najlepší zájem. Dieťa je zverené obom manželom, v prípade ak je zverené len jednému manželovi, musí byť aj súhlas druhého z partnerov.

Ako zaniká pestúnska starostlivosť?

  1. dosiahnutím plnoletosti dieťaťa
  2. rozhodnutím súdu
  3. úmrtím pestúna
  4. úmrtím dieťaťa
  5. rozvodom alebo úmrtím jedného z manželov pri spoločnej pestúnskej starostlivosti

Aké dieťa je zverené do PS?

  1. keď rodičia nedokážu riadne zabezpečiť výchovu

Aký vzťah je medzi pestúnom a dieťaťom?

  1. pestún je povinný starať sa o dieťa povinne
  2. má právo výchovy zvereného dieťaťa
  3. má právo zastupovať dieťa a spravovať jeho záležitosti

Opatrovateľstvo

Sem môžeme zveriť maloleté dieťa. Opatrovateľ zastupuje dieťa vo veciach rodičov. Najčastejšie je opatrovateľom príbuzný alebo aj iný občan alebo príslušný okresný úrad.

Profesionálna náhradná rodina

Nie je to forma náhradnej rodinnej starostlivosti, ale forma ústavnej starostlivosti. Profesionálny náhradný rodič poskytuje starostlivosť vo svojom dome 24 hodín denne. Predstavuje organizačnú súčasť detského domova, ide o pracovno –právny vzťah. Môže mať vo svojej starostlivosti najviac 3 deti.

Detské domovy

Deťom sa v detskom domove poskytuje starostlivosť nahrádzajúca prirodzené rodinné prostredie. Táto starostlivosť pozostáva z nevyhnutnej starostlivosti, výchovy, liečebno-výchovnej starostlivosti, ďalšej starostlivosti a osobného vybavenia dieťaťa, ako i zabezpečenie úschovy cenných vecí. Poskytovanie starostlivosti dieťaťu v detskom domove je najdlhšie do 25 rokov veku dieťaťa.

U detí, ktoré sú odkázané na výchovu a starostlivosť v detských domovoch sa kladie dôraz na zabezpečovanie všetkých práv a právom chránených záujmov a potrieb dieťaťa, na dôslednú prípravu dieťaťa na samostatný život a najmä na to, aby sa prostredie, v ktorom je dieťa vychovávané, podobalo čo najviac prirodzenému rodinnému prostrediu. I napriek tejto snahe je starostlivosť poznamenaná kolektívnym režimom výchovy a striedaním výchovného personálu pri deťoch.

Adopcia

Náš štát povoľuje systém osvojenia si detí. Je však veľmi dôležité, aby osvojenie dieťaťa povoľovali iba úrady na to kompetentné, ktoré doržiavajú príslušný zákon a v stanovenom postupe, na základe všetkých zodpovedajúcich a spoľahlivých informácií určia, že osvojenie je prístupné z hľadiska postavenia dieťaťa vo vzťahu k rodičom, príbuzným a zákonným zástupcom a že, ak sa to vyžaduje, príslušné osoby dali vedomý súhlas k osvojeniu po takom prejednávaní, ktoré sa môže ukázať nutným.

V krajinách, kde sa adopcia uznáva alebo je dovolená, musí sa uskutočňovať iba v záujme dieťaťa a na základe súhlasu príslušných orgánov a pri zabezpečení záruk pre postavenie dieťaťa.

NADÁCIA POMOC DETÍ V OHROZENÍ

V súčasnosti existujú aj na území Slovenskej republiky inštitúcie, ktoré sa venujú pomoci deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Do tejto kategórie patrí aj „Nadácia- Pomoc detí v ohrození“.

Nadácia poskytuje finančné príspevky a dary predovšetkým individuálnym žiadateľom. Vo výnimočných prípadoch sú finančné prostriedky schválené aj organizovaným skupinám a to na projekty, ktoré dlhodobo kvalitatívne zlepšujú šancu na plnohodnotný život detí.

Komu takáto nadácia pomáha?

  1. Dieťa, ktoré sa bez vlastného pričinenia ocitlo v ohrození zdravia v rodine alebo v širšom spoločenstve
  2. Dieťa týrané, zanedbávané a zneužívané
  3. Dieťa trpiace rôznymi formami závislostí
  4. Dieťa telesne, duševne alebo zmyslovo postihnuté
  5. Dieťa choré
  6. Dieťa žijúce mimo vlastnej rodiny

Nadácia Pomoc deťom v ohrození spolupracuje s políciou, lekármi, právnikmi, odbormi sociálnej starostlivosti a s riaditeľmi detských domovov.

 

Čo počúvajú naše deti

Nelietaj, pohni sa, pomaly, ponáhľaj sa, nechytaj to dávaj pozor, dojedz to, vyčisti si zuby, nezašpiň sa, si špinavý, buď ticho, čo som ti hovoril, čo som ti hovorila, ospravedlň sa, pozdrav, poď sem, nemotaj sa stále okolo mňa, choď sa hrať, nevyrušuj, nebehaj, nech sa nespotíš, dávaj pozor, aby si nespadol, hovorila som ti, že spadneš, tvoja chyba, nedávaš nikdy pozor, to nezvládneš, si moc malý, urobím to ja, na toto si už moc veľký, choď spať, vstávaj , urobíš to neskôr, mám veľa práce, hraj sa sám, prikry sa, nechoď na slnko, buď na slnku, nehovor s plnými ústami. Čo by chceli naše deti počuť

Mám ťa rád, mám ťa rada, si krásny, som šťastná, že ťa mám, porozprávajme sa o tebe, nájdeme si spolu trochu času, ako ti je, si smutný, máš strach, prečo sa ti nechce, si milý, si jemný, si nežný, rozprávaj mi, čo si vyskúšal, si šťastný, veľmi sa mi páči, keď sa smeješ, môžeš plakať, ak chceš, si nespokojný, čo ťa trápi, čo ťa nehnevalo, môžeš povedať všetko, čo chceš, verím ti páčiš sa mi, páčiš sa mi, páčim sa ti, kedy sa ti nepáčim, počúvam ťa, si zamilovaný, čo si o tom myslíš, je skvelé byť s tebou, mám chuť sa s tebou porozprávať, mám chuť ťa počúvať, mám chuť ťa počúvať, kedy sa cítiš veľmi nešťastný, páčiš sa mi taký, aký si, je krásne, keď sme spolu, povedz mi, ak sa mýlim.

 

 

 

 

 

 

 

7