Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Fakulta Sociálno Ekonomických vzťahov / Sociálna práca
Ústava (ustava.doc)
Úvod
Ústavu Slovenskej republiky schválila Slovenská národná rada 1. septembra 1992. Ústavu Slevenskej republiky vyhlásilo predsedníctvo SNR svojím uznesením. Podpísali ju predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Slovenskej republiky Vladimír Mečiar dňa 3. septembra 1992 na Hrade V Bratislave.
Štruktúru ústavy tvoria: Preambula, deväť hláv a 156 článkov.
Ústava Slovenskej republiky je dokumentom najvyššej právnej sily, ktorým sa zakladá suverénna slovenská štátnosť. Naša terajšia ústava je prvou demokraticky založenou a slobodne prijatou ústovou zvrchovanej Slovenskej republiky. Ústava a to, čo v nej je zakotvené, vyjadruje dávne túžby slovenského národa po emancipácii a dovŕšení svojej štátnosti. Prijali a demokratickým spôsobom ju odhlasovali poslanci v slobodne zvolenom parlamente. Rád by som pritom zdôraznil, že vo vzácnej a vyváženej zhode je v tejto ústave demokraticky zakotvený tak národný, ako aj občiansky princíp. Zvrchované práva a postavenia slovenského národa, ako aj oprávnené a demokraticky uznávané práva národnostných menšín a etnických skupín, s ktorými žijeme na spoločnom území, tvoríme spoločnú štátnosť i rozvíjajúcu sa občiansku spoločnosť.
(úrivok z prejavu Ivana Gašparoviča, predsedu SNR
pri príležitosti slávnostného podprísania Ústavy Slovenkej republiky)
- Preambula
Je vyhlásením občanov Slovenskej republiky, ich uznesením sa prostredníctvom svojich zástupcov na tejto ústave.
- Prvá hlava
Prvá hlava sa skladá z troch oddielov a tie sa týkajú základných ustavovení, štátnych symbolov a hlavného mesta Slovenskej republiky.
- Prvý oddiel – Základné ustanovenia
Skladá sa zo siedmych článkov, kde jednotlivé pojednávajú o štátnej moci, vymedzujú štátne územie Slovenskej rupubliky, nerastné bohatstvo, nadobúdanie a stratu štátneho občianstva, používanie štátneho jazyka, ktorým je slovenský jazyk ako aj iných jazykov.
- Druhý oddiel – Štátne symboly
Skladá sa z dvoch článkov. Vymedzuje štátne symboly SR, ktorými sú štátny znak, štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna. Obsahuje ich presný popis.
- Tretí oddiel – Hlavné mesto Slovenskej republiky
Hlavným mestom Slovenskej republiky je Bratislava.
- Druhá hlava
Základné práva a slobody
Skladá sa z ôsmych oddielov a 43 článkov.
- Prvý oddiel – Všeobecné ustanovenia
Určuje postavenie medzinárodných zmlúv o ľudských právach a slobodách. Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politického, či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
- Druhý oddiel – Základné ľudské práva a slobody
Každý má spôsobilosť na práva. Každý má právo na život, nikoho nemožno mučiť ani podrobiť ponižujúcemu trestu. Ústava tiež zaručuje osobnú slobodu. Upravuje zadržanie a vzatie to väzby obvineného. Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, každý má právo vlastniť majetok. Ústava tiež zaručuje listové tajomstvo, slobodu pohybu, slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery.
- Tretí oddiel – Politické práva
Zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom. Cenzúra sa zakazuje.
Zaručuje sa tiež petičné právo, právo pokojne sa zhromažďovať, slobodne sa združovať, občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov.
- Štvrtý oddiel – Práva národnostných menšín a etnických skupín
Príslušnosť ko ktorejkoľvek národnostnej menšine alebo etnickej skupine nesmie byť nikomu na ujmu. Zaručuje sa právo na vzdelanie v jazyku národnostnej menšiny alebo etnickej skupiny, právo používať ich jazyk v úradnom styku, právo zúčastňovať sa na riešení vecí týkajúcich sa národnostných menšín a etnických skupín.
- Piaty oddiel – Hospodárske, sociálne a kultúrne práva
Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Zamestnanci majú právo na odmenu za vykonanú prácu, ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii, ochranu bezpečnosti zdravia, primeraný odpočinok, prípustnú dĺžku pracovného času, najkratšiu dĺžku platenej dovolenky, právo na kolektívne vyjednávanie.
Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.
Každý má právo na vzdelanie. Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách.
- Šiesty oddiel – Právo na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva
Každý má právo na priaznivé životné prostredie.
- Siedmy oddiel – Právo na súdnu a inú právnu ochranu
Každý sa môže domáhať práva na nezávislom a nestannom súde. Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným rozsudkom jeho vinu.
- Ôsmy oddiel – Spoločné ustanovenia k prevej a druhej hlave
Slovenská republika poskytuje azyl cudzincom prenasledovaným za uplatňovanie politických práv a slobôd.
- Tretia hlava
Skladá sa z dvoch oddielov a 9 článkov.
- Prvý oddiel – Hospodárstvo Slovenskej republiky
Hospodárstvo SR sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. Slovenská republika zriaďuje emisnú banku, je colným územím, finančné hospodárenie sa spravuje štátnym rozpočtom.
- Druhý oddiel – Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky
Najvyšší kontrolný úrad SR je nezávislý orgán vykonávajúci kontrolu hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami, so štátnym majetkom, majetkovými právami a pohľadávkami štátu.
- Štvrtá hlava
Územná samospráva
Obsahuje jeden oddiel Územnú samosprávu s 8 článkami.
Základom územnej samosprávy je obec. Obec je právnická osoba, ktorá za podmienok ustanovených zákonom samostatne hospodári s vlastným majetkom a so svojimi finančnými prostredkami. Orgánmi obce sú obecné zastupoteľstvo a starosta obce.
6. Piata hlava
Zákonodarná moc
Skladá sa z 2 oddielov a 19 článkov.
6.1 Prvý oddiel – Národná rada Slovenskej republiky
NR SR je jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky. Má 150 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky vo všeobecných, rovných, priamych voľbách s tajným hlasovaním. Schôdze NR SR zvoláva jej predseda. Tieto schôdze sú verejné. Predsedu NR SR volí a odvoláva v tajnom hlasovaní NR SR nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov.
6.2 Druhý oddiel – Referendum
Referendom sa môže rozhodnúť o dôležitých otázkach verejného záujmu. Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendum vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie NR SR a to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia NR SR.
7. Šiesta hlava
Výkonná moc
Obsahuje 2 oddiely a 23 článkov.
7.1 Prvý oddiel – Prezident Slovenskej republiky
Hlavou slovenskej republiky je prezident. Volí ho NR SR tajným hlasovaním na päť rokov. Na zvolenie je potrebná trojpätinová väčšina hlasov všetkých poslancov.
Prezident zastupuje SR navonok, prijíma a poveruje vyslancov, zvoláva ustanovujúcu schôdzu NR SR, podpisuje zákony, udeľuje amnestiu, je hlavným veliteľom ozbrojených síl, môže NR SR vrátiť ústavné zákony a zákony s pripomienkami, má právo byť prítomný na schôdzach NR SR ako aj schôdzach vlády SR.
7.2 Druhý oddiel – Vláda Slovenskej republiky
Vláda Slovenskej republiky je najvyšším orgánom výkonnej moci. Skladá sa z predsedu, podpredsedov a ministrov. Predsedu vlády vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky. Člen vlády je za výkon svojej funkcie zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky.
Vláda rozhoduje o návrhoch zákonov, o nariadeniach vlády, o programe vlády a o jeho plnení, o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, o medzinárodných zmluvách, o udelení amnestie...
8. Siedma hlava
Súdna moc
Skladá sa z 2 oddielov a 25 článkov.
8.1 Prvý oddiel – Ústavný súd Slovenskej republiky
Ústavný súd Slovenskej republiky je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti. Rozhoduje o súlade zákonov s ústavou a s ústavnými zákonmi, nariadení vlády s ústavnými zákonmi, nariadení orgánov územnej samosprávy s ústavou a zákonmi, právnych predpisov s ústavou.
Ústavný súd sa skladá z 10 sudcov. Vymenúva ich na sedem rokov prezident Slovenskej republiky z dvadsiatich osôb navrhnutých Národnou radou. Na čele ústavného súdu je jeho predseda, ktorého zastupuje podpredseda. Predsedu a podpredsedu vymenúva zo sudcov ústavného súdu prezident Slovenskej republiky. Sudcovia ústavného súdu majú imunitu rovnako ako poslanci Národnej rady.
8.2 Druhý oddiel – Súdy Slovenskej republiky
V slovenskej republike vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné súdy. Súdnictvo sa vykonáva na všetkých stupňoch oddelene od iných štátnych orgánov. Rozsudky sa vyhlasujú v mene Slovenskej republiky a vždy verejne.
Sústavu súdov tvoria Najvyšší súd Slovenskej fepubliky a ostané súdy. Sudcovia sú pri rozhodovaní nezávislí a sú viazaní len zákonom. Sudcov volí Národná rada na návrh vlády SR na štyri roky. Po uplynutí tohto volebného obdobia NR SR na návrh vlády SR volí sudcov bez časového obmedzenia. Predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu volí zo sudcov najvyššieho súdu Národná rada SR na päť rokov, a to najviac na dve po sebe idúce obdobia.
9. Ôsma hlava
Prokuratúra Slovenskej republiky
Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu. Na čele prokuratúry je generálny prokurátor, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky.
10. Deviata hlava
Prechodné a záverečné ustanovenia
Upravuje platnosť, zmenu a zrušenie ústavných zákonov.
6