zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Fakulta verejnej správy / Ústavné právo SR

 

Verejný ochranca práv (vop.doc)

VOP preukázal porušenia základných práv a slobôd zaručených Ústavou SR v uplynulom roku celkom v 205 prípadoch.

Na základe poznania z viac ako 11 tisíc podnetov FO a PO a viac ako 22 tisíc poskytnutých právnych usmernení je možné konštatovať, že základné práva a slobody sa v SR neporušujú vo veľkom rozsahu.

Vo väčšej miere sú preukázané porušenia základných práv a slobôd spôsobené systémovými nedostatkami riešenia niektorých problémov, osobitne vo vzťahu k zbytočným prieťahom v konaní zamestnancov VS. Najčastejším dôvodom podaní občanov namietajúcich konanie orgánov VS je nie najlepšia znalosť právneho poriadku alebo nepochopenie obsahu právnych predpisov, ktoré uplatňujú pri konaní či rozhodovaní o právach FO a PO.

Porušenia základných práv a slobôd preukázané počas uplynulého roku sa týkali práva na súdnu a inú právnu ochranu, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv, politických práv i všeobecných ustanovení podľa 1. oddielu druhej hlavy Ústavy SR.

VOP konkrétne preukázal:

  1. 195 prípadov zbytočných prieťahov v konaní v rozpore s čl. 48 ods. 2 Ústavy SR
  2. 3 prípady porušenia práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa podľa čl. 39 ods. 1
  3. 1 prípad porušenia petičného práva v rozpore s čl. 27
  4. 1 prípad porušenia práva na informácie garantovaného čl. 26
  5. 1 prípad porušenia vlastníckeho práva garantovaného čl. 20 ods. 1
  6. 4 prípady porušenia práva na rovnosť v dôstojnosti a právach zaručeného čl. 12 ods. 1, a to v spojení s porušením základného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa podľa čl. 39 ods. 1 Ústavy SR.

 

Najčastejšie porušovaným základným právom počas celého prvého päťročného funkčného

obdobia verejného ochrancu práv v Slovenskej republike na základe preskúmavania podnetov fyzických osôb a právnických osôb je porušovanie článku 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.

Z celkového počtu 205 preukázaných porušení základných práv a slobôd za uplynulý rok,

verejný ochranca práv zistil v 195 prípadoch zbytočné prieťahy.

 

Verejný ochranca práv v uplynulom roku preukázal zbytočné prieťahy nielen v súdnom konaní, ale aj v konaní Sociálnej poisťovne, v konaní správ katastra, v konaní orgánov obcí, mesta i samosprávneho kraja, ďalej v konaní ministerstiev, v konaní obvodných pozemkových úradov, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny i v konaní krajského stavebného úradu, colného riaditeľstva a Úradu na ochranu osobných údajov.

Právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov patrí medzi základné práva a slobody, na ktorých ochrane sa verejný ochranca práv podieľa. Toto právo je súčasťou práva na súdnu a inú právnu ochranu, ktoré je garantované Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami.

Účelom práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov je odstránenie stavu právnej

neistoty, v ktorej sa nachádza osoba domáhajúca sa rozhodnutia orgánu verejnej správy. Samotným prerokovaním veci sa však právna neistota tejto osoby neodstráni. Preto na naplnenie ústavného práva podľa článku 48 ods. 2 nestačí, aby príslušný orgán vec prerokoval. Ústavné právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov sa naplní až právoplatným rozhodnutím orgánu, na ktorom sa osoba domáha odstránenia právnej neistoty ohľadne svojich práv. Preto verejný ochranca práv v rámci opatrení na odstránenie porušovania základného práva na

prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov požaduje od predstaviteľov orgánov verejnej správy, aby prijali také opatrenia, ktoré povedú nielen ku konaniu ale tiež k rozhodnutiu vo veci v primeranej lehote. Žiada, aby sledovali vybavenie veci až do jej právoplatného skončenia. O uvedenej skutočnosti verejný ochranca práv požaduje bezodkladnú informáciu.