Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Katedra dejepisu / Svetove dejiny
anglicko1 (anglicko_1.doc)
ZMENY VELMOCENSKEHO POSTAVENIA VELKEJ BRITANIE A JEJ VNUTORNY VYVOJ V ROKOCH 1871 – 1914
- Vnútorný vývoj VB závisel na zmenách vo svete, preto vzostup USA a Nemecka prenikavo ovplyvňovali triedne konflikty a politický boj v zemi.
- STRUKTURA BRITSKEJ MOCI – jadrom jej politickej a ekonomickej moci bolo vlastné Anglicko, s plne rozvinutou priemyselnou ekonomikou. Továrenský priemysel sa stal ekonomickou činnosťou určujúci vzťahy Británie ku svetu a životnej úrovne doma.
- Až prevaha a predstih britskej ekonomiky dovolili Británii hospodársky na seba viazať celú sústavu satelitných ekonomík (Latinská Amerika, Stredný východ, Ázia, Afrika) – dodávať tam uhlie, železo a oceľ, stroje, lode, pôžičky a investície. Politicky sa Británia opierala o najsilnejšiu námornú moc sveta, slabinou zostávala pozemná armáda + veľká vzdialenosť a roztrieštenosť síl.
- BRITSKA RISA – do poslednej tretiny 19.stor. predstavovali kolónie nesúrodý celok, boli podriadené britskému parlamentu, ktorého zákony platili v celej ríši, vláda bola zastupovaná v kolóniách úradníkom vlády (komisár, guvernér). Moc Británie bola závislá na vzťahoch ktoré vznikli medzi kolóniou a Britániou.
- Systém správy impéria sa delil na 2 časti:
-samosprávne biele osady, ktoré získavali vlastný parlament, postupne samosprávu a na zač. 20.stor. získali status domínium
-osady s prevahou farebného obyvateľstva, ktoré boli integrované systémom nepriamej vlády, tj. uzavretím zmlúv s domorodými náčelníkmi, pri ktorých si Británia zaistila zásadné politické a vojenské rozhodovanie
BRITSKE DOMINIA
- KANADA – Británia dúfala v pripútaní si Kanady hospodársky a národne, a tým, že Kanada odmietne sa podriadiť expanzii USA, vyšlo jej to. V roku 1840 získala Kanada ústavu, súčasne boli spojené 2 provincie – dolná francúzska + horná, britská, spory medzi nimi nezanikli len sa utlmi prílivom nových osadníkov. V roku 1867 boli vytvorené 4 provincie – QUEBEC, ONTARIA, NOVY BRUNŠVIK, NOVE ŠKOTSKO). Britániu zastupoval guvernér s veľmi malou možnosťou zasahovať do kanadskej politiky. Zem bola riadená 2 komorovým parlamentom, na čele vlády boli väčšinou konzervatívci, ktorý presadzovali politiku veľkých ciel na ochranu pre tovarom z USA. Hospodársky sa zjednotili po výstavbe transkontinentálnej železnice
- AUSTRALSKE OSADY – podobný vývoj vo federácii. Hospodársky rozvoj boj zo začiatku pomalý, odpovedal potrebám britského trhu, čerpal investície, vyvážalo sa zlato a ovčia vlna. Vďaka železnici dochádza k postupnému spájaniu osád. Avšak až hospodárska kríza v 90.rokoch, prenikanie veľmocí (USA, Nemecko, Japonsko) a záujem buržoázie na odstránení colných pásiem viedol v roku 1897 k dohode o federácii, ktorá bola potvrdená plebiscitom. Stala sa 2 britským domíniom. V roku 1907 získal aj Nový Zéland status domínia.
- KAPSKO A NATAL – sa v 19.stor. rýchlo hospodársky vyvíjali vďaka náleziskám zlata a diamantom, Briti na vďaka ich zlatu a diamantom získali kontrolu nad svetovým trhom. Boli významným miestom exportu ale aj reexportu. Komplikované rasové vzťahy viedli k viacerým vojnám (búrska)
- Trhy v kolóniách na ktorých dominovali britské tovary neboli založené na kvalite, ale na sile britského námorníctva.
SOCIALNA STRUKTURA A POLITICKA MOC