Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita sv. Cyrila a Metoda / Filozofická fakulta / Ontologia
1 vyriant testu ontologia - vypracovany (ontologia.doc)
Záverečný test z ontológie
1.A
2.A
3.C
4.B
5.B
6.B
7.B
8. objektivistické – čas ako reálna entita (funkcia)
fenomenologické – čas ako forma (vlastnosť) nášho prežívania, vnímania
9. Šanca, že sa vyskytne určitá udalosť, o kt. hovoríme ako o účinku, je väčšia, keď sa vyskytne nejaká udalosť, o kt. hovoríme ako o príčine, než keď sa táto udalosť – príčina nevyskytne.
10. Ak by existoval ideálny pozorovateľ, kt. by poznal polohu a správanie všetkých častíc vo vesmíre a tiež zákonitosti, ktorými sa riadi ich pohyb, mohol by s absolútnou presnosťou predpovedať celú budúcnosť vesmíru a určiť históriu vesmíru.
11. a) Kauzalitu nemožno odvodiť zo skúsenosti. Skúsenosť nám nikdy neukazuje nevyhnutnosť, ale vždy iba následnosť udalostí, zo skúsenosti nikdy nevieme dospieť k istote a nevyhnutnej teórii
b) Kant pokladá ľudský um (verstand) za základ našich teórií, umom tvoríme prírodné zákony; pre Huma je to výplod našej mysle
12. Pojem náhody je neudržateľný. Existencia zákonov a fyzikál.konštánt dokazuje extistenciu inteligencie a účelu, čo vylučuje náhodu. Aby vznikla náhoda, museli by sme dokázať iný účinok za tých istých podmienok, čo je nemožné.
13. Mávnutie motýlích krídel nad Amazonkou môže rozpútať silnú búrku nad japonskými ostrovmi. Teória chaosu hovorí o tom, že nejaký deterministický systém v určitých okamihoch prichádza do stavu, z kt. vedú 2 rovnako pravdepodobné, ale naprosto odlišné cesty. To, kt. cestou sa vyberie vývoj systému, závisí práve od fluktuácii, čo môže byť čokoľvek – odtiaľ tá metafora o motýlích krídlach. Je to kvantova teória.
14. a) minulosť – čosi prítomné v čase v podobe skúsenosti (viem zo skúsen., že sa musím naučiť)
b) prítomnosť – ustavičné zaoberanie sa vecami, ktoré sú tu a teraz (prežívam strach, úzkosť)
c) budúcnosť – každý čin vyjadruje nádej, očakávanie – účinok v budúcnosti (že urobím skúšku)
15. Jeho chápanie kauzality je logické. Pomocou kontrafaktuálnych výrokov – nejaká udalosť A je kauzálne závislá na udalosti B vtedy a len vtedy, ak A zapríčiňuje B. Tým pádom keby nenastalo A, nenastalo by ani B.
( (A→ B)↔ (~A → ~B)) spojka: ak-tak
16. bytie v sebe – vlastné len veciam
bytie pre seba – vlastné iba človeku
17. termodynamická – nárast entropie
kozmologická - rozpínanie vesmíru z minulosti do budúcnosti
psychologická – naša myseľ reflektuje tú časť udalosti, kt. nazývame minulosťou, ktorú sme schopní jasne odlíšiť od prítomn. a budúc. udalostí. Akoby sme mali cit k času.
18. Nepravidelné, nelineárne útvary v mat., ich dimenzia je nesčísliteľná, pri jeho zväčšení dostaneme taký istý útvar, bez ohľadu na merítko.
19. paradox dvojníka – identita, nesmiem vidieť sám seba
paradox prarodičov – mohli by sme zabiť prarodiča, čim by sme spochybnili celú následnú históriu, ktorej výsledkom bolo naše narodenie
paradox s pamäťou - spomienky
20. obaja považovali za prameň času trvanie, čas sa deje, je nezvratným procesom, ustavične trvá
21. dualizmus, kritika redukcionizmu
22. podľa funkcionalistov na pripísanie mysle určitému x nie je podstatná fyzikálna štruktúra, ale nejaká funkčná schéma vstup – spracovanie – výstup. Ak ľubovoľný systém spĺňa túto schému, musí myslieť.
23. Turingov test – ak nie sme schopní rozoznať odpovede človeka od PC, musíme uznať, že PC myslí
Searlova Čínska izba – simulované myslenie, nechápeme sémantiku kartičiek
24. a) redukujú náš psychický život
b) softvér-hardverová teória – mozog nevytvára myšlienky, tie sa len zjavujú jeho prostredníctvom. Myseľ a mozog sú paralelné, je nedokázateľné, že vedomie nemôže existovať bez mozgu.