Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Komenského / Pedagogická fakulta / UZ - Všeobecná didaktika
VD - PRÁCA: príprava na hodinu (Mihálechová) (priprava_na_hodinu.doc)
PRÍPRAVA NA HODINU
Učiteľovu prípravu na hodinu chápeme ako základnú časť jeho činnosti v procese prípravy na výkon svojho povolania v každodennom vyučovacom procese a zároveň ako prostriedok skvalitňovania jeho pedagogickej činnosti.
Okrem základného rozpracovania postupu látky a výkladu, formy a priebehu vyučovacej hodiny, v príprave na hodinu by mala byť zahrnutá aj príprava učebných pomôcok, didaktickej techniky, ak si to hodina vyžadujem.
Rovnako je dôležitá aj príprava zaujímavých príkladov a iného didaktického materiálu, ktoré môžu byť nápomocné nielen pre názornosť vo vyučovaní, ale aj pri motivačnej činnosti.
Písomná príprava na hodinu je pre učiteľa povinná. Je to nielen alternatíva pre učiteľa ako sa systematicky pripravovať na výkon svojho povolania a ako kvalitne a logicky organizovať a viesť hodinu, Rovnako je aj vhodným oporným bodom pre začínajúceho pedagóga a napomáha aj kontrolným orgánom, a nakoniec aj učiteľovi samotnému, pri zisťovaní nedostatkov vo vyučovaní.
Ak učiteľ zistí nejaké nedostatky na svojej hodine, musí improvizovať, predlžuje výklad a pod. Dôležité však je aby sa učiteľ snažil všetky nedostatky do budúcej hodiny odstrániť a tak skvalitniť vyučovací proces.
1. ÚVOD
Názov predmetu: Anglický jazyk a konverzácia
Školský rok: 2006/2007
Ročník: prvý
Trieda: 2.A
Týždenná dotácia hodín: 3 hodiny
Vyučovacia hodina: č.17
Dátum: 16.10.2006
2. TÉMA VYUČOVACEJ HODINA
Lekcia č.9:
- Life in 2050 (Život v roku 2050)
- What if...? (Čo ak...?)
Učebná látka:
- Budúci čas a podmienkové vety (future time & conditional clauses)
Prevedenie:
- výklad
- počúvanie s porozumením
- otázky a odpovede v ústnej aj písomnej forme
- aplikácia správneho budúceho času a podmienkových konštrukcií – príklady
- diskusia na danú tému (What will life be like in the 21th century?)
3. UČEBNÉ POMôCKY
a) zobrazenia statické - ilustrácie
- symbolické zobrazenia ako schéma
b) zobrazenia dynamické - nákres na tabuli
c) literárne pomôcky - učebnica (New Headway Pre-Intermediate)
- odborná literatúra (English Grammar in Use)
- pracovné materiály (pracovný zošit k učebnici)
- metodická príručka pre učiteľov k učebnici
- časopis (BBC English)
- doplnková a pomocná literatúra (AS-SA slovník)
d) auditívne pomôcky - s digitálnym záznamom zvuku (CD)
4. didaktická technika
a) zobrazovacie plochy – tabule (klasická, magnetická)
b) auditívna zvuková technika – CD prehrávač + reproduktory
5. VÝCHOVNO-VZDELÁVACIE CIELE
- žiak bude vedieť na konci hodiny definovať vzorec na tvorbu budúcich časov a podmienkových viet
- žiak bude vedieť na konci používať správne budúci čas vo vetách
- žiak bude vedieť na konci hodiny vo vhodnom kontexte a správne aplikovať podmienkové vety v hovorenej reči
- žiak bude vedieť na konci hodiny analyzovať a replikovať vypočutý text z CD na úrovni porozumenia a použitia správnych časov, a to v správnom logickom slede
- žiak bude vedieť na konci hodiny na úrovni syntézy, vlastného poskladanie viet, vyjadriť stručne svoje predpoklady o budúcnosti svojej a globálnej s využitím správneho budúceho času a podmienkového spojenia „what if...?“a podmienkových slovných konštrukcií
6. ORGANIZAČNÁ FORMA
- školská organizačná forma vyučovania
- hodina skupinového, hromadného základného vyučovania v triede
- základná, kombinovaná školská hodina – dvojhodinovka (2x45 minút) bez prestávky
- výučba informatívna a produkčná
- využitie analyticko-syntetického postupu
7. PRIEBEH VYUČOVACEJ HODINY
a) Otvorenie vyučovacej hodiny (max. 5 minút)
- zápis do triednej knihy
- kontrola účasti žiakov, ich pripravenosti na vyučovanie
- organizačné pokyny
b) Opakovanie (max. 5 minút)
- zopakovať stručne látku z minulej hodiny formou otázok a odpovedí
- kontrola domácej úlohy z predchádzajúcej hodiny formou náhodného výberu
- kontrola bez ústneho preskúšania
c) Motivácia na novú látku (max. 10 minút)
- žiaci sú motivovaní ukážkami ilustrácií z vedecko-fantastických časopisov o predstavách života v budúcnosti, pričom sú motivovaní otázkou, ako si predstavujú budúcnosť našej planéty o 30, 50 alebo 100 rokov – časť v slovenčine
- prechádzame na angličtinu – žiaci sú motivovaní svoje predpoklady správne vyjadriť v anglickom jazyku, pričom sú im ponúkané rôzne možnosti kombinácie úvodných viet v budúcom čase – tieto sa zaznamenávajú na tabulu a žiaci ich prepisujú do zošita a sami sa snažia poskladať nové vety v budúcom čase
- žiaci sú motivovaní otázkami „What if...?, „What will you do in your future?“ doplnené o hypotetické možnosť, na ktoré majú odpovedať správnou formou s budúcim časom (If I pass my exam, I will... .)
- žiaci sú motivovaní rozprávať, čo by robili, keby mohli stráviť čas na hociktorom mieste sveta (When we´re in Australia, we will...)
d) Expozícia (max.15 minút)
- na základe už vytvorených žiackych odpovedí učiteľ so žiakmi analyzuje vety, pričom sú žiaci upozornení všímať si slovné spojenia s budúcim časom a konštrukcie s použitím podmienkových slovných spojení
- v tejto časti hodiny usmerňujeme žiakov a uvádzame názov nového učiva a stranu v knihe, kde sa učivo nachádza (str. 70)
- žiakov prestavujeme analýzu učiva
Pojmová analýza:
- učiteľ použité kombinácie vo vetách definuje ako „Future Tense Simple a Continuous“ (budúci čas jednoduchý a priebehový) a pomocou monologickej slovnej metódy vysvetľujeme hlavné znaky a tvorbu týchto časov
- učiteľ kreslí na tabuľu schému tvorby budúceho času s vysvetlením pojmov „positive form“, „negative form“ a „short form“
- žiaci sú upozornení na tabuľu v učebnici na str. 72 – učiteľ vysvetľuje hlavné pojmy a rôzne kombinácie znázorneného využitia budúceho priebehového času s využitím „going to“ formy
- učiteľ predstavuje žiakom rôzne možnosti tvorby podmienkových viet – conditional clauses – konštrukcie as soon as, when, while, until
- všetky základné pravidlá a tvary učiteľ píše na tabuľu vo farebne odlíšených schémach, žiaci si ich prepisujú do zošita
Vzťahová analýza:
- učiteľ vysvetľuje použitie tohto času, v akých súvislostiach sa ten ktorý čas využíva a v akých nie
- učivo je dané do vzťahu s predchádzajúcimi preberanými časmi na predošlých hodinách
- na základe analýza už prebraného učiva s využitím „going to“ formy a podmienkových slovných spojení žiaci majú možnosť overiť si, že s týmito formou sa už vlastne stretávali a prirodzene ich používali, len neboli definované súvislosti a zaradenie „time and conditional clauses“
Operačná analýza:
- totožná s cieľom hodiny
Žiak bude vedieť v tejto fáze hodiny definovať vzorec na tvorbu budúcich časov a podmienkových viet
e) Fixácia (max. 20 minút)
- prechádzame sa samotné precvičovanie látky
- čítanie – prechádzame na článok v učebnici „Life in 2050 – an interview with Michio Kaku, Professor of Theoretical Physics“ na str. 73 – žiaci sú znovu upozornení na všímanie si využitia budúceho času
- doplnenie a spoločný preklad nových slovíčok s využitím slovníkov
- žiaci majú vypracovať cvičenie č.1 k článku – priradiť jednotlivé obrázky v učebnici k tým správnym vyjadreniam Michio Kaku a civčenie č. 2 k článku – doplniť do textu chýbajúce slovné spojenia podľa odpovedí Michio Kaku tak, aby vznikol súvislý text ako rozprávania
- nasleduje spoločná kontrola cvičení a preklad, spojený s určením viet, ktoré majú tvar budúceho času
- prechádzame na počúvanie audio-nahrávky z CC – žiaci sú vyzvaní doplniť tabuľku na str. 75 na základe vypočutého textu – k jednotlivým osobám priradiť správnu predstavu o budúcnosti
- spoločná kontrola po prvom vypočutí, prípadné vysvetlenie neznámych slovíčok
- nasleduje druhé prehranie toho istého textu, pri ktorom žiaci dopĺňajú nezachytené informácie – následné porovnávanie poznámok vo dvojiciach – každá dvojica prezentuje jednu časť cvičenia podľa uvedených osôb
- hodina pokračuje vyzvaním učiteľa aby žiaci priamo na hodine napísali krátky text podobného zamerania ako bola audio-nahrávky – napísať vlastnú predstavu o svojej budúcnosti o 10 rokov s využitím správnych tvarov– čas cca.10 minút
- dobrovoľná prezentácia svojho textu pred tabuľou, spoločná analýza, príp. oprava chýb – ohodnotenie známkou 1 prípade kvalitného výsledku bez chýb
Žiak bude vedieť v tejto fáze hodiny používať správne budúci čas vo vetách.
Žiak bude vedieť v tejto fáze hodiny vo vhodnom kontexte a správne aplikovať podmienkové vety v hovorenej reči.
Žiak bude vedieť v tejto fáze hodiny analyzovať a replikovať vypočutý text z CD na úrovni porozumenia a použitia správnych časov, a to v správnom logickom slede.
f) Diagnostika (max. 15 minút)
- v tejto fáze vyučovacej hodiny prechádzame na prácu s pracovným zošitom – Lekcia č.9 na str. 52
- žiaci majú vypracovať cvičenia č. 2, 3, a 4
- nasleduje kontrola a sústredenie sa na rozdiel použitia „-ing“ formy v minulom a budúcom čase
- opäť pokračuje práca s pracovným zošitom, cvičenie č. 5 – žiaci tvoria otázky z oznamovacích viet
- nasleduje kontrola cvičenia – vyvolaní žiaci píšu vety na tabuľu
- v prípade časovej rezervy žiaci pokračujú dopĺňaním cvičenia č. 6 – kontrola tohto cvičenia a doplnenie ostaných cvičení z tejto lekcie je zadanie na domácu úlohu
g) Aplikácia (max. 10 minút)
- práca s časopisom BBC English, str. 8 – čítanie článku na tému „What will life be like in the 21th century? – diskusia na danú tému podľa otázok k článku, na ktoré žiaci postupne odpovedajú s využitím budúceho času a podmienkových slovných konštrukcií, neskôr si žiaci sami môžu vymyslieť vlastné otázky a odpovede
- aplikujeme nadobudnuté poznatky aj v inom type viet s použitím konštrukcie „shall“ a „shan´t“
- žiakom je rozdaný oxeroxovaný článok a cvičenia z odbornej literatúry (English Grammar in Use)
- žiaci článok a vysvetlivky k poučkám čítajú nahlas, pravidlá prepisujú do zošita
- žiaci aplikujú svoje vedomosti na komplexnom cvičení z oxeroxovaného materiálu
- kontrola cvičenia na základe dobrovoľného prihlásenia – v prípade bezchybného vyriešenia alebo len s minimom chýb ohodnotenie známkou 1 alebo 2
Žiak bude vedieť v tejto fáze hodiny na úrovni syntézy, vlastného poskladanie viet, vyjadriť stručne svoje predpoklady o budúcnosti svojej a globálnej s využitím správneho budúceho času a podmienkového spojenia „what if...?“ a podmienkových slovných konštrukcií.
h) Zadanie domácej úlohy (max. 5 minút)
- žiakom je opätovne pripomenutá už zadaná domáca úloh – dokončenie cvičení v pracovnom zošite
- doplnenie a rozvitie už na hodine podľa audio-kazety písaného textu s názvom „My life in 2017“ v rozsahu cca. jednej strany – odovzdanie o týždeň, táto domáca práca bude ohodnotená známkou
i) Zhodnotenie a ukončenie hodiny (max. 5 minút)
- postupné zhrnutie prebraného učiva, zadaných cvičení a najčastejšie sa vyskytujúcich problémov
- v krátkosti zopakovanie najdôležitejších foriem, tvarov a použitia – upozornenie na stranu 57 v pracovnom zošite, kde sú v prehľadnej tabuľke zhrnuté všetky náležitosti
- taktiež poukázanie na oxeroxovaný materiál, kde žiaci nájdu najdôležitejšie poučky a vysvetlivky – žiaci si tento papier môžu vložiť do pracovného zošita ako pomôcku
- pochvala, príp. upozornenie na nedostatky v pozornosti a aktivite žiakov
- poďakovanie za pozornosť a ukončenie hodiny
8. POZNÁMKY
Nakoľko ide o spojené dve vyučovacie hodiny, napriek tomu, že jasný časový predel nie je jasný, približne prvá hodina bude zameraná na motiváciu žiakov a expozíciu, výklad nového učiva druhá hodina bude zameraná na fixáciu a diagnostiku preberaného učiva, bude vedená skôr formou otázok a odpovedí, konverzácie a vyjadrenia vlastného názoru na danú tému
9. POUŽITÉ METÓDY
a) slovné - dialogické
- monologické
- metódy písomných prác
- práce s učebnicami, knihami a textovým materiálom
b) metódy odovzdávania poznatkov a samostatnej práce žiakov
c) motivačné - vstupné (rozhovor, motivačná demonštrácia)
- priebežné (motivačné výzvy, aktualizácia obsahu učiva, pochvala, kritika)
d) expozičné - metódy priameho prenosu poznatkov (monologické a dialogické)
- metódy problémové (problém, problémová úloha)
- metódy samostatnej práce (práca s knihou, pracovné úlohy, tvorivá činnosť)
e) fixačné - opakovanie (ústne, písomné, s využitím učebnice a iného učebného textu)
- upevňovanie (praktické opakovanie - príklady)
- precvičovanie (metóda otázok a odpovedí)
- domáce úlohy
f) diagnostické - metódy ústnych skúšok (orientačné odpovede)
- kontrola cvičení a vypracovaných zadaní (klasifikované podľa výsledku)
g) klasifikačné metódy - klasifikácia známkou a slovné hodnotenie
10. INFORMAČNÉ PRAMENE
Soars, Liz; Soars John: New Headway English Course Pre-Intermediate – Student´s Book.
Oxford: Oxford University Press, 2004. ISBN 0-19-436670-7
Soars, Liz; Soars John; Devoy, Jo: New Headway English Course Pre-Intermediate - Workbook.
Oxford: Oxford University Press, 2004. ISBN 0-19-436671-1
Hewings, Martin: Advanced Grammar in Use.
Cambridge: Cambridge University Press, 1999. ISBN 0-521-49868-6
Časopis BBC English Magazine for Learners and Techers, číslo 9, rok 2006, ročník 14.
London: BBC English, 2006. ISSN 0263-550X
11. SPôSOB OVEROVANIA CIEĽU
- už spomenuté v jednotlivých častiach prípravy počas priebehu vyučovacej hodiny
- všetky zadané ciele boli splnené
7