Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trnavská univerzita / Pedagogická fakulta / Teoria a prax sekundarneho vzdelavania
tpsv.doc (tpsv.doc)
Didaktika
- didaktika – pedagogicko-vedný odbor, ktorý sa zaoberá vyučovacou činnosťou učiteľa
- = teória vyučovania
- je to časť pedagogiky
- učiteľ podáva žiakom informácie, učiaca činnosť žiaka
- v priebehu celého procesu prebieha formovanie žiaka
- obsah didaktiky – 3 okruhy:
- 1. akým spôsobom má učiteľ efektívne pôsobiť
- 2. venovať sa tomu, ako si učivo osvojuje žiak (uchovávanie v pamäti, preverenie vedomostí)
- 3. stretávanie sa učiteľa a žiakov mimo školy = formovanie žiaka (pozitívne aj negatívne)
- didaskaj = učím (grécky výraz)
- didaktika má dva názvy – didaktika, teória vyučovania
Obsah didaktiky
- činnosť učiteľa
- kvalifikovaný učiteľ – vysokoškolské vzdelanie v obore, v pedagogicko-psychologických disciplínach
- dôležitá je príprava na vyučovanie aj na výchovnú stránku učebného procesu
- učebná činnosť žiaka
- asi 40% činnosti žiaka je na základe vrodených schopností, 60% je ovplyvnených výchovou
- je dôležité všímať si pracovné tempo žiaka
- učenie človeka je zložitá činnosť, dôležitý je aj prístup rodičov
- je potrebné poznať výkonové schopnosti žiakov na základe veku aj mentálnej vyspelosti
- formovanie žiakov
- treba si získať žiakov: svojím záujmom o predmet
vyučovaním aj mimo areál školy (v prírode, návštevy výstav, prednášok iných odborníkov)
- dôležité sú morálne zásady učiteľa
- žiakov možno formovať aj mimo vyučovanie (prázdniny, popoludnie, víkendy)
Základné didaktické pojmy
- cieľ – obsah – pedagogické zásady – formy – metódy – prostriedky
- I. cieľ – cieľom didaktiky je rozvíjať vrodené predpoklady žiaka k učivu
- kedysi bola cieľom všestranne rozvinutá osobnosť
- II. obsah – obsah didaktiky určuje niekoľko základných školských dokumentov
- 1. učebné plány – zoznam predmetov + počet hodín za týždeň + rozlíšenie povinných a nepovinných predmetov
- je to základný školský dokument, ktorý určuje minimálny počet hodín pre každý vyučovací predmet, rozdeľuje predmety na povinné, nepovinné a voliteľné
- 2. učebné osnovy – vychádzajú z učebného plánu, určujú obsah učiva v jednotlivých vyučovacích predmetoch
- môžu byť usporiadané:
- a) lineárne – je to pri učive jednoduchom na pochopenie alebo učive rozvíjajúcom, už sa viackrát neopakuje
- b) cyklicky – v určitom obsahu sa opakuje (napr. vybrané slová v SJ), rozsah je stále ten istý, jedná sa o dôležité učivo
- c) špirálovite – učivo sa neopakuje v rovnakom rozsahu, ale stále sa doplňujú nové poznatky (napr. dejepis)
- 3. tematický plán – na začiatku školského roka ho musí vyučujúci odovzdať riaditeľovi školy
- 4. učebnica – prvý dokument, ktorý majú k dispozícii aj žiaci, kladú sa na ňu všeobecné požiadavky:
- a) odbornosť – mala by obsahovať najnovšie poznatky z danej vedy a mala by v nej byť používaná odborná terminológia
- b) grafická úprava – pestrá, výstižné obrázky, fotografie
- c) čítavosť (štýl, sloh, lákavosť textu) a čitateľnosť (zosúladenie textu s obrázkami a úlohami na opakovanie)
- 5. metodická príručka – písaná pedagógom s dlhodobou praxou, návod, ako majú zvládnuť začínajúci pedagógovia ťažšie tematické okruhy
- III. pedagogické zásady – sú to odporúčania, pravidlá, zákonitosti, ktoré platia vo vyučovacom procese
- 1. zásada názornosti – čím viac zmyslov je zapojených do vyučovacieho procesu, tým si žiak jednoduchšie zapamätá a neskôr aj vybaví učivo (platí to najmä pri mladších žiakoch)
- 2. zásada vedeckosti – treba učiť vedeckú pravdu a nie to, čo je v učebnici (ak je zastaraná)
- 3. zásada postupnosti –
- od blízkeho k vzdialenému
- od známeho k neznámemu
- od konkrétneho k abstraktnému
- od jednoduchého k zložitému
- 4. zásada primeranosti – veku a individuálnej osobitosti žiakov
- zásady sú pedagogickou praxou overené pravidlá, ktoré zefektívňujú vyučovací proces (šetrí sa energiou a časom učiteľa aj žiaka)
- IV. didaktické formy – organizačné jednotky, v rámci ktorých sa realizuje vyučovací proces (vyučovacia hodina, výlet, vychádzka...)
- rozdelenie foriem:
- 1. podľa dĺžky trvania:
- a) krátkodobé (vyučovacia hodina)
- b) dlhodobé (viacdenný výlet)
- 2. podľa počtu žiakov, s ktorými učiteľ pracuje:
- a) individuálne (SOČ, doučovanie)
- b) skupinové (trieda – 4 skupiny po 5 žiakov)
- c) hromadné (celé triedy, škola)
- 3. podľa aktivity žiakov:
- a) aktivizujúce (tréning, písanie diktátu)
- b) pasívne (aktívny len učiteľ)
- 4. podľa miesta, kde sa odohrávajú:
- a) v škole
- b) v areáli školy
- c) mimo areál školy
- didaktické formy:
- 1. vyučovacia hodina – má svoju tradíciu (Komenský)
- a) opakovacia vyučovacia hodina
- b) výkladová vyučovacia hodina (len sa preberá učivo)
- c) kombinovaná vyučovacia hodina
- organizačný moment – príchod učiteľa, overenie prítomnosti a neprítomnosti žiakov, oboznámenie žiakov o priebehu hodiny
- motivácia
- opakovanie učiva
- výklad nového učiva
- zadanie domácej úlohy + zopakovanie prebraného učiva
- na priebeh hodiny vplýva vek žiakov, veľkosť triedy, obsah učiva, situovanie triedy, dĺžka učiva
- 2. vychádzka – plánovaná, povolená riaditeľom školy, dostatočný počet dospelých na dozor
- 3. turnaje, súťaže, olympiády – príprava + účasť
- V. didaktické metódy – cesty, postupy, ktorými sa dosahujú stanovené vyučovacie ciele
- metodika – sústava metód, ktoré sa používajú vo výučbe konkrétneho vyučovacieho predmetu
- metodológia – veda o metódach vyučovacích, výchovných a výskumných
- typológia metód:
- 1. podľa priebehu vyučovacej jednotky (napr. hodiny):
- a) metódy motivácie – osobným príkladom
- b) metódy opakovania učiva
- c) metódy výkladu nového učiva – prerušovaný výklad
- 2. podľa spôsobu preberania obsahu učiva:
- a) logické – indukcia, dedukcia
- b) metóda porovnávania
- skúšky
- typológia skúšok:
- podľa priebehu školského roka:
- a) prijímacie
- zo ZŠ na SŠ – žiak ich absolvuje len raz
- odohrávajú sa v neznámom prostredí
- obsahom je učivo jednej všeobecnej školy
- b) priebežné
- ústne skúšanie
- výhody:
- = žiak sa naučí vystupovať pred verejnosťou
- = pedagóg zistí, akými rozumovými postupmi sa žiak dopracoval k výsledku
- = ak žiak niečo zabudne, učiteľ alebo spolužiaci mu môžu pomôcť
- nevýhody:
- = časová náročnosť
- = nie je doklad, za čo bola známka daná
- = náročné na schopnosť učiteľa reagovať okamžite na slová žiaka
- = atmosféra v triede nemusí byť optimálna – ťažké sústredenie
- = ťažké pre neobľúbené, šikanované deti
- písomné skúšanie – voľné vyjadrovanie sa (sloh), diktovaný text (diktát), úlohy (matematika, fyzika)
- výhody:
- = rovnaké podmienky pre všetkých žiakov
- = objektívnejšie hodnotenie
- = možnosť porovnávania
- = doklad pre rodičov
- = bojazliví žiaci sa nemusia obávať výsmechu
- nevýhody:
- = takmer nemožné vylúčiť opisovanie
- = žiak sa nenaučí vyslovovať svoje myšlienky
- test – najjednoduchší spôsob skúšania, otázky s možnosťou výberu odpovedí
- štandardizované testy – vydané štátnym vedeckým ústavom – určujú správne klasifikačnú škálu
- výhody:
- = opravovanie i písanie nezaberá veľa času
- nevýhody:
- = neučí žiaka ústnemu ani písomnému prejavu
- = veľká pravdepodobnosť opísania správnych odpovedí
- = možnosť hádať
- praktické skúšanie – vyrábať niečo, predvádzať niečo (TV, HV, VV, učňovský list)
- 1. treba hodnotiť vzťah k predmetu
- 2. hodnotiť kvalitu výrobku, činnosti
- 3. prihliadať na to, či sa žiak zlepšuje
- je rozumné v priebehu roka striedať spôsoby skúšania
- c) záverečné – maturitná skúška, štátne skúšky
- realizujú sa v areáli školy
- väčšinou skúšajú pedagógovia, ktorých žiak pozná
- VI. didaktické prostriedky – javy, deje alebo predmety, ktoré napomáhajú metódam dosahovať stanovené didaktické ciele
- 1. vyučovacie pomôcky – dvoj, trojrozmerné, majú charakter obrazov, pohľadníc, zmenšené modely, zbierky rastlín, vypchaných živočíchov
- už prítomnosť pomôcky poskytuje nové informácie
- nie je dobré, ak si učitelia v triede nechajú rozvešané pomôcky – pôsobia negatívne, vyčerpávajúco
- 2. didaktická technika – nábytok, do ktorého sa vložia pomôcky (meotar)
- z hľadiska pôsobenia:
- a) vizuálne – pôsobia na zrak
- b) akustické – na sluch
- c) hmatové
- d) chuťové
- viac ako 90% info v živote sa získava zrakom
- 6 pojmov: cieľ, obsah, zásady, formy, metódy, prostriedky
- 2 stránky vyučovania:
- cieľ + obsah – obsahová stránka vyučovania – čo učiť?
- zásady + formy + metódy + prostriedky – procesuálna stránka vyučovania – ako učiť?
- obe stránky je potrebné v prípravách zohľadniť
Vyučovacie koncepcie
- je to špecifický spôsob usporiadania obsahu učiva, priebehu vyučovania a postavenia učiteľa a žiaka vo vyučovacom procese
- rozdelenie podľa charakteristík:
- 1. tradičné vyučovanie
- obsah učiva – vyučovací predmet = vedný odbor (matematika = matematika, vlastiveda = zemepis + prírodopis + dejepis)
- priebeh – 60-minútové hodiny (vyučovacie celky)
- vzťah učiteľ a žiak – učiteľ je vo vzťahu k žiakovi dominantný a rozhoduje, čo bude vyučovať
- je to najstaršia VK
- realizovala sa do 19. storočia
- realizovaná tromi spôsobmi:
- a) katechizmové vyučovanie
- b) dogmatické vyučovanie
- c) slovno-názorné vyučovanie
- prítomní pomocní učitelia, vyučovanie prebiehalo v kuse
- Ján Amos Komenský (Ján Segeš – jeho prvé meno)
- prívlastok zo strednej školy – „Amos“ = vznešený, „Komenský“ = pochádzal z Komene)
- bol výborný slovenčinár
- navrhol rozdelenie vyučovania na 60-minútové hodiny a rozdelenie ročníkov do tried podľa veku
- a) katechizmové vyučovanie – kladenie otázok
- uplatňovalo sa už v starovekom Grécku
- učenci chodili z mesta do mesta a na ulici kládli ľuďom otázky a pokiaľ nevedeli odpoveď, odpovedal učenec – učiteľ
- tak ľudia získavali informácie
- b) dogmatické vyučovanie – osvojovanie si nemenných dogiem – právd
- žiaci si museli čo najlepšie a najpresnejšie zapamätať informácie, poučky – len učenie, žiadna ich aktivita
- žiak – prázdna nádoba, ktorá sa má v škole naplniť
- skúšky – komisia – teológovia, učenci
- priebežné skúšanie
- aj dnes sa to praktizuje – pravopis, slovíčka v cudzom jazyku
- c) slovno-názorné vyučovanie – najpopulárnejšie a najpoužívanejšie (verbálne + pomôcky)
- klady –
- = málo náročné na vybavenie školy – stačí krieda a tabuľa, prípadne náhradné priestory pre učenie
- = málo náročné na čas – stačí 10 – 15 min na výklad nového učiva
- = málo náročné na prípravu učiteľa (aby nepredlžoval vyučovanie alebo neskončil skoro)
- zápory –
- = aktívny len učiteľ
- = žiaci nemajú možnosť rozvíjať svoju kreativitu
- = nemôžu si vyskúšať získané informácie v praxi
- = málo efektívne vyučovanie – až 70% a viac v krátkom čase zabudnú
- 2. reformné vyučovanie
- obsah učiva – v okruhoch (náš les, dedina – vytvára si ich učiteľ)
- priebeh – 90-minútové celky – žiak môže kedykoľvek vojsť a vychádzať z triedy, počúva vyučovanie poležiačky, keď je unavený, ide si ľahnúť
- 3 celky po 90 min – teória, prax, výchovný celok (hudobný nástroj...)
- vzťah učiteľ a žiak – vo vzťahu sú rovnocenní
- obdobie druhej polovice 19. storočia a prvej polovice 20. storočia – v USA
- je reakciou na málo efektívne tradičné vyučovanie
- napr. Tolstoj – veril, že človeka netreba do ničoho nútiť, lebo človek vie, čo je pre neho dôležité a prioritné (takto ale žiakov za tri roky nenaučil takmer ani písať a čítať)
- bolo veľa pokusov na reformu vyučovania:
- a) humanistická škola Tolstého
- b) individuálna škola – Daltonský plán, Winecká škola
- žiak sa oboznámil s obsahom celého vedného odboru, do školy nechodili, učili sa doma
- neboli brzdení pomalšími žiakmi
- museli prísť na skúšku s tým, že všetky témy museli vedieť, ak chceli urobiť skúšku
- žiaci dostali učebnice a tie museli vedieť, za jeden kalendárny rok mohli takto urobiť dva akademické roky – podľa toho, ako rýchlo robili skúšky
- klady –
- = žiak má systematickejšie usporiadanie vedomostí v poznatkovom systéme
- = žiak študuje vtedy, keď je na to psychicky pripravený
- = postupuje vlastným tempom
- = ekonomicky menej náročné štúdium – svetlo, kúrenie
- zápory –
- = žiak nevyrastá v kolektíve žiakov (v zamestnaní sa nevedia presadiť)
- = veľká neúspešnosť žiakov
- = žiak bez dobrej zdedenej pamäte si nedokáže zapamätať učivo
- alternatívna škola – menej vedomostí ako v tradičnej škole, tu má dieťa bezstarostnejší život, presne sa vie, kedy budú písomky a odpovede (Wien)
- žiaci často dochádzajú do týchto škôl z veľkej diaľky
- rodičia často presúvajú žiakov na obyčajné školy, lebo nie sú spokojní
- Freinetova škola, Montesoriovej škola
- majú názov, lebo sú alternáciou voči štátnym školám (spôsobom vyučovania, jeho priebehom, vzťahom učiteľa a žiaka)
- v BA – cvičná (pokusná) – porovnávanie dvoch tried v každom ročníku, v 9. ročníku sa porovnávanie vyhodnotí
- a) Waldorfská škola (Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko)
- zakladateľ – Rudolf Steiner – Nemec žijúci v Rakúsku, ktorý propagoval svoje myšlienky
- meno školy podľa cigariet – Waldorf
- b) Mária Montesoriová – Montesoriovej škola
- lekárka z Talianska, ktorá sa zaoberala prípravou postihnutých detí v škole
- súkromné školy – málo žiakov
- „ pomôž mi, aby som to urobil sám“
- žiak chce len nasmerovať
- učiteľ učí tie isté deti spravidla desať rokov – náročné na vedomosti učiteľa
- nesmie robiť medzi žiakmi rozdiely (obľúbený – neobľúbený)
- v triede 30 detí
- každý rok sa jeden učiteľ stane správcom (riaditeľom) školy – to sa stále mení a všetci učitelia sa vystriedajú
- vedomosti sa hodnotia slovne (+, -)
- rodičia sa skladajú učiteľovi na mzdu
- hodnotenie – buď list na konci roka alebo hodnotenie vo forme básne na konci roka
- optimálne je chodiť do školy s charakterom reformnej s prvkami tradičnej školy
- činná (pracovná) škola
- realizovaná v období nedostatku pracovných síl
- žiaci sa stretávali v továrňach, kde im učitelia boli zároveň majstrami – neefektívne pre nich a pre školu
- 3. moderná vyučovacia koncepcia
- obsah učiva – vyučovací predmet = vedný odbor
- priebeh – 45-minútové vyučovacie celky
- vzťah učiteľ a žiak – vo vzťahu sú rovnocenní
- celé 20. storočie
- reprezentuje ju:
- a) skupinové vyučovanie(vnútorná diferenciácia)
- I. homogénne rozdelenie – trieda je rozdelená na skupiny podľa úspešnosti žiakov
- je výhodné z hľadiska tímovej práce
- II. heterogénne rozdelenie – v skupinke žiakov sú žiaci rozdielnych kvalít
- výhody:
- = najúspešnejší žiak koordinuje skupinu a reprezentuje ju
- = menej úspešní sa naučia akceptovať názory a pokyny „vodcu“
- = ak sú skupiny porovnateľné, môžu navzájom súťažiť – stačí jedna úloha na riešenie
- nevýhody:
- = žiaci „spolupracujú“ tak, že fyzicky zdatnejší nútia ostatných pracovať
- = nerozvíja sa nadanie a talent úspešných žiakov
- skupinové vyučovanie môže byť spestrením vyučovania ale môže to mať aj podstatnejší význam:
- = príprava žiakov prirodzenejším spôsobom pre pracovnú činnosť v zamestnaneckej skupine
- = umožňuje niektorým žiakom riadiť žiacku skupinu, preberať za výsledky zodpovednosť a iným žiakom odpozerať spôsob uvažovania a riešenia problémov
- = úspešnejší nemajú dôvod vyvyšovať sa nad menej úspešných
- b) problémové vyučovanie – najefektívnejšie vyučovanie vo vyučovacom procese
- učiteľ nedáva žiakovi hotové informácie, ale dáva im problémové úlohy a otázky a žiak ich musí sám riešiť, snažiť sa ich zodpovedať
- pod vedením učiteľa sa žiak dopracuje k záveru
- napr. téma minerálne pramene – buď cez mapu (žiaci si obkreslia lokality) – oko, alebo vzorky minerálov nájdu a doma porovnávajú – oko, hmat, alebo merajú teplotu vody a chemické zloženie prameňa (postupne zisťujú a spoznávajú) – skúsenosť
- klady –
- = žiak sa naučí samostatne riešiť problémy
- = vedomosti sú spravidla na celý život
- = žiak sa naučí tieto poznatky využívať v praktickom živote (rozvíja sa tvorivosť, samostatnosť, sebavedomie)
- zápory –
- = náročné na čas ( jedna vyučovacia hodina je málo, mení sa rozvrh)
- = náročné na schopnosť učiteľa tvorivo si pripraviť vyučovaciu jednotku tak, aby zo žiakov spravil objaviteľov
- = náročné na pomôcky na objaviteľskú činnosť
- je potrebné sa pokúsiť odučiť niečo aj týmto spôsobom
- c) programové vyučovanie
- od roku 1950 v USA
- princípy:
- I. princíp vlastného tempa (nahrávky v učebniach cudzieho jazyka)
- prispôsobiť tempo najpomalšiemu žiakovi
- II. princíp spätnej väzby
- preverovanie vedomostí (1950 – kalkulačka – skúšací stroj)
- III. princíp samostatnosti
- žiak pracuje sám na otázkach, testoch
- IV. princíp malých krokov
- malé informácie umožňujú pochopiť učivo bez výkladu učiteľa či pomoci rodičov
- programové učebnice – žiak s ňou pracuje samostatne (jedna strana text, druhá strana otázky k textu)
- 80.-90. roky – rozmach programového vyučovania (viera, že stroje nahradia učiteľov)
- učiteľa nemožno nahradiť strojom, lebo má výchovnú funkciu, je dôležitý pre socializáciu, má ísť ako príklad žiakom
- tento spôsob sa uplatňuje aj dnes na niektorých predmetoch
- d) diferenciálne vyučovanie (vonkajšia diferenciácia)
- žiaci sú rozdelení do tried podľa určitých kritérií (napr. podľa úspešnosti žiakov)
- výhody najlepšej triedy:
- = zvýšená konkurencia medzi žiakmi
- = možnosť preberať učivo nad rámec učebných osnov
- = iné vyučovacie postupy – napr. problémové vyučovanie
- = možnosť určiť takej triede vyučujúceho s vedeckým prístupom k predmetu
- výhody horšej triedy:
- = aj zlý žiak môže byť v rámci tejto triedy najlepší
- = preberá sa len hlavné učivo – žiadne doplnkové
- nevýhody:
- = pedagóg je nespokojný, keď dostane triedu zlých žiakov
- = rodičia sú nespokojní, ak je ich dieťa v takejto triede
- = podľa prospechu sa nedá zistiť, ktorý žiak je talentovaný a ktorý nie (všeobecne nadaní ľudia takmer nie sú)
- = problém klasifikácie žiakov porovnávaním
Školská klíma, atmosféra a prostredie
- klíma – ovzdušie
- atmosféra – školská, triedna, je to krátkodobý stav ovzdušia, ktorý sa v priebehu vyučovacej hodiny niekoľkokrát zmení
- školská klíma – dlhodobý stav ovzdušia
- triedna klíma – celoročné charakterizovanie triedy (najlepšia, najhoršia)
- klíma a atmosféra vyjadrujú stav, v akom sa trieda nachádza, vzťah k predmetu, pedagógovi
- podmienky nesúvisia s počtom žiakov
- prostredie – interiér, v ktorom sa nachádza trieda, prípadne škola
- je to usporiadanie nábytku s cieľom odbúrať stres
- prostredie tvorí nábytok – stoličky, stoly, nástenky, obrazy
- rozvešané pomôcky pôsobia rušivo na žiakov
- teórie o tom, kto má rozhodujúci vplyv pre vznik klímy v triede:
- 1. rozhodujúci pedagóg – pravidelne sa opakujúca situácia (pravidelne učí v triede)
- uvoľnená atmosféra, napätá atmosféra (zastupujúci učiteľ)
- 2. rozhodujúci žiaci – trieda vplýva rovnako na viacerých učiteľov
- 3. na ovzduší sa podieľajú žiaci aj pedagógovia
- pomer závisí od toho, akou silnou osobnosťou je pedagóg a vodcovia v triede
- exteriér – dôležitý pre klímu školy, triedy (situovanie školy v prostredí)
Gnozeologické, psychologické, logické a spoločenské základy vyučujúceho procesu
- vyučovací proces – dlhodobý proces
- základy vyučovacieho procesu:
- 1. gnozeologické – poznávacie, splniť profil absolventa o množstve vedomostí, zručností
- pretransformovanie obsahu vednej disciplíny do obsahu vyučovacieho predmetu
- typ škôl, vek žiakov, zastúpenie predmetu v učebných osnovách – výber tém predmetu
- učiteľ musí mať širšie vedomosti ako žiak
- musí poznať aj obsah príbuzných vied
- gnozeologické základy dané školskými dokumentmi – curriculum – učebný plán a učebné osnovy (teoretické vedomosti), profil absolventa (požiadavky na nositeľa záverečného hodnotenia)
- 2. psychologické
- musí sa rešpektovať vek žiakov, ktorých pedagóg vyučuje
- akú výkonnosť môže dosiahnuť priemerný žiak určitého veku
- množstvo konfliktných situácií počas vyučovania – vyčerpávajú psychiku
- stresujúce faktory – známkovanie
- prihliadať na kapacitu mozgu a špeciálnej pamäte žiaka, schopnosť vedieť si dostatočne rýchlo vybaviť vedomosti, vedieť vysloviť na základe poznatkov vlastný názor
- 3. logické – o spôsobe usporiadania obsahu učiva
- dôležitá je nadväznosť z hodiny na hodinu, z ročníka na ročník, súvislosť medzi predmetmi
- 4. spoločenské
- vzdelaný človek je obrovským dobrodením pre spoločnosť
- jej záujem je vychovať a vzdelať čo najviac ľudí a udržať „mozgy“ na našom území
- súčasťou sú podmienky týkajúce sa požiadaviek na kvalifikáciu pedagóga, na odmeňovanie pedagógov, na počty žiakov v triedach, ktoré predmety a v akom rozsahu učiť
Podmienky vyučovacieho procesu
- 1. vonkajšie – môže ho ovplyvniť pedagóg, rodičia
- a) patrí sem – budova školy (veľkosť, situovanie do prostredia mesta), interiér triedy (spolužiaci, spôsob usporiadania lavíc, počet účastníkov vyučovacieho procesu)
- b) podmienky organizácie na organizovanie vyučovacieho procesu - organizácia charakterizuje individuálnu prácu, skupinovú prácu, hromadnú prácu
- I. individuálna práca – pri organizovaní SVOČ, tréningoch, umeleckej činnosti
- II. skupinová práca – bežne v triede
- III. hromadná práca – s jedným učiteľom spolupracuje celá trieda
- c) podmienky fyzikálneho rázu – kvalita osvetlenia, teplota v miestnosti, vlhkosť vzduchu
- vonkajšie podmienky možno meniť pomocou rodičov, pedagógov, v prípade dostatku financií sa podmienky optimalizujú, v prípade nedostatku financií môže dôjsť k prázdninám
- 2. vnútorné – nemožno ich meniť pedagógom ani rodičom
- = otázky vrodených predpokladov
- = kvalita pamäte (talent na technické prejavy, umeleckú činnosť, šport)
- = momentálna pripravenosť žiaka, jeho dispozícia alebo indispozícia (brať do úvahy úroveň vedomostí žiaka z predchádzajúcich ročníkov alebo z poslednej hodiny)
- vnútorné podmienky rodičia, pedagógovia berú málo do úvahy, myslia si, že každý žiak má vnútorné dispozície na rovnakej úrovni
Priebeh (fázy) vyučovacieho procesu
- 1. zápis do triednej knihy – pedagóg musí na každej hodine zapísať do triednej knihy, kto chýba, či niekto neprišiel, neodišiel (pedagóg zodpovedá aj za tých žiakov, ktorí chýbajú a nie sú zapísaní v triednej knihe)
- 2. motivačná – možno motivovať vlastným záujmom pedagóga (šport, umelecká činnosť)
- tento záujem možno využiť vo voľnom čase na formovanie osobnosti žiaka práve týmto záujmom
- možno motivovať významom učiva pri práci
- motivačná fáza pripravuje žiaka na vyučovanie, duševne sa stotožňujú s obsahom vyučovacieho predmetu
- treba vzbudiť záujem
- obsahom tejto fázy je aj určenie perspektívy – blízkej a vzdialenej
- 3. diagnostická – diagnostikovanie vedomostí, zručností počas práce
- má význam ako spätná odozva ku žiakom , ako zvládli učivo
- je to aj spätná väzba pre rodičov, aby získali prehľad o úrovni vedomostí žiaka
- je dôležitá aj pre pedagóga – pomocou nej si zistí kvalitu a úroveň svojej vyučovacej hodiny
- pedagóg by si mal na vyučovaní pomáhať technickými prístrojmi (počítačmi), mal by využívať pomôcky na uľahčenie procesu zapamätávania si
- 4. expozičná – prvotné oboznamovanie sa s obsahom učiva
- povinnosťou pedagóga je priebežne sledovať nové poznatky v rôznych odboroch, aby ich potom mohol reprodukovať žiakom a zastarané veci pomenovať novými
- dá sa to realizovať tým, že sa obsah preberie jednorázovo
- takto pedagóg postupuje, ak je učivo ľahké na pochopenie, alebo málo dôležité
- ak je učivo dôležité, pedagóg by mal učivo vysvetliť, nechať čas na otázky pre žiakov a prípadne neskôr učivo opätovne vysvetliť žiakom, ktorí ho prvýkrát nepochopili
- 5. fixačná – celý obsah učiva zhrnúť do zopakovania, aby sa zistilo, či je obsah učiva dobre pochopený
- na ďalšej hodine sa môžu preverovať vedomosti žiaka
- v tejto fáze pedagóg zadáva aj domáce úlohy
- zadávať ich diferencovane – zdatnejším náročnejšie úlohy, menej zdatným jednoduchšie
- zadávať tak, aby korešpondovala s učivom ďalšej vyučovacej hodiny
- na hodine ju treba stihnúť aj opraviť, skontrolovať
- dĺžka jednotlivých fáz závisí od pedagóga, nemali by však presahovať rámec vyučovacej hodiny a zasahovať tak do prestávky
Funkcie vzdelávania
- kognitívny rozvoj osobnosti, ktorý sa úzko spája s vyučovacím procesom
- funkcie:
- 1. informatívna
- najdôležitejšia, spočíva vo vytvorení sústavy vedomostí, pracovných zručností alebo výchovných návykov žiakmi pod vedením pedagógov
- týka sa teoretických vedomostí
- zaraďujú sa sem požiadavky na reprezentáciu rodiny a správania
- 2. formatívna
- vyjadruje úroveň celkového rozvoja osobnosti žiaka
- zmeny názorov žiakov
- žiaci často po skončení VŠ rozmýšľajú ako študenti a nie ako učitelia – najmä po príchode do učiteľského zboru – práca
- uplatňuje sa pri syntetizovaní všetkých poznatkov, ktoré žiak získava – od rodičov, v práci, internet....
- poznatky sa nesmú vylučovať
- učiteľ musí vedieť zaujať pozíciu – čo je vhodné a čo nie
- pri ich funkcii treba zohľadniť –
- a) predpoklady žiaka
- b) regionálne špecifiká
- c) využívať poznatky žiaka v jeho záujmovej oblasti
- 3. personalizačná
- jej obsahom je osobný rozvoj žiaka jeho sebarealizáciou
- rešpektovať individuálny prístup a vekové osobitosti žiaka
- predpoklad k tomu, aby sme žiaka nepreťažovali a aby sme niektorých žiakov nezanedbávali
- formujeme žiakov ako samostatné indivíduá, osobnosti schopné presadiť sa v konkurencii ostatných žiakov
- uplatňuje sa, len ak so žiakom pracujeme niekoľko rokov
- dôležitá je spolupráca medzi učiteľom a rodičmi – rodičovské združenie – mal by ho zvolávať rodič
- za rok by mali byť aspoň štyri
- celoškolské združenie zvoláva riaditeľ
- návšteva rodiny – prostredie, kde žiak žije
- príčiny žiakovej nepozornosti a zmien správania – rozvod, narodenie mladšieho súrodenca, materiálne vybavenie rodiny, nezamestnanosť rodičov
- 4. kvalifikačná
- realizuje sa prípravou žiaka pre konkrétnu profesiu v teoretickej a praktickej činnosti – SŠ, VŠ, aj gymnázium (práca s PC, administratíva)
- čím je to náročnejšie, tým vyššiu úlohu to zohráva
- majstri odbornej činnosti – zodpovednosť – opravy plynu, elektriny...
- učiteľ teoretických predmetov – dôležité byť v súlade s profilom absolventa
- dôležité –
- = rozsah prípravy žiaka na SOŠ
- = všestrannejšie vzdelanie – lepšia schopnosť rekvalifikovania v budúcnosti – nevyhnutnosť
- 5. akulturačná
- vypestovať kultúrnosť myslenia a konania, ktoré rešpektuje názory z minulosti (špecifiká určitého regiónu v oblasti zvykov)
- umožňuje človeku zostať originálom, ktorý sa svojím oblečením, správaním, konaním odlišuje od ostatných, podporovať individualizmus
- dôležitý osobný príklad pedagóga – nikdy trest s charakterom pomsty a zneužitia postavenia učiteľa
- 6. selektívna
- zaraďuje žiaka do vyšších stupňov škôl
- uplatňovaná predčasne (ZŠ – 15 rokov) zvyšuje pedagogické a spoločenské riziká
- 7. socializačná
- vzdelanie sa realizuje za účasti žiaka v triede – vznikajú kontakty...
- žiaci si vytvárajú určité vzťahy k pedagógom a naopak
- cítenie sa dobre medzi žiakmi môže motivovať, v opačnom prípade môže dôjsť k záškoláctvu
- ak sú problémy, možno žiaka presunúť do inej triedy
- 8. humanizačná
- poľudštenie školy a vzťahov v škole
- realizujeme ju-
- a) sústredením pozornosť na žiaka (zriadiť školu – nepozerať na to, koľko učiteľov je v danej dedine)
- b) obmedzením suverénneho postavenia obsahu učenia na úkor tvorby medziľudských vzťahov (horší je vzdelaný a nekultúrny človek ako opačne)
- c) odstránením stresových situácií
- d) zvýšiť zaujímavosť obsahu vyučovanie
Humanizácia školstva
- poľudšťovanie
- humanizácia spoločnosťou – voľby
- na ZŠ sa žiak prostredníctvom rodičov podieľa na riadení školy
- jeden z členov školskej rady je riaditeľ
- senát VŠ volí a odvoláva dekana alebo rektora ( z 1/3 hodnotia študenti)
- princípy vyplývajú zo vzťahu učiteľ – žiak
- princípy humanizácie školy:
- 1. nevyhnutná dôvera žiakov
- žiaci môžu v určitom rozsahu uplatňovať (vyslovovať, obhajovať) vlastné názory a očakávajú reakciu učiteľa – v súlade s profilom absolventa školy (nesmie sa znižovať požiadavka pre výučbu)
- nesmú tam zasahovať osobné spory
- 2. empatia pedagóga – schopnosť vžiť sa do situácie iných ľudí
- neočakáva od žiakov rovnakú reakciu
- každý má právo sa prejaviť individuálne
- empatia sa nedá naučiť, je vrodená
- 3. ochota spolupracovať so všetkými žiakmi
- učiteľ nesmie prejavovať city a nadväzovať osobnejšie kontakty s rodičmi (kvôli postaveniu a peniazom)
- 4. učiteľ by mal podporovať objaviteľské schopnosti žiakov
- umožniť žiakom, aby sami pochopili a uvedomili si súvislosti – objavili
- uviesť pramene, z ktorých môže žiak čerpať
- učiteľ by mal využívať objaviteľské techniky žiakov
- 5. podľa veku žiakov realizovať vyučovanie hraním rolí
- na všetkých typoch škôl
- 6. rozvoj tvorivosti pomocou citového prežívania – Mikuláš
- 7. žičlivá atmosféra a klíma v triede
- potlačiť závisť a súperenie u žiakov
- 8. pozícia učiteľa ako pozorovateľa a pomocníka žiakov
- umožní učiteľovi pochopiť dôvody správania sa žiakov navzájom
- žiak žiada o niečo
- 9. rozvíjanie hodnotiaceho myslenia žiakov – sebakritické myslenie – dosahuje sa ťažko
- 10. využívanie osobných skúseností žiaka vo všetkých fázach vyučovanie
- pri motivovaní na začiatku hodiny, v priebehu opakovania prebraného učiva, výkladu nového učiva (prírodoveda, chovatelia, pestovatelia)
- 11. rešpektovanie práv dieťaťa
- zákony, odporúčania
- najmä pre mládež – 15-18 rokov
- vypočuť si názor, tolerovať aj nesúhlas (napr. so známkou), kritiku prijať (vyjadriť sa k niečomu, čo sa nepozdáva)
- 12. podporovanie samostatnosti žiakov – osvojovanie teoretických znalostí (napr. v praktickej činnosti)
- memorovanie – používať v práci iba zriedkavo
- 13. odstraňovanie strachu z priebehu vyučovacích hodín
- 14. venovať osobitnú pozornosť nadaným, talentovaným žiakom
- nedá sa to rozoznať len na základe známok
- rozvíjať talent
- 15. venovať pozornosť málo úspešným žiakom
- zistiť príčiny neúspechu a snažiť sa ich odstrániť aj za cenu konfliktu s kolegom
- neúspech poznačí žiaka na celý život
- aj trojkárov často považujú za neúspešných
Nadaní a talentovaní žiaci a práca s nimi
- často sa v triedach nachádzajú nie nadaní, ale len ambiciózni a pracovití žiaci
- predpoklady, aby učiteľ vedel selektovať žiaka podľa nadania:
- 1. organizovanie mimoškolských aktivít na úrovni záujmových krúžkov, ktoré sú rozšírením preberaného učiva v škole
- rozvíjanie vedomostí a talentu
- nie je jedno, kto vedie tento krúžok – podľa kvalifikácie
- 2. rozširovať obsah učiva pre tých žiakov, ktorí sú schopní riešiť zložitejšie úlohy ako sú v učebnici
- individuálne domáce úlohy (za primeraného ocenenia)
- organizovanie súťaží (od triedy – školské – okres – kraj – štát – medzinárodné)
- 3. príprava rôznych kultúrnych programov, výstav (VV, HV,OV), športových aktivít (aj pre rodičov..)
- súťaže profesií (kaderník, kuchár, barman...) – postupové kolá
- predajné trhy – výrobky žiakov (učeň 2007...)
- veľké výstaviská (Trenčín, Nitra...)
- učňovské reštaurácie, bary... – vysoká kvalita, nízka cena
- s nadanými pracuje odborník (najlepší učiteľ – sám sa zlepšuje a posúva ďalej, odborne neupadá)
- je potrebné, aby vyučujúci dokázal vybaviť alebo zabezpečiť prácu v rôznych budovách, kabinetoch, cestovanie, súťaže...
Menej úspešní žiaci a práca s nimi
- zistiť príčiny neúspešnosti
- 1. samotný žiak
- vrodené chyby – chorý, postihnutý (škola o postihnutí nevie) – napr. hyperaktivita, deti ovplyvnené rôznymi situáciami, ktoré neovplyvnia (zlé okysličenie mozgu pri pôrode) – na obtiaž učiteľom aj žiakom
- keď matka počas tehotenstva pije, fajčí, stresuje sa...
- deti vyrastajú v prostredí nevyhovujúcom pre sústredenie
- pomalí žiaci – vrodená vlastnosť
- učiteľ musí prispôsobiť tempo najpomalšiemu žiakovi v triede
- 2. skutočnosť, že žiak má cholerický temperament (viď typy temperamentov)
- strach žiaka z učiteľa cholerika
- 3. priveľká precitlivenosť žiaka
- v rodinách, kde boli doma v centre pozornosti stále (menovaní zdrobneninami...)
- učiteľ sa môže vžiť do situácie žiaka, pochopiť ho či to nespôsobuje on ako učiteľ – môže spomaliť pracovné tempo
- učiteľ môže učiť hodiny s predĺženým výkladom (schopný vysvetliť danú tému aj trikrát, kým to žiaci nechápu)
- neúplná rodina – nedokáže zabezpečiť také podmienky ako úplná rodina
- deti bez dozoru
- typy študentov (podľa spôsobu učenia):
- a) vizuálny
- b) akustický
- c) kinetický
- vhodnejšie pre deti nie je ísť do školského klubu (družina), ale ísť hneď domov (rodičia sa im venujú, teplá strava)
- z hľadiska životných podmienok: žiadna detská izba, zlé vykurovanie, zlé bývanie, veľa ľudí v malých miestnostiach
- deti vyrastajúce v chudobe – spôsobuje to napätú situáciu v rodine
- deťom je vyčítané, že sú na ne mrhané peniaze, akoby ich rodičia nechceli
- deti – ľútosť – samovražda
- tieto pomery učiteľovi nemusia byť známe
- 4. škola
- vplyv na uplatnenie jednotlivca
- úspešní – lepšie umiestnenie v práci, odbore
- neúspešní – horšie umiestnenie, dlhšie trvá nájsť si prácu a presvedčiť o svojich schopnostiach
- 5. učiteľ
- podľa vzťahu ku každému žiakovi (obľúbení žiaci, ľahostajní žiaci, nepriateľský postoj k žiakovi – učiteľ to skrýva, ale žiaci to vedia odhaliť)
- pozícia učiteľa sa prejaví – vo vedomostiach a metodike, práci s nimi (čo a ako dokáže učiteľ naučiť)
- obsah učiva dopĺňať informáciami na doplnenie problému
- 6. situovanie školy
- mesto – dedina
Sebahodnotenie učiteľa a žiaka
- ako zvýšiť sebavedomie žiakom
- učiteľ si pozornejšie všíma správanie samotárov, poveruje ich úlohami, ktoré zvládnu a pred spolužiakmi ich pochváli
- učiteľ dáva zaslúžené známky – bez protekcie
- dôležité je odhaliť, v ktorej oblasti je žiak nadaný
- užšia spolupráca učiteľa a rodičov, návšteva rodiny
Druhy vyučovania
- 1. kooperatívne učenie (vyučovanie)
- veľa spoločných znakov so skupinovým alebo diferencovaným vyučovaním
- používa sa v západnej Európe, USA
- v skupine žiakov si každý naštuduje určitú tému a potom si vymenia poznatky – kooperatívne učenie
- viac jednotlivcov v priebehu vyučovacej jednotky spolupracuje na určitom projekte – kooperatívne vyučovanie
- sleduje pomoc vyspelých žiakov tým zaostalejším (postihnutým, menej nadaným)
- má aj sociálnu stránku
- úspešnejší na podnet vyučujúceho sa môžu spolupodieľať na úspechu menej úspešných
- výhody:
- = učí žiakov sebakontrole – učí ich porovnávať sa s inými žiakmi
- = motivačná funkcia – pre úspešnejších aj pre menej úspešných
- 2. globálna výchova (vyučovanie v duchu globalizmu)
- globálnosť vyjadruje myšlienku, že pripraviť ľudí iba v oblasti teoretických vedomostí je nedostačujúce
- cieľom je vychovať ľudí, ktorí svoje vzdelanie využijú na pomoc iným – chrániť prírodu
- globálna výchova zahŕňa učenie o problematike a javoch súčasnej spoločnosti, zaoberá sa problematikou spojenia teoretických vedomostí s praktickým životom človeka a jeho rodiny
- ekologická výchova – žiaci sa oboznámia s pozitívnymi a negatívnymi vplyvmi správania človeka na prírodu – ovzdušie, vodu, pôdu, rastliny, živočíchov... a zároveň sa vychovávajú k sebakontrole v správaní sa k uvedeným komponentom prírody
- realizuje sa ako výchova, ktorá sa týka celosvetových problémov a nie len jedného štátu či regiónu a mala by sa realizovať v takom duchu, že za súčasný stav môže vzdelaný človek (drancuje prírodu...)
- 3. výchovno-vyučovací proces zameraný na osobnosť žiaka
- v 60.-70. rokoch Rogers zdôrazňoval nevyhnutnosť, aby ľudia ostali sami sebou a správali sa autenticky
- nenapodobňovať vzory – nestačí len predsavzatie, ale treba mať aj určité sebavedomie a vlastnosti
- vedieť presadiť či vyjadriť svoj názor je ťažké
- ľudia sú veľmi ovplyvňovaní masmédiami
- ľudia unavení spoločnosťou sa začali vracať späť k prírode – skauting...
- iní ľudia unikajú zo spoločnosti a prikláňajú sa k alkoholu, drogám...
- potreba vychovať silné osobnosti, vedieť sa porovnávať s inými aj kriticky a nie len „kopírovať“ iných je pre pedagóga veľká výzva
- Rogers podporoval skúsenostné učenie a skúsenosti považoval za najväčšiu autoritu
- skúsenosti považoval za dôležité aj pre intelektuálny rozvoj učiteľov a odporúčal im, aby podporovali výchovu autorít, samostatne sa presadzujúcich jednotlivcov aj takto:
- a) vytvorením priaznivej klímy v triede (každý sa môže vyjadriť, aj keď jeho názor nebude ten najsprávnejší)
- b) učiteľ by mal pomáhať žiakovi, aby svoje túžby premenil na skutočnosti (napr. aj mimoškolskými aktivitami)
- c) učiteľ by mal byť pre žiaka radcom, sprostredkovateľom a expertom nad rámec svojich povinností
- d) mal by byť účastníkom kolektívneho procesu učenia, aby seba samého považoval za člena tohto kolektívu (nedávať žiakovi najavo svoju výnimočnosť)
- 4. tvorivo-humánne vyučovanie
- tradičná škola dominantne rozvíja nižšie poznávacie schopnosti žiakov (vnímanie, pamäť, logické myslenie)
- tvorivo-humánne vyučovanie sa zameriava na rozvoj vyšších poznávacích funkcií:
- a) kritické myslenie
- b) tvorivé myslenie – teoreticky niečo vytvoriť, prakticky skonštruovať (vytvoriť), zadať projekt
- c) schopnosť zovšeobecňovať
- podstata tohto vyučovania je:
- a) v rozvoji poznávacích funkcií
- b) v rozvoji mimopoznávacích funkcií (človek je na základe svojich vedomostí schopný spôsobovať dobro alebo zlo)
- c) v zmene postavenia učiteľa a žiaka v škole (malo by byť rovnocenné, škola neexistuje bez žiakov ani bez učiteľov)
7