Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Fakulta verejnej správy / Právo sociálneho zabezpečenia
PSZ - poznamky (pravo_socialneho_zabezpeceni1.doc)
Právo sociálneho zabezpečenia
Zmeny po r. 1989:
- Nielen v ekonomických procesoch ale súviseli aj s otrasom inštitucionálneho zabezp.
- Financovanie a zásady
- Zníženie úlohy štátu rozdávajúceho zdroje v soc.oblasti
- Preferiuje sa uvedomenie ľudí ako zodpovedných subjektov za svoj soc.status
- Formovanie vzťahov soc.poistenia
- PSZ začalo strácať výlučne povahu zabezpečovacieho právneho odvetvia
Matlák – za predmet PSZ považuje vzťahy vznikajúce pri poskytovaní plnení, kt.nastupujú v prípadoch uznaných spoločnosťou za účelom odstránenia nežiadúcich následkov, kt.nastali alebo by mohli nastať.
PRAMENE PRÁVA SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA
- Rozlišujeme pramene práva :
- v materiálnom slova zmysle
- vo formálnom slova zmysle
- Formálnym prameňom práva chápeme formu práva, v ktorej je toto právo obsiahnuté a z ktorého formlne pramení ako právo ustanovené štátom a možno sa domáhať jeho uplatnenia al. splnenia.
- Vzťahuje sa na celú skupinu prípadov rovnakého druhu a neurčitého počtu. Ustanovuje práva a povinnosti okruhu subjektov právnych vzťahov, ktorý nie je určený individuálnymi znakmi.
Druhy prameňov práva:
- Normatívne právne akty
- Normatívne zmluvy
- Medzinárodné zmluvy
- Normatívne právne akty
- Predstavujú výsledok činnosti orgánov verejnej moci, obsahujúce pravidlá správania sa všeobecnej povahy/vzťahujúce sa na celú skupinu prípadov rovnakého druhu a neurčitého počtu/.
- Členia sa podľa stupňa právnej sily.
- Patrí sem: Ústava SR /obsahuje zakotvenie sociálnych práv občanov, kt.sú dďalšími normatívnymi predpismy konkretizované a ustanovujú rámec domáhania sa týchto práv občanmi/
Zákony a vykonávacie predpisy /PSZ sa vyznačuje existenciou veľkého počtu platných normat.práv.atov, vrátane zákonov, kt.uplatňovanie je komplikované mnohopočetnými novelizáciami/.
- Normy PSZ nie sú usporiadané do kodifikačnej systematizácie.
- Normatívne zmluvy
- Ak ustanovenia zmluvy upravujú celú skupinu vzťahov rovnakého druhu a neurčitého počtu, nadobúda zmluva povahu normatívnej zmluvy.
- Vyskytuje sa v podobe kolektívnej zmluvy /od normat.práv.aktov sa odlišuje uzatváraním zákonov, spôsobom vzniku.../.
- Medzinárodné zmluvy
- sú prameňom medzinárodného práva, niektoré aj prameňom vnútroštátneho práva.
- Sú dojednávané medzi štátmi ako subjektami práva alebo sú výsledkom činnosti medzinárodných organizácii /napr. MOP-Medzinár.organiz.práce/.
Čl. 7 Ústavy SR – medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách , medzin.zluvy, na ktroých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzin.zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi.
- Medzinárodné zmluvy ako pramene PSZ majú podoby tak dvojstranných ako aj mnohostranných zmlúv /tzv. bilaterálne zmluvy/.
ZÁSADY PRÁVA SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA
- Každé právne odvetvie sa vyznačuje typickými znakmi a charakteristickými črtami. Tieto bývajú vyjadrené prostredníctvom právnycm myšlienok, ktoré robia právne odvetvie jedinečným a odlišujú ho od iných právnych odvetví – t.j. sú to základné rysy a myšlienky kt. nazývame zásadami.
- Zásada rovnosti
- na všetky oprávnené subjekty sa vzťahujú rovnaké pravidlá, všetky posudzované osoby musia splniť rovnaké kritéria, aby mohli byť poberateľmi dávky.
- Je to poskytnutie dávok všetkým osobám, ktoré splnili rovnaké podmienky, ale diferenciácia dávok závisí od osobného vkladu, osobného pričinenia FO, od jej „zásluh“ na svojom zabezpečení.
- Zásada všeobecnosti /univerzality/
- sociálne zabezpečenie sa buduje na princípe trojstupňovitosti jeho systémov
- Prvý stupeň – najširší, z neho plynie právo na zabezp. Základných životných podmienok.
- Právo každého na zabezpečenie určitej hranice životnej úrovne. Osoby, ktoré nedisponujú dostatočnými vlastnými príjmami a nachádzajú sa v hmotnej núdzi, majú právo na zabezpečenie základných životných podmienok – tzn. Poskytnú sa im sociálne dávky.
- Subjektom poskytovania plnenia, ako aj jeho garantom je štát.
- Druhý stupeň – výpočet oprávnených osôb pre poskytnutie dávok.
- Iba osobám, ktoré splnili právne podmienky pre poskytnutie dávok, viazaných na konkrétne sociálne udalosti, odlišné od tých v prvom stupni budú dávky poskytnuté.
- V rovine 2. stupňa sú dávky viazané na príjmy zo zárobkovej činnosti a platené príspevky /dávky nemoc.poistenia a dôchod.zabezp./-
- Tretí stupeň – zahrňuje doplnkové systémy, kde účasť osoby je dobrovoľná. Poisťuje sa pre prípad existencie rôznych sociálnych udalostí.
- Zásada solidarity /sociálnej silidarity/
- vyjadruje mieru účasti jednotlivých osôb na sociálnom zabezpečení.
- Na kumulácii finančných prostriedkov sa zúčastňujú ekonomicky aktívne FO i PO.
- Je vyjadrením stavu, keď na sociálne zabezpečenie osôb s nižšou príjmovou úrovňou prispievajú osoby s vyššími príjmami, keď na plnenia rodinám s deťmi prispievajú bezdetné rodiny.
- Zásada zásluhovosti
- posilnenie tejto zásady v smere zainteresovania občanov na svojom sociálnom postavení.
- Znamená že, poskytnutie plnenia sa viaže na splnenie zákonných podmienok, ale tak, že zásluhy na ich splnení má osoba sama. Podmienky sú dopredu známe. Spočívajú hlavne v platení príspevkov na poistenie po určitú dobu, resp. V dosiahnutí určitej doby zamestnania.
- Zásada potrebnosti
- plnenie sa poskytne tomu, kto sa ocitol v sociálnej situácii zákonom predvídanej a nevie si svoje postavenie zlepšiť iným spôsobom.
- Zásada spoločenskej integrácie
- uplatňuje sa v systéme sociálnej pomoci voči osobám a ťažkým zdravotným postihnutím.
- Ide o viacero foriem pomoci peňažnej i nepeňažnej povahy, pomocou ktorých títo občania môžu prekonávať sociálne následky svojho zdravotného postihnutia
- Možnosť vyrovnať svoje východiskové postavenie v bežnom živote a v práci, či vzdelaní s možnosťami zdravých ľudí
- Právo systémom kompenzácií vytvára rovnaké možnosti pre nerovných ľudí.
- Zásada kompenzácie
- PSZ poskytuj jednotlivcom plnenia, ktoré majú nahradiť ujmu vzniknutú v dôsledku právom upravených sociálnych udalostí.
- Zásada účasti /participácie/ osôb
- má dvojakú podobu
- 1. odzrkadľuje účasť na systéme soc.zabezp. vo forme zaplatenia poistného, resp. dohodnutej výšky príspevku – ide o fin. účasť na tvorbe prostriedkov.
- 2. znamená účasť na správe verejných finančných prostriedkov a kontrole hospodárenia s nimi.
- Zásada garancie v sociálnom zabezpečení
- Vyjadruje ju predovšetkým Ústava SR, podľa ktorej sa zabezpečuje poskytnutie dávok v súlade so zákonmi. Ide o garanciu výplaty dávok. Právnou garanciou je spôsob realizácie ústavných práv, ako aj možnosť uplatnenia súdneho preskúmania rozhodnutí orgánov sociálneho zabezpečenia.
- Štát garantuje výplatu dávok aj vtedy, keď systém sociálneho zabezp. nebude mať v danom okamihu dostatok peňazí.
- Zásada garancie sa prejavuje i v zachovaní reálneho obsahu dávok v rôznych časových obdobiach cez valorizačný mechanizmus.
ČINITELE PRÁVA SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA
- pôsobia na stav a vývoj sociálneho zabezpečenia
- môžeme ich rozdeliť na:
- VNÚTORNÉ
- pôsobia na inštitúty sociálneho zabezpečenia vo vnútri danej spoločnosti
- VONKAJŠIE
- ich vplyv sa uplatňuje zvonku, spoza hraníc štátu
VNÚTORNÉ ČINITELE
- Demografický vývoj
- zloženie spoločnosti, demograf. Štruktúra ovplyvňuje rozvoj ľudskej spoločnosti.
- Prispôsobovanie sa demografickej zmene je hlavnou a kontinuálnou potrebou a úlohou pre systémy soc.zabezp. Poznanie demograf.činiteľov, predpokladanie ich zmien v budúcnosti,....pomáha orientovať sa zákonodarcovu pri legislatívnych prácach v oblasti soc.zabez.
- Vzťah medzi ekonomický aktívnym a neaktívnym obyvateľstvom
- ekon.akt.obyv. sa podieľa na tvorbe prostriedkov soc.zabezp., kým eko.neakt.obyv. sa nepodieľa na tvorbe zdrojov, ale iba spotrebúva to, čo v danom čase vytvoril niekto iný.
- Nepriaznivým trendom je zvyšovanie ekon.neakt.obyv. – výsledkom je menšia suma naakumulovaných zdrojov.
- Vzťah medzi zdravým a chorým obzvateľstvom
- Stav pôrodnosti a úmrtnosti
- Skladba obyvateľstva
- Migrácia obyvateľstva
- Ekonomický vývoj krajiny
- Politický vplyv
- Etické názory a tradície
- Právny poriadok
VONKAJŠIE ČINITELE
- ovplyvňujú stav a úroveň sociálneho zabezpečenia nie vo vnútri štátu, ale zvonku.
- Napr. vplyv zahraničných sústav soc.zabepz.
- Migrácia obyvateľstva
- jej dôsledky sa prejavujú tak v štáte, z ktorého obyvateľstvo odchádza /úbytok osôb prispievajúcich do poistných fondov, kt.vyplácajú rôzne dávky-napr.rodinné/, ale aj v prijímajúcom štáte, ktorá by mal vytvárať podmienky pre soc.zabezp.migrantov, ktorí v ňom budú žiť a pracovať.
- Globalizácia
- vyvoláva protichodné predstavy, očakávania a hrozby.
- Ekonomický základ globalizácie je založený na slobode medzinárodneého pohybu tovaru a služieb a takých výrobných faktorov, ako sú kapitál a technológie.
- V priemyselných krajinách je výsledok global. Zreteľný na zamestanosti a príjmoch obyvateľstva.
- Rozvíjajúce sa krajiny sa sústreďujú na výrobu tovarov nízko kvalifikovanými pracovníkmi – t.j. lacná pracovná sila, zatiaľ čo vyspelé štáty oplývajú vyššou kvalifikovanou pracovnou silou s vyššími príjmami.
SOCIÁLNE POISTENIE V TRANSFORMÁCII SYSTÉMU SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA
- sociálne poistenie je spojené so zárobkovo činnými osobami, ktoré svojou účasťou na soc.poistení si zabezpečujú soc.potreby pre prípad soc.udalostí spojemých so stratou príjmu zo zárobkovej činnosti.
- Systémy soc. Poistenia sú spravidla povinné pre všetkých ekon.aktívnych občanov. Vznikajú priamo na základe zákonom ustanovených právnych skutočností a sú garantované štátom.
- Popri povinných systémoch sú bežné doplnkové systémy soc.poistenia, kt.umožňujú kolektívne zabezpečenie, najčastejšie za účasti zamestnávateľa. Vyznačujú sa princípom dobrovoľnej účasti na nich.
- Dnešný systém soc.poistenia v SR tvorí:
- Nemocenské poistenie
- predstavujú právne vzťahy upravujúce zabezpečenie občanov pri dočasnej PN
- sústava dávok, ktoré majú krátkodobý charakter a sú poskytované na základe priebežného financovania prostredníctvom príspevkov zamestnávateľov, zamestnancov, SZČO, spolupracujúcich osôb SZČO, Národného úradu práce a štátu.
- Dôchodkové zabezpečenie na báze všeobecnej solidarity
- predstavuje základné sociálne istoty osôb v postproduktívnom veku, invalidných osôb pozostalých rodinných príslušníkov pri úmrtí živiteľa, kt. vzhľadom na svoj vek a nemožnosť zabezpečiť si svoje životné potreby inak, sú odkázané na dávky dôchodkového zabezpečenia.
- Zákl.problém – finančná neudržateľnosť základného dôchodkového systému.
- Poistné, ktoré sa vyberie od zárobkovo činných občanov a zamestnávateľov sa hneď vypláca vo forme dávok pracovne neaktívnym občanov.
- Okr. Povinne dôchodkového poistenia existuje aj dobrovoľné dôch.poistenie.
- Doplnkové dôchodkové poistenie
- založené na dobrovoľnosti a zamestnávateľskom princípe
- doplnkové dôchod.zabezpečenie, prostred.ktorého sú občania zabezp.dávkami v soc.udalostiach, akými sú staroba, invalidita, smrť živiteľa, rodiny,,,má významné miesto i v systéme dôchodk.zabezp.
- cieľom doplnkového dôch.zabezp. je kompenzovať stratu príjmov zo zárobkovej činnosti aj systémom dávok doplnk.dôchodk.zabezp. u občanov, dôchodcov i ich rodinných príslušníkov.
- Jeho nedostatky – najmä v diskriminácii určitých skupín občanov.
- Odškodňovanie pracovných úrazov a chorôb z povolania
- systém vzájomne previazaných dávok /úrazový príplatok, úrazová renta/
- zamestnávatelia zamestnávajúci aspoň 1 zamestnanca sú pre prípad svojej zodpovednosti za škodu pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania poistení v úrazovej poisťovni.
- Úrazové poistenie predstavuje povinný systém, financovaný z príspevkov zamestnávateľov podľa miery rizika a starostlivosti zamestnávateľa o pracovné podmienky.
PRÁVNE VZŤAHY SOC.ZABEZP.
- charakterizujú podstatu celého právneho odvetvia. Prostred. Nich sa FO poskytuje plnenie, ktoré má zabrániť alebo odstrániť negatívne následky soc.udalostí.
- Dohovor MOP diferencuje jednotl.dávky podľa toho, ktorých soc.udalostí sa týkajú:
- Liečebná starostlivosť
- soc.udalosť – každé ochorenie bez ohľadu na jeho príčinu, tehotenstvo, pôrod a ich následky
- Nemocenské
- pracovná neschopnosť spôsobená ochorením, kt.má za následok zastavenie zárobku tak, ak to ustanovuje vnútroštátne zákonodarstvo
- Podpora v nezamestnanosti
- soc.udalosť, v dôsledku ktorej sa podpora vypláca, zahŕňa zamestnanie, pokiaľ chránená osoba je schopná a ochotná pracovať
- Starobný dôchodok
- vypláca sa, ak chránená osoba prežije určená vek, nie je vyšší ako 65r, ale vnútrošt.právo môže určiť aj vyšší vek s ohaľadom na pracovnú schopnosť starších osôb v prísluš.krajine
- Dávky pri pracovných úrazoch a chorobách z povolania
- soc.udalosť pokrýva viacero prac.úrazov alebo chorôb z povolania – ochorenie, pracovná neschopnosť spôsobená ochorením, kt.má za následok zastavenie zárobku, úplná strata zárobku
- Rodinné dávky
Zabezp.starostlivosti o deti tak, ako je určené vnätrošt.zákonodarstvom
- Dávky v materstve
- tehotenstvo, pôrod
- Invalidný dôchodok
- neschopnosť výkonu zárobkovej činnosti v určenom rozsahu trvalého charakteru
- Pozostalostné dávky
- strata prostriedkov na živobytie, ktorú vdova alebo dieťa utrpeli následkom úmrtia živiteľa rodiny
V PSZ SR ROZLIŠUJEME PRÁVNE VZŤAHY:
- Právne vzťahy v oblasti:
- starostlivosti o zdravie
- nemocenského poistenia
- dôchodkového zabezpečenia
- poistenia v nezamestnanosti
- štátnych sociálnych dávok
- sociálnej pomoci
- Procesné právne vzťahy
- pri rozhodovaí sporov o nároky zo soc.zabezp.
- Zodpovednostné /sankčné/ právne vzťahy
- pri porušení právnej povinnosti
PREDPOKLADY A PRVKY PRÁVNYCH VZŤAHOV SOC.ZABEZP.
- PRÁVNE NORMY
- upravujú práva a povinnosti účastníkov právnych vzťahov soc.zabepz.
- PRÁVNE SKUTOČNOSTI
- ako predpoklady právnych vzťahov soc.zabezp. sú také skutočnosti, ktoré právna norma predvída v hypotéze a spája s nimi vznik, zmenu alebo zánik právnych vzťahov
- sú tieto právne skutočnosti:
- právne úkony /právne konanie/
- úradné rozhodnutia /individuálne právne akty/
- protiprávne úkony /protiprávne konanie/
- právne udalosti/sociálne udalosti/
- PRÁVNE ÚKONY
- prejav vôle smerujúci k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takým prejavom spájajú /napr. žiadosť osoby o jednorázovú dávku soc.pomoci, žiadosť o peňažný príspevok/
- ÚRADNÉ ROZHODNUTIA
- sú právnymi skutočnosťami, ktoré majú konštitutívny alebo deklaratórny charakter.
- Sú aktami aplikácie práva
- PROTIPRÁVNE ÚKONY
- sú právne skutočnosti, s ktorými právo spája spravidla zmenu existujúcich právnych vzťahov. Právne predpisy soc.zabezp. ustanovujú rad povinností FO, zamestnávateľom, SZČO, ktorých nesplnenie môže mať za následok vznik zodpovednosti /nesplnenie ohlacovacej povinnosti, nezaplatenie poistného/
- PRÁVNE UDALOSTI
- na ne sa viaže vznik, zmena alebo zánik právnych vzťahov.
- Sú právnymi skutočnosťami, s ktorými právo spája právne následky.
- Tie udalosti, na ktorých existenciu viažu právne normy soc.zabezp. poskytnutie niektorej dávky či služby soc.zabezp. nazývame soc.udalosťami.
- Najčastejšie soc.udalosti /riziká alebo životné situácie/ možno deliť:
- Biologické /narodenie, smrť, staroba, tehotenstvo, choroba, invalidita/
- Sociálne /výkon zamestnania, samostatnej zárobkovej činnosti, nezamestnanosť/
- Sociálne udalosti, ktoré predstavujú určité riziká a prostredníctvom dávok /služieb/ je potrebné eliminovať ich následky /napr. smrť, choroba/
- Sociálne udalosti, ktoré nepredstavujú riziká, sú to priaznivé životné situácie, ktoré spoločnosť podporuje /narodenie dieťaťa, výchova detí, materstvo/
DÁVKY
- Obligatórne
- Fakultatívne
- Podľa ich charakteru a formy plnenia
- Peňažné a vecné /peňažné dávky – napr.starobný dôchodok zabezp.osobu v starobe, nemocenské osobu v chorobe/; ich poberateľ má slobodnú voľbu použitia
- Služby /sú povahy vecného plnenia; sú účelovo určené a predstavujú poskytnutie konkrétneho vecného plnenia; napr.systém zdravotnej starostlivosti a soc.pomoci/
- Podľa dĺžky doby vyplácania dávky
- Jednorazové /príspevok pri narodení dieťaťa, na pohreb – tzn. Poskytne sa iba 1x no nevylučuje sa opätovné poskytnutie
- Opakujúce sa dávky /poskytujú sa opakovane, v pravidelných intervaloch počas dlhšieho obdobia – prídavky na deti , rodičovský príspevok/
- podľa zdroja prostriedkov, určených na výplatu dávok a služieb, resp. podľa miery účasti osoby na svojom sociálnom zabezpečení
- Dávky odvodené od príjmu zo zárobkovej činnosti /s uplatnením princípu zásluhovosti – starobný dôchodok, nemocenské; pokrývajú sa prostriedkami na tvorbe ktorých sa podieľali účastníci poistných právnych vzťahov/
- Sociálne dávky /uplatňujú sa od princípu potrebnosti a pokrývajú sa najmä z prostriedkov štátneho rozpočtu/
Nárok na dávku
- oprávnenie osoby, aby jej bolo poskytnuté určité a konkrétne plnenie, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je vymáhateľnosť.
- Vzniká, keď osoba splní podmienky ustanovené právnymi predpismi
- O dávku je potrebné požiadať príslušný orgán soc.zabezp.
- Nárok na dávky štátnej soc.podpory a soc.pomoci, ako aj nárok na ich výplatu vzniká naraz, právoplatnosťou rozhodnutia príslušného orgánu o ich priznaní.
Dávková schéma
- súhrn všetkých právnych podmienok pre vznik nároku na dávku
- právne podmienky sú:
sociálna udalosť
účasť na niektorom zo systémov soc.zabezp./poistenia/
doba zamestnania /čakacia doba/
ďalšie právne podmienky /viažúce sa na konkr. Dávku/
Dávková formula
- predstavuje súhrn podmienok, ktoré vyplývajú na výšku dávky.
- Predstavuje vzorec, podša ktorého sa vypočíta konkrétna dávka.
- Zákl. podmienky:
- doba započítateľnej činnosti
- započítateľný zárobik za rozhodujúce obdobie
- ďalšie skutočnosti, ustanovené v právnych predpisoch /max a min výška dávky/
7