Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Pavla Jozefa Šafárika / Fakulta verejnej správy / EVSaVS
1. prednáška (ekonomia_verejnej_spravy_a.doc)
Ekonómia verejnej správy a verejného sektora
- Prednáška
Ciele:
- Vysvetlenie pojmu verejná správa a jej vzťah k makroekonómii a mikroekonómii.
- Charakterizovať predmet skúmania verejnej ekonómie.
- Rozpoznať rozdiel medzi verejnou ekonomikou, ekonomikou verejného sektora, ekonomikou neziskových organizácií a verejnými financiami.
- Vysvetliť vzťahy medzi verejnou ekonómiou ,ekonomikou verejného sektora, ekonomikou neziskových organizácií a verejnými financiami.
- Vymenovať ďalšie vedné disciplíny, ktoré súvisia s verejnou ekonómiou.
- Vysvetliť 4 základné otázky verejnej ekonómie.
Ekonómia- veda o vzácnych zdrojoch o tom, ako spoločnosť rozhoduje o využívaní týchto zdrojov.
Základným problémom ekonómie- je určiť najefektívnejší spôsob využitia ( alokácie) rozdelenia a využívania výrobných faktorov a vyriešiť teda problém ich vzácnosti, ktorý vzniká v dôsledku neobmedzených potrieb spoločnosti a existencie obmedzených zdrojov.
Členenie národného hospodárstva podľa spôsobu financovania národného hospodárstva:
- Ziskový (trhový) trh
- Neziskový (netrhový ) trh:
- Verejný sektor
- Súkromný sektor
- Sektor domácnosti
Charakteristika a ciele sektorov :
- Ziskový sektor- financovaný z prostriedkov trhových subjektov, ktoré tieto získali predajom statkov, ktoré buď vyrábajú, alebo distribuujú a to za trhovú cenu. CIEĽ- dosahovania ziskov v dlhodobom období.
- Neziskový sektor- tvoria subjekty, ktoré získavajú prostriedky a pre svoju činnosť prostredníctvom procesov verejných financií.
CIEĽ- je zisk, alebo dosiahnutie priameho úžitku, ktorý má spravidla podobu verejnej služby.
- Neziskový verejný sektor- ďalej len verejný sektor je tá časť neziskového sektora, ktorá je financovaná z verejných financií, je riadená a spravovaná verejnou správou, rozhoduje sa v ňom verejnou voľbou a podlieha verejnej kontrole.
CIEĽ- poskytovanie verejných služieb.
- Neziskový súkromný sektor- tretí sektor- je financovaný zo súkromných zdrojov a to bez toho, aby fyzické alebo právnické osoby očakávali a v budúcnosti dosahovali zisk.
CIEĽ- nie je zisk, ale priamy úžitok.
- Sektor domácnosti- je financovaný ponukou a „predajom“ základných výrobných faktorov.
CIEĽ- formuje občiansku spoločnosť, ktorej kvalita spätne určuje kvalitu neziskových organizácií.
*Makroekonómia, Mikroekonómia*
Verejná ekonómia- predstavuje vednú disciplínu, ktorá skúma príčiny existencie, štruktúru, zákonitosti fungovania a efektívnosti verejného sektora, teda tej časti národného hospodárstva, ktorá má neziskový charakter a v ktorej nepôsobia zákonitosti trhu.
- predmetom štúdia ekonómie je tá časť národného hospodárstva, v rámci ktorej sa uplatňuje verejná moc, najmä moc donucovania pri riadení alokačných rozhodnutí jednotlivých domácností a firiem.
*Pozitívna ekonómia- aké to je .
*Normatívna ekonómia- aké by to malo byť.
Základné vedné disciplíny, ktoré nadväzujú na verejnú ekonómiu:
Verejná ekonómia
=
Ekonómia verejného
Sektora
Verejné financie Ekonomika verejného Ekonomika neziskových
sektora organizácií
=
Verejná ekonomika
- Verejné financie- predstavujú vednú disciplínu, ktorá sa venuje skúmaniu finančných tokov, ktoré zabezpečujú fungovanie verejného sektora. Predmetom ich záujmu sú peňažné vzťahy, ktoré vznikajú v súvislosti s tvorbou, rozdeľovaním a používaním peňažných fondov, ktoré sa spájajú s činnosťou verejných záležitostí.
- Ekonomika verejného sektora- verejná ekonomika je aplikovaná vedná disciplína, ktorá využíva poznatky verejnej ekonómie pri skúmaní štruktúry a zákonitostí fungovania jednotlivých odvetví verejného sektora, do ktorých sú na základe daných alokačných pravidiel a alokačných procesov v danej spoločnosti alokované vzácne zdroje.
- Ekonomika neziskových organizácií- je aplikovaná vedná disciplína, ktorá využíva poznatky verejnej ekonómie pri skúmaní štruktúry a zákonitostí fungovania organizácií, ktoré svojou produkciou nevstupujú na trh, nemajú podnikateľský charakter a ich cieľom nie je zisk, ale priama produkcia úžitku.