zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Ústav Prírodných a Humanitných Vied / Dejiny politického myslenia II.

 

dekabristi a rev. demokrati (dekabristi_a_rev._demokrati.doc)

dekabristi

 

- ruskí šľachtickí revolucionári, členovia tajných spolkov v 20. rokoch 19. stor., ktorí v decembri 1825 zorganizovali vojenské vystúpenie proti samoderžaviu a nevoľníctvu. Po potlačení povstania vládou Mikuláša II. boli P. Pesteľ, K. Rylejev, P. Kachovskij, S. Muravjov-Apostol a M. Bestužev-Riumin popravení, a ostatní boli poslaní do vyhnanstva na Sibír a na Kaukaz

 

Na dekabristov malo vplyv prebúdzajúce sa ruské národné uvedomenie po vlasteneckej vojne roku 1812, snahy zmeniť Rusko na vyspelú slobodnú mocnosť. Na dekabristov pôsobili aj idey Veľkej francúzskej revolúcie, americkej revolúcie a revolučné udalosti v Grécku, Španielsku, Taliansku a i.

 

Dekabristi chceli zrušiť nevoľníctvo, zvrhnúť alebo obmedziť samoderžavie, nastoliť republikánske (Pesteľ) alebo konštitučné (muravjov) zriadenie.

 

 

Revoluèní demokrati

 

Boli to predstavitelia vnútorne diferencovaného ideového politického a kultúrneho prúdu  v období rozkladu feudalizmu a nástupu kapitalizmu, usilujúceho sa o zrušenie feudálnej revolúcie cestou maximále demokratického modelu kapitalistickej spoloènosti s pomocou  a v záujme  ¾udových más.Proti slobode a rovnosti  ( hlásanej liberálmi ) požadovali revoluèní demokrati faktickou suverenitou ¾udu  , oslobodenie ro¾níctva  od feudálnych povinností  , úplné odstránenie stavovských priehrad  a doterajších štátnych poriadkov a nastolenie demokratického režimu  s rozsiahlymi  sociálnymi  reformami . Pochádzali hlavne z prostredia malej buržuázie. Ich názory a èinnos� obsahovali protifeudálne aj protikapitalistické prvky. Revoluèný demokratizmus je obecnou kategóriou , zahròujúcou rôzne ideológie a hnutia v jednotlivých európskych krajinách. Teoreticky najvyspelejšie boli ruskí revoluèní  demokrati 40. Až 60. Rokov 19. Storoèia. Ideologické boje za odstránenie nevo¾níctva  a samoderžavia   výrazne ovplyvnili  ruskú kultúru 19. Storoèia. Za hlavných reprezentantov revoluèných demokratov  v Európe sú považovaní  Heine , Dembowski , Botev , Markoviè , Petoffi , Garibaldy a niekedy aj mladý Marx.