Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Trenčianska univerzita A. Dubčeka / Ústav Prírodných a Humanitných Vied / Metody empirickeho vyskumu
sposoby a postupy vedeckeho poznavania v sociologii a politologii (4.doc)
4. SPÔSOBY A POSTUPY VEDECKÉHO POZNÁVANIA V SOCIOLÓGIÍ A POLITOLÓGIÍ
METÓDY EMPIRICKÉHO VÝSKUMU :
- VŠEOBECNO-VEDNÉ METÓDY – sú využívané vo všetkých fázach sociologicko-výskumnej operácie a patria sem najmä : analýza a syntéza, indukcia a dedukcia, analógia a komparácia, abstrakcia a meranie, analógia – prenos úsudku o známom jave na jav podobný
- ŠPECIÁLNE SOCIOLOGICKÉ METÓDY – predovšetkým metóda definície spoločenských javov (E. Durkheia), ktoré sa podľa neho rozpadá na jednotlivé pravidlá (pre ich pozorovanie, pre rozlišovanie normálnych a patologických javov a pre dokazovanie)
- ĎALŚI METÓDY : napr. metód ideálnych typov M. Webera, Le Playova metóda, logicko-experimentálny metóda V. Pareta,...
- METÓDY POZNATÉ Z INÝCH VIED, hlavne : štatistické, matematické, hybernetické, etnografické, antropologické atď.
- Procedúry empirického výskumu :
- HISTORICKÁ PROCEDURA : zaoberá sa kratšími historickými úsekmi a informácie zisťuje jednako z prameňov či dokumentov, z výpovedí opýtaných vied. Vzťahuje sa obvykle ku genéze nejakého spoločenského javu (napr. vývin profesie, jednotlivej osobnosti. Možno ju kombinovať s inými procedúrami, napr. so štatistickou, s monografickou /výskum jednej školy, rodiny/ alebo s typologickou /typ osobnosti, typ rodiny, školy, atď./ )
- TYPOLOGICKÁ PROCEDÚRA : možno ju chápať ako metodický prístup ku skúmaným javom, prostredníctvom nej sa dá klasifikovať skutočnosť pri maximálne možnej komplexnosti skúmaného sociálneho javu. Typy – oporné body ďalšieho skúmania sociálnych javov.
- MONOGRAFICKÁ PROCEDÚRA : pozorovať sa sústreďuje na jeden prípad, ktorý je skúmaný z rozličných hľadísk, a to ako celok. Cieľov je uskutočniť systematický popis skúmaného javu v podobe slovnej a číselnej. Hľadajú sa vzájomné súvislosti medzi jednotlivými aspektmi.
- ŠTATISTICKÁ PROCEDÚRA : obsahuje niektoré štatistické metódy techniky a postupy, ktoré sa uplatňujú v sociologickom výskume
- základ je kvantifikácia sociálnych javov a ich poznávanie vo veľkom počte.
- Dospieva k niekoľkým stupňom poznania :
- popis štruktúry daného javu (vyjadrené v percentách, reláciách, proporciách)
- vzťahová analýza – štrukturálna alebo dynamická, pri ktorej sú hľadané vzájomné závislosti medzi javmi
- EXPERIMENTÁLNA PROCEDÚRA :
- je vytváraná predstava kauzálneho vzťahu, ktorý sa formuje do pracovnej hypotézy
- základnými zložkami sú nezávislé (skúmajúci si volí na základe svojich zámerov) a závislé premenné (tvoria hlavné zorné pole výskumu)
- je využiteľná pre skúmanie niektorých sociálno-psychologických problémov a skúmanie malých sociálnych skupín
VÝSKUMNÉ TECHNIKY EMPIRICKÉHO VÝSKUMU :
- KVANTITATÍVNE TECHNIKY : sú založené najmä na zhromažďovaní veľkého súboru údajov, skúmaní veľkého množstva osôb a na kvantitatívnom spracovaní zistených údajov. Môžeme sem zaradiť : pozorovanie (hlavne nezúčastnené), rôzne typy experimentov, štatistické a matematické postupy
- KVALITATÍVNE TECHNIKY : orientujú sa na hľadanie zvláštnych prípadov a na fixovanie kvalitatívnych stránok sociálnych javov, systémov a procesov prostredníctvom : analýzy jednotlivých prípadov, kvalitatívnych experimentov, typológia procedúry, zúčastnený rozhovoru a pozorovania.