zoradene prednasky

Návrat na detail prednášky / Stiahnuť prednášku / Univerzita Komenského / Pedagogická fakulta / Sociálna filozofia

 

SF - Občianska spoločnosť (ralf_dahrendorf_-_obcianska_spolocnost.doc)

 

 

RALF DAHRENDORF: OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ

 

        Ralf Dahrendorf sa pohybuje na hranici medzi vedou a politikou, neúnavne obhajuje inšti túcie zaisťujúce slobodu, snaží sa ich udržiavať v chode a rozvíjať. Princípy občianskej spoločnosti považuje za naplnené vtedy, ak existuje verejný priestor, na ktorom je možné pre zentovať najrôznejšie záujmy a riešiť konflikty.

 

Hlavné myšlienky koncepcie Ralfa Dahrendorfa:

  1. Sloboda stojí na troch pilieroch. Sú to politika založená na demokracii, slobodné trhové hos podárstvo a občianska spoločnosť, ktorú považuje za najdôležitejší pilier.
  2. Občianska spoločnosť je taktiež tvorená tromi prvkami. Po prvé, množstvom rôznych neštát nych organizácií a inštitúcií. Po druhé tým, že sa občania združujú na základe svojej vlastnej slobodnej vôle. Po tretie, ochotou svojich príslušníkov aktívne sa podieľať na úspechoch sociálneho celku – v tejto súvislosti zaviedol termín občiansky cit.
  3. Občianska spoločnosť sa formuje na základe potreby jedincov vyjadriť sa, prispieť k proce som rozhodovania a spoluvytvárať spoločnosť. Nebezpečenstvo jej hrozí zo strany štátu, ktorý má tendenciu kontrolovať sebavedomých občanov a potláčať ich iniciatívu.
  4. Občiansku spoločnosť možno chápať ako protipól štátom riadenej spoločnosti, v ktorej štát kontroluje všetky oblasti života. Občianska spoločnosť nepozná žiadnu totalitu zo strany štátu. Jedným z jej základných znakov je práve naopak odpor voči autoritárstvu a totalitnej vláde.
  5. Cieľom občianskej spoločnosti je zlepšovať životné príležitosti pre všetkých občanov rovna ko. Sloboda a blahobyt sa dajú dosiahnuť výlučne spojením právneho štátu, trhové ho hospodárstva a občianskej spoločnosti. Právny štát by mal presadzovať neodňateľné ľudské a občianske práva. Trhové hospodárstvo by malo vytvárať predpoklady pre rozši rovanie čo najpestrejšej ponuky. Občianska spoločnosť by mala ľuďom poskytovať mož nosť slobodne sa pohybovať a združovať do záujmových skupín.
  6. Princípy občianskej spoločnosti budú naplnené až vtedy, keď budú všetkým ľuďom garanto vané rovnaké občianske práva. Preto by všade mali vzniknúť inštitúcie na ochranu práv a slobôd, ktoré by boli záväzné pre všetkých.

 

 

 

2